obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska klade odpor jakémukoliv osudu."
Miguel de Cervantes y Saavedra
obr
obr počet přístupů: 2915699 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39814 příspěvků, 5810 autorů a 392512 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Hněv přemístěný na papír ::

 autor Alan de la Pont publikováno: 08.10.2007, 20:23  
- Pamflet 2007 -
Ano, doby morálky a morálních zásad jsou nenávratně pryč. Už je to dávno, kdy lidé se prali za počest, slušnost a spravedlnost… Dnes, kdo mluví o morálce je sprostě napadán, urážen a zesměšňován.
 

Dost často si pokládám otázku: Proč zrovna já musím, snad i z těch nejzapadlejších koutů, vysmýčit všechnu špínu a chmury lidstva, abych mohl v klidu usnout a spát. Proč zrovna já beru na svá bedra všechny ty, kteří v nedávných časech se rozhodli skoncovat se svými životy a vybrali si pohodlnější smrt, než aby čelili tomuto světu takovému, jaký nyní je. Proč já?
Říkám si, jestli nebylo před nějakými pěti, deseti a možná patnácti lety líp a nebylo vše jiné a lepší… Nevím, asi ne. Každopádně mi připadá, že je na tomto světě v posledních dobách až příliš zloby. Lidé se podvádějí, nadávají si, jsou na sebe zlí, podlí, okrádají se a lžou si navzájem do očí jako ta nejsprostší lůza. Trápí mě osudy všech, které znám. Nikdo není skutečně šťastný. Jedna se rozvádí, další se hádají, jiní se rozcházejí, někdo žije v dlouhodobé apatii, že nějaký vztah už snad ani nemá smysl. Kam poděli se všechny ty romantické ideály námluv a věrnosti až za hrob? Proč lidé přistupují ke všemu, jako ke spotřebnímu zboží? Jsme tu snad jenom jako nějací zákazníci, kteří si mohou vše opatřit, aby naplnili svojí aktuální potřebu a nedostatky. Ke komu se ale pak nakonec schoulejí, když jim bude nejhůř? Kdo jim dodá dalšího smyslu života? Ne, takhle oni nepřemýšlejí. Hrají si na statečné. Na ty, kteří nikoho nikdy ve své neomylností a dokonalosti nepotřebují. Oni si prostě tady budou jenom tak sedět a říkat si, že na skutečný vztah je času vždycky dost a jako důkaz všechnu svojí hloupost zapijí mnoha deci alkoholu. Teď jsme tu a zítra támhle… A k čertu s nimi!

Stejně tak, jako morálku a romantické ideály už vůbec nevidím ty muže, kteří za své slovo a čest, byli snad svůj život schopni položit. Kde jsou ty elegáni a páni gentlemanové, kteří nikdy neříkali věci jenom tak? Kde jsou oni pánové, kteří dostáli vždy svých závazků ve smluvený čas a na smluveném místě? Místo toho vidím politiky, kteří nám jenom věčně lžou v předvolebních kampaních a my jak naprostí hlupáčci jim věříme a myslíme si, že oni tentokrát nemluví jen tak zbůhdarma do větru, ale to ne. Historie se pořád opakuje a kdo to nevidí je asi slepec. Když budou potřebovat, budou nám všem tvrdit, že my všichni již zítra budeme jezdit v nablýskaných mercedesech a bavorácích. Budete jim to také věřit? K čertu s vámi!

Kde jste vy andílci? Maminčini mazánci, ufňukánci ze kterých se teď stali big bad gangsteři, kteří vám dnes div ne čenich na ulici přerazí, že se před nimi neklaníte jako před nějakými krály. Dneska je velký šéf podsvětí každý druhý. Kdyby se celý svět vzájemně nekurvil a nedělal z nás lidí zmetky, možná by nám tady bylo o něco lépe. Možná by po ulicích chodilo méně takových, kteří jenom čekají až naleznou svou oběť, na které si budou moci kompenzovat svůj zbabraný a prachmizerný život. Nač jsou tu tací, kteří jenom skomírají o sociální dávky. Popíráme veškerá zákony přírody a to se nám všem dříve, či později vymstí. Co jsou zač ti, kteří jenom ždímají tento systém, který je ve své nekonečné hlouposti tak naivní, že dává peníze těm, kteří mají v této zemi jedinou úlohu a to tu, aby vybrakovali veškeré finance, které jenom ucítí a nehrábli při tom ani prstem. K čemu s takovými? Kam se poděl náš zdravý úsudek a rozum, od kud čerpáme tu naši stupidní solidaritu, kdo na to vše má vlastně peníze, aby si to mohl dovolit? K čertu s takovými!
Proč je zde tolik zloby, zlosti a nenávisti? Kde se to všechno v nás vzalo, od kud čerpáme toto sprosté poselství? Ti co mají vše, neváží si toho. Ti co nemají nic – skákají pod vlaky. Ti co věří, že něco mít budou jsou snad posledními snílky a ti co nevěří v nic jsou už jednou nohou v hrobě. Vše, co se zdálo ještě nedávno naprosto pochopitelné je pryč. A jak je to vlastně dávno, pět, deset, patnáct let a možná ještě mnohem víc… K čertu s těmi roky!


 celkové hodnocení autora: 95.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 2 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 14 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 26 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Te Bi 11.10.2007, 15:33:03 Odpovědět 
   Jako by z toho čišelo takový to "spravedlivý rozhořčení". Srší to. A myslím, že i díky tomu je to vážně dobrý... Protože se nepitváš jen tak nezůčastněně a rozbředle v naší společnosti, která má černý šmouhy na duši - i když mezi náma myslím, že je pořád stejně prolezlá všema možnejma neřestma, malejma postranníma uličkama k dobrýmu bidlu, cestičkama ke slávě a jinejma všemožnejma nenasytnejma červíkama zkaženosti. Ale neodpustím si malé klišé - tož, jsou i hezký věci na tom našem světě, ne? :)
 ze dne 11.10.2007, 16:25:33  
   Alan de la Pont: Sem tam se vyskytnou...:-) Ale je jich až podezřele moc málo!
Díky za povzbudivý komentář. Jsem rád, že to někdo správně pochopil, tak jak to bylo myšleno;-)
 Tomáš P. 09.10.2007, 20:08:42 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Tomáš P. ze dne 09.10.2007, 17:31:53

   No, co si o tom myslí Freud netuším, ale obávám se, že nevěra, závidění, šikana atd. je prostě součástí naší hlavy. Určitě to není správně, ale vem si, co všechno provádějí některá zvířata...
Rozhodně to neobhajuji, ale jednoduše se bojím, že se to výmítit nedá, a s civilizací to nemá nic společného : /
 Tomáš P. 09.10.2007, 17:31:53 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Tomáš P. ze dne 09.10.2007, 15:30:55

   Mnoho mravních zvyků se týká sexuality, ale já to chtěl použít hlavně jako citát a doplnit to o to: "...a já si myslím, že to neplatí jen na "to"." ; )
 ze dne 09.10.2007, 17:39:28  
   Alan de la Pont: Tak to ano:-) Já už jsem hledal, kde jsem psal něco proti sexualitě apod. Já si spíš pod pojmem morálka představuji slušnost, smysl pro spravedlnost a čest.
Pokud je tedy nepřirozené (v řeči Freudovi) nekrást, nelhat, být věrný, nezávidět, nešikanovat obyvatelstvo a nesnažit se podvodem vytřískat, co se dá, tak to už je vše tak říkajíc na cestě k záhubě...
Podle mě je proti lidskosti vše, co poškozuje druhé lidi.
 Tomáš P. 09.10.2007, 15:30:55 Odpovědět 
   No do řitě! Tak takle černě to nevidim ani já! :D

Napsané je to výborně, ale také s obsahem tak úplně nesouhlasím. "Mravy" jsou podle mě proti lidskosti. Už Freud věděl, že jediné nepřirozené sexuální chování je žádné, a já si myslím, že to neplatí jen na "to".

Radši ti dám jedničku a půjdu dál jinak se do toho zamotám ještě zoufaleji než Šíma... ; )
 ze dne 09.10.2007, 17:29:09  
   Alan de la Pont: Děkuji za zastavení a známku.
Já si myslim, že nic se nemá přehánět. Nevím, jak si pochopil "mravy". Proti sexuálnímu chování nic nemám. S promiskuitou už je to na jiné téma a taky na delší povídání...
Každopádně děkuji za názor;-)
 Šíma 08.10.2007, 20:55:23 Odpovědět 
   Bacha na to, čerti vystrkují růžky, jeden z nich mi nasekal minimálně dva překlepy (chybky) do mého superkomentu!

To mám za své megalománství a falešnou hrdost! A také za svou ukecanost a potrhlé Ego, které se musí za všech okolností prosadit! No, řekni, nepatřím také do tohoto špinavého a falešného světa?! ;-))

Měj se (pokud možno) hezky! :-D
 ze dne 08.10.2007, 22:38:25  
   Alan de la Pont: Já myslím, že ne...:-)
Pokusím se, ale občas mě to přepadne (třeba i uprostřed noci) a musím se vypsat (stejně jako v tomto textu)...

Taky se měj hezky;-)
 Šíma 08.10.2007, 20:49:02 Odpovědět 
   Hm, dočetl jsem a myslím, že Tě nepotěším, protože mám dvě špatné zprávy! Tou první je fakt, že my lidé (jako jedinci) tento svět nezměníme a neočistíme od všech jeho negativních vlivů (vlastně našich vlastních). Druhá nepříliš optimistická zpráva je asi taková: Všechny kladné i záporné lidské vlastnosti existují a existovali od doby, co je lidstvo lidstvem a první člověčí noha vstoupila na tuto naši rodnou hroudu (a je docela jedno, zdali jsme z opice, či čehokoliv jiného).

Tvé zamyšlení je malinko rozhárané, avšak v celém jeho obsahu jsem cítil onu ironii a nadsázku, se kterou popisuješ dobu minulou i přítomnou (naše cesty k radostným zítřkům za socialistmu i za kapitalismu). Nakonec, obě ideologie (mohu-li je tak nazvat) slibují pracujícím lidem naplnění všech jejich potřeb, zda-li i těch citových, to je otázkou!

Lidé jsou od přírody velmi závistiví a neustále hledají možnost, jak pomoci sámi sobě a ve všem se snaží najít svůj vlastní prospěch (čím je lidský charakter "zkaženější", tím tvrdší, nechutnější a podlejší tyto metody jsou). Takže musím říci, že se mi Tvé úvahy (nebo snad to byl fejeton?) líbí, stejně tak ono posílání "k čertu", ať už se jedná o lidi, prožité roky, či cokoliv jiného! Osobně Peklo lituju, protože až se Peklo naplní vší tou lidskou "chátrou" a vší zkažeností, kterou jsou tyto "lidské trosky chamtivosti" naplněny, bude se i Peklo samotné otřásat v základech! Já to přece nevymyslel, tak ať se trápí jiní...

Tak nevím, kde jsem a co chci... Už jsem v obraze: "Hněv přemístěný na papír..." Znám také jedno přísloví a to říká: "Nehas to, co tě nepálí!" Jeden člověk svět nespasí a všichni, kteři se o to pokusili zemřeli pod jeho rukama (tohoto špinavého a veskrze špatného světa). Skoro mě napadá jedna otázka typu: "A stojí za to vůbec žít?" - "STOJÍ!"

P.S. Už ani nevím, zda-li jsem Ti dal nějakou známku, protože jsem se ve svém komentáři dokonale ztratil... No tohle? ;-)
 ze dne 08.10.2007, 22:35:39  
   Alan de la Pont: Děkuji za tvůj vyčerpávající komentář. Jsem rád, že si nadsázku pochopil.
Není to úvaha. Je to pamflet, jak jsem avizoval v úvodu, ale blízko to má k obojímu, co si uvedl...
Tvé špatné zprávy mě nepřekvapili (bohužel), ale s jedním musím souhlasit určitě stojí za to žít! Ať se děje cokoliv...
 Adrastea 08.10.2007, 20:23:28 Odpovědět 
   To je opravdu vážné zamyšlení... Tak vážné, až jsem se musela pousmát. :) Po té slohové stránce moc námitek nemám (až na semtamhrubky), ale ten obsah...
Lidé si často hodně idealizují doby minulé - vidí v nich čest, spravedlnost, opravdovost a jejednokdoví co ještě. Podle mě je to nesmysl. Každá doba má své klady i zápory. Dostatečným důkazem je fakt, že i v minulosti, blízké či vzdálené, si lidé stěžovali na společnost své doby. Stačí sáhnout třeba jen po učebnici dějepisu - krev, pletichaření, nevěra, všechno se to táhne s člověkem už od jeho počátku a troufám si říct, že o moc lepší už to nebude. Dobří a špatní lidé byli včera ve stejném poměru stejně tak, jakou jsou dnes a jako budou zítra.
Dřív jsem si zoufala podobně jako Ty, než mi došlo, že to nemá smysl - nářky a zatracování ničemu nepomohou, takže než nadávat na svět, radši si vyjít někam do podzimních lesů... Dokud ještě jsou. :P
 ze dne 08.10.2007, 22:27:55  
   Adrastea: Velká nejsem, dospělá taky ne a do vyrovnanosti mi chybí ještě pořádný kus cesty. Tvé minulé věci jsem bohužel nečetla, ale z tohohle jsem ten ideál prostě cítila - a co na srdci, to na klávesnici. :)
 ze dne 08.10.2007, 22:21:13  
   Alan de la Pont: Ano, jsi už pravděpodobně velká a dospělá holka, která je nade vším povznesena a vyrovnána v hladině jing a jang... Já ne, a o tom je taky pamflet. Jinak doby minulé neidealizuji ani náhodou! Spíš naopak. Kdo čte pravidelně věci ode mě, tak to ví...
Neřešit, zavřít očíčka a spát - to není nic pro mě.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
marker.publishers
(27.10.2020, 20:24)
Emmajackson2711#
(23.10.2020, 08:22)
Filion
(14.10.2020, 22:49)
Koala
(14.10.2020, 20:43)
obr
obr obr obr
obr
Znovuobjevení -...
Bel Riose
Zklamání
Sandieta
Neslyšíš
Cora
obr
obr obr obr
obr

JARNÍ 2007
Floridor
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr