obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Mnohem lepší je žít bez štěstí než bez lásky."
William Shakespeare
obr
obr počet přístupů: 2916054 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39836 příspěvků, 5847 autorů a 393429 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Zaklínačka Zornella - 1.část ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Příběhy z Mysteránie
 autor Fingolfin publikováno: 11.02.2008, 13:51  
Fantasy povídka ve stylu Andrzeje Sapkowského :-)
 

1. kapitola
Zaklínačka Zornella


Liják ještě více zesílil a proměnil se v silné krupobití. Provizorní přístřešek z listí nevydržel nápor golfových krupek a stal se děravým sítem. Zornella se přikrčila, když ucítila chladný příval ledových kuliček jak jí střílí za krk.
Vykouzlila znamení na vytvoření silového deštníku aspoň na dobu než přejde ten lijavec. Zamrkala zelenýma očima a otřela si koženým rukávem mokrý obličej. Čekala přikrčená a nadávala si, že nezůstala v hostinci u Kraba bez klepete ještě o hodinu déle. Ten oplzlý goblin by byl mnohem příjemnější než tenhle slejvák. V duchu si představovala lykantropa, o kterým mluvil a který měl v tomhle zatraceným lese. Nevěřila mu, ale věděla, že by přišla o tučnou odměnu za jeho zabití. Bylo to konec konců její poslání. Pomáhat lidem od otravných a nebezpečných zmutovaných stvořeních.
Znamení přestalo účinkovat akorát, když krupobití lehce zesláblo.
Rozhodila bílé dlouhé vlasy a vyběhla z úkrytu. Zapískala na svého miláčka. Byl jím hřebec Mustang. Byl opravdu krásný a černý jako pravý mustang a taky neskutečně rychlý.

Naskočila v běhu do koňského sedla a ujížděla po lesní stezce do hloubi lesa. Zornella byla neskutečně krásná žena a málo který rytíř odolal její kráse. Milovala však jenom mladého čaroděje Haxsúda. Ten byl právě povolán na ochranu Starogradu před temnými mágy z Hellgardu a tudíž se museli před hostincem u Kraba bez klepete rozloučit. Měla ho pořád před očima. A vzpomínal si jak naposled vášnivě pomilovali. Křičela při tom rozkoší.
Pohladila Mustanga po hřívě a zaryla kolenama do sedla. Byla posedlá při té vzpomínce. Ukápla jí slza touhy. Potom si zklidnila a usmála se. Přála si být s Haxsúdem. Její rozuzlení přerušil silný řev velkého zvířete. Mustang se splašil, prudce se vymrštila vyhodil jí ze sedla. Přistála obnaženou sukní do studeného bahna a zaklela.

Před ní zafuněl velký černý lykantrop a vycenil ostré špičáky ze smradlavé tlamy.
„ Chceš si hrát?“, zavtipkovala Zornella a vytáhla meč s pochvy na zádech a medailon z vlčí hlavou se jí zachvěl na prsou.
„ Grrraúúúúú, uhni mi z cesty holčičko, nebo tě roztrhám“ zařval vlkodlak.
Namířila špičku dlouhého ostrého meče na hlavu mutanta a pokrčila nohy do bojového postoje.
Lykantrop skočil před ní a tlapou jí vyrazil meč z ruky.
Převážila se a spadla váhou do bahna. Vlkodlak už stál všema čtyřma nad ní a chystal se jí rozervat hrdlo.
V tom vymrštila volnou ruku s dýkou a zarazila mu jí do krku. Zvedl nelidskou tlamu a zařval k úplňku. Vyhrabala se z bahna a snažila doplazit ke svému meči. Když byla téměř na dosah. Stáhl jí tlapou pět a roztrhl jí nohu. Vytryskla jí krev. Bolest necítila, ale tajemná síla v ní jí nastartovala jako hnací motor a odkopla lykana do močálu. Začal se pomalu potápět do hlubiny bahna.
„ Vytáhni mě, Zornello“, prosil vlkodlak.
„ Jak to,že znáš moje jméno“, podivila se lehce zaklínačka.
„ Kdo jiný by mě přemohl než, ty. Pomoz mi a nebudeš litovat. Zítra ti přinesu odměnu, 500 stříbr…“ zalapal z bahna lykan.
Neznala nikdy slitování z takovým tvorem, ale odměna byla lákavá a tak ho chytla za srst na hlavě snažila se ho vší silou vytáhnout.
Po chvíli ucítila, že už ho nemůže zachránit.
„ Odpusť mi, ale tvá hlava mi nyní postačí“, projevila soucit Zornella a uťala mu hlavu od těla. Jeho tělo uzavřela hladina močálu.
Strčila si hlavu do uzlíku z tkaniny. Naskočila na Mustanga a spěchala do hostince u Kraba bez klepete.

Když vstoupila dovnitř. Rozhostilo se ticho. Všechny oči trpasličí, elfí, gobliní a hobití jí sledovaly.
Přistoupila ke stolu, kde seděl nosatý goblin Wowern. Rozprostřela uzlík z tkaniny na stůl a odhalila lidskou hlavu.
„ A co jako… to má být lykantrop? Zabila si starostova syna, ty hloupá!“, naštval se goblin.
„ Víš moc dobře, že se zabitý lykantrop promění zpátky do lidské podoby. Ty tupče. Dej mi 300 stříbrných ať zmizím z téhle putiky “ rozčílila se zaklínačka.
„ Ani zlámanou grešli a ještě půjdeš do báně, ty jedna mrcho.“ Křičel opilý goblin, velitel místní stráže.
Shodila ho ze židle na zem a dala mu zkrvavenou dýku na krk.
„ Peníze nebo tě na místě vykuchám jako podsvinče!“, plivla mu do tváře.
„ Dobrá, jenom jsme tě tak zkoušel… Vem si můj měšec a zmiz odsud.“ Změnil názor drzý goblin.
Odtrhla mu měšec z opasku. Potěžkala jej, střelila očima po ostatních čumilech a opustila hostinec.
Nasedla na Mustanga a ujížděla vstříc novému dobrodružství…

Pokračování příště… (jestli budete chtít :-)).


 celkové hodnocení autora: 76.4 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 8 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 67 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Eilonwy 15.03.2008, 19:01:21 Odpovědět 
   "Ehm, aiya," zastavila se u tebe s přimhouřenýma očima. "Čtu to teprve teď, to ovšem nic nemění na faktu, že se k tomu chci vyjádřit, a že to pro tebe rozhodně nebude příjemné." Usmála se. Pomyšlení, že svými slovy někoho urazí či mu ublíží, bylo nádherné. "Mohu ti říci toto: Styď se." Stále ten nepříjemný pohled temně zelených očí. "Je sice pěkné, že se ti knihy Andrzeje Sapkowskiho líbí... Ale patříš mezi těch málo, kteří jen kopírují a nejsou schopni si vymyslet něco svého, něco, co by je charakterizovalo. A musí ze sebe dělat hlupáky tím, že nápady kradou jiným." Obešla tě, přitom tě nespustila z očí, stále si tě hlídá, tvá gesta, pohyby. "Možná, že bych to skousla, kdyby to mělo nějakou úroveň, ale odpusť... Tohle ji totiž nemá. Nu což, dost keců," mávla rukou, "pojďme k věci. Sapkowski strávil mnoho let tím, že vytvářel postavy, jejich schopnosti, společenské postavení a cíle. K tomu také patří i to, že se snažil, aby svět, ve kterém se postavy pohybují, byl fantaskní a přitom, aby v něm vše fungovalo. A hlavní věcí, kterou se zabýval, byli zaklínači. A ty si pak přijdeš, zkopíruješ jeho postřehy a nápady a ještě s chybami je vložíš do příběhu s nevybranými slovy a nudným dějem?! Již jsem kdysi četla povídky od amatérů na motivy Sapkowskiho, ale bez bližšího ohledání bych v tom nespatřila rozdíl. Kdežto tady je viditelný na první pohled," zakroutila hlavou. "Styď se, protože tohle není normální, alespoň pro mne ne. Poradím ti něco: Vytvoř si svůj vlastní svět, dej do něj své nápady, a pak něco napiš.“ Rukou si shodila dlouhé rudé vlasy z ramen.
„Měla jsem možnost si na tobě vylít vztek, kterým jsem byla úplně nasáklá díky povídce. Tvé povídce. Ale teď snad trochu rad, aby sis neříkal, že jsem jen sprostá Temná dívka, která nenávidí,“ pousmála se. „I když bys měl pravdu,“ špitla. „Ze začátku až příliš omíláš, že byl silný liják. To stačí zmínit dvakrát, pak bych čekala i jiné následky toho deště. Vítr, chlad, tma, prostředí. Nic z toho tam není a chybí to tam. Pak, vše bylo mokré, země rozbahněná a ona v běhu nasedla na koně?! Není to trochu nad síly, byť zaklínače? Krčila se tam před kroupy a vyplácávala svou sílu, aby pak nasedla na smočeného koně, zablácené boty zaryla do třmenů a hnala Mustanga, aby si na kluzké hlíně zpřelámal nohy,“ zavrčela. Dle jejího výrazu jsi mohl usoudit, že má ke koním dobrý vztah, tak ji to vyvádí z míry. Ale u ní si zkrátka nemůžeš být jist ničím. „Krom toho jak již zmiňovala sirrael, ta barva není zrovna správně. Mustangové jsou koně pocházející z Ameriky, byli převzati z rukou indiánů a jak sis jistě všiml, indiánští koně mají povětšinou barvu skewballských hnědáků nebo ryzáků. Pak když přeskočím nedobře popsaný boj, se dostanu k faktu, že jsi napsal: „Zvedl nelidskou tlamu a zařval k úplňku.“ Kde se tam ksakru vzal úplněk? Copak byla noc? Navíc pršelo, přes mraky měsíc nesvítí… Vždyť to tam vůbec není jasné! Pak motor… Krom deštníku a golfu ještě motor.“ Rudovlasá dívka obrátila oči v sloup. Její pleť byla nezdravě bledá a zajímavě kontrastovala s černým oblečením. „Pak, bla, bla, přeskočím nějaké nesmysly. „Peníze nebo tě na místě vykuchám jako podsvinče!“ – Podsvinče se většinou podřezává, hlavně když má dýku u krku a ne u břicha.“
Chvíli tam stála jen tak a zírala na tebe. Mohlo jí být asi osmnáct, ale kdo ví, co skrývá. Rozhodně nebyla milá a ani příjemná. A když se usmála… Byl to zlý úsměv vraha, který se snaží nalákat svou oběť.
„Zklamal jsi mne.“
 ze dne 17.03.2008, 18:04:37  
   Fingolfin: Dík za velmi vyčerpávající a ze srdce rvoucí komentář. Nevím proč bych se za mé dílko měl stydět. Nesouhlasím s tím, že jen kopíruju a nic nevymyslím. Jsem obyčejný fanda Sapkowskeho a vím že nikdy nedokážu napsat ani jednu povídku jako Andrzej. A vztek si vylejvej na svého manžela :-)
Mustang je jméno koně, není to ten indiánský mustang takže jste to blbě pochopili ze sirraell.
Jestli nevíš tak úplněk měsíce je vidět i ve dne, ale boj se odehrával večer.
Ten hnací motor, deštník a golfový míček jsem pos... To do fantasy fakt nepatří s tím souhlasím.
Nerozumím té poslední větě co jsi napsala. Rozhodně nebyla milá ani příjemná.
Je to zaklínačka - mutant a ta nikdy nebude milá na zlé lidi jako je goblin Wowern. Měla ho podříznout a potom vykuchat :-)
Bude milá na dobré lidi, přečti si 3. část, kde potká druidku Wionnu a na tu je opravdu milá.
Nezklamala si mě, děkuji :-)
 Uskar-Arah 28.02.2008, 16:07:29 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Uskar-Arah ze dne 27.02.2008, 14:39:15

   Obávám se, že na Andrzeje nemá nikdo :( Ale to neznamená, že se nemůžeme alespoň snažit, že? Nějak jsem včera zapomněl na tu další část,tak ji skouknu teď a budu se těšit na třetí :)
 Uskar-Arah 27.02.2008, 14:39:15 Odpovědět 
   Přiznám se, že jsem se rozhodl tvou povídku přečíst jen kvůli názvu, ve kterém se objevilo slovo "zaklínač". Ovšem tím vpodstatě moje nadšení skončilo... Jinak vcelku dobrý děj (tedy dobrý... je to jenom prachsprostý popis zaklínačské zakázky jako každý jiný, bez jakéhokoliv náznaku nějakého hlubšího smyslu) sráží spousta drobných chyb. Mnohých z nich si při prvním čtení ani nevšimnu, ale na druhou stranu je tu také hodně těch, u kterých se zaseknu a musím chvíli přemýšlet, co jsi tím vůbec myslel. Všechny chybky již vypsal/a sirraell, takže se nebudu opakovat... A ještě nakonec :) - co mě hodně udivilo (možná se to tak ostatním nezdá, ale nám, Andrzejovým fanouškům, to pije krev) bylo přirovnání krup ke golfovým míčkům (="golfových krupek", jestli jsem to správně pochopil). Všichni si to sice dokážeme představit lépe, než kdybys napsal třeba "krup velkých jako chiméří oči", ale jen představa golfových míčků ve fantasy světě je dost divná. To je právě jedna z těch chyb, které jsem zmiňoval... Většina čtenářů si řekne: "Co sakra dělaj ve fantasy golfový míčky?" a zvlášť ti, kteří vědí, že Sapkowski by rozhodně do svého světa žádné takové věci nepustil... A teď už opravdu poslední věc! "Vykouzlila znamení na vytvoření silového deštníku" - když pominu to, že to přirovnáváš k deštníku (to samé jako s těmi golfovými míčky), je tu další věc a to ta, že zaklínač nedisponuje žádným takovým znamením. Mohlo by sice jít o znamení Quen ("...Z davu vyletěl kámen a bouchl o dláždění. Za ním druhý, ten přeletěl nad Geraltovou rukou. Zaklínač se vztyčil, zvedl ruce a učinil rychlé gesto. Dav zahučel, kamenů přiletělo víc, ale Znamení je sráželo stranou - míjely cíl, chráněný neviditelným, oblým pancířem..."), ale to zpravidla vydrží jen chvíli a navíc by jej zaklínač nepoužíval na takovou pitomost, jako je ochrana před deštěm. Navíc, když se pak stejně zamáčí... Tak, už jdu opravdu na tu druhou část :)
 ze dne 28.02.2008, 15:01:56  
   Fingolfin: Máš pravdu na Sapkowského Zaklínače skutečně nemám, ale byl to jenom chybý pokus. Ve 3.části se vyhnu golfovým míčkům a deštníku. Moje zaklínačka není jako Ciri nebo Geralt. A asi nikdy nebude. Pokusím se polepšit. Jinak děkuji za dlouhý komentář :-)
 Fingolfin 18.02.2008, 16:47:20 Odpovědět 
   Děkuji za pěkné komentáře, které mě opět nastartovaly do pokračování. :-)
Pokusím se vyhnout množství chyb a krkolomným výrazům a doufám, že nezklamu. :-)
 Imperial Angel 11.02.2008, 18:53:06 Odpovědět 
   Nebýt toho množství chyb, tak se ti povedl velmi pěkný začátek :)
Sapkowského jsem sice nikdy nečetla, ale příběh nepostrádá dynamiku, ani čtivost, ani atmosféru. Takže pokračování chceme, jestli to nešlo poznat ;)
Známku nedám, protože děj by byl za jedna, ale co se týče zbytku, tak to by bylo horší...a tohle průměrovat nebudu, takže doufám, že příště to bude čistá jednička ;)
 sirraell 11.02.2008, 13:50:59 Odpovědět 
   Ze vseho nejdriv se omlouvam, ze pisi bez hacku a carek, ale nemam k dispozici Ceskou klavesnici.

kuliček jak jí střílí za krk - kuliček stříljící ji za krk

lykantropa, o kterým - lykantropa, o kterem

který měl v tomhle zatraceným lese - který měl byt v tomhle zatracenem lese

Nevěřila mu, ale věděla, že by přišla o tučnou odměnu za jeho zabití. - Tahle veta zni kostrbate, nedokoncene, zkus se nad tim zamyslet.

od otravných a nebezpečných zmutovaných stvořeních. - od otravných a nebezpečných zmutovaných stvoření.

akorát, když - 'akorat' zni rusive. Zkus si vetu precist nahlas. Doporucuji slovo 'akorat' nahradit...

černý jako pravý mustang - 'pravy' mustang je vyjimecne cerny, mustangove maji vetsinou pinto ci appaloosa zbarveni, hnedaci, ryzaci a plavaci jsou take dost obvykli. Belousi a vranici jsou velmi vyjimecni a proto mi slovo 'pravy' zde prijde nejen nepodlozene ale take jako s prominutim nesmysl. Kvalita dila casto spociva i v tom, ze fakta jsou overena a proto uveritelna a to i kdyz se jedna o fantazy, ci sci-fi.

vzpomínal si jak naposled - vzpomínala jak se naposled

pomilovali. Křičela při tom rozkoší - zde bych vetu oddelila ';', kdyz ta veta stoji samostatne, neni uplne jasne, zda kricela pri milovani, ci vzpomince... :O)

Byla posedlá při té vzpomínce - Byla (jako) posedlá tou vzpomínkou

zaryla kolenama do sedla - zaryla se koleny do sedla ci zaryla kolena do sedla

Potom si zklidnila - Potom se zklidnila

Její rozuzlení přerušil silný řev - 'rozuzlení'? Opravdu nevim jak tomu mam rozumet

se vymrštila vyhodil jí - se vymrštil a vyhodil jí

obnaženou sukní - ???, mozna pristala v tom bahne obnazenymi stehny, s vyhrnutou sukni, nebo tak neco, ale o obnazene sukni jsem jeste neslysela...

Převážila se a spadla váhou do bahna. - vahou do bahna, hmm, myslim, ze tahle veta potrebuje prepracovat...

snažila doplazit ke svému - snažila se doplazit ke svému

Stáhl jí tlapou pět a roztrhl jí nohu - Stáhl jí tlapou zpět a roztrhl jí nohu - zde bych zvolila 'roztrhl ji kuzi na noze nebo tak nejak. Kdyz reknes roztrhl ji nohu, ctenar si predstavi, ze ji vppodstate tu nohu urval nebo ji zpusobil takove zraneni, ze by jen tezko mohla chodit, natoz behat...

Jako celek je to prilis uspechane. Myslim, ze by dilku prospelo, kdyby bylo delsi. Taky pomuze, kdyz si to po sobe pred publikaci prectes. Spousta chyb pusobi jako prehlednuti, kterym se da snadno predejit.
Neni to nejhorsi, ale kdyz uz se inspirujes Sapkowskeho napady, snaz se inspirovat take jeho stylem a kvalitou psani.

Jsem zvedava na dalsi dil. Myslim, ze kdyz vychytas ty chyby a krkolomne obraty (pomuze, kdyz si to prectes nahlas), bude tahle serie docela uspech.
Hodne zdaru do budoucna...
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
YellowSkye
(29.7.2022, 08:38)
IndigovaRuze
(24.7.2022, 09:11)
Bath
(14.7.2022, 15:52)
Personal Mastery
(8.7.2022, 13:20)
obr
obr obr obr
obr
Dva životy - Ka...
Trenz
Zima
bumik
Arn Dresko III....
jindra
obr
obr obr obr
obr

S láskou - Ďáblova millenka 12
Nat Danielová
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr