obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska neotáčí světem."
F. Jones
obr
obr počet přístupů: 2915543 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39807 příspěvků, 5772 autorů a 391761 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Okupanti naší planety ::

Pro hlasování musíte být přihlášen(a)!
 autor Wrigley publikováno: 26.04.2008, 16:11  
Jaký je váš vztah ke zvířatům?
 

Na naší planetě žijí nejrůznější živé bytosti. Té nejzvláštnější z nich se říká člověk. Ostatním se jed-notně říká zvířata. A Právě proto, že je na světě více druhů živých tvorů, musí existovat určitá pravidla. Pravidla, která když budeme dodržovat, budeme moct žít spolu, vedle sebe.

Zvířata a lidé se od sebe liší fyzicky i psychic-ky. Lidské tělo je přizpůsobeno manuální práci a zruč-nosti. U zvířat je to jiné. Každý druh zvířete je po fyzické stránce výjimečný. Jejich základní fyzická schopnost je schopnost přežít. To znamená dokázat si sehnat potravu a ubránit se silnějším predátorům. Ke své obraně zvířata používají nejrůznější metody. Každý z vás určitě ví, že ježek se v případě nebezpečí schou-lí do klubíčka, chameleón splyne s prostředím a podob-ně. Jedinou věcí, kterou máme společnou je ta dokona-lost. Lidské i zvířecí Tělo je úžasný stroj, ve kterém má vše smysl. Představte si obočí a jeho obrovský vý-znam. Přední zuby určené k trhání potravy a zadní k rozmělnění. Chloupky v nose, které zachytávají nečis-toty. Proto je tělo impozantní umělecké dílo.

Člověk ale neovládl planetu jen díky palci, míře-nému k dlani. Nejdůležitější úlohu zde hrál jeho velký mozek. Člověk je na rozdíl od zvířat schopen individu-álního myšlení. Stejně jako u zvířat je jeho základním smyslem snaha o přežití a zaručení pokračování jeho existence – mít dítě. Jeho hluboké myšlení však vytvo-řilo nové potřeby a příležitosti. A člověk měl touhu uspokojit tyto potřeby a něco stvořit. Velmi mě překva-puje, že šimpanzi nemají potřebu jít kupředu. Přitom by nebylo nelogické, vidět v zoo opici, která se snaží vy-robit si svůj kamenný nástroj. Samozřejmě, ani lidské chápání není nekonečné. Lidé nedokážou vysvětlit mož-nost časové a prostorové nekonečnosti. Nevysvětlí co existovalo na začátku. Kdyby existovalo nic, dnes by také přece bylo nic.

Na druhou stranu, zvířata netrpí zvráceností, neu-bližují pro vlastní potěšení ani nikdy nespáchají sebe-vraždu. Jejich myšlení má úzké hranice. Představte si, že si vezmete otupující tabletku. Zůstane Vám střízli-vost a schopnost rychlé reakce. Nyní jste zvíře. Zvíře, které má snahu přežít ale nedokáže myslet. Existují ovšem schopnosti, které mají pouze zvířata. Zvířata cí-tí, když se blíží nebezpečí. Cítí, když se jich někdo bojí. Cítí, když je má někdo rád. V roce 2004 při tsunami na asijských plážích bylo mnoho lidí zachráněno právě díky zvířatům, která se splašila. Existují i vý-jimky potvrzující pravidlo v chování zvířat. Doma máme velké akvárium a stalo se mně, že nová rybička nepřija-la svůj nový domov a vyskočila ven. Můžeme říci, že spáchala sebevraždu. Otázkou je, jestli jí její chápání umožnilo vědět, co se stane. Druhý den jsem ji našel suchou na koberci. Další dokázanou zajímavostí je, že zvířata prožívají stejnou lásku jako lidé. Mám doma psa a fenku a ti jsou jak Romeo a Julie. Jejich láska je zjevná na první pohled, beze slov. Jejich prostředky, kterými vyjadřují lásku jsou dotyk a chování. Jediným rozdílem je, že lidé mají o tři prostředky větší mož-nost vyjádřit lásku. Ústním projevem, Psaným projevem a darem.

Díky své zručnosti, kreativitě a chuti něco stvo-řit se lidé tedy ujali vlády na zemi. Jenomže kdo má moc, musí mít také odpovědnost. Aby spolu lidé a zvířa-ta mohla vycházet, musí obě strany dodržovat zákony vzájemné tolerance a respektu. Zvířata nás tolerují a respektují. Je na nás, jaká bude naše reakce. Zvířata nás nezabíjejí kvůli své stravě ani kožichům. Když za-bije zvíře člověka, je to obranná reakce. Kdo se potom chová jako zvíře? Jsou to lidé. Lidé, kteří mají moc, ale odpovědnost jim často chybí. Lidé si musí uvědomit, že moc, jim nedává právo, chovat se ke zvířatům, jako k nějaké věci. Zvířata jsou stejně jako my, živé bytos-ti.


 celkové hodnocení autora: 66.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 1 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 2.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 44 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 čuk 26.04.2008, 16:08:56 Odpovědět 
   Když tvůj text čtu, střídám barvy ve tváří: moudrý výrok- banalita- recese. Připadá mi to, jako by sis chtěl udělat prču z nějakého slohového úkolu a nadzvihnout paní účitelku: třeba i tím zakoktáváním pomocí pomlček ve slovech. Samozřejmě správně apeluješ! Ale k té lásce: lidé na rozdíl od zvířat se miluji ( ne však vždy) tváří v tvář. Já mám v sobě otupující tabletku, takže, když jsi vše myslel velice vážně, víš, co jsem. Honem nějakou známku: dvojka je alibistická.
PS: K seriózní úvaze na dané téma text má ovšem daleko, zato vtipu dost, takže jsem se pobavil. Ale echt literatura to taky není.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
TheaK
(16.5.2020, 11:57)
Ka
(11.5.2020, 21:51)
BukBird
(3.5.2020, 22:07)
Kakofonie Osudu
(2.5.2020, 20:00)
obr
obr obr obr
obr
Příčina tajemné...
markus
Obraz v letokru...
Marek
(MEM)BRÁNA
Tilda
obr
obr obr obr
obr

Kosmické hlasy I.
Jáchym Vostřický
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr