obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Člověk umírá tolikrát, kolikrát ztratí přítele."
Francis Bacon
obr
obr počet přístupů: 2915732 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39651 příspěvků, 5807 autorů a 392671 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: KARAKAZ ::

 autor Jírovec publikováno: 09.02.2008, 1:45  
Příběh který mne inspiroval nálezem amatérského archeologa. Toto je jeho první část, na dalších pokračováních se pracuje. Užijte si to tedy!:-)
 

KARAKAZ

Kapitola první
Kupci z osady Karakaz se vydali na dlouhou cestu do Evropy. Osada Karakaz ležela na blízkém východě a do střední Evropy to byla pěkná dálka. Vydali se se solí a s bronzovými hřivnami na koních z dnešního Turecka. Al-alchál,jeden z kupců, zastavil, seskočil z koně a šel svoji i koňovu žizeň uhasit několika doušky vody z oázy. Pak se šel napít Alí, druhý z kupců. Po několika minutách už znovu seděli v sedle. Večer toho dne, když se šli uložit ke spánku, začali být koně znepokojené. Al-alchál vstal se šavlí v ruce. Pomalu šel v písku a tu spatřil pouštní lupiče. Rychle vzbudil Alího, rozdělal oheň a ze dvou klacků udělal primitivní louče. Alí nasedl na svého koně a se šavlí v ruce zařval:“Pryč s vámi bídní červi z pouště!“ a vydal se jim vstříc. Al-alchál mu vyběhl na pomoc. Pět pouštních lupičů bylo během chvilky rozprášeno. Celý zbytek večera už proběhl v klidu. Al-alchál pro jistotu držel hlídku. Alí se zachumlal do pláště a spokojeně obíjený písečnou bouří usnul.

Ráno, druhého dne, se Alí probudil první a tak připravil skromnou snídani z kukuřičné placky. Připravil koně a probral ze spánku Al-alchála. Koně byli po nočním odpočinku plní sil a připraveni čelit nástrahám pouště. Poušť měla spoustu nebezpečí i nástrah které se zdály nevinně. Po dalších dvou dnech utrpení se kupci dostali z pouště ven a jeli savanou. Na konci dne si lehli tentokrát do tvrdší ale příjemnější zem. Ale oba kupci byli ve střehu před nepřáteli a hady. Ráno jeli oba do blízké vesnice na severu západu. Vesničané je nevítali s radostí ale když uviděli jejich poklad ze soli a z bronzu, chování okamžitě změnili. Nabídli náčelníkovi nabídli jednu ze sta hřiven, s prosbou o volné projetí. Avšak náčelník, Aldar Alkardar Marachaj, byl nenasytný lotr a chtěl všech sto hřiven. Kupci nasedli na koně a rychle odjeli, ale vesnická hlídka je začala pronásledovat. Nyní byli nuceni jet velmi rychle nebo´t jejich koně byli unavenější než koně hlídky. Pomohla jim kopcovitá a skalnatá krajina. Mezi kopečky začali kličkovat až zajeli do jedné jeskyně. Schovali se ve tmě a napjatě čekali. Slyšeli klapot koňských kopyt na kamenech ale nikdo do jeskyně nevjel. Kupci v jeskyni přečkali noc. Venku byla zima a kupci si proto navlékli teplé kožešiny. Časně ráno se vydali na další cestu. Venku byla zima, padla rosa a navíc byla tma. Kupci však jeli dál. Ranní mlhy prořídli a kupci mohli jet rychleji. Z ničeho nic začal Alíkův kůň klopýtat. Alí se zastavil a konstatoval, že kůň potřebuje ošetřit od šamana. Al-alchál šel do lesa pro dřevo a alí mezi tím našel vhodný úkryt mezi stromy a mezi balvany. Zjistil, že balvany byli nějakou liškou podkopány a byla tam nory. Alí ji zvědšil a uložil v ní věci. Al-alchál se vrátil se dřevem a vydal se hledat šamana. Šaman přijal nabízené dary-sůl, tři bronzové hřivny a šel s Al-alchálem ke zraněnému koni. Šaman začal kouzlit a léčit. Poskakoval okolo koně a zpíval tajemné písně šamanů. Poté potřel nohu vlčím masem, medvědím drápem a brumlal zaříkávadla. Pak vytáhl ze své brašny malý kotlík a nalil do něj vodu. Rozdělal pod kotlíkem oheň a do vody hodil orlí pařáty s kouzelnými bylinkami. Vše důkladně promíchal a vodu nalil do misky a nechal koně vody vypít. Kůň usnul a spokojeně odfrkával. Kupci šamanovi poděkovali. Šaman poté odešel a při tom si zpíval písně tajemné a nesrozumitelné.


Kapitola druhá
Po zranění Alíkova koně se kupci museli na nějakou dobu zastavit a čekat. Al-alchál chodil na lov aby alespoň uspokojili svůj hlad. Jednoho dne, svítilo slunce a v dubovém lese plného stínu a klidu se zničehonic něco dít. Začal foukat vítr a nesl s sebou zlověstné hlasy. Oba kupci se chopili zbraní a vyčkávali příchodu tajemných hlasů schováni za keřem a za balvanem. Po chvilce jel okolo nich vůz se sudy, bednou a s látkami po cestě. Okolo vozu šlo deset mužů se štítem připraveným se chránit. Al-alchál vyskočil zpoza keře se strašlivým křikem. Muži okolo vozu vytáhli své kopí které měli schované pod plachtou na voze a šli za Al-alchálem. Al-alchál začal utíkat pryč a muži za ním. Protože muži nenechali hlídat vůz, bylo pro Alího snadné se ho zmocnit. Odjel s ním daleko z cesty a schoval se s ním za stromy a vysoké keře které přesahovali dvou metrů. Al-alchál dál běžel lesem a už měl četné rány na nohách a pažích. Krev mu odtamtud tekla velmi hojně. Muži se za ním hnali jako vlci po své kořisti. Al-alchál před sebou spatřil skalku mezi stromy. Vylezl na ni a sledoval muže. Ti si jej všimli, když se pod ním utrhl kámen. Ihned skalku obklíčili a lezli nahoru. Al-alchál začal hrabat díru do které poté vlezl a zasypal ji kamínkami. Utrhl duté stéblo, vložil si jej do úst a obsypal ho kamínky aby mohl dýchat. Muži po chvilce vylezli na skálu a začali ji prohledávat. Alí zatím vybral všechno jídlo a všechny sudy a látky z vozu ven a pak je začal odnášet do jejich skrýše. Pak stál na voze a prohlížel si truhlu. Truhla byla ze dřeva lemovaná kusy železa. Visel na ní velký těžký visací zámek. Alí vyndal dýku a rozhlídl se, jestli ho snad někdo nepozoruje. Po chvíli se ubezpečil, že nikdo není nablízku a tak začal páčit zámek. Zanedlouho slyšel kroky někde u cesty. Koukl tam tedy a uviděl dva muže pátrající po vozu. Alí se usmíval a napjatě je sledoval. Po chvíli muži šli směrem k němu a k vozu. To ho znepokojilo a proto spadl z vozu. Udělal velký hluk a tak nečekal a začal utíkat. Doběhl ke skrýši a z ní vykoukával ven. Nikdo nešel. Vytáhl kus masa začal je jíst. Když se nasytil začal přemýšlet kde může být Al-alchál. Nic ho nenapadlo a šel si tedy odpočinout.

Kapitola třetí
V noci, když muži spali a dva drželi stráž u skály se Al-alchál začal pomalu vyhrabávat z jámy. Viděl hřejivé světlo ohně uprostřed mrazivé noci. Byla jasná noc a v lese v této záři byly vidět obrysy dvou postav. Al-alchál si dokázal domyslet, že to jsou stráže. Pomalu, aby neudělal sebemenší zvuk se začal plazit dolů. Pod sebou cítil tisíce kamínků. Náhle se zastavil a stiskl pro uklidnění hrst kamínků v ruce. Stráž se šla ohřát k ohni a pojíst zbytečky masa z upečeného koně. Strážcům začala po bradě téct mastnota. Al-alchál byl velmi hladový a ihned tedy dostal chuť a začal kvůli tomu okusovat trávu. Začal se plazit okolo ohně až ho strážci málem spatřili. Poté strážci odešli znovu hlídat ke skále. Al-alchál se doplazil k ohni a uchopil kost s kusem masa kterou okamžitě ohryzal. Pak se odplazil zpět k cestě. Nevěděl však kam se má vydat ke skrýši. Lehl si tedy ke křoví a spal.


 celkové hodnocení autora: 86.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 2 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 51 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Dráče 20.04.2010, 11:46:06 Odpovědět 
   Zdravíčko :-)
m2m udělal kusanec práce - odstranit jím vyjmenované chybky nestojí moc námahy, opačný postup by Tě mohl stát čtenáře, což by byla škoda.
Souhlasím také s pouhým jmenováním aktivit, chtělo by to trochu ozvláštnit - nebát se popisy zabarvit, přídavná jména etc.
Text mi příjde poněkud nepřehledný - více dělení (odstavců)by mu neuškodilo.
A na závěr - v textu mi vadilo (což může být ale jen můj osobní názor) familiární oslovení postavy - Alíkův kůň.

Námět je pěkný, na pokračování příjdu hodit očko ;-)
 m2m 09.02.2008, 1:44:50 Odpovědět 
   Ahoj :-)

Předem se omlouvám za delší komentář, ale pokusím se napravit některé chyby, kterých ses dopustil, aby ses jich příště nedopustil.

"Blízký východ" se píše dle pravidel českého pravopisu takto.

"Seskočil s koně..." --- tohle je trošku složitější věc - ale stejně, jako smeteme se stolu, seskakujeme s koně...jako z povrchu dolů. Tohle se ještě budete asi učit.

"...začali být koně znepokojené. " ---> znepokojení

"Alí nasedl na svého koně a se šavlí v ruce zařval:“Pryč s vámi bídní červi z pouště!“ a vydal se jim vstříc."
--- tady toho je víc. Přímá řeč s uvozovací větou před znamená, že následně nepokračuje další uvozovací věta. Takže: Alí nasedl...zažval: "Pryč s vámi, bídní červi z pouště!" A vydal se jim vstříc.
(Tady si všimni, že oslovení se odděluje čárkami.)

"Na konci dne si lehli tentokrát do tvrdší ale příjemnější zem." --> na tvrdší ale příjemnější zem.

"Zjistil, že balvany byli nějakou liškou podkopány..." ---> balvany bylY podkopány (mužský rod neživotný znamená tvrdé Y v přísudku).

No a pak čárky, to je kapitola sama o sobě, ale vzhledem k Tvému věku si troufám tvrdit, že na ně se můžeme podívat příště, aby komentář nebyl moc dlouhý.

Často opakuješ slova, což působí nehezky a vytváří dojem chabé slovní zásoby. (Vydali, připravil, kupci...)

Samotné vyprávění působí jako odříkání telefonního seznamu, chybí nějaký popis, nějaké oživení suchého děje.
Ale přihlédnu k Tvému věku, v Tvých letech jsem psal možná tak akorát slohovky, takže cením Tvou odvahu a chuť...

Příběh samotný se zatím nikam nedostal, takže těžko hodnotit povídku z téhle stránky.
Rozhodoval jsem se mezi dvojkou a trojkou, tak dám mezi. Sice máš nízký věk, ale doporučil bych Ti kouknout na mladičkou Dinu (13 let), nejspíš od ní se můžeš psaní naučit lépe, než z mých syrových a surových rad.
:-)

Držím palce a sem s pokračováním.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Wayne
(1.12.2020, 18:26)
jessyjason0321
(1.12.2020, 07:37)
ab0nd
(28.11.2020, 20:04)
p8aefwimsg
(28.11.2020, 18:36)
obr
obr obr obr
obr
To miesto
Jo
Absolutní nejis...
Zavel
Den na konci lé...
Miyako
obr
obr obr obr
obr

Láska není pro všechny
feelMorefreedom
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr