obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Ženy jsou jako sny - nikdy nejsou takové, jaké bys je chtěl mít."
Luigi Pirandello
obr
obr počet přístupů: 2916058 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39836 příspěvků, 5847 autorů a 393429 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Poslední vzdor ::

Příspěvek je součásti workshopu: Poslední vzdor
 autor Povídkář publikováno: 24.05.2008, 14:15  
Jména a osoby jsou fiktivní. Opravdový byl pouze konflikt ve Vietnamu.
Můj příspěvek do workshopu...
 

Z deníku vojákova

15. duben 1975, nedaleko vietnamsko – kambodžské hranice

Dřepíme v zákopu a zmáčení deštěm čekáme, jestli se Vietnamci na druhé straně louky zastřílí. Zatím máme dvě úmrtí v jednotce. Riley a McCore to dostali střepinami z granátů.
Zbývá nás asi šedesát. Těch parchantů začíná spíš přibývat. Sedíme tu na prdeli a necháváme se kropit a kosit jako ovce na jatkách už třetí posranej den. Povel k útoku jsme nedostali, protože Vietkong nás ostřeluje z Kambodže, kam jim pár děl poslal strejček Ho. Začínám pozorovat příznaky zákopový horečky na pár chlapech, i na sobě. Lezeme si na nervy. Neskutečně nás to tu sere. Zpravodajci přišli s novinkami z Paříže. Prej se chystá mírová konference. Takže zatím nemáme rozkaz útočit. Ale evidentně se něco posralo a žlutejm to nikdo neoznámil, protože do nás furt šijou z děl a minometů.
Je ticho. Že by dostali stejnej rozkaz jako my?
Donahue se podíval přes okraj zákopu a prásk! Kurva, dostali ho! Pak se ozvala polnice.
Vietkong útočí!

17. duben 1975, nedaleko vietnamsko – kambodžské hranice

Ten zatracenej útok trval dva dny v kuse. Byl to masakr. Asi v polovině prvního dne jsme volali Lišku, aby ty zmrdy pokropila napalmem, ale skrz to zkurvený počasí to pustil o chvíli dřív, takže to schytala půlka páté roty a pár vietnamčíků. Ani nevím, kolik jsem těch parchantů zabil, ale mám pocit, že je to pořád málo. Když jsem viděl, jak jeden z nich mačetou dekapitoval Lauryho a pak ještě jednoho vojáka, začal jsem vidět rudě. Zahodil jsem helmu, vyházel do Vietnamců všecky granáty, padl jsem ksichtem do bláta a pálil jsem dávkou. Krev a mrtvoly byly všude. Byl to masakr. Ani jsem si nevšiml, že mě někdo střelil.
Už chci být doma u svojí Bess. Vzpomínám na její jahodovej koláč a jemnou pleť. Panebože, dej ať to skončí.
Zbývá nás asi třicet a vypadá to dost bledě. Konference se protahuje a nevypadá to dobře.
Z mojí čety jsem zůstal sám. Dochází mi náboje. K – dávky mi došly dnes ráno a vodu už si musím chytat do lahve. Děla opět pálí a minomety pískají tmou. Někdo z našich vypálil světlici, abychom viděli na nepřítele. Podíval jsem se přes okraj zákopu. Panebože, těch je.
Hemží se po celém obzoru. Tohle je konec. Náš konec. Můj konec. Zase ticho, následované polnicí a řevem. Nevím, jak dlouho to vydržíme….


19. duben 1975, nedaleko vietnamsko-kambodžské hranice

Je nás jen deset. Ti hajzlové nás půlku zkosili jen díky ostřelovačům. Zpravodajci nám poslali radiovou depeši, že Konference se chýlí ke shodě a možná bude po válce. Možná.
Vietnamcům asi došly náboje do děl, protože nás ostřelují jenom minomety.
Mám poslední zásobník do Thompsona a poslední náboj v pistoli. Ostatní jsou na tom stejně. Začínám si brousit bajonet. Někdo se vyklonil nad okraj zákopu a zařval na nepřítele, proč sakra nestřílí. Potom se ozvala rána a z nebožáka zbyly jen nohy a puška, kterou naštěstí nechal v zákopu. Takže je nás jen devět. Jich přibývá každým dnem. Vybudovávají si bližší zákopy. Aspoň si pro smrt nemusíme běžet moc daleko. To stejný platí i pro ně.
Je nějaký ticho. Ani polnice neječí svou píseň. KURVA! JSOU TU!20. duben 1975, nedaleko posraný kambodžský hranice
Ti zasraní rejžožrouti na nás poslali NVA speciální jednotku! Hajzly s nožema a bouchačkama s tlumičem. Většina posledního družstva padla. Zůstala jen malá menšina – já. Sám proti přesile. Ostatní jsou mrtví. Začínám šílet. Povídají si se mnou, ti mrtví. Vidím tu i Bess a její koláč. Nemám jídlo, tak zkouším, jak chutnají nepřátelé. Doslova. Je to hnusný je takhle žrát, ale musím mít sílu. Sice nevím na co, ale musím. Zkoušel jsem se rádiem dovolat na Da Nang, naše letiště. Liška nevzlítne skrz to počasí a Huey s posilama mi taky nepošlou. Nechali mě tu v těch sračkách samotného. Kurvy zkurvený! Teď je to jasný. Chcípnu tady. Ale i tak mám dvě možnosti. Buď si tu počkám a chcípnu jako pes, nebo se seberu a vyjdu jim naproti a umřu jako hrdina. Před očima začínám mít mžitky. Snad bude mít zdravotník morfium….
Dal jsem si ty tři injekce do žil a mžitky jsou pryč. Rozhodl jsem se. Vyjdu smrti vstříc. Zaútočím na ďábla z džungle. Sám. Za všechny mý kamarády a spolubojovníky.
Naposledy zkontroluju zbraně. Lock and load.
Sbohem tati, mami. Bess, miluju tě.

Jon Briants byl poslední zabitým americkým vojákem ve vietnamské válce, když po zdecimování sedmi čet sám zaútočil na početně silnějšího nepřítele, vyzbrojen jen dvěma pistolemi a bajonetem. Podle očitých svědků se rozběhl přímo do kulometné palby Vietkongu, nezraněn doběhl k zákopové linii, kde stihl zabít dvě desítky nepřátelských vojáků, než ho zezadu zastřelil neznámý kapitán NVA. Čest jeho památce…


 celkové hodnocení autora: 94.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 5 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.2 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 29 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 82 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 lien savowskij 12.10.2008, 19:53:32 Odpovědět 
   jen malej tecnickej detajl: Thompson se používal v americké armádě jen do roku 1962, pak byl hodnocen jako zastaralý, a vyřazen z arsenálu Armády spojených států. Už nikdy se nezůčastnil bojového konfliktu kde bojovaly vojáci USA. Jeho střelivo ráže 45 ACP je v automatické zbrani hodnoceno jako neůčinné... jen detail:-D
 Te Bi 10.06.2008, 13:46:03 Odpovědět 
   Psát věci s válečnou tématikou v době, kdy nemusíme schovávat mouku za trámy na půdě a večer si po náročným dni, kdy jsme museli bojovat tak maximálně s nepřízní počasí, pustíme Pearl Harbor, mi připadá hodně těžký...
Přes to všechno si myslím, žes to zmákl moc dobře.
I když musím souhlasit s poznámkama níže, jestli je ta použitá deníková forma pravděpodobná. Protože například poznámka "KURVA! JSOU TU!"... No, musel to bejt muž rychlého pera. :)
 velkyusi 04.06.2008, 17:24:02 Odpovědět 
   Mně se to líbilo. Teda až na ten poslední odstavec, ten mi příjde jako blbost.
 ze dne 04.06.2008, 17:42:21  
   Povídkář: Poslední odstavec JE blbost
 BaD 30.05.2008, 20:59:49 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: BaD ze dne 30.05.2008, 20:20:54

   Ještě jednou, později až to zpracuju...
 ze dne 30.05.2008, 21:03:30  
   Povídkář: Ozívám se podruhé:-D
 BaD 30.05.2008, 20:20:54 Odpovědět 
   Nechávám stopu. Očekávej mě na úsvitu třicáteho dne. (Zkrátka se ozvi ať ti to ještě dookomentuju)
 ze dne 30.05.2008, 20:58:19  
   Povídkář: Ozívám se:)
 JenniferBlack 26.05.2008, 17:51:11 Odpovědět 
   Mno jo no... povídkář:D
 ze dne 26.05.2008, 18:31:37  
   Povídkář: A já ti napsal takovej hezkej komentář. Tyyy:D
 Leontius 25.05.2008, 8:31:06 Odpovědět 
   Původně jsem čekal, že příspěvků tohoto ražení bude ve WS více. Ale zatím jen ty... Chopil ses tématu způsobem sobě vlastním, takže jsi byl jako ryba ve vodě. Když si rovzpomenu na zápisky jednoho válečného dopisovatele, který se učastnil bitev na Guadlcanalu, tak mi to příjde i relativně důvěryhodné. Svcény pdobného šílenství jsou možné, ačkoliv patřím mezi odpůrce "Rambo stylu". Jinak dodám, že si nedokáži představit vojáka, jehož zápisky by vypadaly takto. Líbilo se mi to.
 ze dne 25.05.2008, 9:53:37  
   Povídkář: Díky:)
 Tuax 24.05.2008, 19:01:23 Odpovědět 
   Tak do deníku to má daleko, každá ta část je jako utržek z povídky než jako deníkový záznam. Takhle si to opravdu asi nikdo nepíše. Deníky jsem si kdysi vedl a celkem dlouho, zkoušel jsem ledsjaké vychytávky, ale k tomuto jsem nikdy nedospěl. Tak nevím, zda by to šlo takhle si dělat zápisky, které působí navíc jako akční filmový děj, než jako dokument.

Jinak knih o vitenamu jsem pár četl, filmů i dokumentů viděl několik, a hrál i hru z daného prostředí. Tak pro mě, nejsou některé výrazy španělskou vesnící, jako třeba strejček Ho a jednotky NVA.

Napsané to je dobře, jen ten deníkový zápis by bylo lépe dovychytat, až na to, že pak by to ztratilo část toho působení na čtenáře, které to má nyní. Jako top, to z aktuálního WS, u mně osobně zatím není, ale líbilo.
 ze dne 24.05.2008, 19:04:08  
   Povídkář: strýček Ho - Ho či min
NVA - North Vietnamese Army(to ve vietcongu bylo:D)
a to že to není zrovna oukej deník mi zatím žíly netrhá:-)
Jde mi jen o působení na čtenáře. Jsem jako droga:D
 Aenica 24.05.2008, 17:30:52 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Aenica ze dne 24.05.2008, 15:26:41

   och, velmi se omlouvám, teď už to chápu... :) děkuji za vysvětlení
 ze dne 24.05.2008, 17:32:33  
   Povídkář: Rádo se stalo
 Victor Kristian 24.05.2008, 16:41:00 Odpovědět 
   První části mi taky připomněli ,, Na západní frontě klid ,, ale ten konec, mi připomněl spíše Johnyho Ramba. Proběhl kulometnou palbou a zabil dvě desítky nepřátel. To mi zkazilo dojem. Ale já sem amatér já do toho nemam co kecat. Jinak líbilo moc.
 OH 24.05.2008, 16:29:12 Odpovědět 
   Zdar,
hlášky jako:... začínám si brousit bajonet, vjetnamčík co dekapituloval L..., o jabkovým koláči-byl v akci, uau. Na zápisníčky, řekl bych, není čas, když jde o krk. Jsou to mašiny, ti vojáci ne literáti, bože těch zvěrstev, jakejch jsou s těma zprogramovanejma hlavama schopný, deníček...
Trochu mi to připomíná Na západní frontě klid, spářenej s tím hafem emerickejch propagand. Kubrickovy filmy jsou o tomhle myslím ilustrativní dost...
 estel 24.05.2008, 15:57:12 Odpovědět 
   Škoda, že když jsi začal formou deníku, nedotáhl jsi to až do konce a pomohl sis náhlým skokem do třetí osoby. Krom toho – psal jsi deníkové zápisy, ale jednotlivé postřehy jsi seřadil spíše jako v obyčejném vyprávění („Donahue se podíval přes okraj zákopu a prásk! Kurva, dostali ho!“ – voják přece věděl, že ho dostali, daleko pravděpodobněji by tento fakt uvedl před vylíčením, jak se to stalo). Krom toho – jak dlouho může trvat sepsání jednoho deníkového zápisu? Asi sotva víc, než pár minut. A v Tvém textu se za těch pár minut odehraje nepravděpodobné množství událostí. Chápu, že voják mohl tužku odhazovat a později se k deníku vracet, ale sotva by to bylo tak často a po tak krátkých chvílích – i v momentech, kdy se nestřílelo, byly úseky příliš krátké. Text není špatný, ačkoliv Čuk má pravdu s tím, ž nic nového nepřináší, ale od deníku – od pravděpodobného deníku – má daleko. Krom toho se mi nelíbí zidealizované pojetí hrdiny – už se mi zajídá ze všech béčkových fantasy prolítajících regály. Proč k tomu nepřidat trochu skutečna? Ale to už je jiná věc.
 ze dne 24.05.2008, 17:32:22  
   Povídkář: Nikdo není dokonalý;) A to že se ti něco zajídá, jaksi není můj problém:-D
 čertíček244 24.05.2008, 15:30:29 Odpovědět 
   Jen by mně zajímalo, kolik času jsi věnoval hledání faktů, protože pokud tuším správně :o), tak ty data víceméně sedí ... alespoň tedy ten poslední zápis v deníku. no nebudu to tady rozebírat .. prostě napíšu, že se mi to líbí, ale že nbudu zatím známkovat. :o)
 ze dne 24.05.2008, 17:31:30  
   Povídkář: Fakta...ano...dobrá připomínka. Data sedí. Válka končila myslím v listopadu toho, roku, ve kterém se odehrává můj příspěvek. A díky za přečtení
 Aenica 24.05.2008, 15:29:06 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Aenica ze dne 24.05.2008, 15:26:41

   Ještě jsem zapomněla na jednu drobnost, omlouvám se (budiž ti moje roztržitost dostatečným důkazem toho, jak moc se mi tvoje dílo líbilo). Hned v první větě záznamu máš takovou chybku - "...jestli se Vietnamci na druhé straně louky zastřílí." Myslím, že tam má být postřílí. Kdybys sis to chtěl někdy opravit... Ale jinak chválím za úpravu, žádné překlepy jsem nenašla a tohle bylo nejspíš způsobeno neustálým pročítáním, až se ono zvláštní svědomí vžilo do jazyka :)
 Aenica 24.05.2008, 15:26:41 Odpovědět 
   To je opravdu nejlepší příspěvek do tohoto workshopu, jaký jsem zatím četla. Narozdíl od ostatních jsi skvěle vystihl název "Polsední vzdor". Ačkoli tento druh literatury nevyhledávám, velmi jsi mě zaujla svým syrovým přístupem k realitě a zvolenou slovní zásobou, u níž mi chybělo, aby byla skutečně naškrábána rukou do deníku rozmočeného blátem a krví. Dnes odjíždím pryč, takže si nestihnu přečíst všechny příspěvky a nebudu tudíž nikoho nominovat, ale budu ti aspoň tiše držet palce. Hodně štěstí :)
 ze dne 24.05.2008, 17:29:21  
   Povídkář: Ahoj. Předem děkuji. A má tam být zastřílí. Znamená to, že střelí dál, potom blíž a třeba napotřetí se trefí přesně do zákopu.
 čuk 24.05.2008, 15:09:56 Odpovědět 
   Drsné to je a umně napsané. Ale abych pravdu řekl, nenašel jsem tam nic nového oproti podobné válečné litaruře-.Snad jen ve zkratce až příliš lakonický posun psychiky až válečnému zešílení. Pointa tam sice je, ale čekal jsem překvapivější. Je-li to skutečnost? (Mně bohužel ty data nic neříkají bylo by snad lepší rozšířit perex) Představuju si i líčení v jiné formě než ich. Ale to jsou ode mne jen takové řečičky, promiň.
Je to dobré
 ze dne 24.05.2008, 17:26:29  
   Povídkář: Děkuji za názor a komentář:)
 Šíma 24.05.2008, 14:43:44 Odpovědět 
   Hezky drsné! Líbilo! ;-)
 ze dne 24.05.2008, 14:46:05  
   Povídkář: Hezky stručné, děkuji:)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
YellowSkye
(29.7.2022, 08:38)
IndigovaRuze
(24.7.2022, 09:11)
Bath
(14.7.2022, 15:52)
Personal Mastery
(8.7.2022, 13:20)
obr
obr obr obr
obr
Písečníci a blu...
vaclav-dvorak
Rosnička
J.K
Osudová cesta
Altegrita
obr
obr obr obr
obr

Posel smrti VI: K. IX - Jako v...
Lukaskon
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr