obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Nic nezničí lásku tak jako ženin smysl pro humor."
Oscar Wilde
obr
obr počet přístupů: 2915928 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39806 příspěvků, 5841 autorů a 393365 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Co si myslím o... cože? ::

Příspěvek je součásti workshopu: Co si myslím o...
Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Tendenční plácání o ničem, aneb abnormální úvahy
 autor Leontius publikováno: 21.04.2008, 22:05  
Můj první pokus o Workshop, takže uctivě žebrám o milost.

"Co si myslím o..."
Nevím jak vás, ale mně fascinuje už jen to slovíčko myslím. To, co tu hodím, vzniklo naprosto spontánně a bez rozmyšlení. Výsledek s neodvažuji hodnotit, ale stálo mě to většinu zdravého rozumu. Číst na vlastní nebezpečí....
 

Tak vy se mě ptáte, co si myslím? Tak to je vskutku dobrá otázka, ale já vám ji nezodpovím. Jsem totiž rád, že si doposud můžu myslet co chci. Jo, já vím o té proklamované svobodě projevu, ale přesto k tomu jedním dechem dodám: „Musíš držet hubu.“
To, co si myslím, mě plně formuje a dodává mi to ten pocit individuality bez kterého bych se neobešel. Je to takový můj malý, soukromý odboj vůči společnosti. Klidně jsem mohl například pobíhat po sídlišti v černé bundě a s žiletkami v ruce a tvrdit, jak jsem úžasně jedinečný, jak je starší generace (tj. 18 až smrt) úplně out atd. Cha! To bych musel být pořádně naivní, abych se ztotožnil s některým z těch současných mládežnických hnutí. Ať už se jedná o kohokoliv, vždy o sobě tvrdí, jak rebelují vůči společnosti a přitom si neuvědomí, že se vezou na myšlenkách někoho jiného. Osobně tomu říkám „Americká morálka z importu.“
Lidi dnes tak snadno ztrácejí sami sebe právě tím, že se identifikují s nějakým myšlenkovým proudem. Zcela nekriticky přebírají cizí myšlenky a věří, že jsou jen jejich. To je tak těžké zůstat sám sebou? Každý máme svou osobnost, každý méně či více ujetou. I když podle čeho onu „potrhlost“poměřujeme a máme ji vůbec právo hodnotit? Pokud o někom řekneme, že je blázen, tak mu tím bereme i onen luxus soudnosti a sebereflexe, kterou přisuzujeme ostatním. Tudíž když o sobě blázen řekne, že je normální, tak nemá pravdu, protože nemá právo to posoudit. Zato když o sobě prohlásí, že je blázen, tak mu to nemůžeme upřít, neboť jim skutečně je a přesto dokázal správně zhodnotit sám sebe. Čili je normální. Mínus a mínus dávají plus, víme?
A když o sobě normální řekne že je blázen? No je dost lidí, kteří upírají sami sobě status inteligentní bytosti. Tak co s nimi? Soudný člověk tvrdí sám o sobě, že o sobě nic tvrdit nemůže, neb na to není dosti soudný? Takže má právo o sobě říci, že je blázen, avšak tím ono právo popře, tudíž se to celé vyruší? V tom případě je normální… a já ne, protože nad tím vším přemýšlím. Čili jsem právě popřel vše co jsem napsal - to normální i to nenormální. Takže jsem co? No rozhodněte za mě, ale vy asi taky nebudete normální pokud to budete číst dál. Ne, to není urážka, ale lichotka od blázna. Fakt jako.
No a teď přejděme k tomu poslednímu případu: Normální o sobě řekl, že je normální. Má právo posuzovat sám sebe? Má vůbec někdo právo posuzovat myšlení ať už své, nebo někoho jiného? Myšlenkové pochody se u každého z nás příliš liší. Vždyť se nedokážeme shodnout ani na tom, co je dobré a co je špatné, tak jak můžeme hledat pomyslnou rovnováhu? Každý z nás balancuje na ostří nože po svém způsobu a jen stěží si může představit, že to jde i jinak. Skrze smysly možná vnímáme stejně, jenže ten výsledný guláš si každý dochutí podle sebe. Akorát nám neustále někdo cpe univerzální solničku, aby se ty chutě dorovnaly. Tím myslím samozřejmě všudypřítomnou „společnost“ a „civilizaci“ a její morálku a etiku.
Můžeme pak tedy kráčet zcela vlastní cestou? Jakž takž jo, ale našlapujte zlehýnka! Je to jako kráčet po pláži, na níž vytrvale dorážejí vlny. V mokrém písku zanecháte svou stopu, pak přijde vlna a částečně ji zasype. Vaše stopa tam zůstane, ačkoliv už není jen vaše. Někdo si ji upravil k obrazu svému.
Nebojte, nebudete první, kdo na podobné detaily dojede. Myslím si, že kdyby se dnes uskutečnilo setkání všech velkých proroků, tak budou jen s otevřenými ústy zírat na to, co se s jejich duchovním dílem děje a nakonec spolu zalezou do hospody v družném rozhovoru o lidské blbosti. Pak nastane vleklé soudní líčení o copyright a dál už to doufám nemusím rozvádět.
Je tohle evoluce? Degradace starých, vznešených myšlenek? Pokud jo, tak se s nesmírnou radostí pasuji do role trilobita a budu spokojeně dumat nad nesmrtelností chrousta. Špičku evolučního řetězce přenechám těm, co na ní tak touží být. Z vrcholku už stejně může následovat jen sešup dolů, neboť tam nahoře již chybí materiál, se kterým by se dalo někam pokračovat.
Tak teď už víte co si myslím. Nebo vlastně nevíte, ale aspoň víte, proč to nevíte. A co vlastně víte? A co vlastně věděl takový Sokrates? Jo, já vím že nic nevěděl, ale rád bych věděl, co si myslel.


 celkové hodnocení autora: 98.4 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 16 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.1 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 34 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 237 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 salvator 04.01.2009, 23:45:17 Odpovědět 
   No, tomu říkám skvělý pochod myšlenek, a to myslím naprosto vážně, aniž bych četl jakékoliv komentáře a ačkoliv nemohu stále ještě bodově hodnotit...i když, řekl bych, že o to tu nejspíš nejde, jelikož jak můžeme hodnotit něco, co už samo o sobě má něco, co lze jen stěží zařazovat a čeho si neobyčejně vážím, protože tohle je přesně to, co mi kolem mne stále chybí, ta bezprostřednost. Nemám co dodat.
 NST 10.06.2008, 22:37:43 Odpovědět 
   Mám jedno oblíbené úsloví pro tuhle příležitost a to zní : Prostě špica!!!
 ze dne 11.06.2008, 18:27:49  
   Leontius: Díky za zastavení a jednoznačný komentík.
 Aenica 20.05.2008, 14:56:21 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Aenica ze dne 20.05.2008, 11:19:39

   Vážně? Tak to ho pozdravuj, už dlouho si na mě nevzpomněl... darebák...
 Aenica 20.05.2008, 11:19:39 Odpovědět 
   Tak toto bylo opravdu něco. Právě jsem si říkala: Jaký ten autor asi je, když se skvěle popere s hororem a vletí do workshopu na takové téma? Teď jsi mi dokázal, že jsi nejen dobrý vypravěč, ale také vynikající myslitel a spojení obého by mohlo dát život něčemu, nad čím se mi ani nechce přemýšlet. Sokrates by na tebe byl pyšný, ať už si myslí, co chce...

Když jsem tenhle text četla, žasla jsem na dtím, jak vtipně a elegantně se ti podařilo vyslovit to, co já se sama pro sebe snažím formulovat. Jediný, s kým se shoduju jako s tebou, je už pak jen Pratchett, což je podle mého lidový Sokrates moderní doby.

Wow... první workshop a hned ho vyhrát? Vážně nevím, co mám dál říct, protože když jsem tvému MTP dala jedničku, už nemám ponětí, jak tě oznámkovat tentokrát, protože srovnání těch dvou děl je až hříšné. Bravo! Je to jedna z nejlepších úvah (ne-li nejslepší), jakou jsem na SASPI četla. Ukládám si vás, Pane Spisovateli.
 ze dne 20.05.2008, 14:50:41  
   Leontius: Díky. Teď jen doufat, že mi slává nestoupne do hlavy... Jsem rád, že se ti to líbilo a zaujala tě také myšlenka. Sokrates a já jsem staří známí :-D
 Zarka 03.05.2008, 15:40:42 Odpovědět 
   NEJLEPŠÍ:)
vtiplný ale přitom jasný a chytrý... 1
 ze dne 03.05.2008, 18:56:18  
   Leontius: Děkuji, takový komentář potěší.
 odula 27.04.2008, 12:45:25 Odpovědět 
   Jo! Našla jsem tam otázky i odpovědi a vtip jako bonus. A pak jsi mi taky připomněl dávnou problematiku mých kamarádů - jak se vyhnout vojně. Jeden mi vysvětloval: "Když to chci hnát přes papíry na hlavu, tak musím zahrát blázna kvalitně. Nemůžu jít za psychoušem a tvrdit, že jsem blázen. Musím něco provést, aby mě tam odvezli přes moji vůli, křičet nahlas, že blázen nejsem, prát se o svobodu, a pak tu modrou určitě dostanu." Faktem ale je, že o jeho zdravém rozumu pak pochybovali i jeho nejbližší přátelé. Ale co to sem tahám? No, jen mě to tak napadlo.
 ze dne 27.04.2008, 18:33:40  
   Leontius: Díky z zastavení. Heh, tys mi pro změnu připomněla jinou historku o vyhýbaní se vojenské službě. Když na jednoho bažanta promluvil lamapasák, tak si sednul na schody a dva dny tak proseděl. Na nic nereágoval. Po takovémhle druhém debaklu ho propustili kvůli "alergie na důstojnictvo". :-D
 Axis 26.04.2008, 22:25:49 Odpovědět 
   Ahoj, líbí se mi to. Předem říkám, že mi trošku vadí ten druhý odstavec, ten to malinko shazuje, taková ta demonstrace sebe sama, své vyjímečnosti ve smyslu, že já jsem svůj a zbytek je ta zmanipulovaná společnost. Já ti rozumím, ale tak černobílé to není. Jakmile napíšeš "soukromý odboj vůči společnosti", je to vlastně trošku taky póza. Na to bych si dal trošku pozor.

Tím končím s kritikou (a jedničku to neovlivní), zbytek už je výborný, je pravdivý, ale pro mne hlavně je i zábavný, ty hrátky semo tamo, ty se mi líbí, je to tím takové odlehčené.
Poslední věta je vtipný bonmot!
Tak jen tak dál!
 ze dne 27.04.2008, 8:11:20  
   Leontius: Díky za zastavení. No sám nevím z jakého úhlu pohledu je psána ta druhá část, jestli obecně nebo jinak. Jsem rád, že se dílko líbilo.
 Svetla 26.04.2008, 18:08:04 Odpovědět 
   Tak tohle se mi líbilo. A krávy sem určitě hoď. Jsem pro každou blbůstku.
 ze dne 26.04.2008, 19:35:25  
   Leontius: Díky za zastavení. Krávy se možná taky zastaví... někdy :-D
 m2m 24.04.2008, 15:04:23 Odpovědět 
   Ahoj.

No předem řeknu, že WS zásadně nikdy nehodnotím, protože si netroufám hodnotit jedno dílko bez znalosti druhého...a netroufám si to, ani když si přečtu všechna, protože WSka jsou taková...no jak to říct, volně nucená témata a už jenom tohle mě odrazuje od hodnocení :-)

Ale teď k Tvému pokusu (?) o myšlení (?) :-D

Já se asi rozepíšu, to je normální.
Po technické stránce si dávej jen pozor na ...když...tak... - jestli víš, co myslím, tohle humusárna největšího kalibru. Odstranit z myšlení!
Jinak asi souhlas s estel.

Všichni zde měli problém se střední částí, ale já bych naopak řekl, že tohle je ta nejlepší část Tvého textu - přesně dodržuješ formu úvahy, ale přitom ji ozvláštňuješ podobným stylem, jaký jsme mohli slyšet na Svojanově i z Tvých vlastních slov vyřčených narychlo, ihned, z fleku.
Přesně o tom je tuším ta střední část - chrlil jsi to ze sebe a nezapomněl se správnou dávkou ironie, sarkasmu nebo čeho vlastně, hodnotit nejen vlastní, ale i cizí myšlení.

Jo, jasně, mohl bych polemizovat s některými větami, které jsi napsal, ale tohle není ten důvod, proč píšu.
Mně zaujalo to, co jsem v tom uviděl.

Cítím, že velice dobře vnímáš slůvko "fráze" a "parafráze" - obojí je tam.
Máme tu fráze typu "To je tak těžké zůstat sám sebou?", když v naší společnosti touží všichni být sami sebou (tedy myslím tím takovej správnej TOP nejen přemýšlivých lidí, ale správnej TOP mínus lidí, kteří si jen uvědomují, že musejí být jiní, aby byli "in".
No a následně parafráze na Sokrata, kterého tedy taky mám nastudovaného jen zběžně ze čtvrťáku z gymplu - a to jsem už dávno zapomněl.
Takže část začínající od "A co věděl Sokrates" se stává parafrází jak hrom, která dodává celkově vtipnému počtení ještě větší dávku vtipu.

Kromě sebereflexe jsi do textu včlenil i reflexi na jiné - a to je sakra zábavné, když si sám o sobě čteš a zjišťuješ, že vlastně nejsi normální, nebo vlastně jsi, nebo vlastně ne...nebo jo?
Sakra :-D
 ze dne 24.04.2008, 20:55:14  
   Leontius: Zdravíčko,
děkuji za důkladný chemický... eh, Chemikův rozbor. Sám jsem při psaní nad stylem příliš nepřemýšlel, zkrátka je to už můj způsoby myšlení. Věřím, že jsem napsal podstatně vtipnější kousky, ale pokud jsem aspoň některé pobavil, budu rád.
 JAB 24.04.2008, 9:08:14 Odpovědět 
   Sókrata jsi nepochopil.
Dle tvé teorie by se implicité dalo vyvodit, že zešílí-li šílenec, stane se normálním.
Navíc zde přehlížíš fakt, že normalita je iluzí.
Originalita ve světě nesmrtelných platónských ideií, na něž se jen rozpomínáme, nemá místo.
Lehce tendenční plácání o ničem bez vtipu a místy s příšnou dikcí, jup jup.
 ze dne 24.04.2008, 14:57:03  
   m2m: Myslím, že šlo se Sokratem o parafrázi.
Stejně jako o prvotní frázování a následné parafrázování, tudíž vtip v tom je.

Ale nejspíš se pletu.
 ze dne 24.04.2008, 13:29:16  
   Leontius: No ten závěr se Sokratem s mým pochopením jeho filosofie nemá nic společného. Netvrdím, že jsem velkého filosofa zcela pochopil, ale četl jsem jak Platónovy dialogy (kde !částečně! tento žák mistrovy myšlenky tlumučí), tak Vzpomínky na Sokrata z pera Xenofonta + několik dnešních pojednání další pojednání, takže si dovoluji říci, že se v jeho učení aspoň povrchně vyznám.
Pokud se jedná o zbytek názoru: Zajisté, tohle dílko ani za jiným účelem nevznikalo. Je to takový můj styl jak se odreágovat. Svá skutečná přesvědčení si nechávám pro sebe.
 estel 23.04.2008, 20:39:17 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: estel ze dne 23.04.2008, 18:08:24

   Krávy jsou dílkem rozhodně zábavným... žel ostatní z odposlechu nemůžu dost dobře posoudit. Ale bavila jsem se u nich skvěle... :)
 estel 23.04.2008, 18:08:24 Odpovědět 
   Takže, škola mne propustila ze svých spárů a jsem tu. Ahoj.

Po barevných kravách jsem ani nic jiného nečekala, přesto je fantastické v tomto WS narazit na něco, kde autor opravdu uvažuje. K obsahové stránce nemám výhrady, snad jen se mi zdálo, že se to někdy za polovinou nenápadně láme a konec dobíhá v jiném rytmu než začátek. Je to uděláno s jistou dávkou šikovnosti, pravda, přesto to při konečném přehlédnutí může být trochu zarážející. Může být.

První dvě věty obě začínají slovem „tak“, což působí rušivě a nenávazně.
V textu chybí pár čárek, což by se dalo přehlédnout.
Tu závorku by bylo možná vhodnější včlenit do textu… nebo alespoň rozepsat číslo.
„Ať už se jedná o kohokoliv, vždy o sobě tvrdí, jak rebelují vůči společnosti, a přitom si neuvědomí, že se vezou na myšlenkách někoho jiného.“ Tady je kontrast toho že „vždy tvrdí“, jedná se tedy o děj opakovaný, „ale přitom si neuvědomí“, což je jednorázové… víc by mi tam sedělo „neuvědomují“.

A ten poslední odstavec je (až na dvě chybějící čárky) perfektní a dokonalý. Nechala bych si ho vytetovat na pravé předloktí… :)
 ze dne 23.04.2008, 20:34:08  
   Leontius: Díky za fajnový rozbor. Psal jsem to naprosto neplánovitě, takže se nedivím, že to celý připomíná houpačku :-D. Chyby opravím... Mám tu hodit i ty krávy a další "krávoviny"?
 JenniferBlack 22.04.2008, 21:15:00 Odpovědět 
   Někde v prostředku jsem ztrácela přehled... a abych si to přečetla ještě jednou a pomalu na to už nemám:D nicméně to určitě dává smysl a hlavní myšlenka se tím normální a nenormální a vlastně vůbec normální atd neztratí:) great
 ze dne 22.04.2008, 22:10:57  
   Leontius: Klídek, já jsem se v tom taky ztratil. Tohle je u mě normální, neb jsem nenormální. Chápeš? Díky za zastavení a milý komentář!
 Te Bi 22.04.2008, 17:04:22 Odpovědět 
   Někde v prostředku jsem tak nějak podvědomě cítila, jak myšlenky a text zrychlujou, a tak jsem se čtením zrychlovala taky... A... Pak jsem se zase dostala do normálních kolejí. :)
Tak nějak jsem si to současně představovala v živým provedení. :)
Fakt bezva a ten závěr je špičkovej...
 ze dne 22.04.2008, 19:21:32  
   Leontius: Díky moc za komentík: Je povzbudivé vidět, že to vše fungovalo jak mělo. Živé provedení? Heh, no na srazy SASPi nehodlám tahat svoje beletrické prózy, ale tohle bych někdy přivézt mohl....
 endless 22.04.2008, 9:24:32 Odpovědět 
   Tohle je DOBRÝ!!!! Tiše závidím.... povedlo se Ti to napsat skvěle. Pozdrav pro trilobity ,-)
 ze dne 22.04.2008, 19:19:36  
   Leontius: Heh, díky nečekal jsem, že se tahle rychlovka dokáže ujmout :-D
 Šíma 21.04.2008, 23:34:48 Odpovědět 
   :-DDD E-e, no, ano! Teď patrně vypadám jako naprostý blb, ale nevím, jak vyjádřit své myšlenky a odvážně napsat (říci), co si myslím...

Líbilo se mi to! Bravůrně manévruješ mezi ledovci na poněkud rozbouřeném moři. Myslet si opravdu můžeme co chceme a možná na to máme i právo, ale přeci jen žijeme v lidské společnosti (v jakémsi stádu), které nemá rádo jedince, jež jsou nahoře! Cesta nahoru je těžká, zato cesta dolů může trvat jen chvilku! :-DDD

Možná je Tvá metoda: "Držet hubu!" správná, ale někdy se jeden prostě ozvat musí... Ono skončit v blázinci také není moc dobré, ale kdo je dneska normální, že? Dal jsem Jedničku a končím se svou reakcí na Tvé dílko! Patrně docela trefně charakterizuje ono: "Co si myslíš..." Sakra! ;-) Normálně mě to prostě zaujalo...
 ze dne 22.04.2008, 19:18:57  
   Leontius: Díky Šímo! A připisuji si bodíky za to, že jsem tě uvedl do rozpaků :-D V mých očích zkrátka žádná lidská společnost neexistuje, protože by ani existovat nemohla. Akorát jsme všichni nějak podvědomně domluveni, že ji budeme akorát předstírat. Ale radši pssst....
 AmonAmarth 21.04.2008, 23:30:31 Odpovědět 
   z praci zatim pritomnych bezkonkurencne nejlepsi :)

(samozrejme pouze do doby, nez budu publikovat ja ^^).
 ze dne 22.04.2008, 19:16:24  
   Leontius: Dík za koment, už se těším na tvou ofenzivu.
 Tuax 21.04.2008, 22:23:30 Odpovědět 
   Nemůžu si pomoct, ale tohle se mi hodně líbí, protože to vnímám dost podobně. Jak obsah, pojetí, tak naplnění úvahy. Ale já jsem jen bláznivý Lišák :)
 ze dne 22.04.2008, 19:15:55  
   Leontius: Díky za komentík. Vnímáš to podobně? Heh, zajímavé.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Novalie
(12.12.2021, 23:06)
stromeček
(7.12.2021, 21:05)
jeník
(7.12.2021, 01:25)
lucy11
(26.11.2021, 18:28)
obr
obr obr obr
obr
Blázen
GoSu
Srd(ce)čekárna
Miro Sparkus
Rozprava o opra...
dufka
obr
obr obr obr
obr

Hučí mi
alder
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr