obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Krutá jsi lásko, kam ty až doženeš smrtelná srdce."
Publius Vergilius Maro
obr
obr počet přístupů: 2915616 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39714 příspěvků, 5788 autorů a 392113 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Bohové jsou mrtvi. ::

 redaktor čuk publikováno: 26.09.2007, 16:55  
Zpracované téma rychlovky: "Bůh je mrtev, najděte si jinou zábavu." Omlouvám se předem za rouhačství. Doufám, že bude bráno jako podobenství. Nejsem vždy tak pesimistický jako teď
 

"Bůh je mrtev, najděte si jinou zábavu."

Tenhle nápis se rozprostíral na blankytných nebesích a byl všude ze země čitelný. A také všichni lidé ho četli. Nejprve sdělení slabikovali klidně a pak v naprostém zděšení. Přímo do něj upadli a ponořili se až po uši.
První se vzpamatovali boží odpůrci, v jejichž hlavách radostně poskakoval čertík odbojnosti.
Věřící jen těžce stírali slzy s tváří.
Poslechněme si obojí strany.
Odpůrci boží důležitě a sebevědomě halasí, ústa od ucha k uchu:
„Tak to vidíte. Bůh je nemocný! Co to znamená? Některé jeho funkce fungují špatně, potřebují léčení. Když si to tak probereme, je to marodění mnohovlastnostní, mnohoorgánové, komplexní. Ale my jsme to hlásili už dávno a málokdo nám věřil. Vyjmenujeme ty nemoci: například: ztráta pocitu spravedlnosti a jejího uskutečňování, krátkozrakost, vidí si sotva na špičku nosu, nechuť k práci, jestli je všemohoucí, tak má ručičky pěkně nešikovný. A tak dál a tak dál. Může všechno vědět, ale neuvědomuje si, co ví, propadává mu to děravým sítem paměti a vůbec nerozlišuje co je co, co je dobré a co zlé. Jeho tvůrčí schopnosti jsou naprosto vyčerpané: od té doby co stvořil Zemi a lidi na ní, již nic dalšího neudělal a nevymyslel a uchýlil se do pózy flegmatika a nemakačenka. Není divu, když uviděl, co vytvořil, či spíše zpotvořil, tak není divu. Podívejte se na lidi: to jsou dítka boží? Otec musel být pěkně pod parou, když je, řekněme to slušně: konstruoval. A řádně nafoukanej a agresivní je, ten On, když jim dal do vínku schopnost zabíjet, vyvíjet ničivé zbraně a vyvražďovat se ve válkách po milionech.
Anebo příroda. Nesmírná kruťárna: jeden požírá druhého. Ani nejkrásnější kytička snažící se hlásat slávu boží imaginace není ušetřena, aby ji nesežrala kráva.
I neživý svět, považovaný za neměnné kulisy života, za obraz boží věčnosti, vyrábí kulišárny. Valící se balvany s hor zabíjejí, tající ledovce tají, topí a zatápějí, hory s dírou na vršku zapalují a spalují vše ve svém dosahu.
A to ještě nemluvíme o kometách, ničivému ultrafialovému záření včetně ozónové díry.
Slušně řečeno: všechno se milému vládci vysmeklo z rukou. Tohle už není nešikovnost, to je přímo artróza! A pokud si Boha představíme jako vznešeného mohutného velebného vládce, tak je shrben stářím, v hlavě se mu všechno mele páté přes deváté, naprostá skleróza, celá postava roztřesená. Parkinsonova nemoc přímo ukázková, (no co, stvořil i ji a tak se k němu vrací!). Ale jedno mu musíme na stará kolena přiznat: objevila se v něm špetička čestnosti, neboť nám dal vědět, jak na tom je, abychom ho nechali v klidu marodit a vzali věci na tomhle světě do svých rukou a snažili se ho napravit. A v návalu upřímnosti říká On otevřeně: najděte si jinou zábavu. Flanďáci se musejí svíjet vzteky, když jejich škrobená vážnost a zdvižený moralizující prst jsou považovány za zábavu. Ano, práce je věcí lidí, Boha si lidé vytvořili jako hračku. Zřejmě chce Bůh před smrtí sdělit alespoň tohle na rovinu.“
Věřící boží pláčí v soucitu a dívají se poněkud nechápavě. Ještě že jsou tu církve, které neztrácejí duchapřítomnost a mluvnou nit na sebe oslavných tirád.
„My, církve, jsme zde, pevně a zdravě prosperující. Svým sdělením nám Bůh předal veškeré kompetence. Mohl to udělat taktněji než prohlásit, že je marod? Jak vtipkuje o té naší zábavě. Tím myslí ty, kteří se k Němu obraceli přímo, ignorujíce církve. Vy hračičkové nezodpovědní, teď jste dostali ťafku! Není divu, když toliko nářků a proseb muselo vyslyšet jeho milosrdné ucho. Nechme ho v klidu, toť jeho odkaz. A my! Nás vám, lidé, odkazuje. Ano, proto jsme zde pevně stojící my, my, církve, abychom snášely všechnu tu tíhu velebení, ukládaly do foliantů vaše prosby, trestaly ty, kteří vám ubližují (jen nám klidně pište udavačské dopisy). Bať: pevně stojíme i když ležíme.“
A zmatení věřící, kteří se už neodvažovali přímo komunikovat s Bohem, ať už proto, že jim neodpovídal, tak i proto, že mu chtěli dopřát nerušeného léčení, přimknuli se pevně k církvím.
A církve posíleny semkly své řady, ze skříní vyňaly bojové prapory a nabrousily zrezavělou zbroj (byli bychom naivní, kdybychom si mysleli, že nemají rakety popřípadě atomové hlavice). A vytáhly na bitevní bole pod heslem: osvoboďme lidstvo od tmářů!
Náboženští buřiči bouřili ještě více: ha, nemoc Boha je prvním krokem k pádu náboženských idejí! Zatracení vyžírkovští flanďáci! Lenoši vytahovační! Potřebují srazit hřebínek, rozsévači opia mezi lidem!
Jisté je, že zpupností církví podpořena byla i zpupnost Nevěřících. Nadchází čas rozhodujícího boje, pročež nabrousili Nevěřící skrývanou zbroj (byli bychom naivní, kdybychom si mysleli, že nemají rakety popřípadě atomové hlavice). A vytáhli do boje pod heslem: osvoboďme lidstvo od tmářů!
Také bylo okamžitě zřejmé, že každý z lidí, a tuplem pak jejich shluky, gangy, kmeny a společenství, potřebují ne přítele, ale především nepřítele. Neboť kasat se a vyrůstat ve vlastních očích je před nepřítelem snazší než před přítelem. A u nepřítele je jaksi fér si nakrást, u přítele je nefér nakrást si. No, přítel by přestal být přítelem.

Když to Bůh vnímnul (chápejme to lidskou řečí jako: uzřel), byl silně znechucen.
„Využili mé předstírané slabosti, ještě více zpychli a zesurověli. Už nezbývá než aby vyhlásili heslo: „Bůh je mrtev, ať žije bůh, kterého si sami vyhlásíme.“ Parchanti. Nic neocení. Jeden aby byl před nimi pořád ve střehu. Ani si trochu zamarodit nemůže, aniž by nevystrčili růžky. Mám já tohle zapotřebí? Už jsem dost stár a unaven. Již jsem dost pracoval, pro tebe, člověče. Ostatně, když vystrkují růžky, ať si to dělají, jen se tím zalíbí mému vzornému poddanému, ďáblovi.“
A Bůh se otočil a šel pryč, někam do vesmíru, kde snad bude moci tvořit znovu, tentokrát lépe. A poučenější ze svých chyb.
Už ani nezaslechl, jak na Zemi zahřměly první výbuchy raket. Ani neuslyšel příšerný hlas ďáblův, který srazil bojující i nebojující lidi na kolena. Věřící i Nevěřící:
„Kurva, nechte toho, já chci mít v pekle celý lidi a ne nějaký utrhaný oudy, nesvéprávný trupy či dokonce lidskej popel. Ostatně v pekle to nebudete mít vůbec špatný. Když není Bůh, tak není hříchů, a peklo se změní v rekreační oblast. Ihned rozdám reklamní letáčky. Jenom tehdy, budete-li mě poslouchat, samozřejmě. Lidi bez poslušnosti nemůžou bejt. To by se z nich stali vopice. A vopice patří k mým nejoblíbenějším pochoutkám. Uznejte: připouštím i nemravný život, jen si užívejte, ovšem zabíjet se, to se opovažte, ani si ubližovat, to by mě pěkně nasralo. A když se naseru, dovedu každýmu natrhnout prdel.“
Lidé byli spokojeni, že jim vládne tak chlapácký vládce. Určitě s mužnejma kulema. Zbožňovali vůni síry, boty si nechávali šít v podobě paznehtů, a vlastnictví ocasu jim přineslo nevídané výhody i potěšení. A lidé byli kupodivu lepší a slušnější.
Nicméně, také je přínosné, že Bůh se již dostal za hranici své vševědoucnosti, prostě se ztratil a vytratil a že neslyšel, jak by to zformuloval: nebohabojné lidské rouhání. Jistě by ho to bolelo a Jeho uzdravování se z pošramocené sebedůvěry by se zpomalilo.


 celkové hodnocení autora: 98.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 5 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 5 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 35 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 sirraell 16.10.2007, 18:28:47 Odpovědět 
   bavi mne jak se lide stale snazi boha priblizit obrazu svemu misto aby se snazili briblizit obrazu boha...
pozdeji se vratim, rada bych videla dalsi komentare.
Pobavila jsem se ....
 ze dne 16.10.2007, 20:32:28  
   čuk: Děkuji za přečtení. Pokud můj text pobavil i vedl k zamyšlení, jsem spokojen
 Vlaďka 30.09.2007, 13:48:47 Odpovědět 
   :o)) Koukám, že jsme si vybrali stejný námět k povídce. Já tady kdysi dala tuto úvahu:
http://www.saspi.cz/index.php?page=clanek&id=2056
 Šíma 26.09.2007, 17:18:08 Odpovědět 
   Tato "čukovina" je mi povědomá, ano, rychlovka! :-DDD

Kdoví, jakou "úchylkou" sám Nejvyšší trpí a jaký jeho duševní pochod podnítil jeho kreativní touhu ke stvoření rasy lidí (lidstva) a pokud nás stvořil k obrazu svému, no potěž pánbůh! ;-)

Znám také jedno přísloví: "Kocour není doma a myši mají pré!" Tvé dílko poukazuje na podivné Boží duševní pochody, které vedly ke stvoření tohoto světa, ve kterém žijeme a na každém kroku, na nás lidi, číhá nějaké nebezpečí, včetně svodů samotného Ďábla... ;-)

Znovu jsem se nad Tvou povídkou pousmál a říkal si, co by se vážně stalo, kdyby si dal Bůh opravdu "voraz" a šel někam na dovolenou, patrně Konec světa! Za Jedna... :-DDD
 seńorita chiquita 26.09.2007, 16:54:54 Odpovědět 
   Úsměvná vize toho, co by se s námi dělo, kdyby si dál Svrchovaný voraz. Nemůžu tomu upřít ironiický nadhled a trefné namíření na postoje obou skupin.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Virgoacp
(8.8.2020, 09:18)
Magdaléna Verneová
(5.8.2020, 19:54)
Vopica
(28.7.2020, 10:58)
jeewangarg
(27.7.2020, 13:46)
obr
obr obr obr
obr
Pejsek
Joe Care
Poselství
Laura Mladá
Smítka z tituln...
ing.nárt
obr
obr obr obr
obr

Nekropotence29
kilgoretraut
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr