obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Člověk umírá tolikrát, kolikrát ztratí přítele."
Francis Bacon
obr
obr počet přístupů: 2915454 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39673 příspěvků, 5755 autorů a 391166 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Originalita ::

Příspěvek je součásti workshopu: Co si myslím o...
 autor Liliam publikováno: 19.04.2008, 18:46  
 

Snem každého dospívajícího teenagera je odlišit se od všech ostatních nudných patronů a stát se rebelem. Pokud se chcete prosadit v jakékoli branži, předpokládá se, že zaujmete, šokujete a přitáhnete pozornost něčím, co ještě nikdo nikdy neviděl. Až příliš neurčitých označení v jedné větě, nemyslíte? Otázkou zůstává, co se dnes považuje za to kouzelné a všemocné „cosi“. Pokaždé, když se uvelebím na kožené sedačce vrzajícího autobusu a zamířím domů, začnu nedočkavě prohlížet a studovat všechny cestující. Přes elegantní dámy s pevně sevřenými rudými rty a pečlivě uhlazeným ohonem opečovávaných vlasů, klábosící dělníky s montérkami od barvy, až k náctiletým slečnám se silně podmalovanýma očima a dehtově černými natupírovanými vlasy. Právě ony se snaží být zajímavé, jiné, zkrátka originální. Ale dle mého názoru jsou to právě ony, které na svých cestách potkávám nejčastěji a nedokážu je od sebe pořádně rozlišit.
Můj pohled mnohem pravděpodobněji spočine na usměvavé babičce, která sleduje naproti sedící maminku s povykujícím dítětem a dělá na děcko opičky.

Svět začíná být zahlcen nepředvídatelnými vymoženostmi, úchvatnými barvami a křiklavými poutači na nejnovější výrobky, bez kterých se stanete nezajímavými a svět vás odvrhne. Vždyť co bychom si počali, kdybychom se nemohli všem známým a kamarádům pochlubit něčím, co nikdo jiný nemá?
Jenže věc, která je moderní a originální dnes, zítra se označí za naprosto „out“.
Sám význam slova originalita se s ubíhajícím časem poněkud mění. Zatímco dříve se za originální považoval nápad užitečný a hodnotný, dnes si mnoho z nás představí spíš cosi šokujícího, neznámého, občas i lehce pobuřujícího. Zkrátka vše, co nás zvedne ze židle, co budeme buď milovat, nebo zarytě nenávidět.

Dříve jsem i já toužila být originální a zajímavá. Mnohdy jsem dlouhé hodiny dumala nad šílenými kombinacemi oblečení a vymýšlela si nevšední příběhy, které druhý den předvedu spolužákům. Dnes si ale více cením lidí, kteří svou neobyčejnost nepotřebují všem vnucovat, nesledují, zda si jich každý všiml. Zkrátka si jsou vědomi své hodnoty. V dnešním světě už je totiž těžké tvořit stále nové a překvapující věci.
Originálním se brzy stane každý, kdo nemá čím zaujmout, protože originalita začíná být v mnoha případech nudná.

„Originální není ten, kdo nikoho nenapodobuje, ale ten, jehož nelze napodobit.“
François-René de Chateaubriand


 celkové hodnocení autora: 98.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 6 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 13 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 84 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Matthias 22.06.2009, 18:31:30 Odpovědět 
   Každý jedinec je originální, říkali mi na základní škole. Jo a někteří si to neuvědomují a tak hledají svoji originalitu v neoriginalitě.
 Czernozub 14.04.2009, 21:28:49 Odpovědět 
   pravdu díš, bardko...
 Svetla 02.05.2008, 21:16:28 Odpovědět 
   Zdá se mi, že není moc plynulý přechod z prvního na druhý odstavec. Není to napáno nudně, to ne, ale nevýrazně ano. Prostě, špatným dojmem to na mě nezapůsobilo, ale zítra už si na tento příspěvek nevzpomenu, a to je škoda. Téma sis vybrala dobře. Vidím to na hezkou dvojku.
 Zarka 02.05.2008, 16:46:08 Odpovědět 
   co dodat...? 1
 estel 29.04.2008, 22:25:43 Odpovědět 
   Když už jsme u té originality… stejnou myšlenku jsem nedávno četla perfektně zpracovanou v komiksu o kocourovi Mourisonovi. Tenkrát mě pobavila a já neříkám, že ses tam inspirovala, jen jsem si na to vzpomněla. To téma je fajn a na úvahu se hodí, ale přece jen bych měla výtky k jeho zpracování.

Jak může být něčí sen stát se rebelem? Přece když se chce odlišit „od všech ostatních nudných patronů“, tak se jím automaticky stává, ne? Rebel je někdo, kdo se odmítá řídit pravidly. Tedy jím buď jsi, nebo jim nechceš být, ne?

Nesouhlasím s tou „jakoukoliv branží“. Tohle není pravda, existují místa, tedy „branže“, kde je lépe co možná nejvíce zapadnout Jsem zvědavá, kdo by si na hlídání dětí najal holku s tetováním na čele.

- Pokud se chcete prosadit v jakékoli branži, předpokládá se, že zaujmete, šokujete a přitáhnete pozornost něčím, co ještě nikdo nikdy neviděl. Až příliš neurčitých označení v jedné větě, nemyslíte?
Co přesně jsou ta neurčitá označení? „Jakákoli“ těžko, protože zahrnuje úplně všechno a to je dost konkrétní. To samé „nikdy“ a „nikdo“, protože i to je absolutní. Zbývá tedy „něčím“, což mi jako „až příliš“ nepřipadá.

- Můj pohled mnohem pravděpodobněji spočine na usměvavé babičce, která sleduje naproti sedící maminku s povykujícím dítětem a dělá na děcko opičky.
Tahle věta je zbytečně překombinovaná a sama do sebe se zamotává. Navíc spoustu z toho není důležité a je to prostě informace navíc. Vedlejší větu bych úplně smazala.

- … bez kterých se stanete nezajímavými a svět vás odvrhne. Vždyť co bychom si počali, kdybychom se nemohli…
Vy a my. Proč to nesjednotit?

- poněkud mění
To poněkud tam zní divně. Hodně divně. Prostě se mění, to je celé.

Jak se předvádí příběh?

- neobyčejnost nepotřebují
Dvě předpony ne- za sebou. Nevím, v podstatě by to šlo, ale…

Ten citát… zdá se mi to, nebo mluví trochu o něčem jiném? Ale i kdyby nemluvil, tak na konec se nehodí, protože strhává tvůj vlastní závěr. Ten sice není tak extra, jak by mohl být, ale budiž.

Celý styl, jakým jsi psala, mi přišel takový nevýrazný. Šedá myška, na kterou každý do dalšího dne zapomene. Jako jídlo, které někdo zapomněl okořenit. Zkus si příště více pohrát se slovy, s tím, co píšeš, dej tomu trochu fantazie. V psaní je originality zapotřebí.
Jinak… jak máš text na první pohled rozdělen do tří částí. Všimni si, že první část, která by měla být úvodem a já myslím, že charakteristiku úvodu splňuje, je ze všech nejdelší. Zato prostřední část, kde ses mohla směle rozepsat a kde sis mohla zauvažovat, je až příliš krátká. Celá úvaha pak postrádá to, proč měla vzniknout.

Takže rada pro příště? Víc si hraj, se slovy i s myšlenkami.

(Jako příspěvek do WS prozatím nehodnotím.)
 ze dne 02.05.2008, 16:49:12  
   Liliam: Dík moc, s něčím souhlasím, s něčím méně, ale já to nějak zpracuju:) Mohla jsem se tomu věnovat víc, to nepopírám:)
 Leontius 23.04.2008, 20:57:37 Odpovědět 
   Přiznávám, že při čtení jsem si musel zkontrolovat tvůj věk v profilu :-D. Zajímavé, nad podobnými tématy jsem se nedávno zamýšlel a něco málo vložil i do vlastního WS. Ty ses s tím poprala bravůrně. Je to jak krásně napsané, tak hodné zamyšlení. A i s vyzněním se ztotožňuji. Výborně!
 Karel Čížek 21.04.2008, 14:22:51 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Karel Čížek ze dne 21.04.2008, 1:59:29

   na to procent!
 Karel Čížek 21.04.2008, 1:59:29 Odpovědět 
   J.P. fakticky vzato je každý člověk sám sebou, kým jiným by mohl být, ale stavět na tom svůj životní postoj a dávat to nějak okatě najevo je tak trochu blbost.
Každá módní vlna ve svém důseldu přinese jenom další unifikaci (vezměte si jak vypadají generičtí gothici nebo generičtí emaři). Podle mě nemá smysl rozlišovat, jestli je někdo originální nebo není, ale jestli něco dokázal nebo ne, jestli je kreativní nebo ne. Když se někdy dívám na lidi, tak si říkám, že jsou zajímaví jenom tím, jak vypadají, ale jinak je tipuju jenom na prázdné formy bez nějakého hlubšího -něčeho-.
 ze dne 21.04.2008, 11:49:03  
   Liliam: Z předpokladu, že měl příspěvek vyvolat přemýšlení a nasledné vytvoření názoru, nebo diskuzi... Se mi to snad povedlo:)
 John Pyro 20.04.2008, 9:29:01 Odpovědět 
   No podle mě měl vždycky někdo nějaký vzor, nebo někoho, kdo ho silně zaujal, a říkat "Jsem sám sebou." - to už je u mě člověk prostě odepsanej.
 Šíma 19.04.2008, 22:04:53 Odpovědět 
   Jo, jo... Někdo je originální sám od sebe a někdo se snaží být originálním za každou cenu! Možná je dneska originální vždy někdo, kdo vybočuje z řady a nestává se "nechutným", či snad přehnaně extravagantním... Těžko říci, co je normální, co je originální a co je nudné a naprosto fádní! No, netuším, zda-li je toto dílko čistokrevnou úvahou, ale donutilo mě zamyslet se nad nabízeným tématem... ;-)
 Tuax 19.04.2008, 22:01:50 Odpovědět 
   S pohledem na teenagery, svět tak úplně nesouhlasím, ani s několika dalšími názory autorky. Ale líbí se mi jak je to pojato. Působí to sice silně subjektivním dojmem, ale téma už takové je. Celkově mi to, ale přijde jako myšlenky nad trendy v současném životě, než nad originalitou jako takovou. Každopádně má to jednotlivé pasáže, které by to mít mělo a můj dojem i přes nesouhlas s některými názory autorky, je kladný.

"Originální není ten co se neustále mění podle trendů, ale ten kdo je vždy sám sebou."
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Victor Lancel
(24.2.2020, 14:11)
karin.kimberly
(13.2.2020, 19:55)
Wade Milbot
(8.2.2020, 22:42)
wavawe6611@bizcomail
(8.2.2020, 06:04)
obr
obr obr obr
obr
Zakázaná láska ...
Petra Vávrová
Čarodějova líto...
Lucie Braunová
EXPIRACE - Fáze...
Danny Jé
obr
obr obr obr
obr

Povídka
florinka
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr