obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Slova jdoucí ze srdce, hřejí tři zimy."
K. Čapek
obr
obr počet přístupů: 2915615 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39712 příspěvků, 5788 autorů a 392107 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Na Pavlovské II alias Kolečka ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Návraty z šedivých postelišť
 autor Šedo publikováno: 05.01.2008, 2:43  
Jim...
 

<center>Tančila jsi
s LEGO panáčkem
a já byl opilý
jako jsou Františkové z Assisi,
když slaví své svátky.

Byl jsem opilý
a předčítal ti svoje básně,
taky jsem ti nalil,
abys cítila tu vůni
levného destilátu.

Až začal rum kroužit
kolem mé hlavy,
zvracel jsem tvá kolečka
na koberec propálený
od uhlíků z prhy.

Koberec voněl
i do vedlejších bytů,
kde sokopové zpívali
a hráli na pily
skuté ze srdcí zvonců krav.

Zelená s vodou,
v jeho sklenici,
se mi smály
a smály se i mé košili,
na které ulpěly
kousky tvých koleček.


(prosinec 2007)


 celkové hodnocení autora: 91.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 8 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 2.3 uložit příspěvek 
 známka poroty: 3.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 20 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 94 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 thalina 03.02.2008, 9:57:07 Odpovědět 
   Musím konstatovat, že tohle dílo se mi opravdu MOC líbí. Františkové z Assisi, pily skuté ze srdcí kavských zvonců, koberec vonící do vedlejších bytů...to všechno jsou z mého pohledu skvostné obraty. Ale hlavně, celkově báseň vyvolala(alespoň u mě)pocit lehkosti a možná jisté rozjařenosti.
 Vilda 10.01.2008, 13:07:16 Odpovědět 
   Je to šíleně popisný.
 Ada Mišková 09.01.2008, 14:51:47 Odpovědět 
   Je pravda, že máš své přesně vymezené hranice pro termín poezie, a kdo z nich byť jen o krůček vykročí, dostává nepříjemnou pětku. Ale zase - každý máme vlastní názor, a chceš-li být tak tvrdý, je to čistě tvoje věc a nikdo tě za to nemůže kritizovat. Je ovšem škoda, že svůj názor neobhajuješ i slovní kritikou.
Ale o to tu nejde. Nemůžu si pomoct, hledám v tom všechno to špatné, co tu lidé píší, ale nemůžu to nalézt. Mě se tvá poezie prostě líbí, někdy maličko uskočíš ze svého zaběhlého stylu - jako třeba tady, kde lze vidět prosté vyjádření, jistou prozaičnost verše, která tu možná mnohé "uráží" - ale dokážeš uchopit myšlenku zajímavým způsobem, pootočit ji a nabídnou čtenáři i její další, netušené stránky. Ať si ostatní řvou, nemůžu jinak. 1.
 SneZhulak 08.01.2008, 17:12:30 Odpovědět 
   ...nic už tady nenapíšu, on si šedo domyslí sám
 Křik 08.01.2008, 11:16:29 Odpovědět 
   Já vám nikomu nerozumím. Opravdu. Hádáte se jak malý děcka. Perete se tu okolo Šeda jak malý děcka. Boj mezi ním a A.D. je opravdu skvostný. Zajímalo by mě, jak s takovým egem dokážete fungovat v normálním životě a ne jen schovaní za klávesnicí...no nic...

K dílku: obrazy jsou pěkné, mně osobně se líbí. Jak ale píše Maura s čukem, nikam se to nehejbe. Možná nechceš. Nebo to nejde. Nevím. Možná to není pravda, ale přijde mi, že chrlíš hromady básní jak na běžícím pásu podle jednoho osvědčeného receptu...což je škoda. A ta tvoje milovaná prha už mi přijde krapet ohraná.
 ze dne 08.01.2008, 18:22:12  
   Maura: Oprava : místo dělám - dělá.Aby se zase toho někdo nechytil.
 ze dne 08.01.2008, 18:20:47  
   Maura: Nechtě Šeda vykrystalizovat a tvořit. Třeba potřebuje k tomu klid. Děcka, prosím Vás, šedo má svůj styl. tady nejde o to, jestli s tím někdo souhlasí, hlavní přeci problém je někladení hranic. Bohužel, Šedo to svým známkováním upírá ostatním a tím se z jeho poezie stává terč sváru. Já bych tedy asi radila, aby se každý vrátil k tomu svému, Šedo, aby se hlavně staral o svou vlastní tvorbu a přestal blbnout u děl jiných autorů a rozhejbejme to tady trochu do nějaké rozmanité tvorby. Vždyť proboha jsme si ten server vytvořili svými vlastními díly a tak se snažme dál - každý máme svůj styl. Někomu se hotl něco nepodaří, jinému zase se něco podaří a opc jde? O žabomyší války nebo o tvrorbu, Dělám tu jen ostatním, kdo sem chodí z jiných serverů divadlo. A prosila bych, aby se to obešlo bez hrubých slov a urážek. Je jen na Šedovi, aby uznal sám, kde má slabiny nebo silné stránky a kde to hodně přehání. Ale ty pětky, %Sedo, co tady sázíš, to je opravdu blbost a zanášíš sem jen sváry. Však máš na vybranou, můžeš si tu tvořit a nemusíš číst druhé autory. Měj trochu úctu a pokoru.
 Teréza Nebeská 08.01.2008, 10:56:37 Odpovědět 
   Četl tady vůbec někdo Na Pavlovské, tu první? Jen tak k vašim komentářům - nechápu, proč ty jedničky dostávám já, když jsem stylem zůstala v devatenáctém století, prostě to asi má formu a tím se zdá být polovina úkolu splněna. Je to milé, ale literární kritik by mi ty kýčovité verše nevybíravě zkritizoval. Nikdy bych do básně nevtěsnala tolik obraznosti - a to ne metafor z více sudů, jak mají někteří ve zvyku, místo aby rozvinuli jedno téma - jako vtěsná nenásilně Šedo do pár veršů. Asi jste všichni abstinenti a nikdy se vám nestalo, že byste měli trošku chaos v hlavě a viděli věci jinak, než jsou. A asi taky nemáte rádi jakýsi uvědomělý nenáhodný surrealismus, jak já nazývám Šedovu tvorbu. A pro informaci, Šeda jsem nikdy neviděla a neznám ho, jde mi ryze o verše. Zkuste si někdo přečíst Slívu, Typlta, Řezníčka nebo třeba Skýpalu - taky byste jim dali pětky? Pokud ano, jde jen o otázku vašeho vkusu, protože ti už kvalitu prokázali.

To Šedo: To tedy muselo být celkově nepříjemné. Čtvrtá strofa mě upoutala asi nejvíc. K udílení pětek se vyjadřovat nebudu, ono to nepotěší, ale občas se stane, že mi někdo pětku dá. Ostatně, každý na to máme právo, takže do Tvého známkování se nebudu snažit mluvit.
 Jeňýk 06.01.2008, 21:26:00 Odpovědět 
   A.D. 1, Šedo 5
 enlin 06.01.2008, 16:30:47 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Agnus Dei ze dne 05.01.2008, 4:57:58

   Souhlasím s Agnus Dei a s Maurou... Téměř celý komentář (A.D.) je jakoby mými myšlenkami, to je neuvěřitelné. Agnus Dei má velikou a nezpochybnitelnou pravdu, ať chcete, nebo ne. Cítím to úplně stejně.
Jinak, jestli tohle je poezie, co jsem celé ty roky milovala??? Mne toto dílo opravdu neoslovilo, pořád jsem čekala na něco, co mě probudí, ale vše mě nechalo spát a neudělalo na mě žádný pozitivní dojem. Přijde mi to takové nezáživné.
Říkala jsem si, jak tak často a s klidným srdcem (předpokládám) dokážeš rozdávat pětky, já bych byla schopna dát pětku jen v případě krajní nouze, když by se mi něco opravdu nelíbilo, a to jen pro sebe, odkliknout bych to asi neuměla. Dále jsem tak uvažovala, že Ti taky "nebudu kazit hodnocení" a nebudu Ti dávat špatné známky, ale na druhou stranu... PROČ? Kdyby si tohle řekli všichni, máš jen samé jedničky (A jak je vidět, říká si to asi většina). A podle mého názoru to není zcela trefné klasifikování. Proto (nesnížím se na Tvou úroveň, budu hodnotit nezaujatě) jsem se rozhodla, že budu známkovat i horší známkou. A začnu u Tebe.
 medojed 06.01.2008, 15:13:38 Odpovědět 
   Na můj vkus příliš překomplikované, možná to vystihuje jakousi atmošku, ale to je tak všechno.
 čuk 05.01.2008, 19:57:57 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: čuk ze dne 05.01.2008, 19:55:35

   Omlouvám se za neurčitosti a opakování slov anějak. Dosti jsem byl z básně i komentářů rozmrzelý.
 čuk 05.01.2008, 19:55:35 Odpovědět 
   Představa kolečka z destilátů kolem Šedovy hlavy je dobrá. A kde se vzaly kolečka kolem její hlavy?A čí je ta sklenice?
Báseň se mi zdá nějak slepená, roztěkaná a umělá. Ta tvá nálada se dost opakuje a tady šla jaksi do nějaké podivné nesmyslné stylizace. Nějak rezignuji na další pochopení či hodnocení, přeju ti, aby ses vyšplhal trochu někam jinam
 literatius maximus 05.01.2008, 19:48:23 Odpovědět 
   proč prha?
 Šíma 05.01.2008, 12:24:25 Odpovědět 
   Byl jsem zde a četl jsem. Je to zvláštní dílko. Zdá se mi, že mu tak docela nerozumím. Proto si nebudu "hrát" na kritika Poezie a jdu zase o dům dál! ;-)
 JAB 05.01.2008, 9:01:26 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Agnus Dei ze dne 05.01.2008, 4:57:58

   Nemám o šedově poezii žádné iluze, leč si myslím, že má solidní obrazotvornost a vlastní styl, což se o každém říci nedá.
Raké se mi nelíbí jeho "kulování" bez literárně relevantních zdůvodnění, leč tato tvá lítostivá litanie mi přijde zbytečná.
 Hanulka222 05.01.2008, 8:59:45 Odpovědět 
   Tohle je v určitých směrech až nechutné...
 Agnus Dei 05.01.2008, 4:57:58 Odpovědět 
   Šedo, šiřiteli dobré poesie zde,šiřiteli své poesie zde,jiná díla hodnotíte 5 a nazýváte je paskvily, prosim vás můžete mi říci čím se tohle liší od paskvilu?Nebudu vás hodnotit, nechci vám kazit hodnocení a víte proč,proto abyste se moh ráno podívat do zrcadla a říci si,to jsem dobrý poeta zase mám na saspi rár jedniček a dobré hodnocení,když už neprorazíte se svou poesíí pochvate se a nemyslete na to že vám 1 dávají povětšinou stejní lidé, kteřé znáte a s kterými jste zadobře, nemyslete na to že nikdo jiný vás nehodnotí a většina nad vámi jen s úsměvem mávne rukou.Pro váš dobrý pocit tedy nehodnotím a tu 5 vám nedám,ač vím, že až zde bude zveřejněna má další báseň ,budete první kdo mi jí dá, ale já si nemusím říkat že jsem dobrý, já si totiž dokáži přiznat že nejsem.
 Redrum 05.01.2008, 2:42:53 Odpovědět 
   První verš na mě promlouval zajímavou imaginací, a těšil jsem se proto na zajímavou práci. Druhá sloka se rovnala pádu rozjetého vozu z náhorní plošiny. Vše upadlo do apatie bez jiskry a nápadu.
Několik kolegů se již k této práci vyjádřilo, a souhlasím s názory, že za podobné verše a jiné podobné práce tento autor rozdával čtyřky a přirovnával je k pustému blábolení o ničem.
Kritika je tenký a záludný led (a já tuhle samozřejmě odnesu taky), ale chuť čistého vína, ač může chutnat trpce, je potřeba a málokdy zkazí žaludek. Doufejme, že toto byl jen takový pokus, jak se to vlastně nemá dělat.
Známka je kolektivní.
 Maura 13.12.2007, 22:50:13 Odpovědět 
   Přečetla jsem si pizorně tvou báseň a snažila jsem se v ní najít něco zvláštního, co by mne oslovilo. Je to prostě málo na poezii. Jistě, že se najdou lidé, kteří ti vysloví obdiv, ale já tě čtu a připadá mi, jakoby to všechno bylo z jednoho místa. Nikam se neposouváš, tvé básně jsou melancholické, někdy, jako například tato, povrchní. Doufám, že ti to pomůže k tomu se nad svou tvorbou zamyslet a najít další cestu. Nehodnotím.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Virgoacp
(8.8.2020, 09:18)
Magdaléna Verneová
(5.8.2020, 19:54)
Vopica
(28.7.2020, 10:58)
jeewangarg
(27.7.2020, 13:46)
obr
obr obr obr
obr
Láska?
Sorenka
6. Tma
montana
Grafikovo pozdn...
Malíř
obr
obr obr obr
obr

Touhy v děšti
Merien Jasmine
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr