obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Teorie lásky je božská, její praxe ďábelská."
Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais
obr
obr počet přístupů: 2916058 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39836 příspěvků, 5847 autorů a 393429 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Uprav si výstřih a usměj se ::

Příspěvek je součásti workshopu: Poslední vzdor
 autor Jeňýk publikováno: 25.05.2008, 14:11  
(aneb poslední vzdor arcibiskupa Muka) Pokus o scifi. Tento žánr příliš nesleduji a tak nevím, zda již někdo nepsal v podobném duchu.
 

UPRAV SI VÝSTŘIH A USMĚJ SE

Důležitá zpráva. Jak jistě víte astronomové v posledních týdnech zaznamenali v blízkosti naší planety neznámé těleso. Agentury právě vydaly zprávu Institutu vesmírných věcí. Z pozorování jednoznačně vyplývá, že toto těleso disponuje vlastní energií a jeho pohyb je řízen. Jedná se tedy o první neidentifikovaný létající předmět, který byl identifikován, a je možné, že se v příštích dnech staneme svědky setkání naší civilizace s jinou civilizací.

Důležitá zpráva. Neodcházejte od svých přijímačů. Před několika minutami v prostoru Velkého letiště 30 mil západně od hlavního města přistál hvězdolet, který už několik týdnů napjatě sledujeme. Hvězdolet připomíná obrovskou plastovou láhev Pattoniho limonády a bravurní manévr, s jakým dosedl přímo do středu přistávací plochy, svědčí o tom, že ať už se jedná o automat nebo pilotovanou loď, budeme mít co do činění s velmi vyspělou civilizací, mnohem vyspělejší než je civilizace naše. Je přirozené, že provoz letiště byl zcela zastaven a všechny lety byly odkloněny. Zůstávám na svém stanovišti u skály poblíž jihozápadního rohu letiště a přihlásím se vám ihned, jakmile obdržím další zprávy.

Hlásím se vám opět z jihozápadního rohu Velkého letiště, kde před necelými čtyřmi hodinami přistál neznámý hvězdolet. Na jeho palubě se zatím nic neděje, ale okolo letiště se shromáždily velké davy zvědavců. Nikdo si nechce nechat ujít historickou chvíli přivítání neznámých návštěvníků z vesmíru a policie má plné ruce práce, aby udržela pořádek. Kromě fotoaparátů a kamer si mnozí přinesli i drobné dárky pro naše hosty: výšivky, paličkované krajky a pestrobarevné šňůrky skleněných korálků. Jsou zde však i oficiální delegace. U odbavovací haly je nastoupena celá vláda a diplomatický sbor v čele s prezidentem Federace všech států. Pánové jsou oblečeni ve fracích a v lehkém vánku si přidržují cylindry. Výjimku tvoří jen ministr životního prostředí, který je ve sportovním, protože přijel na bicyklu. Poněkud stranou je vidět nezvykle živě diskutující hlouček zástupců náboženské obce v čele s kardinálem Smithem. V posledních týdnech se v teologickém tisku rozjela ostrá debata o tom, zda mohou příslušníci jiných civilizací být nezatíženi dědičným hříchem. Úplně stranou pak stojí odbojný arcibiskup Muk, který se nechal slyšet na stránkách posledního vydání týdeníku Hlas světla, že v útrobách hvězdoletu je samotný Bůh. Stojí zde ale úplně osamocen a jedná se asi o jeho poslední vzdor. Ve vlajících talárech jsou přítomni funkcionáři akademické obce a zástupci rozličných vědeckých institucí. Jejich přítomnost je zde zvláště důležitá, protože učenci mají největší šanci navázat smysluplný kontakt s vyšší inteligencí, kterou pravděpodobně návštěva z vesmíru představuje. Předseda akademie věd Vlásek nám před pěti minutami poskytl rozhovor, ve kterém vyjádřil své přesvědčení o tom, že setkání s vyšší civilizací nepochybně všestranně urychlí rozvoj naší společnosti a nové poznatky a technologie, které nám naši návštěvníci předají, povedou rychle k nebývalému a stálému blahobytu na celé planetě. Má-li pravdu arcibiskup Muk, bude rozřešena i otázka smyslu existence světa, kterou se odnepaměti trápí celé generace. Rozhovor si budete moci vyslechnout po večerních zprávách.

Omlouvám se vám za přerušení vysílání, ale právě se v boční stěně hvězdoletu otevřel poklop a něco leze ven. Neodcházejte od svých přijímačů. Zdá se, že dějinná chvíle právě přichází. Tvor, který se objevil před námi, si počíná sice poněkud neohrabaně, ale není pochyb o tom, že máme před sebou živou bytost. Pokusím se vám ho popsat. Je obrovský. Z válcového trupu se vysunují dolu k zemi dvě tenká dlouhá tykadla, která se v určitých místech ohýbají a zdá se, že tímto způsobem je tento tvor schopen se přemisťovat. Je s podivem, jak dokáže na těchto dvou tykadlech udržet rovnováhu. Obdobná tykadla jsou připojena i k horní části trupu. Ta jsou však vějířovitě zakončena pěticí dalších tykadélek, kterými toto stvoření právě dovedně manipuluje s nějakými dráty nebo kabely. Na kulovitý útvar na vrcholu trupu stěží dohlédnu, ale je nepochybné, že právě zde se nachází centrum interakce s okolním prostředím. A už leze ven druhý! Ano je přibližně stejný, jen poněkud menší. Ale ještě jeden rozdíl zde vidím. Na přední části trupu má zavěšeny jakési dva velké pytle, jejichž účel mi není jasný. Tuším, že je to měkké a zároveň pružné a je to zakončeno malinkými sotva znatelnými hroty. Vypadá to celkem směšně, ale snad se jedná o nějaké bezpečnostní vaky proti čelnímu nárazu. Ale proč to nemá ten druhý? Že jsi kamaráde, když jsi byl maličký, málo papal krupicovou kašičku! Ale pozor! Jeden z nich se vydal na cestu právě mým směrem. Myslím, že na tak těsný kontakt je přeci jen ještě brzo. Proto rychle předávám slovo kolegům ve studiu a stahuji se do bezpečí své ulity.

Skutečně, přístroje nelhaly. Je tu normální vzduch. Polez Marcelo bez obav ven. Nejdřív natočíme ten klip pro CNN, abychom na to potom nezapomněli. Bylo by to škoda. Je za to dost peněz. Já dám kameru sem a ty si stoupni támhle k tomu balvanu. A uprav si výstřih a usměj se. Musíš být sexy. To mají diváci rádi. – Ale co mám říkat? – Udělej to jako Armstrong v devětašedesátém. Včera jsme si to video pouštěli. – No tak dobře. O.K. – Tak pozor jedu. Klapka! – Vážení televizní diváci, je to jen malý krůček pro člověka, ale velký skok pro lidstvo. Fůůůůj, Johne, teď jsem šlápla na něco mazlavýho. Je to hnusný! Boha jeho, co to jenom je? Ty brďo, tak velkýho šneka jsem ještě neviděla. Jééé, vono se to ještě hejbe, já se z toho snad pobliju! – Marcelo, neječ! Zkazila jsi mi celý záběr. Tak odkopni ten sajrajt někam stranou a sjedeme to znovu. A uprav si výstřih a usměj se. Tak pozor jedu. Klapka! – Vážení televizní diváci, je to jen malý krůček pro člověka, ale velký skok pro lidstvo…


 celkové hodnocení autora: 98.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 8 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 17 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 56 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Te Bi 11.06.2008, 19:47:10 Odpovědět 
   Moc příjemný počtení. Je zvláštní vidět věci z druhý strany. :)
Pěkný.
 m2m 08.06.2008, 17:48:17 Odpovědět 
   Spíše než sci-fi bych to viděl jako povedenou anekdotu. Sci-fi rámec je zde ale velice důležitý právě pro pochopení onoho vtipu :-)

Líbilo.

WS, kterého se účastním, nikdá nehodnotím, takže se omlouvám, že nedodám známku. :-)
Ale hezké to bylo...moc hezké.
 ze dne 08.06.2008, 18:21:55  
   Jeňýk: Já to dělám taky tak. Díky za příznivé hodnocení. Ano, je to absurdní komedie. :-)
 paryba 29.05.2008, 14:12:28 Odpovědět 
   Ahoj Jenyku. Tohle je fakt pekny pribeh :-) Moc dobre napsano, ma to vtip i styl, proste na jednicku :-)

PS: To, na co Marcela slapla, byl skutecne snek? No asi jo, kdyz se to jeste hejbalo...
 ze dne 29.05.2008, 14:25:50  
   Jeňýk: Ano, šlápla na toho šnečího reportéra u balvanu - skály v jihozápadním rohu letiště. Děkuju za přečtení, známku a ještě víc za milá povzbudivá slova. J.
 Leontius 28.05.2008, 15:05:33 Odpovědět 
   Tak tenhle druh humoru se mi docela líbil. Usmíval jsem se od začátku do konce a ten závěr je výborný. Zajímavé setkání dvou civilizací, viděno z jiného pohledu, jedna
 ze dne 29.05.2008, 14:07:47  
   Jeňýk: Děkuji, jsem rád, že tě to pobavilo. K pobavení to bylo napsáno. :-)
 Tuax 26.05.2008, 10:17:19 Odpovědět 
   U tohoto čtení jsem se velmi pobavil. Sice je závěr, trochu morbidní, ale celkově působí příběh velmi svěže a vtipně. Popis vzhledu byl moc pěkný, hlavně když si tam čtenář dosadí, to co tam vidí on a ne šnečí pozorovatel :)
 ze dne 26.05.2008, 11:04:24  
   Jeňýk: Díky za pochvalu. Oni totiž šneci jsou hermafrodité, takže odlišení pohlaví nechápou. :-)
 endless 26.05.2008, 4:06:01 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: endless ze dne 25.05.2008, 21:14:13

   Souhlas. O tom to je. Těším se na další originální nápady. .-)
 ze dne 26.05.2008, 12:11:43  
   Jeňýk: Též se na ně těším, ale zatím (ty moje) nepřicházejí. :-)
 čuk 25.05.2008, 21:51:25 Odpovědět 
   Zasmál jsem se. Ale proboha! Dost dlouho jsem si stál na kabelu, ale nedokážu vymyslet jinou pointu než tu, že lidé přistáli na planetě šneků ( ale pak mi tam nesedí CNN a Armstrong.) Mám dojem, že jsi originální.
 ze dne 25.05.2008, 22:03:30  
   Jeňýk: Děkuji a pointu jsi vymyslel správně. Mimo jiné měli za úkol na nové planetě natočit (za prachy) klip do zpráv pro CNN. Nenapadlo je nic originálního, tak použili slova Neila Armstronga, která pronesl, když dne 20.7.1969 se jeho prostřednictvím poprvé lidská noha dotkla Měsíce. Co je ale nejvíce na této povídce sci-fi, je představa, jak šnečí ministr životního prostředí jede na bicyklu :-) To jsi měl vytknout. Děkuji moc a jsem rád, že tě to pobavilo.
 endless 25.05.2008, 21:14:13 Odpovědět 
   Jak velký krok pro plžstvo to byl, je jiná věc ,-) Musím říct, že scifi nečtu, taq nevím, jsi-li první nebo ne. Snad na tom nesejde, důležité je, že textu nechybí vtip a nadsázka. Připomnělo mi to kreslený vtip (kdysi dávno v pravěku jsem ho viděla v tehdješí Sedmičce a dodnes si ho pamatuju: zírají dva ježci na kartáč. Ten jeden říká druhému: Hele, přiletěli mimozemšťani ,-)) Hlemýžďům zdar. jj
 ze dne 25.05.2008, 22:12:31  
   Jeňýk: Děkuji za pochvalu. Ano, je to víc vtip, než literatura. Ale velmi mě to bavilo to psát. A to je cennější než vyhrát ws. :-)
 Šíma 25.05.2008, 16:58:58 Odpovědět 
   Docela povedené sci-fi... ;-) Ne, text je dobře napsaný a po dočtení jsem se rozesmál (když mi to všechno došlo)! :-DDD
 ze dne 25.05.2008, 18:02:12  
   Jeňýk: Díky Šímo za tvůj smích, i když je to trochu i (snad) k pláči. :-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
YellowSkye
(29.7.2022, 08:38)
IndigovaRuze
(24.7.2022, 09:11)
Bath
(14.7.2022, 15:52)
Personal Mastery
(8.7.2022, 13:20)
obr
obr obr obr
obr
Časem se vždy z...
Lord Mordvig
Chodníky
smeták_13
Neocortext26
kilgoretraut
obr
obr obr obr
obr

Posel smrti VI: K. IX - Jako v...
Lukaskon
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr