obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Kdo nemá peněz, je chudý; kdo nemá přátel, je chudší; ale kdo nemá srdce, je nejchudší na světě."
Fjodor Michajlovič Dostojevskij
obr
obr počet přístupů: 2916058 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39836 příspěvků, 5847 autorů a 393429 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Modrá krev ::

Příspěvek je součásti workshopu: Poslední vzdor
Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Svět mužů a žen
 autor Svetla publikováno: 26.05.2008, 19:56  
Úplná blbůstka. Berte s rezervou. Nutné říct, že jsem se při psaní bavila. Čtenář bude o poznání méně, ale budu ráda, když se bude líbit aspoň trochu. Jinak myslím, že jsem zadání workshopu splnila - je tam déšť, zoufalství, poslední vzdor i deník. Kdo si myslí, že tam poslední vzdor není, tak je a je:)
 

„Áchich, ach. Už zase mě nutí, abych byla smutná. Ale dneska se to vlastně i hodí. Okna jsou bičována kapkami dešťě, je nevlídno a ani já se necítím nejlépe. Ráda, och, jak ráda bych řekla, že na mě něco leze. Ale lhala bych sama sobě. Sil mi ubývá... Už dlouho to trvat nebude. Jen škoda, že jsem se za celý život moc nepobavila, moc se nezasmála. Dovolil mi radovat se jen jednou nebo dvakrát. A proto ho nemám ráda. Ani nevíte, jak by mě koneckonců potěšilo, kdyby se mi podařila nějaká ta kulišárna, schválnost, abych mu aspoň trochu oplatila to, čeho se na mě dopustil. Je to samé fňuky fňuk. Je horší než Werther, ale trochu si chlapec spletl století. Nutno podotknout, že problém má stejný. Nešťastně zamilovaný. Ani nevím, proč mě to nedojímá. Čmárá si do svého deníku, jak tomu říká. Já vám však mohu prozradit, že už to dávno deník není. Do sešitu s pevnými deskami si ulevuje a léčí si své splíny a nutí mě na všechno se dívat. Někdy to bolí. Zrovna teď. Au. Raději mít oči zavřené.
Ale počkat, počkat, že já jsem se vám ani nepředstavila? Tak to musím honem napravit. Mrs. Waterman jméno mé. Příbuzné mám i u anglického dvora, heč. Nechci se chlubit, ale za zmínku jistě stojí fakt, že mi tělem proudí modrá krev. To aby nebylo pochyb. Vlastě, ani si nestěžuju. Život jsem měla dlouhý, téměř bezstarostný. Celé dny a měsíce jsem trávila nic neděláním. Zato když přišla robota... Nedivte se, i šlechtičny občas musí cedit krev. A teď mi sil tak ubývá. Kéž bych byla zase mladá. Nagelneu – jak by řekli mí příbuzní z Berlína. Ano, je to tak. Ti, co pracují v Bundestagu. Budu se s vámi muset rozloučit. Věděla jsem, že to dlouho nebude trvat. Ha, ale vypadá to, že se mi přeci jen podaří malá vylomenina.“

„Cože? To snad ne!“ vztekle ji odhodil s třeskotem na desku stolu. Necítila nic. Dopsala. Zrovna teď! Uprostřed slova. „Potvora,“ ulevil si. Venku stále pršelo.


 celkové hodnocení autora: 98.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 12 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 38 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 92 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Jenny 13.03.2015, 20:12:44 Odpovědět 
   ha, oceňuji anotaci, ve které je právě to zadání, které ve chvíli, kdy je aktuální nikoho netrápí, ale jakmile se přehoupne nějaký ten čas, rok sem, sedm zpátky, hned je to jaksi lepší vědět :-)
a tak čtu a čtu a říkám si, copak to asi bude, a ejhle, propiska
:-)
mě by to nenapadlo, myslím tím, že když by takové zadání bylo, já bych se pravděpodobně lopotila s nějakou osobou, která používá deník, a vůbec bych si to nezkusila takhle překlopit :-)
prostě, má to nápad, což je ocenění hodné, a tady jak jinak, než jedničkou :-)
 ze dne 13.03.2015, 20:57:31  
   Svetla: Jenny, děkuji za milou návštěvu a jsem ráda, žes tu propisku neodhalila tak rychle, to byl totiž záměr :)
 Apolenka 25.11.2014, 18:40:56 Odpovědět 
   Jak se tak dívám, tvůj první příspěvek na saspi byl rovnou soutěžní. To oceňuji. Četla jsem se zájmem, velice napnutá o co vlastně jde. Rozuzlení přišlo až v závěru a já jsem spokojená. Pěkné to bylo.
 ze dne 25.11.2014, 19:57:06  
   Svetla: Moc děkuji. Toto nebyl můj první příspěvek, psala jsem na pokračování o malé Klárce, která chtěla brášku. Mám to nedokončené a chtěla bych se k tomu vrátit, dopsat, někoho zaúkolovat korekturou a pak vydat samonákladem. Asi jsem udělala chybu, že jsem to stáhla, protože to čtenáři četli a povzbuzovali mě, abych v tom pokračovala. Takhle je moje malá Klárka "u ledu".

Taky mě zabolí, když někdo zmiňuje, že to bylo nejlepší, co jsem dosud napsala. Mám Klárku ráda, ale myslím si, že některé mé věci rovněž nejsou k zahození.
 Nikopol 12.01.2011, 14:45:22 Odpovědět 
   čau
 ze dne 13.01.2011, 14:44:46  
   Svetla: Nazdar :D
 ciko 18.04.2009, 13:59:43 Odpovědět 
   velmi zvláštní.. možná moc krátké, nebo jen dáváš více prostoru naší představivosti..
 ze dne 18.04.2009, 14:14:07  
   Svetla: Ano, je to krátké. Díky za zastavení :)
 estel 09.06.2008, 22:01:44 Odpovědět 
   Tak tedy ahoj :-)

Kratičké, skutečně kratičké. Musím se přiznat, že jako člověk, který vypíše několik propisek týdně, jsem od začátku tušila, o co že se to jedná. Ono v podstatě jsou jen dvě věci, které necháme nahlížet do svých poznámek: propiska a deník. A deník je rodu mužského. Připravila jsem se tak možná o pointu, ale asi těžko bych říkala, že je mi to líto. Pokud bych to totiž skutečně chápala jako výpověď někoho, z čeho se v posledním řádku vyklubá cosi nečekaného, musela bych to odepsat jako dnes tolik rozšířený mustr (kterým jsem si mimochodem před několika měsíci sama prošla). Takhle jsem se mohla zaměřit na jiné věci.

Takže. Jedná se o výpověď propisky, pravděpodobně k nám promlouvá – ačkoliv v tom případě je zvláštní, že si toho nevšiml její majitel, který s ní píše. Ale budiž (ona propiska také obvykle nemluví).
Ty jsi zvolila poměrně těžkou variantu – celé (skoro) jsi to uzavřela do přímé řeči. Jenže tady je potřeba si uvědomit, že přímá řeč je o hodně jiná než normální psané slovo. Je jednodušší, nepoužívá tak květnaté obraty… kdo skutečně někomu řekne, že okna jsou bičována kapkami deště? Myslím, že by to potřebovalo buď hodně zjednodušit jazyk (což by mohla být škoda), nebo se nějak zbavit té přímé řeči (což nevím jak). Ale tady možná kritizuji podstatu příběhu a to bych neměla, vím, že ne. Tedy už konkrétněji.

- čeho se na mě dopustil
Pokud se příliš nemýlím, jedná se o šestý pád a tedy o mně.
- Plus jeden překlep u deště.

- Ale počkat, počkat, že já jsem se vám ani nepředstavila?
- Okna jsou bičována kapkami deště…
Já strašně nerada používám slovo klišé, ale řekněme, že tyhle obraty už jsou hodně, hodně používané. Krom toho ten první působí dojmem, že jsi nevěděla jak jinak si pomoci. A ten druhý – to je trpný rod a já třeba bych si to raději přečetla normálně – kapky deště bičovaly okna. Připadá mi to takové přirozenější, bližší.

Tak nevím, jestli jsem Ti nějak pomohla a jestli to k něčemu bylo. Samozřejmě musím připojit, že tohle je jen a jen můj názor (on si totiž někdo rád myslívá, že není, či co), a protože se od ostatních názorů liší, můžeš ho klidně pominout. Ale máš ho! :-)
 ze dne 10.06.2008, 18:57:37  
   Svetla: Jsem ráda, že ses zastavila. Jéé, to je ale blbý, žes pointu objevila tak brzo. Hm, s tou přímou řečí je to těžký. Původně jsem ji tam neměla, ale pak jsem si říkala, že ji tam namontovat musím a protože jsem si s tím nevěděla rady, tak jsem zvolila nejjednoduší cestu - prostě jsem to prskla hned na začátek.

Bičovat ve spojení s kapkami - používá se, mně se líbí a na mou obranu - osobně jsem to použila poprvé.

Překlepy atd., to mě mrzí. Obzvlášť, když je to tak krátké:(
Ale dík.
 Charlotte Cole 09.06.2008, 12:49:22 Odpovědět 
   Přesně takový typ příspěvků se mi moc líbí. Autor o něčem píše a tak krásně se rozepíše a na konci čtenáře do oka udeří pointa, kterou by ani nečekal. Takže takové milé překvapení. 1. =)
 ze dne 09.06.2008, 19:18:44  
   Svetla: Jsem ráda, že ses zastavila a že se ti líbilo. Děkuji moc. A snad zase někdy:)
 Nancy Lottinger 04.06.2008, 18:15:39 Odpovědět 
   He, to je opravdu dvojsmysl, obávám se, že mi to bude v hlavě ještě chvíli vrtat...
 ze dne 04.06.2008, 18:28:30  
   Svetla: He, tak ať ti to hezky vrtá:)
Díky.
 Svetla 01.06.2008, 13:04:50 Odpovědět 
   Jak to, že bys ode mě čekal trochu víc? Nepřeceňuješ mě?:)

A já tohle považuju za vrchol své tvorby. No vážně.
 m2m 01.06.2008, 0:11:27 Odpovědět 
   Musím se přiznat, že jsem původně přemýšlel nad druhým smyslem. Totiž...ona je povídka pěkný dvojsmysel.

O známku jsi nežádala, já ji ani nedám. Povídka pro mě totiž podává jen ten dvojsmysel, sice vtipný v okamžiku, kdy si jej uvědomím, ale přeci jen, vyžadoval bych zrovna od Tebe kapek víc ;-)

Zajdem na kafe? :-)
 ze dne 01.06.2008, 13:05:56  
   Svetla: Tak to se mi trochu nepovedlo. Mou reakci máš nad sebou. Vypadá to, jako bych tu byla první den:)
 Auril 30.05.2008, 10:18:38 Odpovědět 
   Celou dobu jsem přemýšlela, kdo nebo co to může být, raději ani nebudu psát co všechno mou šílenou hlavu napadlo:)
Líbilo, moc.
 ze dne 30.05.2008, 18:44:03  
   Svetla: To by mě zajímalo, co tě napadalo. Díky:)
 Tuax 30.05.2008, 8:28:58 Odpovědět 
   Příjemná oddechovka. Německé výrazy mě sice trochu nutily k zamyšlení se, ale vše okolo stahovalo k četbě. Říká se i stěny mají uši, tak proč by pero nemohlo mít duši ;)
 ze dne 30.05.2008, 18:43:35  
   Svetla: Jsem poctěna tvou návštěvou. A jsem ráda, že se líbilo. A vidím, že budeš mít básnické střevo - uši - duši:)
 Leontius 28.05.2008, 16:55:47 Odpovědět 
   Heh skvěá hříčka. Poslední vzdor, určitě. Zoufalství? Mě přišlo spíše hrané. Nebo ne? A kdy dorazí klávesnice? Heh, hezký. Líbilo se mi to. 1
 ze dne 28.05.2008, 18:57:25  
   Svetla: Tak to jsem fakt ráda, že se líbilo. Díky za zastavení.
 jackiesparrow 27.05.2008, 20:22:14 Odpovědět 
   Tak todle je fakt dokonalé! :D
Do psoeldní chvíle jsem netušila, že by se mohlo jednat o propisku, myslím, že můj hlas tě nemine. ;)
 ze dne 27.05.2008, 20:25:32  
   Svetla: Jééé, to by fakt potěšilo. Ještě jsem žádnej hlas nedostala, pokud nepočítám jeden protekční. Děkuji předem:)
 nikaxxx 27.05.2008, 16:47:16 Odpovědět 
   Skvělej nápad xD. Vypsaný pero ... tak to by mě v životě nenapadlo :-D A i ta povaha pero je dokonalá :-)
 ze dne 27.05.2008, 17:52:25  
   Svetla: Opravdu dík. Jsem poctěna. Musím říct, že jsem z toho měla dobrý pocit.
 Cicina 27.05.2008, 11:06:31 Odpovědět 
   já tušila, že to nebude jen tak, že v tom bude nějaký háček... ale fňukající pero? mazec, super, paráda!!!
 ze dne 27.05.2008, 12:19:54  
   Svetla: Díky:)
 OH 27.05.2008, 7:49:10 Odpovědět 
   Ahojky, Světluško, moc zajímavý text, jakoby o ničem, jen také žertování, pozadí je výborně nastíněný a v mý kebuli rozvádějící se /Remarky, feuchtvangery, simmely ap./
Nepociťuji to jako žertovné dílko, líbilo.
 Šíma 26.05.2008, 21:05:36 Odpovědět 
   Sedím před monitorem počítače a myslím na to, co mám napsat... ;-) Neděs se, tak špatné to zase není, jen nevím, odkud začít!

Citoslovce mě také malinko zarazily, ale nikdo přeci neví, jak fňuká pero, že jo? Pořád jsem jaksi netušil, která bije, dokud nepřišel závěr i pointa celého dílka! :-DDD

Jsem pobaven a potěšen možná i trochu nevšedním příběhem o posledním vzdoru psací potřeby, pokud jsem to dobře pochopil, co jiného by mohlo dopsat? Zajímalo by mě, co si o tom všem myslel papír, ze kterého byly udělány stránky onoho deníku, ale to by byl patrně zase jiný příběh! ;-)
 ze dne 27.05.2008, 7:27:04  
   Svetla: Třeba někdy o deníku také napíšu. Pochopils to dobře. Já se o to také snažila, aby čtenář do poslední chvilky nevěděl, jaká bije. A zdá se, že se mi to podařilo.

Děkuji.
 Te Bi 26.05.2008, 20:46:33 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Te Bi ze dne 26.05.2008, 20:19:15

   :)
Kdybys sis nenápadně pískala a dívala se do oblak, ničeho bych si nevšimla. Díky tvý reakci č.2 jsem to po tobě začala úplně mimoděk a automaticky kontrolovat. A...
Neboj! Už jsem na to zase zapomněla. :)
 Te Bi 26.05.2008, 20:19:15 Odpovědět 
   Poslední vzdor tam určitě cítím. Zoufalství hodně na pozadí, ale když pořádně zempatičním, znatelný. :)
Můžu říct, že do poslední chvíle, jsem netušila, kam to celý posuneš a rozhodně mě rozlousknutí nezklamalo.
To, že ses bavila v tom je - celý takový lehoučký, svěží.
Ten německej původ mě nadchl a bohužel o to víc se mi nelíbily citoslovce. To mi nesedí ani ke germánský mentalitě. I když je pravda, že to je vlastně šlechtična. No tak to potom jo... No ale zkrátka bych se obešla bez nich, obzvlášt bez těch s -ky na konci. :) - Ale můj problém...
Celkovej dojem - veskrze příjemnej. Prostě potěšující.
 ze dne 26.05.2008, 20:41:21  
   Svetla: Ach, doufám, že budeš dělat, že sis nevšimla hrubajzny, která se mi v reakci zdařila. Potvora, potvora, potvora.
 ze dne 26.05.2008, 20:22:40  
   Svetla: Jééé, tak to jsem ráda, že celkově líbilo. Tak škoda, že citoslovce nezabrali. Jméno není voleno náhodně - brouzdala jsem po stránkách a Parker by bylo moc nápadné. Waterman je o dost dražší, takže i proto ta šlechtična:) Vyblbla jsem se, no. A to místo toho, abych se učila. Snad to doženu.
 Zarka 26.05.2008, 20:16:28 Odpovědět 
   Krátký, to mi ale nevadí:)
je to zajímavé a pěkné.
mně se to líbilo!
 ze dne 26.05.2008, 20:19:12  
   Svetla: To potěší, děkuji:)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
YellowSkye
(29.7.2022, 08:38)
IndigovaRuze
(24.7.2022, 09:11)
Bath
(14.7.2022, 15:52)
Personal Mastery
(8.7.2022, 13:20)
obr
obr obr obr
obr
Kapitola 3. Sle...
Nears
Večerní romance
Amarantine
Poděbradské odp...
ropnej vrt
obr
obr obr obr
obr

Posel smrti VI: K. IX - Jako v...
Lukaskon
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr