obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Člověk umírá tolikrát, kolikrát ztratí přítele."
Francis Bacon
obr
obr počet přístupů: 2915657 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39753 příspěvků, 5802 autorů a 392262 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Kolo osudu ukázalo na políčko "Bankrot&q ::

Příspěvek je součásti workshopu: Kolo osudu se pootočilo
Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Vítězné Waterloo
 autor Tlapka publikováno: 26.10.2007, 10:48  
Dílko, které se víc než aférou "zmizení peněz" (která je jen zmíněna, ale není hlavním tématem) zabývá příběhem mladé ženy, která věří, že osud řídí právě "kolo osudu". Příběh jsem vymyslela na téma drogové závislosti (nedávná přednáška na toto téma na mě dost zapůsobila) a myslím, že jsem jej na téma WS napasovala celkem dobře, ale pokud si myslíte, že to do WS nepatří, omlouvám se, že jsem vás okradla o čas. :) I tak to myslím za přečtení stojí...
Ale důležitý je váš názor :)
 

1.1.2007
Milý deníčku, právě jsem se vrátila od Tomáše. Slavili jsme spolu Silvestra, úplně sami. Dokonce mi nabídl, těsně po půlnoci, že bychom se tímto rokem mohli protlouct spolu a mohla bych se k němu nastěhovat.
Věřím, že tam někde nahoře v nebíčku na obláčku sedí Bůh, Osud, nebo někdo takový, a určuje lidem osudy. A aby stíhal naplánovat život pro každého, má kolo osudu, které jen roztočí a pak se čeká, na kterém políčku se šipka zastaví.
Teď se na mě po dlouhé době usmálo štěstí. Je to nabídka, na kterou čekám už několik měsíců. První důkaz, že o mě někdo stojí, po několika měsících. Tom to určitě myslel dobře, ale já ho odmítla, vymluvila jsem se na nějakou smlouvu s tím chlápkem, co u něj mám pokoj v podnájmu, já nána pitomá!
Jenže to není pravda, důvod je úplně jiný. Zjistila jsem, že jsem závislá na drogách, normální ubohá feťačka. Myslela jsem si, že to mám pod kontrolou, ale když jsem byla celý den s Tomášem, neužila jsem si to tak, jak bych mohla. Stále jsem totiž uvažovala, kdy si dám další dávku a kde, aby mě neviděl. Taky se bojím, že bych v tom jeho hezky zařízeném bytu mohla něco ukrást, abych měla prachy na fet. A to nechci.
Nevěřím na novoroční předsevzetí, ale tentokrát si ho zadám. Smrtelně vážné a důležité.
Skončím s tím hnusem. Za poslední dva dny mi došlo, jak vážná je situace a jak moc omezuje mou budoucnost. A až budu čistá, tak s k Tomovi nastěhuju, pokud ještě bude chtít. A to on určitě bude, pokud se nedozví o mé závislosti...

15.1.2007
Milý deníčku, už dva týdny se snažím skončit s fetováním. Na ledničku jsem si přicvakla papírek s takovým seznamem – vypsala jsem si tam na jednu stranu výhody, kterých se dočkám, když s fetem skončím, a na druhou problémy, které přijdou, když se mi to nepovede.
Zkouším být více ve společnosti, ať přijdu na jiné myšlenky, a každý druhý den snižuju dávky. Je to hrozné. Začínám mít absťáky. Bývá mi špatně, chci další dávku, a větší než obvykle. Někdy odolám, někdy ne. A pořád myslím na ten papír na ledničce... Musím vydržet, za tímhle úsekem cesty se určitě ukrývá cíl. A já k němu chci dojít.

29.1.2007
Milý deníčku, je to všechno v hajzlu. Jsem na tom ještě hůř než předtím. Už nejsem jen feťačka, už jsem se dostala i k prostituci. Ráno jsem vstala a říkala si, že včera jsem si dala poslední dávku, zásoby došly. Ale v poledne už mi bylo strašně zle a já tu dávku normálně potřebovala. Třepala jsem se a potila, bylo mi zle. Nezvládla jsem to a chtěla se vydat k Rudovi, mému deelerovi. Jenže jsem nenašla žádný prachy. Jako by normálně zmizely. Ani za fíkusem v obýváku, kam jsem si ukládala peníze na chvíle krize, nezůstala jediná pitomá koruna.
Vydala jsem se k Rudovi s absťákem a nadějí, že se mi povede získat aspoň jednu malou dávku, pár blbých gramů, na dluh. Ale on hned, že by to tak nešlo. Bránila jsem se, že nemám ani vindru. Jenže on řekl: „Ale pořád jseš pěkná ženská!“ a zlomil mě k tomu, že mi dá hned několik dávek za jednu společnou noc. Nebo spíš den, bylo to kolem poledne.
Stokrát, ne, milionkrát! Milionkrát jsem si říkala: „Iveto, nedělej to!“ ale neodolala jsem. Bylo mi tak špatně, že bych udělala cokoli.
A když jsem šla zpět, i přes motání hlavy jsem se rozhodla: tohle bylo naposledy. Úplně. Půjdu se léčit, když jsem to sama nezvládla. Ale jak to vysvětlím Tomovi? Pracovní cestu na několik týdnů mi asi těžko uvěří, když jsem uklízečka ve zdejší nemocnici.

1.2.2007
Hurá! Domluvila jsem si léčbu s jedním sympatickým psychologem u nás ve špitále, s kterým jsem se už dřív spřátelila, takže se můžu Tomovi vymlouvat, že dělám přesčasy. Dokonce mi doktor řekl, že můžeme zkusit léčbu ambulantně; nebudu muset být v ústavu, zkusím prostě jen poslouchat jeho rady a bude na mě dohlížet dokonce i doma. Dohodli jsme se totitž, že prvních pár týdnů se ke mně jakoby nastěhuje a Tomášovi řekneme, že je to můj bratranec.
Snad se to konečně otočí k lepšímu! Uvidíme, jak rozhodne kolo osudu.

27.8.2007
Milý deníčku, už to vypadalo, že to dopadne dobře, ale osud rozhodl jinak. Kolo se roztočilo tak nešikovně, že se zastavilo na políčku „BANKROT“ .
Tom mě pozval na večeři. Myslela jsem, že mi bude zase nabízet, ať se nastěhuji, a byla jsem schopná to přijmout – léčba podle mého názoru dostatečně zabrala. Už několik týdnů jsem byla čistá a dokázala bych další vlně pokušení odolat. Ale bylo to úplně jinak.
Tom mi řekl, jak strašně mě miluje čímž potvrdil mou domněnku, jenže potom řekl, že právě kvůli tomu mě musí opustit. „Proč?“ ptala jsem se a Tom se přiznal, že chtěl změnit práci. Musel kvůli tomu na prohlídku a tam mu řekli po několika testech: „Je nám líto, ale jste HIV pozitivní.“ Rozbrečela jsem se. Chytl mě za ruku a řekl, ať neváhám, a zajdu si taky k lékaři. Prý trvá půl roku, než se nemoc projeví a on se obává, že mě mohl nakazit. A pokud ne, nechtěl by to udělat někdy v budoucnu, a proto mě opouští.
Došlo mi, jak pravdivá a pravděpodobná jsou jeho slova. Ještě před večeří jsem se stavila do lékárny pro těhotenský test, myslela jsem, že jsem těhotná. Nebylo mi dobře a hlavně – měla jsem chutě, hlavně na mléko. Až teď se mi vybavila slova ze všech těch přednášek, které nám dělali ve škole. A my mysleli, že nám se to nikdy stát nemůže...
Kolo osudu rozhodlo. Nechci žít bez Toma a ani bez jiného muže, ale nejhůř, nejhůř bych žila s výčitkami, že jsem to byla asi já, kdo Toma nakazil.
To vše kvůli malému balíčku ďábelského osudu, vykoupenému vlastním tělem, když tenkrát zmizely všechny peníze.


 celkové hodnocení autora: 96.4 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 1 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 8 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 37 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Svetla 14.11.2007, 15:00:30 Odpovědět 
   Mne se libila forma - denikove zaznamy. Podminky WS tam bezesporu splneny jsou. Ale je mi lito Toma, ze ma HIV.
A to odvykani bylo opravdu nejake snadne...
 Karel Čížek 29.10.2007, 22:50:35 Odpovědět 
   Drogová závislost není žádný med a feťáci se většinou nikdy úplně nevzpamatují a i když jsou "vyléčení" stále jim hrozí relaps. Mě to připadá takové umělé & vyumělkované (jako socha z PVC). Nějak tomu nemůžu uvěřit. Aspoň, kdyby tam bylo uvedeno, co vlastně bere (H,C,P?), takhle je to generický prefabrikát drug-story s happy-endem.
BTW: když chcete poznat pocity feťáka, čtěte Nahý oběd, to je text od znalce na slovo vzatého.
 Valenis 27.10.2007, 10:14:07 Odpovědět 
   Ahoj. To co mě na příběhu zaráží je to jak se z toho hlavní hrdinka celkem lehce dostala(ze závislosti). Vlastní zkušenost s odvykáním nemám(díky Bohu), ale nemyslím si že by se z toho mohla dostat bez pobytu v odvykacím centru, no prostě zdálo se mi to moc jednoduché to odvykání (zvlášť po tom co jsem četla My děti ze stanice ZOO). Jinak O:K :-)
 Imperial Angel 26.10.2007, 18:14:31 Odpovědět 
   Myslím, že podmínky WS jsi splnila...Příběh je sice napsaný čtivě, ale kdybych se měla vyjádřit k obsahu...Tím nechci naznačovat, že by mi vadilo ohrané téma - každý autor dokáže příběh podat trochu jinak ;) - jenže od něčeho takového bych čekala více emocí. Po dočtení by měl takový příběh zanechat nějaký dojem. Já jsem se s hlavním hrdinkou ani její situací vůbec neztotožnila, nesoucítila s ní. Podle mě to postrádalo něco hlubšího ...
 Šíma 26.10.2007, 11:42:33 Odpovědět 
   No, podle mne je v povídce všechno (Bůh, kolo osudu, žena a peníze v prachu)... ;-) Téma je o to vážnější, ať už je toto dílko napsáno jakkoliv, třeba deníčkovou formou! Jak lehce lze zklouznout po šikmé ploše? A co na to pámbíček na obláčku? No, je tu jedna věc, můžeme se svobodně rozhodovat, v tom bude patrně celý problém a jádro pudla! I když jeden dělá mnohé věci z vlastní blbosti a nevědomosti (jak se asi dostala Tvá hrdinka ke drogám?)...

Omlouvám se za to rozkecání, jsem už takový! ;-) Mohlo to být ještě lepší? Možná ano, možná ne... Dílko je drsné a ze života, a celý ten obchod s drogrami není o ničem, než o penězích, které (tam ti nahoře) inkasují za závislost těch, kteří ony drogy berou...

P.S. Nikopol se nedivím, ať už měla motiv ke svému komentu jakýkoliv! Třeba jen odpor k onomu slovnímu spojení či k moralizujícímu kontextu tohoto dílka! ;-) Osobně nevím o této problematice zhola nic, jen to, co si jeden přečte v tisku nebo shlédne v TV! :-(
 Nikopol 26.10.2007, 11:40:11 Odpovědět 
   Myslím že ,,povzdech" je slabé slovo.
 Nikopol 26.10.2007, 11:19:31 Odpovědět 
   Myslím, že slova ve spojení ,,drogová závislost" už nesnesu a půjdu si vyprázdnit žaludek.
 ze dne 26.10.2007, 11:34:29  
   Tlapka: Jestli to měla být pochvala příběhu, tak děkuju moc :)
A pokud to byl povzdech nad ohraností (těch článků už asi bylo na toto téma víc), tak děkuji za názor :)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
APV
(18.9.2020, 13:40)
xcvx
(9.9.2020, 11:54)
Alexandr Heartless
(7.9.2020, 14:47)
houseofcandy
(7.9.2020, 12:01)
obr
obr obr obr
obr
Kim-Lů
Balon
*Bez názvu*
Nikis
Muži
Masožravka
obr
obr obr obr
obr

SMS k narozeninám
Jeňýk
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr