obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Slova jdoucí ze srdce, hřejí tři zimy."
K. Čapek
obr
obr počet přístupů: 2915454 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39673 příspěvků, 5755 autorů a 391166 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Co si myslím o... ::

Příspěvek je součásti workshopu: Co si myslím o...
 autor Katy Kvapilová publikováno: 25.04.2008, 17:01  
Příspěvěk do stejnojmenného workshopu.
 

Co si myslím o…
O mé bývalé učitelce z češtiny? No to raději ani nechtějte vědět, ono to není zrovna chvályhodné, takže by bylo velmi nevkusné, abych to – jako slušná dívka- vůbec zveřejňovala. Ale co už, život je takový. Do cesty vám přivede i větší osly (oslice), než nějaké učitele. Ovšem tahle paní, ta byla i na mě moc. Ale když už si na ni tak začínám matně vzpomínat, vybavuje se mi i takový menší příběh.
A ten je o tom, jak můj bratranec (chodil na stejnou školu ajko já) měl onu paní učitelku za třídní. Chudák. Někoho to ale potkat muselo. Chybou ovšem bylo, že si tehdejší spolužáci psali známky a poznámky do žákovské knížky. Tak například: „Váš syn neustále poletuje po třídě!“ A za tuto větu se podepsali vlastním příjmením. Nutno dodat, že to psali obyčejnou tužkou typu 2 a na začátku hodiny to všichni řádně vymazali. Jednou na to ale jedna dívčina zapomněla... A jak jsem již řekla, v životě narazíte na spoustu hlupáků a zabedněnců, takže paní třídní tyhle šaškárny odmítla posuzovat pouze jako šaškárnu, ale podle ní to bylo maření úřední listiny! Hanebný to čin, nemyslíte? Každopádně nakonec – pod nátlakem ředitele a mé tety- to ještě jednou zvážila a čin přehodnotila pouze na klukovinu.
Nejen na základě této události, ale i mnoha dalších, ji žáci celé školy neměli rádi. Ba co víc, samozřejmě , že jí dělali naschvály. V jejich povědomí to byla zlá a zapšklá paní učitelka. Kdokoli to o ní však řekl veřejně, či jí to dal v hodinách jasně najevo, měl samozřejmě smůlu. Jakou, to už si každý, kdo kdy chodil na základn školu, dokáže vyvodit.
A to jsem tak jeden čas chodívala na oběd k babičce, protože bydlí kousek od školy. Povídám jí: „Ta učitelka je opravdu nemožná! Blbějšího člověka jsem snad ještě nepotkala!“ Načež mi babička řekla: „ Teda ale! Jak to mluvíš?“ „No jak, už jí mám po krk. Řekli jsme si ve třídě, že jí to pěkně řeknem v hodině, co si o ní myslíme!“ odpověděla jsem. Babička se zatvářila velice rozumně a začala mi vysvětlovat, jak to v životě chodí. „Podívej se,“ začala „v životě potkáš různý nátury, takže ti řeknu jednu radu. Ať je ten člověk jakej chce, chovej se k němu slušně a s nadhledem. Mysli si třeba něco vo prdeli, ale chovej se vždycky slušně.“
Rady jsem se snažila držet a držím se jí doteď, a pravda je, že jsem tehdy měla na konci roku z češtiny 2. Takže vám radím to samé. A mimochodem – už víte, co si myslím o své bývalé učitelce češtiny?
;o)


 celkové hodnocení autora: 89.2 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 1 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 2.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 15 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 61 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 *****? 02.08.2008, 10:55:00 Odpovědět 
   Nenávidím učitele , kteří nemají přirozený respekt a vyžadují si ho poznámkama , blbejma kecama , napomínáním . Tohle by nemělo do škole chodit , protože dávají ten nejhorší příklad svojim žákům ." Nemám respekt tak si ho vybiju bitkama , nadávkama atd..." . Jinak je to hezký .
 Katy Kvapilová 08.05.2008, 12:54:58 Odpovědět 
   Děkuji za nominaci, ač nevím, kdo to byl. Thanks :o)
 JenniferBlack 27.04.2008, 16:31:35 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: JenniferBlack ze dne 26.04.2008, 10:36:39

   Mno nevím, li by se lidi nad tímhle textem zrovna nějak zamýšleli. Promiň, ale je to pravda. Je to text spíše jednodušší, u kterého si odpočineš právě od toho přemýšlení a hledání skrytých nebo jiných významů.

Ano, každý má svůj styl, ano já vím. Ale každý má taky svůj názor a ten jsem řekla. Tak nevím, proč se tím ohánět nebo snad vidíš, že bych ti napsala že nemáš osobitý styl? Ne.

A pokud jde o popisování obyčejných věcí, pak tomu věnovali jak říkáš více místa. Probrali to do hloubky. Jen říkám, že kdyby byl celý text psaný v tomto duchu, nepřišlo by to tam jako pěst na oko. Ale v tomhle případě mě to bilo do očí. Prostě se to tam nehodilo.

To je vše. Měj se
 ze dne 28.04.2008, 18:05:28  
   Katy Kvapilová: Však fajn ;o) Tobě, jako čtenáři a kritikovi se to nelíbilo, ale já , jako pisatel, jsem si to tam napsala po svém, jak to moje nitro cítilo a potřebovalo to tak vyjádřit :o) Takže to raději nechme plavat, když spor mezi čtenáři, kritiky a pisateli je dlouhý od doby, kdy začal někdo psát ,protože chtěl, tak se asi těžko dopídímě nějakého jiného výsledku :o)
Historii zdar!
 Tuax 27.04.2008, 0:52:58 Odpovědět 
   Během čtení mi připadlo, že se jedná jakoby o vyprávění z povídky. Celkově je to, podle mně, vyjádření názoru a popsání vzpomínek, nežli přemýšlení nad podstatou věci. Ale nečetlo se mi to špatně ;)
 ze dne 28.04.2008, 18:06:41  
   Katy Kvapilová: upřesním- je to pravdivé vyprávění ze života (ačkoliv, život je jako povídka, jen ho umět správně napsat ;o))
Děkuji za komentář
 JenniferBlack 26.04.2008, 10:36:39 Odpovědět 
   Pozor! Úvaha nesmí zklouznout k vyprávění. Což se v tvém případě stalo. Ano, můžeš použít nějaké prvky z vyprávění či jiného útvaru, ale základ musí zůstat úvahou. Kde je nějaké to zamyšlení? Myslím, že jsi to špatně pochopila, co si myslím o není o tom, co si myslíš o tvé učitelce, mamince, škole, ale o zamyšlení se nad tím.
Připadá mi kostrbaté uvést dílo, tak jak píšeš. Nejprve, že nechceš sdělit, co si vlastně o paní učitelce myslíš, ale v průběhu textu zmiňuješ.
Další věc, neškodilo by, kdyby sis dílo aspoň jednou přečetla, než ho zveřejníš, vyhnula by ses hloupým překlepům, které textu moc krásy nepřidají.
Pro přehlednost je lepší psát přímou řeč na nový řádek.

O mé bývalé učitelce z češtiny? - 'z' bych vynechala.

není to zrovna chvályhodné...nevkusné... jako slušná dívka... zveřejňovala - tento úsek zní hrozně nadneseně. Popisuješ to jako britská královna, obaluješ obyčejnou věc zbytečnými a v porovnání se zbytkem textu také příliš formálními slovy.

osly (oslice) - myslím, že čtenář není tak hloupý, aby si nedomyslel, že se to nevztahuje jen na mužské pohlaví. Zbytečné.

Ale když už si na ni tak začínám matně vzpomínat, vybavuje se mi i takový menší příběh. - popisuješ ji jako člověka, na kterého by člověk nezapomněl, tak co potom znamená slovní spojení 'matně vzpomínat'? Víš to vůbec?

(chodil na stejnou školu jako já) - další zbytečná vsuvka.

Dále nevím, proč zmiňuješ bratrance, když v textu není vůbec důležitý. Zbytečnost.

2 - napsat slovy

Mnohokrát v textu zmiňuješ, jak byla hrozná a zlá. Takovou učitelku měl snad někdy každý, nemusíš na to upozorňovat v textu tolikrát.

Tak to by snad bylo z mé strany vše, možná jsem něco přehlédla, ale víc chyb už ti snad opravit nemůžu.
 ze dne 27.04.2008, 15:50:29  
   Katy Kvapilová: Omlouvám se, reaguji ještě jednou... >Popisuješ to jako britská královna, obaluješ obyčejnou věc zbytečnými a v porovnání se zbytkem textu také příliš formálními slovy.< Víš, každý člověk má SVŮJ a OSOBITÝ styl psaní a je jen na kritikovi, na kolik je ochoten to POCHOPIT nebo ODSOUDIT :o) a pokud vím, mnoho autorů popisovalo obyčejné věci (jako například jídelní stůl) i na 3 stránkách (promiň, na třech stránkách). Tak proč nerozvinout fantazii nad popisováním obyčejné věci? Kdyby každý vše popisoval tak jak to je (tedy obyčejně), tak nevím, proč se tu všichni snažíme
Krásný den :o)
 ze dne 27.04.2008, 15:43:16  
   Katy Kvapilová: Budu reagovat jen na jednu věc, a to na větu : Myslím, že jsi to špatně pochopila.... Ne, já to špatně nepochopila. Kdybych to totiž chtěla špatně pochopit, tak se teď naštu a budu trucovat a už nic do worshopu nenapíšu (ale toho se u mě nikdo nedočká :D) SAMOZŘEJMĚ že tento příběh je tu záměrně. Protože když jsem si přečetla název worshopu, řekla jsem si, že tohle se k názvu naprosto hodí a že je mi jedno, kolik lidí mi tu bude psát že to není úvaha. Hlavně, že si to lidi čtou, trošku se nad tím zamýšlejí a především - snad se nad tím i trošku zamyslí ;o)
Toť vše, a všem děkuji za komentáře :o)
 Leontius 25.04.2008, 21:32:06 Odpovědět 
   Ze života. Myslím, že od základky jsi už potkala spoustu zajímavých lidí, kteří by si zaloužili podobný rozbor. Je to mírně moralistické a k zamyšlení, ovšem úvahou bych to nenazval.
 ze dne 28.04.2008, 18:07:47  
   Katy Kvapilová: A já taky ne :o) Ale musela jsem to sem dát kvůli tomu nadpisu. Nedalo se odolat .o)
 čuk 25.04.2008, 18:37:09 Odpovědět 
   Babička měla pravdu. Učitelky mají někdy nervy nadranc a averze vznikají snadno. MOžná, že s odstupem budeš celou věc vidět jako spíš úsměvnou.
 ze dne 28.04.2008, 18:08:58  
   Katy Kvapilová: Úsměvná mi připadá už teď, protože moji babičku jsem slyšela mluvit sprostě jen jednou... A to v tomto případě, tak proto :o)
 Šíma 25.04.2008, 18:19:12 Odpovědět 
   No, skoro bych řekl, že má Tvé dílko poněkud daleko k úvazy, spíše jde o nějaké to milé a vtipné vyprávění (takové vzpomínání)... ;-) Pozor na skřítky, kteří rádi řádí v textu a nasazují jejich autorům růžové brýle, ti potom nevidí, jaké chybky a překlepy, nebo přesmyčky, udělali! Také jich tu mám hromadu... :-DDD

P.S. ...(chodil na stejnou školu ajko já)... -- jako ;-) Jinak jsem si všiml jedné chybějící a jedné nadbytečné mezery a jednou Ti někdo umazal tečku, nebo čárku na konci věty...
 ze dne 28.04.2008, 18:10:37  
   Katy Kvapilová: Kydž oni ti sřkítci neadj pookj :oD
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Victor Lancel
(24.2.2020, 14:11)
karin.kimberly
(13.2.2020, 19:55)
Wade Milbot
(8.2.2020, 22:42)
wavawe6611@bizcomail
(8.2.2020, 06:04)
obr
obr obr obr
obr
Nečekaná cesta ...
Jitka Kratochvílová
Do poslední kap...
Adel1518
And The God Cri...
Granpadia Crapate
obr
obr obr obr
obr

Povídka
florinka
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr