obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Pít bez žízně a milovat se kdykoli, tím se člověk liší od jiných zvířat."
Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais
obr
obr počet přístupů: 2915783 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39719 příspěvků, 5825 autorů a 392930 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Syndrom vyhoření ::

 autor Thaddeus Colman publikováno: 02.06.2008, 12:25  
Příběh o syndromu vyhoření, anglicky burnoutu, ze života. Co to vlastně burnout je, jak se projevuje a co způsobuje. Nemoc, které může podlehnout každý. Lidé pak ztrácejí iluze. Není to samozřejmě nic špatného, stát se to může, jak už jsem řekl, každému. Nezažil jsem, znám z vyprávění.
 

„Výborné kázání!“, říká mi pan Richards po skončení mše. Děkuji, děkuji, odpovídám mu zdvořile a doufám a modlím se, že to nepotěšilo jen jeho duši. Pan Richards, ano to je ten obchodník s krámkem ve městě. Chodí pravidelně, ale jak to má s Bohem doopravdy? Nevím, nikdy jsem s ním nemluvil více než pár slov. Ale proč já bych se o to staral, i jeho vidí Pán.

Ještě prohodím pár slov s odcházejícími lidmi, než se kostel vyprázdní, pak zamknu a vydám se na faru. Dnes jsou k nám na oběd pozvaní manželé Evansovi, mladý pár, do města se přistěhovali nedávno. I oni mají své chyby, ale jsou na dobré cestě. Chvála Pánu! Vůbec díky Mu za tuto mladou krev. Je to lepší než staré zamindrákované baby, Bože odpusť, co nemají nic jiného na práci, než si sdělovat klepy a drby na kohokoli a o čemkoli, nic jim není svaté. Ale když přijdou v neděli do kostela, to jsou pak samé „haleluja“ a „chvála Pánu“ a podobně, ale sotva z kostela odejdou, hned znovu hřeší. Vždyť v Bibli je psáno: „Nevydáš proti svému bližnímu křivé svědectví.“ Ony si ale neuvědomí, že hřeší! Co s tím můžu dělat, vždyť to nemá smysl, kázal už jsem na to mnohokrát, ale zrno padlo do trní.

Oběd s Evansovými byl příjemný. Mají velké plány, Bůh jim žehnej, a přeji jim, ať se jim vydaří. Hlavně ať nezatrpknou jako slečna Hardeyová, když jsme se s Ester do Littlebrughu přistěhovali, byla nám velkou oporou a pomáhala ve sboru, kde se dalo. Pak ale na ni dolehlo utrpení, nejdřív jí zemřel muž, pak syn spáchal sebevraždu. Smutné, ale kdo prožil na světě plně šťastný život? I u ní to mohlo přebolet, vždyť Bůh je věrný a nedopustí, abychom byli podrobeni zkoušce, kterou bychom nemohli vydržet. Všichni jsme s ní soucítili, ale ona zatrpkla a teď nikomu nic dobrého nepřeje, komu může, tak uškodí.

To mě dnes ale to kázání nějak zmohlo, celé odpoledne jsem proležel, na zahradě spousta práce, ale já se dnes necítil nějak dobře. Ani spát poslední dobou nemůžu. Každý večer mi dlouho trvá, než usnu, jak by člověk mohl usnout s plnou hlavou starostí za druhé.
Celý následující týden byl příšerný. V úterý jsem hovořil s panem Bruckem, starší pán, příjemný gentleman, a posezení s ním je vždy příjemné. Povídali jsme si dlouho, celé odpoledne. Když odcházel, ještě se mě zeptal, zda platí to, že se k němu přijdu v pátek podívat. Co to povídá, to jsem mu slíbil? Vždyť si to nepamatuji, tak starý zase nejsem a sklerózu nemám.

Celý následující týden byl příšerný. V úterý jsem hovořil s panem Bruck, starší pán, příjemný gentleman, a posezení s ním je vždy příjemné. Povídali jsme si dlouho, celé odpoledne. Když odcházel, ještě se mě zeptal zda platí to, že se k němu přijdu v pátek podívat. Co to povídá, to jsem mu slíbil? Vždyť si to nepamatuji, tak starý zase nejsem a sklerózu nemám.

„Měl by sis dojít k lékaři, Johne. Poslední dobou jsi nějaký unavený a roztěkaný. Ať se na tebe raději podívá,“ poradí mi, než odejde.

Ne, k lékaři se mi nechce. Vždyť se cítím zdráv. Pravda je, že poslední dobou bývám unavený a spát, jak už jsem řekl, také nemůžu, ale to přece není žádná nemoc. Překonám se a zajdu k doktorovi, vždyť za to nic nedám a alespoň si budu moci být jist, že mi nic není.

„Tak co vás trápí, pane?“

„Vlastně nic, ale spíše všechno.“

Povím mu jak mi poslední dobou je, že to nejspíš nic není a že rychle zase můžu jít. Prý ano, od něho ano, ale měl bych si zajít na psychiatrii. Bože, proč? To přece nemůžu. Znám místní lidi, hned by se rozkřiklo, že pastor je blázen, a já bych to tu mohl zabalit. Vždyť to přece nemůžeš chtít, Bože? Nikam nepůjdu, připravím si kázání, přes týden si trochu víc odpočinu a všechno bude jako dřív.

O čem bych mohl kázat. Prosím, ukaž mi na něco, Pane. Sedím s Biblí hodinu, sedím druhou, usínám. Manželka mě probudí. Jestli bych neměl nechat v neděli kázat raději Petera. Asi ano, to je dobrý nápad, raději mu hned zavolám.

„Jistě, můžu si na neděli připravit kázání... Ano nebude to problém, vždyť je teprve pátek, času mám dost... A Johne, slyšel jsem, že jsi byl u doktora, co řekl? Zajdi si za ním, Johne. Budeme se za tebe modlit.“

Tak co mi zbývá, když i Peter, starší sboru, mi doporučil za psychiatrem zajít. Přece nezáleží na tom, co si o mě budou potom lidé myslet.
***

„Slyšela jste to?“, nakloní se jedna paní k druhé, „pastor byl v pondělí za psychiatrem! Nevím jak vy, ale nechci, aby nás tu vyučoval věcem Páně nějaký, nedej Bože, blázen.“

„To je hrozné, celou dobu si člověk myslí, jak má ten muž věci srovnané, a ono potom tohle. Prý teď odjel na dlouhou dovolenou. Zatím sbor převezme Peter.“


 celkové hodnocení autora: 91.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 3 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 4 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 25 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 CATHERINE 17.12.2009, 10:55:35 Odpovědět 
   Super a perfektní! Až se hrozím, jaká dvě nijak libozvučná slůvka píšu, ale co vyjadřují- to je teď důležitější. Velmi povedené dílko. Velmi.
 Šíma 02.06.2008, 15:47:17 Odpovědět 
   Trochu mě mrzelo, do jakých řečí se náš pastor (kněz) dostal... Nejsmutnější na tom je, že ačkoliv se snažil sebevíce pomáhat svým bližním (jak káže písmo) a každému byl připraven pomoci, když se dostal do potíží, ostatní jej odvrhli, jako by pro ně nic neudělal... Líbilo, ačkoliv je příběh vážně trochu smutný a vypráví o lidech (takových jací ve skutečnosti patrně jsou a to bez příkras a namlouvání)... Jdu, než tu zase něco plácnu! ;-) Jednička?

P.S. Možná by stačilo napsat: Hezký psychologický příběh! ;-)))
 Jan Hajek 02.06.2008, 14:07:12 Odpovědět 
   Ahoj... Hooodne tezke tema sis vybral... Ale *Thumbs*, zpracovaní se ti povedlo... Postupná proměna myšlení, monology... Nevim, co bych tomu vytknul... Snad pár frází, ale kdo si toho všimne... Kdybys to zajímavě rozpracoval, byla by to zajímavá psychologická knížka. Držím palce a těším se na další příspěvky. :)
 amazonit 02.06.2008, 12:25:09 Odpovědět 
   vítej,
jednu chvíli jsme svou prací naplněni, žijeme jí, pro ni, plni elánu a náhle, vše se zdá tak marné a zbytečné a hledáme smysl toho všeho, přepadne nás únava a...
pěkně jsi to sepsal, i když s tímto fenoménem se u nás spíš setkáváme v pomáhajících profesích sociálních a zdravotnických...
podařilo se ti postihnout onu narůstající pochybnost a smyslu snažení, onu vtírající se nespokojenost, nepokoje...
závěr je smutný, ne tak v pravém slova smyslu, spíš, je to takové za dobrotu na žebrotu a ti, co mají ústa plná milosrdenství a odpuštění se najednou odvracejí

mám tu vypsáno pr věciček, které mi neštimovaly a daly by se vylepšit

-nemluvil s ním víc než pár slov - nepromluvil, neprohodil
-kázal už jsem na to mnohokrát - spíš na toto téma, nebo kázal jsem o tom
-komu může, tak uškodí - tomu uškodí nebo kde může, tak uškodí
-Celý následující týden byl příšerný - opakuje se to ve dvou odstavcích
-příjemný gentleman, a posezení s ním je vždy příjemné - jedno příjemné by se hodilo změnit
-co si o mě budou potom - mNě
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Mr Solaiman
(15.1.2021, 11:53)
VNVNVNM
(8.1.2021, 09:15)
albert lisy
(8.1.2021, 06:41)
andrerushell
(7.1.2021, 12:46)
obr
obr obr obr
obr
Random z hviezd...
meduza
Letní přemítání
Filip Vávra
Neznámo, 12 čas...
Gardenboy
obr
obr obr obr
obr

Balada o mouchách
Wavik
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr