obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Všechno, co vidíme nebo v co věříme, je jen pouhým snem ve snu."
E. A. Poe
obr
obr počet přístupů: 2915580 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39859 příspěvků, 5778 autorů a 391981 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Nadějná budoucnost naší iluze ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Vítězné Waterloo
 autor Tlapka publikováno: 22.05.2008, 5:56  
Fyzika. Mimořádně zajímavá věda. Stačí jedna jediná hodina, aby všichni zúčastnění dospěli k přesvědčení, že konec je nevyhnutelný a velmi blízko. Zapomeňte na složité vzorečky a nesrozumitelné definice. Podívejme se do očí kruté realitě. Na katastrofy, na které jsou i ty nejdelší vzorečky krátké. Dáme si pravidelnou dávku depresí a absurdity. Každé pondělí a středu, místo činu: učebna 267.
 

Většinu hodin fyziky strávíme před projektorem, díky kterému nám fyzikář promítá na plátno nejrůznější katastrofy. Už jsme viděli Nagasaki, Hirošimu i Černobyl a ke konci kapitoly o jaderné energetice a záření už nám chybělo jen pár stránek se shrnutím. Mělo následovat další učivo - vesmír. To zní neškodně. Každý si vybral jedno téma, na které zpracoval referát. Všechno to vypadalo nadějně. Filmy o největších katastrofách mizely v nenávratnu a my už nečekali, že každou vteřinu vyletí sousední márovická elektrárna do vzduchu i s půlkou okresu. Jenže referáty skončily a my byli popředu. Fyzikář řekl, že si tedy pustíme nějaké video, vyštrachal DVD a...
...přes plátno prosvištěl obrovský balvan a cestou sejmul malou kuličku (Zemi). Následovala exploze, doprovázená příšernou ránou. A jsme tam, kde jsme byli, pomysleli jsme si a hleděli na dramaticky zpomalené opakování scény. Komentátor pronášel moudra o tom, že toto je neodvratitelná budoucnost Země. Prima, hned je mi na světě líp.
Tu hodinu jsme zhlédli naprosto přesvědčivý film o tom, jak nám na hlavu žuchne planetka. Velmi efektivně vypadalo srovnání s roztočenou ruskou ruletou. Země - tedy bývalá Země - v podobě roztavené koule, roztržené na několik částí explozí nás aspoň uklidnila, že konec bude rychlý a prakticky nepostřehnutelný. Nepřeháním, když řeknu, že ke konci hodiny už jsme se všichni dívali z okna a tu zatracenou planetku vyhlíželi. Protože jaký smysl má radovat se ze života na Zemi, když víme, že její čas už se taky krátí?
Příští hodina nám však vrátila optimismus do žil. Na začátku dokumentu Vesmírní osadníci (nebo tak nějak) nám sice bylo řečeno, že Zemi pohltí Slunce, ale komentátor nás uklidnil, že do té doby civilizace pokročí natolik, že zvládneme obydlet i jiné planety. Například Mars. Sledovali jsme, jak přežívá sinice v simulátoru životních podmínek na Marsu a představovali si tu bujnou vegetaci, která půjde na Mars první, aby nám tam mohla vytvořit kyslík. Bylo to celkem zajímavé, ale poslední větou nás komentátor znovu srazil na kolena. "Jednoho dne se však Slunce rozepne natolik, že nebudeme moci přežít ani na Marsu." A sakra, Houstone, máme problém.
Domysleli jsme si, že díky pokroku civilizace, vědy a techniky obsadíme další planety. Jenže ouha! Následující dokument o černých dírách nám dokázal, že v celém vesmíru není jediné místečko, kde bychom byli v bezpečí a tím nás tvrdě vrátil na Zem. Nejspíš proto, abychom mohli sledovat, jak na ní proběhne supererupce. Yellowstone je totiž ve skutečnosti poklička na megamagmatickém krbu, který se plní a plní, až se naplní a naplní se i černé vyhlídky lidstva. ("Výbuch je mnohem, mnohem silnější, než jsme čekali. "To znamená supererupce?" "Ano." "Ten nejčernější scénář?" "Ne, jen černý." "Jak to?" "Nejčernější vizí je supererupce, která nikdy neskončí!). Tak jsme se podívali na to, jak rupne Yellowstone a popel nás udusí, protože se nám z něj v plících udělá pevný betonek.
Momentálně máme rozkoukaný dokument o Hawkingově teorii o tom, jak se hmota a informace ztrácí v černé díře. A taky o tom, že minulost neexistujete. Můžete tvrdit, že jste byli ráno ve škole či v práci, ale jak víte, že to není jen iluze? Jak víte, že ty vaše důkazy nejsou jen iluze? VŠECHNO je jen iluze a pohltí ji černá díra!
Pokud tedy nějaká existuje...


 celkové hodnocení autora: 96.4 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 2 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.5 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 7 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 11 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 endless 07.06.2008, 10:17:27 Odpovědět 
   Líbilo by se mi to jako fejeton. ,-)
 ze dne 09.06.2008, 9:07:03  
   Tlapka: Dobře, příště se vynasnažím dát tomu nějakou formu ;)
Díky za zastavení.
 Inkadama 07.06.2008, 9:36:05 Odpovědět 
   Heh, ještě že naše fyzikářka si potrpí na vlastní výklad a ne na videa xD
Jinak, moc hezky píšeš, vždycky se u toho nasměju ať je téma vážné (supererupce), nebo není. Nějaké odborné hodnocení ale nepodám, v tomhle jsem začátečník =)
 ze dne 07.06.2008, 20:30:00  
   Tlapka: To máte štěstí :) Psát písemku z videa, z kterého nemám zápis, a které jsem viděla jednou, je řekněme - nesnadné.
Děkuju. ;)
 estel 22.05.2008, 18:08:11 Odpovědět 
   Téma samo o sobě není špatné, ale snad mohlo být lépe zpracované. Aby to nebylo jen suché vypravování toho, co se děje na hodinách fyziky, mohla jsi třeba přidat trochu víc absurdity, přehnat to, nadsadit. Anebo něco jiného, ale dát tomu cosi nezaměnitelného a nového. Závěr tak, jak jsi ho zamýšlela, je skutečně dobrý, ale žel ze samotného textu nevyplývá a skutečně tam není poznat. Škoda, veliká škoda. Taky aby text neplynul pořád tak stejně, bylo by lepší jej odstupňovat, přidávat na obrátkách atd. Znovu říkám, nápad zajímavý, ale nevyždímala jsi z něho všechno, co vyždímat šlo.
 amazonit 22.05.2008, 5:55:51 Odpovědět 
   zprvu je to vypravování, které má poněkud humorný nádech přes veškeré podivnosti, které byly zhlédnuty
závěr se potom dostává blízko úvaze... takové drobné nakousnutí, rozvinutí myšlenky
dílko mohlo být trochu lépe vypointováno, takto tu zůstává malinký otazník - bylo to o hodinách fyziky a o tom, co to dělá se studenty nebo to mělo být o potencionálních nebezpečích, která by mohla hrozit
 ze dne 22.05.2008, 9:07:25  
   Tlapka: Závěr měl popřít, že se něco takového vůbec děje :D
Děkuji za zveřejnění )
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Iriska
(1.7.2020, 12:30)
Tala
(25.6.2020, 10:23)
crook
(24.6.2020, 21:22)
Dany
(21.6.2020, 15:45)
obr
obr obr obr
obr
TERMINÁLY
Danny Jé
SKY WAYDERSOVÁ ...
Danny J
.......gsbogfpa...
Cyklotiymie
obr
obr obr obr
obr

Květina Malého prince
Calimë
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr