obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"V knize osudu jsme všichni zapsáni v jednom verši."
William Shakespeare
obr
obr počet přístupů: 2915454 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39673 příspěvků, 5755 autorů a 391166 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Pět jazyků Lásky ::

Příspěvek je součásti workshopu: Co si myslím o...
 autor Cyrano publikováno: 27.04.2008, 13:30  
Před nějakým časem jsem četl knihu amerického psychologa Garryho Chapmana "Pět jazyků lásky". (Vedle verze pro dospělé existuje i verze pro mládež!) Autor nám zajímavým způsobem vysvětluje problematiku mezilidských vztahů i příčinu jejich takzvaného vyhoření. (A nejde jen o milostné vztahy, ale i o běžné vztahy třeba mezi rodiči a dětmi.) Znalost těchto jednoduchých pravidel by nám měla pomoci, aby se nerozvádělo každé druhé manželství u nás a dětské domovy se neplnili dětmi z rozvrácených rodin!
 

Autor se na semináři pořádaném jiným kolegou dozvěděl o teorii předpokládající, že každý máme jakousi svoji citovou nádrž a postupem času dochází k jejímu vyprazňování vlivem neopětované Lásky, neporozumění ze strany partnera i vlastnímu nepochopení toho, jak se nám snaží vyjádřit své city. Také neúspěch v to, co konáme , nutnost vyvíjet neoblíbemou činnost či další nepříjemné stresující záležitosti ji spolehlivě vyprázdní! /Opět naplnit ji můžeme tím, že přijímáme prožíváme kladné emoce, ať už je to náš vlastní úspěch v něčem, co nás baví nebo projevy přízně ze strany našeho partnera či druhých lidí. /Přijal ji za svou a následně si vypracoval i prakticky ověřil teorii, že existují různé způsoby projevů Lásky, které nazval jazyky Lásky. Určil pět základních, ze kterých lze pak dále odvozovat různé "dialekty" lišící se v podrobnostech. Nazval je následovně:

1)slova ujištění
2)pozornost
3)přijímání darů
4)skutky služby
5)fyzický kontakt.

Příčinou selhání vztahů bývá fakt, že každý z nás hovoří jiným jazykem Lásky, a tak dochází k nepochopení snah toho druhého sdělit nám své city. A přitom není tak obtížné se naučit jeho "jazyku Lásky", případně naučit jej i tomu svému. Již mnoho vztahů bylo takto zachráněno a rozvinulo se opět jako květ růže stolisté...Chce to jen trochu trpělivosti a vůle se tomu naučit!

Nyní se blíže podíváme na jednotlivé jazyky a stručně si o nich něco povíme...
*1)Jazyk nazvaný "slova ujištění" obsahuje několik dialektů zvaných "slova povzbuzení", "laskavá slova" a "slova pokory".

A)Slova povzbuzení sdělují tomu druhému, že ho máme rádi i s jeho nedostatky, že mu věříme a jsme s ním v dobrém i zlém,i ve chvílích, kdy se mu nedaří!
B)Slova laskavá pohladí srdce druhého jako dotek motýlích křídel, sdělí mu, že ho máme rádi navzdory tomu, že právě něco pokazil nebo nezvládá to, co by měl...
C)Slova pokory jsou balzámem, který tiší zlost, kterou na nás druhý má, možná oprávněně, možná nikoli, ale přesto je přesvědčen, že jsme mu svým způsobem ublížili! Přiznáním své viny, třeba na pozdním příchodu, ač námi nezaviněném, omluva za nevhodná slova apod. dokáže druhému, že nám na něm záleží!

*2)Jazyk zvaný "pozornost" je velmi důležitý a rozumí mu většina lidí, zejména žen. Vyjadřuje potřebu blízkosti toho druhého, možnosti se mu svěřit se svými pocity a přáními, promluvit si o tom, co nás trápí, ale vyžaduje i naši touhu naslouchat druhému, dozvědět se i něco více o něm...

*3)Jazyk nazvaný "přijímání darů" není jen o tom, že bychom si druhého předcházeli drobnými i většími pozornostmi jako kytičkou, bonbonierou ale i norkovým kožichem nebo třeba pozváním na do divadla či na výlet. Jeho zvláštní formou je umění dávat sám sebe, svěřit se tomu druhému i se svými nejniternějšími pocit.

*4)Jazyk zvaný "skutky služby" znamená, že jsme ochotni vzdát se kvůli druhému svého pohodlí, udělat pro něj něco třeba i pro nás nepříjemného. Tak třeba žena čeká na muže s večeří dlouho do noci, s Láskou pere a žehlí jeho prádlo, uvaří mu jeho oblíbené jídlo apod., zatímco on se vzdá svého pohodlí a jde třeba opravit kapající kohoutek, i když by se raději díval na sportovní přenos, nebo jí třeba pomůže v kuchyni...

*5)Poslední jazyk se jmenuje "fyzický kontakt". Zahrnuje různé něžnosti, hlazení,dotýkání se druhého, mazlení,líbání i samotný sex...Tento jazyk je také velmi důležitý pro většinu lidí, zvláště pak pro ženy.

Mnoho lidí ovládá i více jazyků, přesto může dojít i k tomu, že ten druhý hovoří jazykem, který oni neovládají...
Pan Chapman se ve své psychologické praxi snaží určit, jakým jazykem každý z partnerů navštěvujících jeho poradnu hovoří a poté se zaměří na to, aby těm dvěma objasnil, v čem spočívá jejich problém a naučil je jazyku toho druhého! Také na toto téma pořádá různé kurzy, takže jejich absolventi jsou sami schopni si vyzkoušet a odhadnout jakým jazykem hovoří jejich drahá polovička. Já jsem zde jen stručně nastínil tuto zajímavou teorii, někomu to možná postačí k vlastnímu zamyšlení a zjištění pro něj důležité pravdy, ale mnohem lepší bude , když si přečtete originál! Doufám, že i má nedokonalá úvaha dokázala vzbudit zájem o toto téma. Vždyť by byla velká škoda, kdyby naše vztahy ztroskotávaly jen na neporozumění a neznalosti vcelku jednoduchých pravidel. Každý z nás může prožívat šťastný vztah, tedy pokud ovšem chce a je pro to ochoten něco málo udělat!


 celkové hodnocení autora: 98.2 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 7 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 53 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 116 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 retro47 06.12.2016, 11:15:23 Odpovědět 
   Tady není co komentovat - snad jen - zda se to tak jeví i tobě...:-)
 ze dne 05.05.2017, 10:26:52  
   Cyrano: I když všechna podobná dílka je třeba brát tak trochu s rezervou (a taky se s nimi jaksi v poslední době roztrhl pytel!) a používat i vlastní mozek, jako námět k zamyšlení to stojí za to! Myslím, že se v tom skrývá hodně pravdy a mnoha lidem to umožní lecos pochopit, změnit a zachránit vztah...:-)
Alespoň já se díky četbě některých pozitivních dílek snad i trochu tam uvnitř změnil a občas mi to i někdo nezaujatý, kdo mne znal dříve, i potvrdí. A snažím se to přenášet i sem, do svých vlastních básní i dalších písmenkových projevů, což mi přineslo i přátelství mnoha prima osůbek...:-)
 Štírka 10.11.2016, 18:15:10 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Štírka ze dne 10.11.2016, 9:53:42

   ...tak už jen : díky za tipy a zkusím si je opatřit :-) J.
 Štírka 10.11.2016, 9:53:42 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Štírka ze dne 09.11.2016, 12:12:40

   Opět jste trefil hřebík na hlavičku. Plzák byl zajímavý jako počtení... ale jeho pohled na život a hry s druhými a sám se sebou jsem nikdy nesdílela. Mám ráda vše "pravé" a inscenace tohoto druhu nenáším. Ale to je o povaze. Někomu to přijde přirozené...(brr). Nevím, zda si přečtu zrovna tuto knihu, protože tematicky podobných jsem četla spoustu... a též dobrých... Z každé si člověk může něco vzít ... A posílám pozdrav ze šedivého dne.J.
 ze dne 10.11.2016, 15:57:22  
   Cyrano: "Odpovědí je láska"! :-)))
♥To není pokus o flirt, ale název knihy. Autory jsou Gerald G,: Jampolski a Diane V. Cirincione. Mám to i doma...
Hezké jsou knihy od Shakti Gavain, také Osho má co říci...:-)
 Štírka 09.11.2016, 12:12:40 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Štírka ze dne 08.11.2016, 12:17:38

   Ano, s tímto úplně souhlasím.... Lidé by měli znát svého partnera tak,aby ho nelimitovali tím, co je jim vlastní a dál ani krůček. Poznávat se a hledat cesty. Pasáž s citovou nádobou je výstižná....
 ze dne 09.11.2016, 16:45:44  
   Cyrano: Myslím, že nejlepší je si tu knihu přečíst! Pro poučení a pochopení, ne aby to člověk jen napodoboval, jako ty scénáře od Plzáka, kdy chtěl s lidmi manipulovat a vnutit jim své hry! To až příliš připomínalo divadlo a ne každý má herecký talent! :-P
 Štírka 08.11.2016, 12:17:38 Odpovědět 
   Ráda jsem se na toto téma mrkla....ač je to už spousta let, co tady čeká.... Téma mezilidských vztahů a hlavně všudypřítomné téma lásky, mě zajímá vždy a vždy ráda cokoli přečtu a doplním si získané vědomosti... Více se o tomto tématu témat vymýšlí, než hledá skutečná podstata a obsah a též možnosti, jak kolem sebe vytvořit něco jako láskyplné prostředí... To je umění. Řečí lásky není určitě pět, ale mnohem více. Ale toto jsou jisté záchytné body a dají se použít... Jen si myslím, že nestačí vědět, ale sebrat odvahu k tomu jít dál a to, co jsme si dovolili přijmout vlivem strachu a prožitků jako svou normu posunout dál a obohatit něčím novým ... abychom nebyli v sobě sešněrovaní a utlačení tíhou minulého, poněvadž jen nezaujatým pohledem a přijetím bez předem daných pravidel se dá něco dozvědět. Možná to píši nesrozumitelně.... Tak už raději končím. A přeji ať můžeš hodně těch třeba i malých plusových okamžiků přijímat a dávat. Ať zahřejí :-)
 ze dne 08.11.2016, 23:17:45  
   Cyrano: Inu, v knize si autor definoval právě pět hlavních jazyků, tedy způsobů, jak prezentujeme svoji lásku či jak ji vnímáme. Ostatní odnože jsou podle něj už jen dialekty odvozené od téhož základu a různě kombinované. Na příkladech pak ukazuje, jak lze zachránit vztahy, které se rozpadají právě kvůli neporozumění a slepotě k tomu, jak se nám druhý snaží něco říci. Hodně je to o tom, jak kdo byl vychován, co viděl doma a jaký měl dosud názor na tyhe věci! Pro mne je klíčový ten příměr s citovou nádobou, jejíž opětovné naplnění je v režii partnera. Nestačí si jen říkat, že děláme pro něj dost a nevšímat si toho, že on by třeba toužil i po něčem víc, co je v našich silách mu dát! :-)
 Apolenka 08.01.2009, 22:38:12 Odpovědět 
   Tuhle tvojí práci, Mirku, jsem si nechala pořádně uležet. Nepídím se po tom, zda je to recenze, výklad, pojednání či úvaha ... vždyť to je tak nanicovaté (alespoň pro mě).

Už jsem byla tolikrát dole, ale vždy jsem se znovu vyškrábala na vrcholek, a je mi na něm dobře. Jen jsem se bláhově domnívala, že je to mojí vlastní zásluhou. A ono tomu tak není - vždyť já si tu svojí nádrž netankuji sama, někdo mi tam pořádně přilívá. Tvůj textík mi pomohl zamyslet se, pochopit a vážit si věcí samozřejmých. Děkuji ti za něj. Děkuji, že jsem tě poznala. Alena
 ze dne 09.01.2009, 15:07:19  
   Cyrano: Přiznám se bez mučení, že v literární teorii už dlouho plavu...Nejspíše to bude vnímáno jako recenze. Chtěl jsem jen upozornit na zajímavou knihu a tady byla šance, že sem přijde víc lidí než na fórum...Pokud Tě to přimělo k zamyšlení či dokonce k tomu, že si to chceš přečíst. jsem rád! A taky se cítím obohacen tím, že jsem Tě tu poznal...Dobrých lidiček není nikdy dost!;o)))
 Devona 14.08.2008, 0:43:31 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Devona ze dne 13.08.2008, 15:59:37

   I tak informacie su na nezaplatenie:)
 ze dne 14.08.2008, 17:07:03  
   Cyrano: To je jen tip, ale Ty ho musíš umět použít, jinak je to pro kočku...;o)
 Devona 13.08.2008, 15:59:37 Odpovědět 
   Velmi mile, ze ste sa rozhodli podelit s vedomostami o zvtahoch i s ostatnymi citatelmi ;)
 ze dne 13.08.2008, 19:26:31  
   Cyrano: Jaképak vědomosti! Jen malý tip, číst a přemýšlet už musí každý sám...;o)
 ZITULE 01.05.2008, 23:19:23 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: ZITULE ze dne 01.05.2008, 1:00:15

   Ne nebyl to Cooper, Hornícek hrak ve filmech ale hlavne hral divadlo, to bylo jeho oblibene.. miloval prirodu , tak jako ja..
 ze dne 02.05.2008, 0:13:29  
   Cyrano: Na Horníčkovi jsem tu byl dvakrát v divadle. Hráli se jeho kousky-jednou tam byl sám, podruhé ještě s monikou Švábovou...
Nějak jsem si popletl ty komentáře a odpovídal na něco jiného! Promiň...
 Weichtier 01.05.2008, 20:34:04 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Weichtier ze dne 30.04.2008, 16:23:11

   Tak to vážně netuším...byl to jeho životopis a tvářil se dospěle...ale to je tak vše, co k tomu jsem schopný říct :-D
 ze dne 02.05.2008, 0:11:15  
   Cyrano: Nevadí...;o)
 Tuax 01.05.2008, 9:11:53 Odpovědět 
   Napsané pěkně, je to v skutku taková recenze. Chybí mi v tom, ale něco víc, něco od Tebe osobně, trochu víc tvých vlastních myšlenek...

Toto je jen jedna možných cest jak namíchat harmonické souznění dvou partnerů. Ne vždy, je to jen o vnímání jednoho druhým a jejich vzájemných reakcích. Mohou mluvit stejným jazykem a stejně k sobě budou mít hodně daleko... nic není absolutní.
 ze dne 01.05.2008, 20:43:10  
   Cyrano: Máš pravdu! Tohle byl jen takový pokus upozornit na pěknou knihu...Jistě se dočkáš i mých vlastních úvah a postřehů na téma mezilidských vztahů...Zatím jen sen tam něco hodím na fórum či do komentů, někdy i do básní...Prózou jsem psal naposled ve škole ( taky jsem si svého času hodně dopisoval se spoustou dívek) a i když jsem býval dobrý, je to dávno... To chce čas a umět se soustředit na delší čas, což mi teď moc nejde !;o)))
***Jinak souhlasím, že pasívní znalost těchle jazyků Lásky ještě sama Lásku nevypěstuje ani nezušlechtí! Je to hra jako všechno v životě musí na ni býti nejméně dva!;o)
 ZITULE 01.05.2008, 1:00:15 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: ZITULE ze dne 29.04.2008, 17:07:35

   Ano, to jsi napsal moc hezky, me se take moc libil, hlavne ta jeho osobitost a uprimnost dokazal povidat a vypravet...a pak jako herec byl take vytecny. Zitule
 ze dne 01.05.2008, 20:31:14  
   Cyrano: Jako herce is ho teď neumím vybavit! Nepleteš se? Nebyl to Cooper?
 Weichtier 30.04.2008, 16:23:11 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Weichtier ze dne 30.04.2008, 11:25:03

   Jo, jasně, ten jsem i četl :-) Tak to je ono :-)
 ze dne 01.05.2008, 20:30:10  
   Cyrano: Tu verzi pro dospěláky či tu pro teenagery? ***Já četl tu první! Jinak moc děkuji, že jsi mne opravil a taky Gandalfovi, že zařídil potřebné úpravy v textu...Někdy se mi Ti autoři spletou, zvláště když už je to déle, co jsem to četl a že čtu dost rozličných věcí...Připadám si jak Číslo 5/informace, víc informací...;o)/. Ještě je dobrý Gray s těmi muži z Marsu a ženami z Venuše...Je těch knížek od něj spousta. Já teď čtu Milostný kalendář...Skvělé!;o)
 Weichtier 30.04.2008, 11:25:03 Odpovědět 
   Přečtu si to....hele, a určitě je to Carpenter? Není to Gary Chapman?
 ze dne 30.04.2008, 16:20:53  
   Cyrano: Tak už vím!Humphrey Carpenter psal životopis J.R.R.Tolkinena! A tady see někde o něm mluvilo!;o)
 ze dne 30.04.2008, 16:17:45  
   Cyrano: Máš pravdu! Nevím, kdy jsem k tomu Carpenterovi přišel. Teď jsem se podíval do katalogu knihovny...
 ZITULE 29.04.2008, 17:07:35 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: ZITULE ze dne 29.04.2008, 11:20:14

   Presne tak, ano pana Hornicka ja mela moc rada.
 ze dne 30.04.2008, 11:15:41  
   Cyrano: Já Taky. A viděli jsme ho párkrát s Věrkou, jednou jel i s tím vozem taženým koníky, co rozvážel pivo do plzeňských hospod. /Už ho nerozváží, jezdí jen prázdný vůz, komníci mají právo na odpočinek.../ Nebo šel v tom svém upalováčku s kapucou a prohlížel si různé fresky a sochy zdobící domy poblíž historického centra...Rád čtu knížky pana Horníčka. Je v nich hluboká moudrost, humor i láska k lidem....
 ZITULE 29.04.2008, 11:20:14 Odpovědět 
   Mylim, ze rodice nectou a jejich zajmy smeruji uplne jinym smerem... vychova deti dnes je na dve veci... k nicemu nejsou vedeni, chybi jim vzory /ty se vetsinou honi za penezi a pro nedostatek casu sotva znaji dejiny nasi zeme. Napsal jsi to moc pekne. Zitule
 ze dne 29.04.2008, 14:12:09  
   Cyrano: Ano, je totak! Člověk spěchá, nevěda proč, proč nemaje. Spěchá, aby stuhl svůj další spěch.../Horníček/
 Axis 28.04.2008, 20:08:03 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: čuk ze dne 27.04.2008, 18:16:42

   Čuk, Cyrano: Pak asi patřím spíš k osamělcům, a to se mi nezdá. Já osobně dost věřím (a může to být individuální, takže je to aspoň moje zkušenost), že důležitá je skutečně ta cesta, ale málokdo si to v životě uvědomí. Když dosáhnu nějakého cíle, říkám si - hezký to tady je... No, tak kampak teď dál?
 ze dne 28.04.2008, 20:13:01  
   Cyrano: Kdo se moc ptá...Nejlepší je rovnou vykročit!;o)
 Šíma 28.04.2008, 14:17:44 Odpovědět 
   Jako úvaha mi toto dílko nepřipadá, přestože je velmi zajímavé a poučné a určitě taky pravdivé! Hry lásky šálivé! Jsme jen lidmi a nejsme dokonalí a často se stane, že se navzájem nepochopíme, nebo se na okamžik jeden druhému ztratíme... Ono odcizení je už vlastně prohra Lásky, snad té lásky bude na světě více... Kdo si hraje (třeba i s tím druhým) nezlobí! :-DDD

Závěr? Líbilo! ;-)
 ze dne 11.11.2015, 16:42:00  
   Cyrano: Mea maxima culpa! Hry lásky šálivé byl náš televizní film z r. 1971, tvořený dvěma úsměvnými povídkami inspirovanými Boccaciem a Markétou Navarskou, tedy jejich knihami. Obsazení vskutku hvězdné...
Kdežto Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux je francouzský autor a kniha, se kterou jsem si to spletl, se jmenujeHry lásky a náhody a jiné komedie. Jsou tam libreta čtyř komedií. Tak, tím to uvádím na pravou míru a ještě přidávám, že je to z r.1963! A už mohu s klidem odejít...:-p
 ze dne 11.11.2015, 9:41:16  
   Šíma: Netrap se s tou knihou, hlavně že existuje! ;-)
 ze dne 11.11.2015, 0:57:05  
   Cyrano: Tak to jméno jsem zkomolil, jak jsem zjistil, než jesm to zase založil, ale kniha existuje a příjmení zhruba sedí...:-)
 ze dne 09.11.2015, 19:01:42  
   Cyrano: Tak nějak jsem sem zase zabloudil..."Hry lásky šálivé" je i pěkná kniha, vlastně divadelní hra, komedie plná zvratů jak život sám...Napsal to Charles Chambler de Marivaux, pokud jsem to moc nezkomolil...:-)
 ze dne 28.04.2008, 19:56:13  
   Cyrano: S pěti jazyky Lásky můžeš ještě vše zvrátit! Někdy Láska zmírá na úbytě právě jen kvůli nepochopení toho druhého anebo obou...;o)
 First Girl 27.04.2008, 21:27:46 Odpovědět 
   Jsem moc rada, ze jsi napsal dilko zrovna o tomhle. Je to asi 2 tydny zpet, co jsem byla na dvojcyklove prednasce s nazvem Jak udrzet stastny vztah. Jedna cast byla cela o 5 jazycich lasky a omluvy - mam z toho tez pekne zapisky a hodne me to naplnilo. Kdybys mel zajem, tak Ti to klidne poslu ;)
 ze dne 28.04.2008, 19:54:15  
   Cyrano: Tak to jsi mne překvapila. Víš, že je i verze pro dospívající? Já měl tu pro dospělé...;o)
 Leontius 27.04.2008, 19:15:02 Odpovědět 
   Zajímavé, určitě stojí za zamyšlení, ačkoliv si nejsem jist zda je nezbytné, aby partneři mluvili tím stejným "jazykem", i když je to zajisté výhodné.

Jinak souhlasím s tím, že je to spíše recenze, nebo výpis z dané přednášky. Chtělo by to trochu vlastní reflexe a trošku přinutit čtenáře k zamyšlení i aktivně.
Ve výsledku to hodnotím kladně.
 ze dne 27.04.2008, 20:31:38  
   Cyrano: Ten výraz "stejný jazyk " neber doslova. Ale je fakt, že pokud mají partneři rozdílný názor na to, co je projev Lásky, je to opravdu jako by každý mluvil jiným jazykem. A když se mohou přetrhnout, aby dokázali druhému své city svým způsobem a on to nechápe či neuznává, vyprchá Láska jako bublinky z otevřené láhve sodovky! Pokud se tohle podaří takovým dvěma lidem sdělit a přimět je, aby se zajímali o to, jak si druhý představuje projev Lásky, může se podařit i zázračné vzkříšení a upevnění toho nestálého citu...A kdo pomůže, má pravdu, ať už si pro to vymyslí jakékoli teorie...;o)))
 čuk 27.04.2008, 18:16:42 Odpovědět 
   Máš pravdu a je pěkné, že jsi nám text přiblížil. Formou je to vskutku jakási obsahově rozvinutá recenze. V nich bývá dost zvykem, že pokud má recenzovaný autor zajímavou formulaci, tak se vypisuje jako citát, který pak recenzent rozvádí.
Milá Endless: onen krůček bývá hodně dlouhý! A někdy stojíš na okraji propasti a pak raději uděláš čelem vzad.
 ze dne 09.11.2015, 18:53:55  
   Cyrano: "zasytí"...
 ze dne 09.11.2015, 18:53:22  
   Cyrano: To mi připomíná dohadování, z jaké strany mám kousnout do namazaného krajíce. Vždycky přece musím kousnout do kůrky, než se dostanu ke střídce a do středu. Na jeho chuť tahle volba taky nemá vliv a zysytí stejně, ať jej sním jakkoli...:-)
 ze dne 27.04.2008, 20:46:33  
   čuk: Plně s tebou souhlasím. I když mystikové či východní filozofové tvrdí, že důležitý není cíl, ale cesta. Ale to jsou ovšem osamělci.
 ze dne 27.04.2008, 20:23:52  
   Cyrano: I krátký krůček může být nepřekonatelnou překážkou na cestě k poznání, pokud nemáme vůli a odvahu jej učinit!
*Jak říkal Franz Kafka: Je cíl, ale nikoli cesta! To, co nazýváme cestou, je váhání! * A já se tady snažím čtenáře přesvědčit, že by ten první, docela malinkatý krůček měl učinit. Chci, aby s mou pomocí překonal své váhání a zamířil směle k cíli, který za to stojí!;o)))
 endless 27.04.2008, 18:06:04 Odpovědět 
   ...je to hodně zajímavé, jen mám pocit, že se text blíží spíše výkladu. Přesto si myslím, že může hodně čtenářů přivést k zamyšlení nad tématem. A od toho je už jen malý krok ke změně ve vlastním životě ,-)
 ze dne 27.04.2008, 20:18:46  
   Cyrano: Tys na to kápla! Jsem už dlouho ze školy, abych rozeznával jednotlivé slohové útvary nota bene je uměl správně psát...Ale je mi fuk, jak to kdo nazve, jen když ho nasměruji tam, kam chci!;o)))
 JenniferBlack 27.04.2008, 16:20:19 Odpovědět 
   Nevidím v tom úvahu, spíše mi to připadá jako pojednání o knize, recenze.

Proč láska s velkým L?
 ze dne 27.04.2008, 20:16:46  
   Cyrano: To je jako Ty a Tvůj...Prostě i když to není podle pravidel, píšu to tak, abych to vypíchl, zdůraznil to, na čem mi záleží...
Asi to opravdu není úvaha, spíše taková všehochuť. Pro mne je spíše důležité nasměrovat čtenáře k té knize a vůbec k mezilidským vztahům. Přelouskal jsem toho spoustu, abych pochopil...;o)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Victor Lancel
(24.2.2020, 14:11)
karin.kimberly
(13.2.2020, 19:55)
Wade Milbot
(8.2.2020, 22:42)
wavawe6611@bizcomail
(8.2.2020, 06:04)
obr
obr obr obr
obr
NEBE
Danny Jé
Příliš divoká z...
Iserbius
Prašivá posádka...
Kyako
obr
obr obr obr
obr

Povídka
florinka
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr