obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Přítel je ten, kdo o vás ví všechno a má vás pořád stejně rád."
Elbert Hubbard
obr
obr počet přístupů: 2915373 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39509 příspěvků, 5743 autorů a 390408 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Existuje definice normálnosti? ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Uvahy
 autor Hosty publikováno: 05.11.2007, 13:06  
Jak často používáte slovo normální?
 

„Není to normální“ Takhle zněla reakce našeho pana učitele zeměpisu (ředitele školy) na vztah – kluk s klukem, holka s holkou. Je to dost radikální názor, možná zastává myšlenku, že Eva byla zrozena pro Adama a ne pro nějakou jinou Evičku. Přimělo mě to zamyslet se nad homosexualitou a nad stanovenou „normálností“. Určitě je správné mít přehled a vytvořit si na věci svůj názor, ale tvrdit, že něco (třeba homosexualita) není normální, je podle mého trochu přehnané. Homosexualita je orientace daného člověka, která se vyskytovala i v antice. Tehdy to bylo považováno za normální (i když nečistou) věc, milostný poměr s člověkem stejného pohlaví nebyl neobvyklý, vzpomeňme Alexandra Velikého, nebo Achila. Přece nemůžeme homosexuála (kluka) nutit, aby se zamiloval nebo si vzal ženu za manželku, když je mu to „proti srsti“. Neumím se vžít do takové role (kdo ano ozvěte se mi), ale myslím, že oni nechápou nás, jako my nechápeme je. Názor pana ředitele mě prostě vytočil.

Ale ještě k té normálnosti... Společností jsou daná pravidla a když nějak vybočujete, jste považován buď za blázna nebo vyvrhele společnosti nebo obojí. Jednou jsem byla na chatu, bavila jsem se s nějakým klukem. Ptala jsem se ho, co poslouchá za muziku a o mi řekl, že poslouchá normální hudbu a ne metal. To jako „popík“ a ostatní hudba je normální a metal ne? Já uznávám, že každému se líbí něco jiného, každý jsme jiný, ale nesnáší radikální názory a dané hranice normálnosti.

Na tohle téma by se mohlo diskutovat pořád, mohly by se psát stovky knih a nikdy by to nebylo dost. Tenhle článek je jen mou reakcí na radikální názory, pokud je váše mínění jiné, neberu vám ho ;)


 celkové hodnocení autora: 85.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 2 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.5 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 14 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 47 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 8rczko 22.10.2012, 19:57:40 Odpovědět 
   Jaj, tak fajn, donutili jste mě k další nesmyslné registraci a zřejmě následující text ani nezveřejníte, ale k věci: Vážně nechci oživovat "komunistické" antireklamy nebo propagace, jenže Vás zřejmě zajímá jedna z nekonečných definic NORMÁLNOSTI. Dříve narození určitě vzpomenou na televizní hlášku "Normální je NEKOUŘIT!", protože vlastně vědomé (v jistém slova smyslu při zdravém vědomí) sebedestruktivní a okolí poškozující chování za účelem svého chvilkového prospěchu není přece ani trošku normální! Tak asi tak a ještě něco: Předem fakt velký "soráč" všem jmenovaným menšinám, ale z vlastní zkušenosti si opravdu, ale skutečně nemám co říci s jakýmikoli homosexuály, (musím souhlasit s nynějším panem presidentem: je to proti logice, přírodě, přirozenosti, smyslu života a balbalba ...), blond lidmi (prostě jakýkoli blond, víceméně, spíše více blond, on totiž jeden bláznivý sebevrah se obklopoval a sympatizoval s blond rasou, tak odtud se ve mě zřejmě rodí tato další nesnášenlivost), dále si pak nemám co říct s nacionalisty a taky s těmi neo..., do červena vybledlými a vůbec všichni radikálové jsou jaksi úplně "mimo", no a ještě nemůžu zapomenout na (rodinný příslušník, takže "S přízní, řízni!") učitele - skoro jako doktoři (ale s těmi komunikovat musíme, že?!), taky takoví namyšlení všeználkové a arogantní ignoranti (jako já? ne, kdepak, já jsem jen takové nic ...) ! No a vůbec, všechny svazky manželské jsou taky hodně diskutabilní, ale o tom snad jindy a jinde.
 Potentní Bůh 06.02.2008, 17:38:29 Odpovědět 
   Pokusím se nemluvit jako normální kluk, co je na kluky, takže kromě souhlasu s názorem musím ocenit, že úvaha je to povedená. Zajímalo by mě, jestli pan ředitel není náhodou jeden z těch, co se snaží sbalit mladé kluky na netu.

Jenom bych oponoval názoru, že "oni nechápou nás, jako my nechápeme je" - já třeba heterosexuály chápu. To je podobné jako tvrzení, co říká heterosexuál, a to, že by nechtěl být homosexuálem, a proto si myslí, že gayové by nechtěli být hetero. Tak to bohužel neplatí.

A pokud to někomu pomůže, tak ať si přečte moje homosexuální vyznání lásky "Miluji dvakrát". Nevím, jestli to je úplně nejlepší příklad toho, že homosexualita není jenom o sexu, ale nemohl jsem si ušetřit příležitost odkázat na svoje dílko. :-)

P. S.: Ať žije popík i metal! ;-)
 ze dne 09.02.2008, 19:17:22  
   Hosty: jsem ráda, že se líbilo i tobě...nevěděla jsem, jestli mám do své úvahy psát o tom chápání - nebyla jsem si jistá, ale nakonec jsem to tam přece jen použila:))
 Šimon 09.11.2007, 20:27:48 Odpovědět 
   Jistě, definice normálnosti neexistuje, pro někoho může být zase nenormální ten, kdo říká že homosexualita není normální. Já jsem na holky, nejsem homo, ale stejně si myslím, že homosexuálové jsou jinak úplně normální. V historii lidstva to byla dost potlačovaná věc, ale dnes už se zjistilo, že u menšiny lidí je to prostě přirozené a normální. A já chápu i postoje druhých, já jsem liberální, tudíž svobodný, ničím nespoutaný. www.sedaeminence.nazory.cz
 Te Bi 09.11.2007, 14:59:14 Odpovědět 
   S tvýma myšlenkama se ztotožňuju. Ale: představovala bych si víc údernosti, větší lehkost a svižnost...
Jen tak okrajově - naopak v antice byla láska mezi mužem a mužem považována za vztah ušlechtilejší...
Popravdě, kdyby mi někdo "zalichotil" větou: 'jsi taková normální', brala bych to téměř jako urážku. :)

Ps: z nějakýho důvodu mi na mysl vyplulo: "ale to je napuosto nomální, 'Uďo."
No, radši konec. :)
 Bilkis 06.11.2007, 6:49:29 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Karel Čížek ze dne 06.11.2007, 0:23:13

   Ne, moje slashe radši nečíst! :) Omlouvám se autorce, že to píši sem, ale ne! Stejně už mám rozpracované asi čtyři a nemám čas je dokončit... Navíc je spousta "normálních" lidí, kteří by nebyli schopní něco takového překousnout.

Jo, ještě k tomu metalu - metal je styl, který někomu nemusí vyhovovat, ale jak tě chytí, tak už tě nepustí! Nemůžu si pomoct, ale rozhodně mi přijde lepší než třeba hip hop...
 Karel Čížek 06.11.2007, 0:23:13 Odpovědět 
   Být normálním je nejhorší, co člověka může potkat. Být normální znamená být nepatrnou částečkou uniformního davu. Nebuďte normální, buďte svoji!
Text výše uvedený je jenom takové naťuknutí diskuze. Na tohle téma by se dalo psát zatraceně zeširoka a zatraceně dlouho. -> do toho!

Jenom pro zajímavost: ve feudálním Japonsku (nevím přesně v jakém období) byl homosexuální vztah mezi muži považován za čistší než >>normální<< soužití. *gah*

>> btw >> Bilkis, myslím, že jediná osoba vhodná k napsání nějakého toho hsx příběhu, jsi právě ty!
 Šíma 05.11.2007, 19:39:41 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Šíma ze dne 05.11.2007, 15:34:48

   E-e? Ach, ano... Omlouvám se! Většinou se podívám, zda-li je dotyčný autor muž, nebo žena! No, ve Tvém případě jsem na to patrně zapomněl! Jaké to bylo být na malinký okamžik "mužem"? :-DDD

Promiň! ;-) Ono se to z toho nicku nepozná, budiž mi tento fakt jako polehčující okolnost, ctihodnosti! :-DDD
 ze dne 05.11.2007, 19:56:57  
   Hosty: :D:D no dobrá tedy, budiž ti odpuštěno!
 valcar 05.11.2007, 17:23:39 Odpovědět 
   ...souhlasím s předchozími..
jen dodávám...normální odvozeno(?) od norma, což je jakýsi všeobecně uznávaný názor, pravidlo...možná právě proto si ti všichni, co říkají *tohle není normální* naprosto rozumí...já bych se ale spíše zamýšlel nad tím, kdo tvoří tahle jistě leckdy absurdní pravidla...nebo proč přetrvá to, co bylo "normální" před třiceti lety, když dnes je, nebo by alespoň mělo být, "normální" něco jiného...respektive ono to tak dokonce i je...jenom někteří lidé pořád žijí v době, kdy si vytvářeli svou "normalitu"
...jako tahle otázka souvisí i s dalšími věcmi, jako je třeba svoboda ...ale to bych se už příliš rozkecal...omlouvám se, jestli jsem byl poněkud neuspořádaný myšlenkově
 Bilkis 05.11.2007, 16:48:47 Odpovědět 
   Souhlasím, co je dneska "normální"? Určitě ale vím, co není "nenormální", homosexualita je přirozená součást našeho světa a považovat ji za nechutnou či zvrhlou je přežitek, který spousta lidí bohužel považuje za "normální"... Než se zamýšlet nad tím, jak je to nespravedlivé, by bylo možná lepší to dokázat na nějakém příběhu o homosexuálech, možná by to pár lidí přivedlo k tomu, že by změnili svůj názor na problematiku gayů a lesbiček.

Známku nedám...
 Šíma 05.11.2007, 15:34:48 Odpovědět 
   Co je dneska normální? A co člověk to jiný názor na danou věc, proto neříkám nic, jen si myslím, že by měli být lidé více tolerantnější vůči svému okolí... ;-)

A dílko? Není to ono, určitě mohlo být napsáno lépe! Ano, já vím, že jde jen a pouze o jakýsi výčet tvých myšlenek, které jsou zabalené do tohoto zamyšlení a těžko z něj někdo udělá "akční trhák, nebo snad horor", že? Chápu! Ale mohl bys toto dílko zabalit do většího nadhledu, humoru a ironie!

P.S. Ale já jen radím, dílko jsi napsal Ty! A také Ti nechci do toho (jako autorovi) moc kecat, protože je jen Tvá věc, jak své dílko uvedeš a do jakého kabátku jej zabalíš! No jo, ale toto je přeci jen ten "literární server"! ;-)

Ptáš se: "Je ten šíma normální?" Odpověď je nasnadě: "A není to jedno?" :-D
 ze dne 05.11.2007, 19:12:59  
   Hosty: Beru názory všech, jenom malá připomínka ke koncovce ve slovesech...napsal - napsala ;)
 sirraell 05.11.2007, 13:05:14 Odpovědět 
   Omlouvam se, ze pisu bez hacku a carek, ale nemam k dispozici Ceskou klavesnici.

Ja stvym nazorem souhlasim. Jsem opravdu rada, ze se nad timto problemem lide zamysleji a dokonce se o sve nazory deli s ostatnimi. Verim, ze to je pro (zvlaste) dnesni spolecnost nezbytne.

Bohuzel zpracovani pokulhava za napadem. Vypada to, ze mas mezery v jazyce Ceskem. Nejen, ze tve uvazy chybi jakakoliv struktura, jsou zde i chyby. Chapu, ze ve svem rozcileni jsi to ze sebe vychrlila a nehledela na konvence. Kdybych ti ted ovsem dala 1, jak by k tomu prisli autori, kteri stravi hodiny, dny ci mesice nad jejich tvorbou, aby ji privedli k dokonalosti. Nad par chybickami by se dalo privrit oko, ale celkova rozhazenost textu rusi a pusobi nedozrale.
Verim, ze dilko si zde najde sve priznivce. Hodne stesti v budoucim psani...
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Livinginthedream
(7.12.2019, 22:31)
Antonio
(25.11.2019, 23:53)
Albína Alba
(25.11.2019, 01:02)
Amy
(23.11.2019, 22:43)
obr
obr obr obr
obr
Jednička na des...
guru
Pískovec v žáru...
asi
Tradičně č.14 –...
Moti
obr
obr obr obr
obr

PREDATOR IN HOLOCAUST (Predáto...
Michal Chocholatý
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr