obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Dobré dílo poslouží jako potrava pro duši, špatné i jako podložka nohy stolu."
Pavel Sečkář
obr
obr počet přístupů: 2915699 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39814 příspěvků, 5810 autorů a 392512 komentářů :: on-line: 3 ::
obr

:: Jak pan Kadlec stávkoval… (V.) ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Příběhy pana Kadlece a Kalicha
 autor Alan de la Pont publikováno: 29.09.2007, 0:42  
Pátá epizoda povídek pana Kadlece a Kalicha. Tentokráte pojednávajíc´o všeobecné vzpouře…
 

Nastal den D – den velkého zúčtování. Všude kolem celého města se začínají stahovat mračna. Vrány pelichají a jejich peří dopadá na střechu panelového domu ve kterém bydlí a žije pan Kadlec, pan Kalich a spousta dalších sousedů jako například paní Vlastová… Na sídlišti se shlukují davy lidí, kteří křičí, rámusí, rachotí a tak vůbec dělají humbuk. Staří důchodci se dostávají v horečce po spravedlnosti do agónie a vzápětí se klátí k zemi. Lidé po zuby narvaní do autobusů, jako sardinky v plechovce, nebo jako červy v odpadkovém koši s komunálním odpadem mezi trusem a starou omšelou veteší čekají, jestli se autobus rozjede, nebo ne. Nikdo z nich nechce vystoupit a umožnit ostatním pohodlnou jízdu domů, do práce, do mauzolea, do krámu, do hangárů, do hašišárny, do… no prostě víte kam… Banda mladých výrostků chodí po městě s kalhotama, které mají rozkrok u kolen a hulákají něco o liberalizaci a při té příležitosti vytahují starším paničkám s pudlem peněženku narvanou dolarama. Jdou o kus dál a vidí lacinou obět… Přepadávají brýlatého školáka a hlavu mu tříští o patník a pak se hlasitě chechotají a jdou se sjet toluenem… Malá křehká paní, která jde právě z nákupu v hyperbolickém marketu si otřela čelo od potu a odplivla na chodník plný vajglů, jehel a dalších sraček. Starý vasal hrabe v odpaďáku a nachází halenu pro neteř. Kapitalista hraje na housle a žvýká orbitku s příchutí helenia a masokostní moučky. Rasista mlátí do cikána a řve cosi v souvislosti s pozitivní diskriminací. Krysa na hlavním nádraží si říhla a vykousala díru do kabelu vysokoproudého vedení.

Panu Kadlecovi zvoní u ucha budík, který si nastavil přesně na půl třetí odpoledne po poobědovém spánku. Šine si to rovnou k oknu a rozevírá ho, koukaje, co je to venku za nepokoje… Naproti v sousedním paneláku paní právě vyskočila z čtvrtého patra, když spálila moučník pro manžela. Pan Kadlec nechápe co se děje, ale pak si vzpomene, že dnes je den vzpoury, který je organizován každý lichý rok pro podporu a uctění památky Allemanských kmenů, které zde bojovaly za práva lidu a sarkofágů. Dole vidí, jak stará Wilhelmka chrastí klíčema od ústřední samosprávy a kafrá s Flidlovou o hematomu jejího manžela… Pan Kadlec vytahuje z aktovky dalekohled a pozoruje vládní Yugo, jak jede do davu antikolonialistů a za hlasitého troubení sráží většinu do rygolů a výkopů starých a málo funkčních cest. Mormoni řeční v konferenčních sálech o smyslu života a hořekují nad tíhou doby, která na nás všechny padla. Neuvěřitelná parodie na vzpouru proti systému pokračuje. Zcela vykonstruovaný svátek, který nemá žádné logické opodstatnění. Svátek, který vzniknul pouze pro potřeby zavřít odborářům, disidentům a jiným odbojářům ústa a dát společnosti pocit, že se mohou alespoň jednou ročně beztrestně vyřádit a vybít zlost v sobě ukrytou, jako syfilis skrývaný prostitutkou na hlavním nádraží za zvuku špatně promazaných pantů dveří ve staré a zatuchlé prádelně, kterou už třicet let nikdo nepoužívá, kde hemží se to tasemicema, červy, roupami a dalším svinstvem.

Pan Kadlec odchází od okna a jde do šatní skříně obléknout si starý, moly prohryzaný kabát a polobotky značky Stalinovky RT 2459. Otvírá dveře zamknuté na čtyři bezpečností západy, vyťukává čtrnácti-místný kód dveří, přisouvá palec na senzor otisků prstů pro kontrolu identity a vychází na chodbu… Sjede starým, smradlavým a endoparazitickým výtahem do přízemí, vyjde na ulici plnou hluku - vyndává klíče a pouští se do řinčení a rachotu. Dobře ví, že ztratit se v davu atrofovaných monogamů je jednodušší než rvát se na plevelem prorostlé úžině která nikam nevede a nikde nezačíná. Na cestě, která vlastně ani neexistuje. Ztrácí se v davu, dav ztrácí pana Kadlece a pan Kadlec ztrácí se v nekonečné hysterii afiliace…

Skřítek houpe se sám na kladině,
ruku v ruce
a tváříc´ se znechuceně
nad pojmem zvaným – revoluce. celkové hodnocení autora: 95.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 1 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 9 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 8 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Alan de la Pont 02.10.2007, 16:26:43 Odpovědět 
   Takže, jak je mým dobrým zvykem avizuji, že šestý díl už je dopsán a připraven vyjít na scénu. Určitě se bude nač těšit. Pokusil jsem se skloubit vícero faktorů z jednotlivých epizod do jedné a doufám, že se bud tentokrát líbit všem:-)
Přeji pěkný den všem, kteří sem tam zabrousí do mé tvorby.
 BaD 01.10.2007, 20:23:13 Odpovědět 
   Mě to nalákalo... (že je to kratší)
No zase mám naprosto opačný názor, nic to však nemění na tom, že dílko je zdařilé... Možná prostě potřebuji jemnější satiru, takhle už mi to přijde přeparodizované, ale jen lehounce... Pokud bych to měl srovnat s ostatními díly dal bych dvojku, pokud bych to měl rovnat s "literárním standartem" dal bych za jedna. Protože jsem celý pomatený, asi nedám nic, ale pokud tam přece jen něco bude, nedej se tím zaskočit:))
 ze dne 01.10.2007, 21:31:17  
   Alan de la Pont: Teď jsem zase na oplátku zmaten já...:-)) Díky za komentář, tak trochu jsem čekal, že budeš mít tento náhled, ale nelze se zavděčit všem. ;-)
 Šíma 29.09.2007, 1:00:22 Odpovědět 
   No, něco mě přeci jenom napadlo: "Mohlo to být delší!" :-D
 ze dne 29.09.2007, 10:43:13  
   Alan de la Pont: Takhle možná nalákám i línější čtenáře...:-))
 Šíma 29.09.2007, 0:50:09 Odpovědět 
   Chviličku strpení, musím se uklidnit a "dousmívat se", protože tento díl byl zase o něco lepší, než předešlý! Lépe, než-li duds to stejně říci neumím, takže dám za Jedna! (autor promine, ale ukecaný šíma nemá po přečtení Tvého dílka slov) ;-)
 ze dne 29.09.2007, 10:42:14  
   Alan de la Pont: Pokud nemá Šíma slov, tak to vyznívá jako jednoznačná pochvala pro mě:-) Díky moc.
 duddits 29.09.2007, 0:42:05 Odpovědět 
   Pan Kadlec (tedy jeho příběhy:)) je pokaždé jiný – jednou se blíží satiře, jindy se tváří jako parodie sebe sama a ve zbylých případech osciluje někde mezi. Ale pokaždé dovede zaujmout :)
Kde byl minulý díl poněkud rozpačitý, je tento extrémní a obohacený o hezkou dávku absurdity. Myšlenka kdesi pod tím vyhlíží docela zajímavě ;)
Takže už můžu být jen zvědavý, co přinese další díl…
 ze dne 29.09.2007, 10:41:08  
   Alan de la Pont: Děkuji, děkuji...:-) Zdá se, že pan Kadlec musí pokračovat stvůj co stůj... No, uvidíme, co přinese další poodkrytý kus jeho života...
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
marker.publishers
(27.10.2020, 20:24)
Emmajackson2711#
(23.10.2020, 08:22)
Filion
(14.10.2020, 22:49)
Koala
(14.10.2020, 20:43)
obr
obr obr obr
obr
Počítačová hra
Apinby
Kalištěm domů (...
Centurio
Černá perla
Doll
obr
obr obr obr
obr

JARNÍ 2007
Floridor
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr