obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Je jen jediné štěstí v životě: milovat a být milován."
George Sandová
obr
obr počet přístupů: 2915579 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39859 příspěvků, 5778 autorů a 391980 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Malé pojednání o jistých "věcech".. ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Povídky z okurkové lahve
 redaktor Šíma publikováno: 27.11.2007, 22:14  
Pokud nevěříte na víly, vodníky, rytíře a draky, pak dál tyto řádky nečtěte, protože jistá stvoření také svým původem patří do světa pohádek a nikdo neví, jak je možné, že dokáží žít zde mezi námi lidmi, aniž by byli těmito lidmi přímo identifikováni. O kom se jedná? Zdá se mi, že brzy pochopíte sami, co měl autor na mysli a budete zase o něco chytřejší...
 

/Pozor, začínáme!/

Už vás někdy napadlo, odkud se berou všechny ty nesmysly a výmysly ve všem, co kdy bylo napsáno a vytištěno? Že ne? Tak dobře poslouchejte! Žil byl jeden malý skřítek. Byl to skřítek Neposeda a nebyl to skřet ledajaký, ale lidé mu říkali: Tiskařský šotek. Že jej dobře znáte? Kdepak, tito malincí tvorové, kteří vám doma sekají chyby do domácích úkolů, jsou jen slabým odvarem těch silnějších piditvorů, kteří řádí tam, kde jde do tuhého a dokonce o veliké peníze. Ale vraťme se zpět k samotnému „hodnocení“ skřítků a berme je popořadě, jak se patří a jak jim náleží jejich stavovská hodnost!

Domácího zlořáda již známe, pojďme tedy do školy. Takový skřet diktátový, to je jiné kafe. Je o něco hbitější a ví toho ještě více, než-li skřítek domácí (Nezbedníček). Ono to totiž není žádná legrace, sekat celé třídě chyby do diktátů, aby děti a studenti mohli dostat horší známku. On má již také větší zodpovědnost a hodnost na pomyslném žebříčku skřetích šarží. Takže, když nějaký ten školou povinný človíček dostane kuli z diktátu, může za to skřet diktátový, čili Diktátovníček. Proč? Protože to má nejen v popisu práce, ale také jej tato činnost velice baví a každá pětka jej vždy velmi potěší.

Dalším nemilým tvorečkem je skřítek poradní, pracovní a smluvní, prostě skřítek Obchodníček. Dělá hrubky a nesmyslné chyby a překlepy v podnikových a obchodních dokumentech a jeden by se docela divil, jaké šílené nesmysly dokáže vykouzlit. Nejvíce prudí hezké, prsaté, prdelaté a dlouhonohé sekretářky, kterým při psaní sedí na klíně a sem tam jim ťukne do klávesnice, ale vždy tak, aby si toho tyto milé, krásné a sexy ženy nevšimly. Možná je tento skřítek také trochu erotomanem, proč by jinak seděl u těchto vnadných dívek a žen? No, také má jen o něco vyšší šarži, než-li skřítek, který dělá paseku ve zprávách z podnikových jednání.

Největší hodnocení a hodnost mají skřítci vládní, parlamentní a senátní, kteří dělají různé věci a mnohdy vytvářejí přímo divoké nesmysly v nově vznikajících zákonech, nařízeních a dalších důležitých věcech, které se týkají vlády, ne-li možná i samotného presidenta. Pan president žádného skřeta nemá, namísto něj jej vlastní jeho tiskový mluvčí, který si toho musí hodně vytrpět. Prostě to všechno schytá za něj. Všechnu tuto paseku dělá skřet politický, který je na své jméno náležitě pyšný. Kdysi, když se ještě nepoužívaly počítače, nebo propisky, často lidem padal do kalamáře s inkoustem. Dobře mu tak a abych nezapomněl, politikové jim říkají skřítci Paragrafníčci, nebo také Zákonníčci.

Aby toho nebylo málo, existuje ještě jeden druh skřítků a to skřítek, který seká chyby zamilovaným lidem do dopisů. Ne, že by to dělal zrovna s pýchou sobě vlastní, ale docela se mu to daří. A jeden by netušil, jaké věci si píší dva lidé, kteří se do sebe zamilují. Jakoby nestačilo, že byli zasaženi tím Amorovým šípem, ještě musí neustále bojovat se skřítkem Zamilovánkem, nebo také Milovníčkem. To pak lidé čtou: "Myluji Tě až k smrdi..." A tak podobně. Ono lidé často ztrácejí hlavu, když jsou zamilovaní až po uši, o to má pak náš skřítek lehčí práci.

Abyste si nemysleli, nebo ještě lépe: "Abychom si rozumněli!", autor tohoto dílka má také vlastního skřítka, jmenuje se skřítek Chybovníček a je pěkně čiperný a zrovna v tomto díle se snažil seč mohl, aby človíčkovi, který píše toto dílko pěkně znepříjemnil život a nechal jej minimálně každé třetí slovo opravovat. Sem tam jej jeden uvidí, jak mu pobíhá po klávesnici počítače, má čepičku nakřivo, roztrhaná kaťata a košile mu z nich vesele trčí. Prostě je to pěkný neposeda, ale jeden se namačká klávesy Backspace, či Delete, při opravování chybných slov a překlepů.

A to je asi tak všechno. Nebojte se, skřítkové patří do koloritu autorské tvorby, ať už jde o obyčejného básníka, nebo předsedu vlády. Prostě se s nimi musíme naučit žít, jinak to nejde. Jejich práci vidíme všude, v novinách, knihách i příručkách. Pokud si tedy v denním tisku či nějaké dobré knížce všimnete nějaké té chyby, či překlepu, vězte, že je to práce jistých tvorů, bez kterých by byl náš život vyloženě nudný a černobílý! Tak tedy, skřítkům zdar... Autor nenese zodpovědnost za případné překlepy, protože toto dílko s ním psal jeho dobrý známý, který se nyní hlasitě chechtá a je rád, že jeden ze sebe dělá dokonalého blbce, ne-li blázna... To je vše, přátelé!

/Poznámka autora:/

Všechen tento text je autentický a napsaný ve střízlivém stavu. Autor si je vědom posměšných pohledů a ťukání čtenářů na čelo. Jak si někdo může svou neznalost, zbrklost a neschopnost omlouvat skrze existenci těchto veskrze iracionálních tvorů, kteří snad vznikli jen v choré mysli autora? Je docela možné, že jde jen o bohapustou výmluvu, ale vězte, že existují věci mezi Zemí a Nebem, o kterých my lidé nemáme ani páru... Prostě tu byli, jsou a budou! Ano, do té doby, dokud lidé nepřestanou psát, ale nebyla by to škoda, nemyslíte?

"Už zase! Já tě... Ty jeden mrňavej... Nechce někdo hezkou čepičku pro trpaslíka na zahradě?"

/Konec/


 celkové hodnocení autora: 96.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 12 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.2 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 39 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 58 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Dandy518 01.08.2014, 1:10:50 Odpovědět 
   26. 06. 2014
Člověk jen hledá výmluvy za své chyby, jež svádí na vybájené tvorečky. Jedině autor nese zodpovědnost za své hrubky.
Nemám dobrou náladu, takže se radši do dalšího díla pustím až zítra. Dnešních osm zhodnocených příspěvků bohatě postačí.
 ze dne 01.08.2014, 15:11:58  
   Šíma: Máš pravdu, autor sám nese plně odpovědnost za své texty!!!

Dík za zastavení a komentík.

P.S. Špatná nálada? Změň autora! ;-) Ještě jednou díky, máš výdrž!!!
 jackiesparrow 24.11.2008, 11:40:02 Odpovědět 
   Tak jsem se po dlouhé době zas vrátila k našim milým skřítkům a šotkům. Opět mě to dokonale rozesmálo! :-D
Snad díky této povídce budou od teďka psavci pohlížet na skřítky Překlepníčky s úctou... :o)
 ze dne 24.11.2008, 12:13:32  
   Šíma: Dík za zastavení a komentík! Jsem rád, že se líbilo! ;-)

P.S. Mí šotci se na mně mračí a nezbedně šoupají nohama, zatímco mi sedí na okraji klávesnici, škrábou se na hlavě pod čepičkami a tu a tam se volnou rukou jen tak dotknou nějaké té klávesy... Hajzlíci! Dělají, jako by nic a jako by je to ani nebavilo... :-DDD
 Tlapka 04.03.2008, 17:12:33 Odpovědět 
   To je zajímavý, jak všichni počítají s tím, že jsou jen sekratářky a ne sekretáři :D To pak mají skřítku-Obchodičku? *zamyšlení*
 ze dne 04.03.2008, 17:34:01  
   Šíma: Díky za zastavení a komentík, Tlapko! No, v tom případě sedí na klíně panu sekretáři hezká skřetí dívka! :-DDD
 Kondrakar 08.12.2007, 13:16:48 Odpovědět 
   Pěkný. Jo s těmahle potvůrkama mam taky co do činění. občas myslim, že nemám jednoho, ale dva. Jsou velice ale velice čiperní a zákeřní.

psaní zdar a skřítkům šotkovníkům též
 ze dne 08.12.2007, 14:51:20  
   Šíma: Ano, ano, čipernost a zákeřnost jsou z mnoha jejich velmi ošklivých vlastností! ;-) Díky za zastavení a koment! Teď tu byl!
 Tomáš P. 08.12.2007, 12:43:18 Odpovědět 
   No, aspoň kdyby mích můs bilo steně joko těch pytomejch skřetů! Posledný dobou sou nějak v nepomněru... :-/
 ze dne 08.12.2007, 14:50:20  
   Šíma: Díky za zastavení a komentář! Pozor na skřítky! ;-)
 Nancy Lottinger 30.11.2007, 11:17:43 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Nancy Lottinger ze dne 30.11.2007, 11:11:26

   Teď ti ji v tom komentáři zase dokreslili :-D

Ne, vážně, byla by (je) to hezká pohádka pro děti :-)
 ze dne 30.11.2007, 13:03:50  
   Šíma: Někdy těm skřítkům člověk nerozumí... Ale hlavně, že jsou hraví a kdo si hraje, nezlobí! :-D Inu, jak kde a jak kdy!
 Nancy Lottinger 30.11.2007, 11:11:26 Odpovědět 
   Jéééé, to bylo pěkný, to se mi líbilo, Šímovi zdar!

No jo, skřítek zařádil, hlavně v čárkách, těch si člověk při opravě občas ani nevšimne... A čepčku pošli mailem :-D

Také ti musím blahopřát za délku, bylo to dílko kratší, ale za to velice poutavé!

1
 ze dne 30.11.2007, 11:14:04  
   Šíma: Čárky? Ty mi mažou "gumou", vždycky, když napíšu nějaké souvětí, tam mi tu "čárku" sem tam "ufiknou" a je to... :-DDD

Díky za zastavení a komentář, jsem rád, že se dílko líbilo! ;-)
 Ekyelka 29.11.2007, 23:17:34 Odpovědět 
   Jelikož se už nějaký pátek (a hodně let k tomu) pohybuji veskrze v podobných krajích, kam jsi zabrousil i ty, měla bych drobné výhrady. :) Předně ti chybí upozornění, že pojednání se týká pouze skřítků textových, živících se písmenky a hrubkami... ;)
Poznávám tvůj styl (včetně chybek), a přestože má text své mezery, je docela milý. :)
 ze dne 29.11.2007, 23:25:42  
   Šíma: :-DDD Měl jsem dojem, že zařazení skřítků a skřetů vyzní ze samotného dílka... Hm, tak ne! Díky, Eky, jsem rád, žes tu byla! Skřítkům a skřetům zdar, ano, opravdu nejde o fantasy, které je pro mne stále "polem neoraným", či jak to nazvat... :-D

P.S. Zkus toho šímana! Teď nevím, jak se to jmenuje...
 Svetla 29.11.2007, 22:14:05 Odpovědět 
   Předně tě, Šímo, musím pochválit za déku příspěvku. Takováto je naprosto příjemná.
Bohužel, skřítkové mi nijak nezaujali. A to jinak víly a vodníci i jiné havěti mi nevadí... Nesedlo mi to, ale to není tvoje vina. To radši půjdu někdy zas na ty králíky.
 ze dne 29.11.2007, 22:57:08  
   Šíma: Hm... ;-) Nevadí! Každému podle jeho chutí! Každopádně díky za zastavení a komentář... :-D Ano, ne vše se musí zákonitě líbit! Měj se hezky! ;-)
 amoska 29.11.2007, 0:17:50 Odpovědět 
   Nejmilejší hochu, jak tak o Tobě uvažuju, asi napíšu něco o Tobě. Víš, že jsi chrabrý rytíř? Vykulila jsem se z tvého statečného boje já, ale i celá naše skřítčí Luhanie. Moje skřítčenky Ti vzkazují, že Tě za historický zásah čeká tajná odměna i od našeho krále Luha. Pšt,pšt, královna Anka Ti
štrykuje dar, to se ohřeješ! Nic jsem Ti neřekla! nemyslel sis, jak dobře funguje skřítčí pošta mých Luhánků, viď? Mám poměrně dobrou paměť, ale opravdu nepamatuji, kdo v životě se mne takhle rekovně zastal.Moje skřítčí holky se šklíbily jak o posvícení nad koláčem, když slyšely, že jsme Tvou říši zase našli. To si pomysli, celé se třesou na Tvoje pomocníčky.Dozvěděla jsem se, že Ti je k ruce celá skřítčí garda. Nekamufluj nic pouhou zmíňkou o skřítečkovi na jednom z nejnižších postupových postů Chybovníčkovi! Jen přiznej ty hořejší! Rozumbradu, Radostu, Pochvalníčka, ale nedělej,že Ti nic neříkají i skřítčenky,Tvoje největší fanynky.
Počkám čásek, k čemu se přiznáš, ale mám zprávu od Napovídalky, že na skřítčí holky jsi prý nějak přísnější! I toť, to bych Tě netitulovala ŠÍMORYTÍŘ!Víš,jak na Tebe ty drndy drží a jejich skřítčí Babulinka! Posílá Ti přednostně Šeptalku a Lahůdku, aby Ti napovídaly při vaření. Nemysli, já se kdeco
dozvím! Moji šikovní skřítci Luhánci dokáží vyzpovídat iTvého nemluvu Ticháčka. Už mám prý končit,na rozvrhu prý teď je moje spníčko, jak mi připomíná Uspávanka. Tak,velevážený ŠÍMORYTÍŘI pochvalné a usměvavé pozdravy z naší Luhanie a piš, piš, piš, nebo Tě kousne myš.Chceme konečně ve skřítkoškolách učit i o vaší zemi a její historii. Nic netaj! S pozdravem Jsme s Vámi, buďte s námi se loučí s velkou jedničkou Tvá a skřítčí tajná přítelka.
 ze dne 29.11.2007, 11:35:07  
   Šíma: :-DDD

Hm, ano, na skřítčí holky jsem takřka zapomněl, asi proto, že nejsou tak lumpačivé jako kluci! ;-) Zdá se, že k vaření bych nějakou tu "skřítčí holku" potřeboval... :-D Naštěstí moc nevařím a když jsem byl ještě školou povinný, připálil jsem ve varné konvici vodu na čaj i s víčkem (beztak za to může skřítek Naschválníček, ale to je jedno)...

Díky za velmi obsáhlý komentář (nejen o skřítcích), hezky jsem se zasmál a pobavil. Myslím, že také dokážeš dobře psát a proto jsem Ti vyjel na pomoc, jen nevím, kde mám toho "bujného oře", který se zlého draka polekal a zdrhnul! :-DDD

Díky za návštěvu. Možná tu skřítčí "famílii" dáme dohromady! Nejen já mám skřítky (rarachy, naschvalníčky, šprýmaře, chybovníčky, napovědníčky, kecaly, žalobníčky, pomocníčky). Ono jich je hodně a možná by to chtělo o nich napsat nějakou pohádku... Safra, teď jsem si dal "brouka do hlavy"! Uvidíme, jak to mé "múzy" zvládnou! Měj se hezky! ;-)
 Imperial Angel 28.11.2007, 18:54:42 Odpovědět 
   Povedl se ti pěkný příběh, který dokáže vykouzlit úsměv na nejedné tváři a s perfektním koncem, který už tak rozesmáté čtenáře dorazí ;)

Mno myslím, že za chvilku tu bude další volná čepička navíc....
Tleskám, opravdu povedené...
 ze dne 28.11.2007, 18:59:41  
   Šíma: Uděláme sbírku čepiček... :-D Díky za zastavení a komentář! ;-)
 Te Bi 28.11.2007, 16:48:04 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Te Bi ze dne 28.11.2007, 16:38:58

   Žádnej strach, nepletu si je, jen mě to tak nějak nechtíc převálo na jejich vlnu. :)
 ze dne 28.11.2007, 16:54:34  
   Šíma: Naschválníčka znám také! Určitě jich bude na Světě jako máku... Snad nezaloží nějakou "skřetí republiku", ono totiž je to s nimi tak, jsou zákeřnější, než ti "skřítci překlepoví" a tudíž už nejde o skřítky, ale malé skřety (neřády, zlořády)... Škoda mluvit! Jen ten jejich škodolibý smích mě vždycky tak nějak štve! :-D

P.S. Snad nedostanu vstupenku do "blázince"! Drž se! ;-)
 Te Bi 28.11.2007, 16:38:58 Odpovědět 
   To je milý... A díky tý pozitivnosti, která z toho čiší, se musim uculovat i přes asociace, který to ve mně vyvolalo (sklenice, automaticky se řítící v mý přítomnosti k zemi, politý bílý ubrusy, čistý pyžamo se skvrnou od zubní pasty a zprávy poslaný špatnejm adresátům etc.). :)
V jistejch ohledech si mi svým dílem otevřel oči. :)
 ze dne 28.11.2007, 16:44:47  
   Šíma: Hm... Pozor, neplést si skřítka Chybovníčka a skřítka Naschválníčka! Oni jsou trošku jiní (jinak zaměření)... :-DDD

Díky za návštěvu a komentář! ;-)
 Anitha 28.11.2007, 16:29:07 Odpovědět 
   hehe.. to je ale pěkně napsaný... já mám takovejch skřítku asi celou armádu...:-D .. máš za 1... jo a pozdravuj skřítka ať tě moc nezlobí...:-D
 ze dne 28.11.2007, 16:37:37  
   Šíma: Hm, pokud se Tě drží celá "rota", pak je to pěkná rachota, co jen budeš dělat s těmi skřítky, nechme úvah, nechme výtky, prodávat začneme je, skřítky? Za tolary, za dolary, eura, nebo koruny? Staneme se boháči, nebo prostými pobudy? :-DDD

To byla zase nějaká múza, pardon! Díky za návštěvu a komentář! Se skřítky na věčné časy a nikdy jinak! ;-)
 sirraell 28.11.2007, 11:55:53 Odpovědět 
   Klasicka Simovina ;o), Pobavils mne jako vzdy. Na celo si taky netukam a jsem rada, ze jsi tento napad rozvinul. Myslela jsem si, ze k tomu dojde, po precteni tveho rozhovoru s jackie na foru. Moc se ti to povedlo, ani chyb tam moc nebylo - neni tvuj skritek nemocny?! :o) za 1
 ze dne 28.11.2007, 12:13:07  
   Šíma: Ukradl jsem mu čepičku a tak se na mě naštval (hovorově: "nasral"), proto mi tu nyní tak moc nepobíhá, ale poslal mi vzkaz, že pomsta bývá (bude) sladká, tak jen nejistě čekám, co mi ten skřítčí "klučina" zase provede! Díky za zastavení a komentář! ;-)
 jackiesparrow 28.11.2007, 9:08:23 Odpovědět 
   Ja jsem se taky pobavila... *tleskajici smajlik*
Ale zapomnel ses zminit o tve skritci skolce. ;o)
PS: Omlouvam se za to, ze tu nemam hacky a carky, ale jsem ve skole a mame tu prednadstavenou anglickou klavesnici... :(
 ze dne 28.11.2007, 11:53:21  
   Šíma: Díky za zastavení a komentík! Jsem rád, že se Ti toto malé povídání líbilo! ;-)
 čuk 28.11.2007, 8:39:27 Odpovědět 
   Pobavil jsem se, dobře vyprávěno. Ještě tady chybí skřítek Šímovníček, vkládající autorům do jejich textů nadbytečné věty a budící literáty ze spanku: piš, piš!
 ze dne 28.11.2007, 11:52:17  
   Šíma: O skřítkovi "šímovníčkovi" nic nevím, jen mi tu pobíhá ten skřítek Chybovníček, na to ostatní tu "mám múzy"... :-D

Díky za zastavení a komentář! ;-)
 Leeter 27.11.2007, 23:16:39 Odpovědět 
   Hodně zajímavý námět, to se musí nechat... Ten muj skřítek je hodně velkej prevít. Jinak děkuji za to, že jsem si konečně uvědomil že já vlastně ovládám češtinu výborně a za chyby můžou skřítkové! ChaCha... to sem zvědavej až tuto převratnou teorii budu vysvětlovat učitelce...
 ze dne 28.11.2007, 11:42:21  
   Šíma: Díky za zastavení a komentář! Obávám se, že (paní) učitelce to bohužel nevysvětlíš, ani kdyby celá třída chodila po hlavě... Úče na skřítky prostě nevěří a hotovo! :-DDD
 Maura 27.11.2007, 22:11:55 Odpovědět 
   Velmi zajímavé, poutavé. Já si na čelo neťukám, naopak, má to hodně co říci.
 ze dne 27.11.2007, 22:28:25  
   Maura: Zdá se, že jsi pevně chytl svůj styl a dobře se to čte. Tak dobře, že bys měl dávat pod svá díla copyright.
 ze dne 27.11.2007, 22:15:24  
   Šíma: Díky, Mauro, za publikaci a komentář! Někdy ti skřítkové řádí jako mor! Ale, co když jsou jen takovou kulturou, která omlouvá autorovu "lenost a nepozornost"? Jak už bylo řečeno, nikdo neví, na čem je... ;-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Iriska
(1.7.2020, 12:30)
Tala
(25.6.2020, 10:23)
crook
(24.6.2020, 21:22)
Dany
(21.6.2020, 15:45)
obr
obr obr obr
obr
Na ceste za sno...
Mon
Taková normální...
Radher
Život
Gropswell
obr
obr obr obr
obr

Odi et amo 8
Mon
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr