obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Charakter člověka je jeho osudem."
Hérakleitos
obr
obr počet přístupů: 2915454 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39673 příspěvků, 5755 autorů a 391166 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Co si myslím o … zmizení popelnic. ::

Příspěvek je součásti workshopu: Co si myslím o...
 autor odula publikováno: 27.04.2008, 19:26  
Úvaha? Nejspíš ano. Typická odulí:-)
 

Popelnice, starší to sestry odpadkových košů, jsou zvláštní nádoby. Tvarem připomínají obří nevybuchlou munici, obsahem často také. Dnes už jen stěží najdeme před domem popelnici, která by obsahovala to, k čemu byla původně předurčena - popel. Zato však plní mnohé jiné funkce. Kupříkladu se může stát hudebním nástrojem, plátnem umělce, sportovním náčiním, případně předmětem sběratelské vášně.

Jsem majitelkou již třetí popelnice, a přemýšlím, kam se předchozí dvě poděly. Zmizely krátce po sobě, aniž byly viděny kam a s kým. A to i přestože sousedka od naproti takřka nikdy neopouští své stanoviště o okna, rozhled si umocňuje triedrem a hlášení podává sousedkám během každodenní péče o hřbitovní kvítí. Nehledám za každou ztrátou zlý úmysl a tak doufám, že mé popelnice odešly prostě za lepšími zítřky.
Možná konečně plní svou prapůvodní funkci, svůj dávný sen na způsob návratu ke kořenům. Snad je jim lépe u majitele velkého ohniště, či uhelných kamen. Konečně se zahřejí, když polknou štiplavě horký popel a seškvařené křehké uhlíky.
Nebo snad nějaký bubeník potřeboval doplnit svou sestavu o nástroj výjimečného zvuku, a něžně je nyní balí do flanelu, stejně jako značkové činely.
A třeba se některému sprejerovi podařilo na mé popelnice nastříkat díla tak výjimečná, že se s nimi nemohl rozloučit a musel si je i s podklady odnést domů.
Někdy mám pocit, že v naší vsi pořádají jakési noční turnaje v plechové kopané. To je pak chodník celý zasypaný odpadky, ale plechový „míč“ se obvykle najde opodál, špatně se totiž kutálí. Hod do dálky je s popelnicí také náročný, ale pamatuji si z dětství, že se dobře přeskakovala, asi jako koza v tělocvičně, jen neměla takovou stabilitu.
Nevím z jakého důvodu by někdo chtěl popelnice hromadit do sbírky. Jsou pravda tvarů různých, i materiál nemusí být pouhý pozinkovaný plech. Vídám v sousedství i umělohmotné krásky pastelových barev, opatřené podvozkem. Ale mít je jako sběratelskou vášeň, to se mi nezdá. Ačkoli, můj muž také střádá ledacos, nevyhodí ani prasklé keramické umyvadlo, a to máme v koupelně nové dobrých 15 let! Ale zase musím uznat, že se po dalších prasklých umyvadlech v okolí nepídí a doma jim muzeum nebuduje, ono vzniká tak nějak samovolně ze starých krámů.
Pokud tedy bude někde v okolí výstava popelnic, určitě se zajdu podívat, zda tam naše dvě nádoby s číslem popisným 104 mají alespoň důstojné místo.

Z celého srdce svým popelnicím přeji skvělou budoucnost, ať už praktickou, zábavnou, sportovní, nebo uměleckou, ale nemohu se smířit s pocitem, že byly za pár grošíků odpraveny na šrotišti. Vždyť byly takřka nové! To bych žádnému sběrateli rozhodně neodpustila!


 celkové hodnocení autora: 97.2 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 7 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.1 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 12 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 45 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Katy Kvapilová 03.05.2008, 21:41:48 Odpovědět 
   Zdá se mi to spíš jako fejeton než úvaha... Ale jinak námět skvělý. Zajímalo by mě, jestli někdo sbírá kontejnery...? :o)
 ze dne 04.05.2008, 23:31:31  
   odula: Děkuji, je to tak, úvaha se odporoučela. A popelnice někdo zaručeněn sbírá, přinejmenším ty moje:-)
 Eva Glgan 01.05.2008, 9:22:20 Odpovědět 
   Moc příjemné čtení...
Krásné obrazy...
 ze dne 02.05.2008, 8:14:52  
   odula: Děkuji! Ráda maluji pomocí slůvek.
 Tuax 01.05.2008, 9:17:57 Odpovědět 
   Pěkně, čtivě, vtipně sepsané :) Tento styl se mi líbí. Úvaha to sice není, ale jako text bezva. Je super, když si někdo umí takhle pohrát se slovy, tématem, zpracováním. Pobavilo, uvolnilo náladu. Díky.
 ze dne 02.05.2008, 8:11:02  
   odula: Jsem ráda a děkuji. Úvahu jsem psala naposledy při maturitě a dnes mi dělá trochu potíže dodržet formu. Je to jako s pletením podle mustru - začnu plést vestu, ale nakonec je to čepice s pěti bambulemi:-)
 Šíma 28.04.2008, 14:13:05 Odpovědět 
   Ať už je to, co je to, líbilo se mi to! :-DDD Hezké a úsměvné to bylo! Ještě by to chtělo zmínit ty "houmelesáky", kteří se hrabou v popelnicích a sportovce, kteří do nich kopou a hrajou s nima fotbal! ;-) I ta nejlépe myšlená úvaha se někdy (dost často) zvrhne! :-DDD
 ze dne 02.05.2008, 8:06:18  
   odula: Potěšení je na mé straně. Co se týká bezdomovců, napadlo mě díky tobě téma, které zkusím prohnat klávesnicí.
 odula 27.04.2008, 22:04:27 Odpovědět 
   Máte pravdu, z úvahy je fejeton, ani jsem si to po mnohém přepisování neuvědomila. Původně jsem začala psát ekologickou úvahu, ale nějak se mi tam vetřely zmizelé popelnice, které s naprostou převahou ovládly mé myšlenkové pochody. A je to i důsledek mé neschopnosti odpublikovat na první pokus. Článek se mi několikrát vrátil, a tak jsem měla možnost do něj opakovaně zasahovat, až z toho vzniklo tohle. Ale co, děkuji za přízeň a shovívavost a také za identifikaci žánru. Můj první fejeton:-)
 Axis 27.04.2008, 21:29:15 Odpovědět 
   Souhlasím s oběma předchozími, že to úvaha moc není. Ovšem jednak vem to čert a druhak já jsem ten poslední, kdo by mohl na tomto bazírovat... :-) A "klasická" úvaha, bóže, to je přece TAKOVÁ NUDA!

Líbilo se mi to. Je to vlídné a znovu mi to připomnělo toho Horníčka. Už se s tím nebudu opakovat, ale myslím to v tom nejlepším slova smyslu!
 Leontius 27.04.2008, 20:16:22 Odpovědět 
   Heh, sranda. Elegantně napsaný, celkem ses mi trefila do noty. I když bych se nebál větší nadsázky. Jako úvaha mi to taky nepřišlo. Sice moc nebazíruju na těch "základních rysech", ale třeba řečnické otázky k úvaze tak nějak patří. Je třeba zapojit i čtenáře.
 endless 27.04.2008, 20:08:05 Odpovědět 
   Hezké a vtipné.... spíš bych tipovala fejeton než úvaha. Ale četlo se to skvěle a já slibuju, že až se příště opiju tak příšerně zoufale, že budu mít chuť....třeba převracet popelnice (což se mi stalo pouze jedenkrát za život a už je to moc let)....začnu radši konat dobré skutky ,-) To bude teprv rachot....!
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Victor Lancel
(24.2.2020, 14:11)
karin.kimberly
(13.2.2020, 19:55)
Wade Milbot
(8.2.2020, 22:42)
wavawe6611@bizcomail
(8.2.2020, 06:04)
obr
obr obr obr
obr
Nespokojený exp...
Gustik
Jim
Alenka1993
Láska
Neiteriah
obr
obr obr obr
obr

Povídka
florinka
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr