obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Když chce osud někoho zničit, udělá z něho hlupáka."
Publilius Syrus
obr
obr počet přístupů: 2915877 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39777 příspěvků, 5840 autorů a 393236 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Shrnutí (závěr KKF) ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Koncept Kosmologické filosofie
 autor Mathew publikováno: 16.10.2007, 11:54  
....
 

Shrnutí      Nadpis v úvodu oznamoval: Úvod do hledání všeprincipu. Co to tedy tento všeprincip je? Nalezl jsem jej? V relativním světě je těžko podat na takovouto otázku logickou odpověď, neboť jakákoliv odpověď na onu otázku musí být nutně v rozporu se zákony relativity. Čili jsem si vlastně vybral pěkně tvrdý oříšek k rozlousknutí.
      Jenže já jsem taky netvrdil, že jsem si stanovil za cíl tento všeprincip nalézt, mým cílem je jej hledat. Tento cíl již je zcela logický, neboť nepřímo říká, že si dobře uvědomuji, že jej nemám šanci nalézt. Ne v této realitě.
      Netuším, zda jsem oslepl pýchou nad svým vlastním výtvorem, nebo je-li základ celé této filosofie(kterou nazývám kosmologickou filosofií proto, že se opírá velkou měrou a zákony teoretické i experimentální fyziky) skutečně natolik pevný, aby mohl určit další směr vývoje filosofie samy.
      Snažím se být svědomitý, ale tak jako je pod svícnem největší tma, sžírá mne obava, že jsem něco vynechal, nedokreslil a přijde všetečný odborník a celou konstrukci zboří jako domeček z karet.
      Hledám tedy stále mezery ve vlastních teoriích a možné příčiny nestability celé filosofie, a když něco najdu, zjišťuji, že jsem něco přehlédl a nevzal v potaz a je nutno přepracovávat celé kusy konceptu, jako třeba u sestavování stručného přehledu teorie evolučních skoků, která mne sdostatek potrápila. Takovéto úspěšné dokreslování ve mně na jednu stranu probouzí radost z výsledku, na druhou stranu obavu, že jsem zaujatý natolik, že nejsem schopen vidět zjevné mezery v celkové koncepci.
      Přesto, když hodím takovéto obavy za hlavu, mám pocit, že to úsilí stálo za to, neboť nakonec vše do celkového rámce zapadlo ještě lépe než prve a obraz dostal opět jasnější kontury. Základní myšelnky kosmologické filosofie se tedy nakonec rozrostly do počtu pěti tezí, z nichž poslední dvě jsou odvozené z prvních tří.

      1.Svoboda je nutnost.
      2.Vědomí je moc.
      3.Člověk je v podstatě filosof.
      4.Vědomí je dobro.
      5.Vědomí je život.


      Jak jsem již jednou poznamenal, vytrhování těchto větiček z kontextu může být krajně nebezpečné, neboť samy o sobě, bez souvztažnosti, kterou potřebují ke správné interpretaci, stávají se kolikrát pravým opakem svého koherenčního významu.
      Domnívám se, že myšlenka je tou nejnebezpečnější zbraní v kosmu, tou nejzáklanější silou, jejíž potenciál si ještě sami zcela plně neuvědomujeme.
      Zneužití myšlenky považuji za největší zradu vesmíru i sebe sama. Pokud to řeknu jinak, tak lež, či dezinformace, zvláště pak, pokud je záměrná, je obrovskou destrukční silou, náčelníkem v řadách entropie vědomí, který nemilosrdně šlape po realitě.
      Má filosofie nemá předkládat žádné morální imperativy, má dokázat, že žádné neexistují a pomoci člověku pochopit, jak obrovskou moc má, a také té moci přímo úměrnou zodpovědnost.
      Má filosofie si neklade za úkol dávat odpovědi, nýbrž klást otázky a pouze předkládat možnosti, které by tvořily jakýsi rámec, tedy syntézu těchto možností.
      Cílem mé filosofie není určit vám jak to je, jejím úkolem je interpretovat realitu vzledem ke mně samému a nabídnout vám tento obraz, jako jeden z možných pohledů, neboť ani ničím víc není.
      Není to tedy nakonec filosofie v tom pojmu, jako nějaké exaktní vědy - přesto, že se snaží vycházet z toho, co pokládám za fakta -, jako spíš návratem k její nejpůvodnější výstižnosti – lásce k moudrosti, k touze být moudřejším, vědět víc a vyvodit z toho patřičné důsledky.
      Je tedy nakonec jen na vás, jak s těmito informacemi naložíte, přijmete-li je, nebo jen použijete jako měřítko pro vlastní představu reality, či zcela zahodíte jako zbytečnou a nepotřebnou myšlenkovou konstrukci, neboť máte pocit, že váš život je dostatečně plný a jste s ním spokojeni.
      Nakonec se vše opět vrací ke mně samému a nejpřímější užitek a důsledek z celé této práce plyne pro mne. Přesto mám konečně pocit, byť jen skromný a subjektivní, že bych se měl o tyto své vědomosti podělit, ať už se mýlím nebo ne, protože jinak sama informace v nich zakódovaná ztratí na významu.
      Marně nyní hledám a tápu, jak vybrat nejvhodnější formulaci či větu, kterou bych celou práci patřičně zakončil, nezbývá tedy zřejmě, než se rozloučit rychle a stroze:


KONEC celkové hodnocení autora: 98.2 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 2 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 54 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 16.10.2007, 15:54:08 Odpovědět 
   Tak a je to! S každým koncem na nás čeká někde nový začátek a smrt je jen dalším narozením! Alespoň to tak tvrdí někteří "mudrci", či filosofové... ;-)

Myšlenky jsou opravdu velmi nebezpečné! Stačí se podívat na jediného muže, který dokázal v první polovině dvacátého století zmanipulovat a totálně "zblbnout" celý národ a uvést Svět na několik dlouhých let do chaosu a naprostého utrpení (viz. 2 světová válka)!

Celé Tvé dílo se mi líbilo, přestože netvrdím, že se v něm plně orientuji. Ano, nesnaží se odpovědět na všechny (či jakékoliv otázky), ale pouze v nás (čtenářích) vyvolává potřebu položit si otázky nové (další)! Vesmír, jeho zákonitosti a samotný jeho vznik (a možná také případný zánik), bude nadále strůjcem mnoha zatím nevyřešených otázek, přestože naše věda kráčí pomyslnými "mílovými kroky" a snaží se svým prostřednictvím pomoci nám "obyčejným smrtelníkům" nahlédnout do nebeské mechaniky, fyziky a chemie!

Patrně k tomu přispívá i samotná filosofie, která se nám snaží poskytnout výklad těm věcem (faktům), které nedokáže samotná věda (se všemi svými obory) vysvětlit a ukojit naši lidskou zvědavost!

Ještě jednou Ti přeji mnoho úspěchů v další práci. A také se loučím i se svým sáhodlouhým komentářem! ;-) Hezký den!
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
stromeček
(7.12.2021, 21:05)
jeník
(7.12.2021, 01:25)
lucy11
(26.11.2021, 18:28)
louže
(10.3.2021, 15:22)
obr
obr obr obr
obr
MANATUA
Danny J
Návštěva banky ...
Lollo
Srdce hvězdy
Juris
obr
obr obr obr
obr

Pád
Sonya
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr