obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Na lásku není jiný lék než ještě víc lásky."
Ludovico Ariosto
obr
obr počet přístupů: 2915582 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39859 příspěvků, 5778 autorů a 391982 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Rabbitdogs (18. díl) ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Rabbitdogs
 redaktor Šíma publikováno: 01.01.2008, 23:01  
Jak byste ospravedlnili zradu? Dá se vůbec omluvit? Jak si vysvětlit čin někoho, kdo nechá své blízké napospas, jakémukoliv nebezpečí, aby si zachránil svůj holý život? Čí život je přednější? Jakou cenu má lidský život? Jakou cenu má existence lidstva pro Vesmír? Čím tedy jsme? Jen pouhým smítkem ve Vesmíru, nebo má s námí někdo nějaký záměr, či snad plán? Otázky jsou ukryty v každém z nás, v temnotě Vesmíru i v naší budoucnosti...
 

/POKRAČOVÁNÍ - DRUHÉ ČÁSTI - Konfrontace/

/XLV. - současnost – povrch Černé planety/

"Nějaké hlášení, Patriku?" zeptal se Tom spojaře. Seděli nehnutě v jeskyni a poslouchali šumění vysílačky. Co nás ještě čeká, bolest, zármutek, nepředstavitelný děs, který již teď obchází kolem? Ptali se oba v duchu. Výstřely pušek již takřka nevnímali, jako by se staly součástí jich samotných. Tom tušil, že k něčemu podobnému dojde, avšak o další lidské výpravě neměl zdaleka ani tušení. Ti druzí vyslanci planety Země zde byli jaksi navíc, ale i tak zůstávali skryti někde na druhé straně pomyslné barikády a nikdo neměl tušení, na čí stranu se vlastně přidají!

Tom, Jane, ani spojař neměli tolik trpělivosti, jakou byli obdarováni oni podivní tvorové, avšak také Rabbitdogs se pomalu, ale jistě nechávali strhnout do víru nadcházejících událostí. Půjde o nové Allammo? Lidé znovu prohrají? Co když padnou Rabbitdogs? Otočí se ono pomyslné kolo dějin? A jak se zachovají cizí návštěvníci? Stále se podezřele drží stranou, jako by pořád na něco čekali.

Lidé z Johnovy výpravy si připadali jako ve snu. Osamocení, vydáni napospas nočním můrám a pochybným stínům, které ovládaly samotné Město a tiše se vkrádaly do jejich mysli. Spěchali? Ne, pomalu a opatrně našlapovali a kráčeli vpřed. Ne však fyzicky, ale v myšlenkách, o to byl tento pomyslný útok hrůznější. Fyzicky byli stále zde ve Městě, ale ve své mysli se nacházeli na různých místech současně. Byli na lodi, i doma na Zemi, jako by se jejich duše rozdělily a oni byli již mrtví. Jak dlouho to dokáže lidská mysl vydržet?

Co když přijdou také sem? zeptal se Tom v duchu. Co když nechají mé lidí bloudit městem? Zahubí je v jeho pastech a skrytých nástrahách tohoto místa. Existuje vůbec cesta zpět? Proč sem přišli další lidé! Také pro ně? Nebo si Douglas myslel, že to nezvládneme a za stejné peníze postavil dvě identické lodi?

"Třetí hlídka, pane!" kývl na něj spojař a vyrušil jej z úvah.

"Co je s nimi?" zeptal se.

"Byli na příjmu! Slyšel jsem vřískot, výstřely a nadávky. Pak všechno utichlo! Vysílačku mají pořád zapnutou!" řekl mu spojař. "Zdá se, že spolu bojují! Lidé i příšery! Vůbec tomu nerozumím, copak se všichni zbláznili?"

"Slyšíte ještě něco?"

"Ne, pane!" zavrtěl muž hlavou. Tom vstal a vydal se k němu. Každým krokem mu těžkly nohy, jako by byly pod nátlakem budoucího poznání. Zastavil se u přístroje a dřepl si vedle spojaře. Z reproduktoru vycházelo jen neurčité šumění a podivné křupání písku, nelidské skřeky a občasnou střelbu.

Jako tehdy u lodi! řekl si Tom. Vyděsilo jej to! S kým vlastně moji lidé bojují? S příšerkami, nebo s těmi lidmi, kteří sem přiletěli na zapřenou? Pokud zde je ještě jiná, vyšší, inteligence, proč již nezasáhne? Copak nemá žádné morální cítění, nebo jí je to jedno? Má lidstvo menší cenu, než-li Rabbitdogs? Možná jsme prohráli již dávno před tím, než-li zde přistála první lidská loď. Zklamali jsme na plné čáře...

"Stalo se vám něco?" zeptal se jej muž u vysílačky, hledíc mu do jeho bledých tváří.

"Dostali je!" řekl Tom a promnul si obličej. "Hrají si s námi hru na kočku a myš. Znáte ji? Pokud nebude myška dost mrštná a mazaná, kočka ji chytí a zakousne! Proč mě to nenapadlo dřív? Zavolejte je zpět!"

"Obavám se, že to již nepůjde!" řekl mu. "Se třemi skupinami nemám radiové spojení! První a pátá se nehlásí od okamžiku, kdy potvrdily svůj odchod z našeho dosavadního stanoviště. Třetí zmizela před chvílí..."

"Jak jsou daleko?" zeptal se Tom zamyšleného muže.

"Budou bloudit Městem! Ztratí se v ruinách, nebo je potká stejný osud!"

"A Allan? Co je s ním?"

"Před půlhodinou mi volal. Zdá se, že nebyl při smyslech!"

"Bylo s ním víc lidí, slyšel jste ještě něco?"

"Mohl k sobě vzít někoho s jiné hlídky, ano, možné to je!" přikývl muž. "Noc teprve začala, a skončí za takových dvacet, dvaadvacet hodin..."

"Od té doby se už neohlásil?"

"Ne, pane. Myslíte, že..."

"Nebude ve Městě! Je dost chytrý na to, aby se odtud dostal! Zadrží ho? Jdu pro transportér, Patriku! Musíme odtud, dříve, než-li nás dostanou ti lidé, nebo Rabbitdogs!"

"Cože?" otočil se spojař za Tomem, který rychlým krokem přešel ke své výstroji. Naházel ji na sebe a zvedl od stěny nabitou zbraň.

"Myslím, že se Allan pokusí ukrást transportér a s jeho pomocí i raketoplán! Víte, co to znamená? Vykašlou se na nás! A ti podivní parchanti s tím počítají, zatraceně!"

"Vrátíte se? Kdy, jestli vůbec?"

"Ohlásím se, až budu na hranici dosahu své vysílačky, jestli najdu náš vůz, zavolám ze silnějšího zdroje, jestli ne, vrátím se zpět bez něj!"

"Pokud tu zůstaneme bez transportéru a lodi, jak se pak dostaneme zpátky na základnu?" zeptal se jej spojař.

"Zemřeme tady!" řekla mu Jane, která celou dobu mlčela. "Zemřeme tady, jako všichni před námi!"

/XLVI. - vzpomínky – čas první Johnovy expedice – povrch Černé planety/

"Johne?" ozvalo se ve sluchátku, jen co jej zvedl z vidlice. Nechal jej příliš dlouho vyzvánět. Stejně tak se stále více a více zavíral ve své kabině, vzdálen od lidí i následků svého počínání.

"Slyšim!"

"Jsme připraveni!" řekl mu jeho přítel podivně zkresleným hlasem.

"A naši pasažéři?"

"Zdá se, že spí hlubokým spánkem. Hibernovali jsme je už předevčírem!"

"Máme zpoždění, Tome!" řekl a promnul si vousy. Poslední dobou o sebe přestal dbát. Bylo mu to jedno.

"Ještě nikdy jsme nevezli takový náklad!" uslyšel Tomovu odpověď a zamyslel se nad tvory, které uzavřeli do upravených kójí, aby je mohli přepravit co nejbezpečněji k Zemi.

"Já vím, Tome. Za hodinu budu na můstku a vyvedeme loď ze zdejší soustavy a navedeme ji na zpáteční kurz."

"Doufám, že cesta proběhne bez komplikací..."

"Nejsi sám, kdo trpí obavami!" řekl John trpce.

"Neustále se mi zdá o té průzkumné lodi, která přistála, nebo spíše havarovala v horách poblíž těch podivných jezírek! Co se stalo s její posádkou? Připadá mi, jako by ke mně někdo promlouval, ale ony příšerky to nejsou! Jde o někoho jiného... Johne, do čeho jsme se to zamíchali? O co tu jde?"

"Život ve Vesmíru nevznikl jen náhodou, Tome. Každý život má svého tvůrce. My lidé se narodíme za přičinění našich rodičů, či vědců a lékařů! Život okolo nás vznikl za přičinění jiných bytostí, než jsme my lidé! Důkazy hovoří jasně, Země byla a je navštěvovanou planetou. Možná čekají jen na to, až se dostaneme na jejich úroveň, nebo přibližné měřítko v jejich vývoji! Do té doby s námi nebudou mluvit přímo, pokud zde jde o řeč jako takovou! Nejsme zde sami, Tome! Čekáme tě v hibernačním sále..." řekl mu John a zavěsil.

Načervenalý svět pod temnou slupkou atmosféry, svět tak podobný pozemské poušti, jej stále pronásledoval. Cítil, že tu není něco v pořádku. Vrátíme se sem? Co když se stane tato výprava naším prokletím. Co když ještě nejsme připravení? Jsme jako larvy motýla, které se teprve naučily létat. Kam doletíme? Co se s námi stane? Zemřeme? Přežijeme? Pochopíme to, co na nás zírá z temnoty? Nebo přijdeme o rozum? Znovu poslouchat kvílivé melodie vichru? S napětím čekat na další den, a přát si, aby přinesl jen to nejlepší? Zvedl sluchátko a zavolal na můstek.

"Tome jsi tam ještě?" zeptal se, jen co utichl vyzváněcí tón. "Za několik hodin opustíme tuhle planetu. Naše noční můry nadobro skončí..."

"Ano, Johne, chytil jsi mne na odchodu!" řekl mu Tom. "Věříš tomu? Posádka se připravuje na dalekou cestu za naším domovem! Polovina jich již spí hlubokým spánkem..."

"Bojím se sám sebe a také těch, které máme na palubě..." řekl mu John.

"Měli jsme je tam nechat?" zapochyboval jeho zástupce. „Sám jsi řekl, že plníme jen rozkazy!“

"Co když bylo jejich vůlí s námi letět?" vyřkl John nejvážnější otázku dne. "Co jiného si mohou přát?"

"Co když jsou jen návnadou?" zapochyboval Tom. "A my jsme ji spolkli i s navijákem?"

/XLVII. - současnost – povrch Černé planety/

Tom se vydal na cestu. Protáhl se otvorem a krátce pohlédl na Jane a spojaře. Oba souhlasně přikývli s nejistým úsměvem na rtech. Otočil se a nechal je v šeru jeskyně. Prošel chodbou do mlčícího a vyzývavého šera, které panovalo ve Městě pod skalními štíty. Do půl hodiny prošel jeho branou a ocitl se na nevýrazné, pískem a kamením ohraničené stezce, která se pomalu ztrácela v temnotě. Mířil k místu, kde zanechali transportér. Na svých zádech cítil cizí oči, ale neměl tušení, o koho jde. Do děje na této planetě se zamíchalo příliš mnoho bytostí, lidských i těch cizích a jen sám Bůh ví, jak to všechno vlastně dopadne. Ale možná je to jedno i jemu. Tom podvědomě kráčel vpřed. Držel se kamenité stezky. Neohlížel se a jen tupě spěchal k místu, kde zanechali svůj stroj.

Najdi transportér! hřmělo v jeho mysli. V uších mu hučely ozvěny padajících lavin a kvílení větru. Nezastavuj se! Dýchal pravidelně a úsporně. Nechtěl, aby se mu zanesl filtr ještě předtím, než dorazí na místo. Čekal, že jej budou chtít zadržet, nedovolí mu, aby vykonal tuto cestu z Města. Namísto toho bez jakéhokoliv odporu odešel ze středu pomyslného kotle vstříc nejisté budoucnosti. Písek mu křupal pod nohama a drobné kamínky odlétávaly stranou, aby zmizely v šeru. Cítil, jak mu na zádech vyráží pot. Dobře si byl vědom oné psychologické války, kterou obyvatelé této planety s oblibou používají. Stačí, když dají vědět o své nadvládě, ale nepoužijí tuto přednost jako zbraň, jen nechají budoucí oběti v nejistém tušení a stále více rostoucím zmatku v jejich mysli. Co se stane teď?

Kde jste? ptal se jich v duchu. Proč mě necháte jít?

Neodpověděli.

"Osamělý poutník volá hlavní stan! Slyšíte mě?" zapojil vysílačku a čekal na odpověď. Věděl, že za chvíli dorazí za hranici dosahu svého přístroje.

"U nás vše beze změny!" slyšel Patrikův hlas. "Neslyšíme žádnou další střelbu! Buď naši zvítězili, nebo jsou všichni lidé mrtví! Naši i ti nově příchozí..."

"Rozumím! Vítěz se ozve sám, na to můžete vzít jed! Dávejte na sebe pozor..." odpověděl a přidal do kroku. "Pokračuji v cestě, konec!"

Blížil se k místu, kde by měl stát jejich vůz, poslední naděje, která by jim pomohla vyváznout z tohoto blázince. Zbývalo ještě několik metrů. Tom již čekal, že spatří obrysy jejich vysněného vozidla, ale šero jej stále odmítalo vydat ze svých spárů. Po deseti minutách zůstal překvapeně stát! Transportér nebyl na svém místě!

Kde je ten podělaný stroj? Bezradně se otáčel kolem své osy. Nikde nenalezl žádnou stopu existence hledaného vozidla. Půl hodiny pozoroval okolí a svah, po kterém sjeli do kotle. Bezvýsledně. Transportér prostě zmizel, otázkou bylo: Kdo jej našel? Naši, nebo cizí lidé? Nebo někdo jiný? Nač by byl oněm tvorům. Komu vlastně? Pochyboval, že by příšerky dovedly řídit pozemské stroje. Vracel se zpět stejnou cestou! Čím blíž byl k Městu, tím víc cítil, že tato noc bude mít dlouhé pokračování. Co se vlastně stalo? V mysli mu kolovalo příliš mnoho otázek, avšak ani na jednu z nich neznal odpověď...

"Tom volá základnu! Ozvěte se!" zavolal ihned, co se dostal na účinnou vzdálenost, ale odpovědí byl jen šum v přístroji.

Přidal do kroku.

/XLVIII. - hlasy – současnost – povrch Černé planety/

Příšerky tiše stály nad Městem. Bylo po boji. První část této bitvy byla dobojována. Věděly, že zde nejsou samy. Oni podivní tvorové se stále někde skrytě procházeli Městem a sledovali osudy lidí i jich samotných. Ani Rabbitdogs netušili, co zde tito tvorové v bílém vlastně pohledávají a co chtějí. Jedno však věděli určitě, nešlo o Tvůrce. Ti se drželi stále někde stanou, ale dali jim vědět, že jsou si vědomi toho, co se zde děje! Proč tedy nezasáhli? Také Rabbitdogs byli zmatení uplynulými událostmi. Tušili, že prohráli svůj boj, přestože porazili ty, kteří je chtěli zotročit. Je však docela možné, že s nimi mají ti druzí lidé jiné plány.

Ne všichni pozemšťané však bojovali a ne všichni také zemřeli. A naši tvorové z Kamenného světa nebyli zas tak mstivými tvory, aby svou nenávist nechali naplno propuknout také na těch, kteří stáli na druhé straně oné pomyslné bariéry. Bylo čím dál více zjevné, že ti pozemšťané, kteří sem přiletěli jako první, mají jistou konkurenci. Někdo zde rozehrál příliš zapeklitou partii a jen samotný koordinátor tohoto pomyslného zápasu věděl, proč nechává prolévat krev nevinných a z jakého důvodu ponechává všem věcem volný průběh. Zbývalo jen přijít na to, co se zde vlastně děje a kdy se ozve ten, který má tento střet na svědomí...

/IL. - současnost – orbita Černé planety/

"Johne, co jsou zač?" opakoval Petr svou otázku.

"Vysoce inteligentní a organizovaní tvorové, schopní přežít v těch nejextrémnějších podmínkách! Dovedou předvídat s úspěšností devadesáti procent. Mohou číst cizí myšlenky a vnutit druhým svou vůli. Stačí ti to?"

"Pořád se opakuješ!"

"Říkám pořád jednu a tutéž pravdu, Petře!"

"K čemu je potřebují na Zemi?"

"To vědí jen ti, kteří nás sem vědomě poslali!" pokrčil John rameny.

"Copak se narodili, aby zabíjeli?"

"A my, Petře? Vedli jsme války a zahubili milióny lidí! Je mezi nimi a námi nějaký rozdíl?"

"Co když se stane něco úplně nepředvídatelného? Něco s čím nikdo nepočítal? Co když se zde objeví ještě někdo jiný? Už jste identifikovali tu cizí loď? Je opravdu lidská? Co udělají? Zaútočí na nás a na náš výsadek?"

"Opustili jsme své známé, své lásky a podruhé vstoupil do stejné řeky! Kdybych tuhle práci nevzal, našel by se někdo jiný! Petře, myslíš si, že jsme lépe připravení na budoucnost, než tehdy, kdy jsem tu byl poprvé?" řekl mu John. "Douglas se mýlil, pokud si myslel, že jde jen o jeho osobní zájem! Měli jsme počítat s účastí dalších společností! Možná nás ta cizí loď vymaže s Vesmíru, možná také ne..."

"Ty si myslíš, Johne, že zasáhne nějaká vyšší síla? Kdo tedy? Chceš mi snad tvrdit, že si zde našlo dostaveníčko více mimozemských civilizací? To bude tedy docela pěkný dýchánek..."

"Izraelité putovali po poušti za ohnivým mrakem. Náš Bůh stále mlčí, ale určitě se dívá a čeká, až přijde jeho čas. Pořád si říkám, jak moc byl Douglas bláhový, když si myslel, že jde jen a pouze o ty tvory... Jen nechápu, proč si myslel, že s ním bude mluvit ten, kdo náš život na Zemi stvořil!"

"Když pro něj nejsme víc, než-li další organickou látkou ve Vesmíru? O co tedy jde, Johne?"

"O naše přežití! O přežití lidstva jako takového!" řekl mu John chladně. "Dříve, nebo později, zavítají k nám, zpět na Zemi ti, kteří nám dali život! A pokud s námi nebudou spokojení, prostě nás nechají svému osudu a budou se zabývat něčím rozumnějším a prospěšnějším..."

"Ale kdo?"

"Ti, kteří na naší rodné hroudě zaseli život! Ti, kteří ve starověku létali v ohnivých vozech! Bourali města ultrazvukem a dali lidem technologii, která ničila rozlehlá území dávno před tím, než byli lidé v Evropě schopní využít oheň. Život na Zemi se nevyvíjel jednotně, ale na různých místech dosáhl různého vývoje!" zamračil se John. "Copak se rodiče nechodí dívat, jak se mají jejich dítka? Uvidíme, zda-li budeme pochváleni, nebo pokáráni!"

"Děsíš mě!"

"Já vím, mě to děsí také!" řekl mu John popravdě. "Ani nevíš, jak! Jen pořád netuším, jakou roli v této věci hrají samotní Rabbitdogs! Douglas nám možná neřekl všechno, co věděl..."

/POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ/


 celkové hodnocení autora: 96.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 4 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.3 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 11 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 17 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Dandy518 01.08.2014, 1:29:34 Odpovědět 
   04. 07. 2014

Hm.. já na tvoje sci-fi zkrátka nejsem, byť mě ale zajímá, jak celý příběh skončí.
 ze dne 01.08.2014, 17:48:00  
   Šíma: Neházej flintu do žita! Dík za zastavení a komentík.
 sirraell 04.02.2008, 9:40:19 Odpovědět 
   No, zamotava se nam to a rozmotava zaroven. To jsem opravdu zvedava jak se to nakonec domota a zda-li budeme o neco chytrejsi po posledni kapitole :o)
 ze dne 04.02.2008, 11:22:18  
   Šíma: Díky za zastavení a komentík, milá sirraell! ;-)

P.S. Snad se v tom také náš autor nezamotá! :-D
 Tomáš P. 12.01.2008, 10:08:29 Odpovědět 
   Tak sem se k tomu opravdu dostal. A, jako obvykle, to stojí za to. Dneska se to obejde bez kritikly... : )
 ze dne 12.01.2008, 12:51:37  
   Šíma: Díky! ;-) Pokusím se, abys měl s tou kritikou co nejméně práce, ale jak se říká: "Nikdo není dokonalý!" a to platí i pro dílka! :-DDD

Jsem rád, že se Ti to stále líbí a těším se na Tvou další návštěvu, už mi bylo po tobě (i jako věrnému kritikovi) docela smutno! ;-)
 OH 02.01.2008, 10:24:19 Odpovědět 
   Zdar Šímo, nízký a přízemní OH se opět diví, že se vojáci zajímají o pánaboha, když jim jde o krk. Skeptický OH si je totiž představuje, jako naprogramované mašiny. Nejvíc fandím Králikopejskům, vyvolávají ve mně sympatie ala Foglar, May ap. Jinak supr dobrodrůžo!
 ze dne 02.01.2008, 11:06:53  
   Šíma: Díky za návštěvu a komentář! ;-)

P.S. Ono není nic takové, jak se na první pohled zdá... :-DDD Jsem rád, pokud se Ti toto dílko alespoň trochu líbí. Králikopsům zdar! ;-)
 Šíma 01.01.2008, 23:18:25 Odpovědět 
   Díky, Pavle, za publikaci a komentář!

Také se ptám, jako snad každý z nás (lidí), odkud jsme přišli a kam jako lidstvo směřujeme! Jak vznikl život a kdo za tím vším stojí... Žijeme jen jeden život, nebo je jich více? Co bude po smrti? Možná na některé otázky jako lidé nedostaneme odpověďi, namísto nich snad nastoupí zmatené pátrání, deziluze, možná i víra v to, nač si nemůžeme sáhnout! Snad se příběh ubere tím správným směrem a nezklame své čtenáře...

Jedna bitva nedělá celou válku a válku většinou vyvolají diplomaté, kteří nemají o válčení ani potuchy. Namísto nich přijdou jiní, kteří se postarají o špinavou práci! Ale nepředbíhejme... Ani samotný autor zatím netuší, kterým směrem pokračování příběhu vlastně povede...

Trochu mě to děsí, jako autora! Snad to zvládnu a tento děj mi nepřeroste přes hlavu. Ještě jednou díky! ;-)
 Pavel D. F. 01.01.2008, 23:00:38 Odpovědět 
   Záhada stvoření nedá lidem spát. Jsou nějací návštěvníci, kteří život na Zemi ovlivňovali a ovlivňují? To nám stále zůstává skryto, ale tušíme, že se něco takového může dít. Rabbitdogs jsou v jiné situaci, oni o svých tvůrcích vědí, vědí i o lidech a dalších návštěvnících, i když ani oni všemu nerozumí. První Tomův výsadek je téměř zlikvidován, na oběžné dráze nejsou Johnovi podřízení o nich chytřejší. Čas se v napínavém příběhu táhne a odpovědi nepřicházejí. A možná ani nepřijdou…
 ze dne 01.01.2008, 23:20:19  
   Šíma: Znovu se mi podařilo překliknout... ;-) Má odpověď je nad Tvým komentářem!

P.S. Hodně zdraví a štěstí do Nového roku a také spokojenosti, snad bude nový rok lepší, než ten starý!
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Iriska
(1.7.2020, 12:30)
Tala
(25.6.2020, 10:23)
crook
(24.6.2020, 21:22)
Dany
(21.6.2020, 15:45)
obr
obr obr obr
obr
Sharome 12.
Amemmaita
Vzplanutí
Sinuhette
Deník jednoho s...
Dantier
obr
obr obr obr
obr

JEŠTĚ
Floridor
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr