obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska klade odpor jakémukoliv osudu."
Miguel de Cervantes y Saavedra
obr
obr počet přístupů: 2915699 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39814 příspěvků, 5810 autorů a 392512 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Ohromný a spravedlivý úd ::

 autor Alan de la Pont publikováno: 22.07.2008, 7:13  
 

V šedobílých stěnách, jako v peřinách času i prostoru. Nad našimi hlavami krouží a zdvihá se ohromný úd spravedlnosti nad již vyřčeným, a skutky, které stali se bazálním a elementárním zlem. V kopcích dlouho a teskně skrývající se moudrosti vězí špalek osudu, na kterém krájí se pravda a lež do jednoho kotle. Co rys svýma očima uviděl – to ty člověče, nezpochybňuj. Zamkni se ve stěnách ztotožněné síly a nech balzamovače duší, aby vnesli do dění trochu světelných paprsků.

Tenká skořápka byla rozkřápnuta vejpůl. Na každý z pytlů máme svou záplatu a každá záplata se dá ozátkovat přesně určenou dogmatickou zátkou s číslem a letopočtem. V korunách stromů, tam kam obyčejný člověk nedohlédne, tam jsou k vidění ty opravdové skvosty k pokoukání. Větví prohýbá se a listy odpadávají na půdu, ve které skomírají naše kořeny. Výtvor, jehož autor se nepodepsal, jen vyryl do kmene kosočtverec a tajně doufal, že ho za to budu obdivovat. Každá věc, která nenese náš vlastnoruční podpis, musí být pošpiněna a znehodnocena. Je to urážka autorského práva. Kdo rozhoduje o právu toho, co nevytvořila lidská vůle? Lidská zlovůle.

Konečně se míč dává do pohybu a dnešní mač může směle začít. Připoutejte se ke svým sedačkám, dámy a pánové. Tohle mistrovství nám zatím dokazuje, že nemůžeme nikdy ani tušit, co se stane v příštích sekundách, natož pak v minutách a hodinách a před námi je nyní celé utkání o pohár mistrů světa v kolosální naivní hlouposti. Po výměně trenéra máme obrovskou šanci na úspěch, však představte si…, dámy a pánové, to napětí, ty nervy z oceli, to úsilí, kde neexistuje žádné zadostiučinění, aby se tomu vyrovnalo. Máme vynikající vyhlídky, dámy a pánové. V čele útoku stojí nezdolatelný (časem) a ohromující (velikostí svojí hlavy) výtvor samotných nebes náš slavný (a opěvovaný) Cyril Holdner. Náš sentiment, dámy a pánové, nás donese až k pověstným nebesům.

Kulička stvořená z listového těsta se při cvrnknutí moc nepootočila, jenom tak nenápadně změnila svůj tvar. Za to Země se pořád otáčí a vesmírné rozpínání pokračuje. Máme pocit, že je to naší zásluhou, ale přitom jsme pro to neudělali prakticky nic. Jenom si myslíme, že máme jasno a přitom je oblačno a z mraků padá déšť z kapek nejistoty a bádání o významu a podstatě koule.

Čemu tvůj rozum, člověče, neporozumí – to nezpochybňuj. Klárka si hraje s panenkami a představuje si, že je již velká a dospělá a panenky jsou jejími dětmi. Kárá je a snaží se je vychovat – panenky si ale dělají, co chtějí. Řekne jim, aby po sobě uklidily tu špinavou podlahu a ony (si zbaběle) sedí a trucují. Řekne jim, aby si šly hrát ven na dvorek, ale ony zatím (zbaběle) sedí a trucují. Řekne jim, aby byly hodné a ony (zbaběle) jsou. Její mateřský pud se stává holou nenávistí.

Kapitán lodi opouští palubu před jejím potopením v převleku za lehkou ženu středního věku, která má nadpozemský cit pro hraný žoviální smích a výběr paruky na slavnostní večer. Loď se potápí a klesá na dno mezi ostatní vraky…


 celkové hodnocení autora: 95.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 2 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 6 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 18 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Te Bi 29.07.2008, 18:51:49 Odpovědět 
   Ach jo, šifra... Ačkoli mě mé okolí zásobovalo od malinka publikacemi s tristními názvy jako Veselá matematika a Propočítej se k úsměvu, školáčku, mou největší roz(pře)lousknutou šifrou je ta mistra Leonarda.
Lezoucí nitě taky ráda nemám - moje výšivky s motivem motýlků vypadaly často spíš jako roj postřelenejch čmeláků.
A tak jsem se musela smířit s tím, že vládcem vesmíru nebudu. No, ale to mi nebrání užít si tvý chrlení načernalý rozhorlenosti.
Nechci nudit tím, že řeknu, že mě to opět nezklamalo, a tak to neříkám. :)
"Velikost hlavy" mě dostala, stejně tak závěrečnej odstavec.
Jen mě tak napadlo u věty s těma balzamovačema... My je máme přesvědčit, aby vnesli do dění trochu slunečních paprsků? Je to záměrný použití jakýhosi paradoxu? Já totiž nevím. Protože balzamovače bych považovala za někoho, kdo se slunečním paprskům bude bránit, kdo žije ve tmě, a proto bysme se je měli spíš pokusit... přesvědčit, aby nechali pro světlo místo.
Bla bla bla - vím, a proto končím. :)
 ze dne 29.07.2008, 20:42:52  
   Alan de la Pont: Ahoj. Balzamovač, člověk, který světla moc nevidí. Nemá možnost, protože pořád ošetřuje mrtvá těla a nedostává se mu prostoru. Neříká nic - povídá si s mrtvolama a to je jeho svět. V tomto případě se jedná o paradox. Člověk, který nevidí svět z toho pravého úhlu pohledu má paradoxně mluvit do života jiných lidí - příklad králů, politiků, analytiků a různých teoretiků všeho druhu, kterým ve finále uniká podstata věci. Děkuji ti za návštěvu a krásné zamyšlení. Měj se pěkně;-)
 Šíma 22.07.2008, 10:02:57 Odpovědět 
   Není v tom "hromada" pomíjivosti? Četl jsem 2x a patrně budu muset ještě jednou. Co odstavec to jiný obraz, není to špatné, jako bys před očima viděl jeden velký a vyzývavý obraz, ale nedokázals jej popsat najednou a proto jsi jej rozkouskoval do těchto na první pohled absurdních obrazů...

Líbilo i nelíbilo, zaujalo, donutilo k zamyšlení... Jeden neví, co si z toho vzít... Jedna až Dvě! Budu se držet Tvého ponaučení: "Čemu tvůj rozum, člověče, neporozumí – to nezpochybňuj." ;-)
 ze dne 22.07.2008, 14:45:42  
   Alan de la Pont: Vím, je to divoké - jako obvykle. Je to hlavně o člověku, co by vládci nad světem, co se mýlí a polyká s hořkostí plody svého zla a nerozumu. Mezitím spousta jiných narážek, třeba je ještě někdo dešifruje...
 čuk 22.07.2008, 7:12:57 Odpovědět 
   Surrealistická struktura se dost často lomí do abstraktních psudomouder, jakýsi dost povýšený dohled či posuzování. Někdy příliš konstruktivní či symbolická spojení nahrazují obrazná spojení. Ač bývají podobné texty roztříštěné, zde je to spíš soubor momentek, nějakou spojovací nit se mi nepodařilo najít: snad jakési předznamenání úpadku.
skutky stali? větví (lépe větvoví)
 ze dne 22.07.2008, 14:49:05  
   Alan de la Pont: Ano, úpadek, tak by se to dalo taky nazvat. Úpadek do věčného přemýšlení. Je to taková šifra, kdo jí pospojuje a nalezne tu pověstnou nit, bude vládcem vesmíru:D
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
marker.publishers
(27.10.2020, 20:24)
Emmajackson2711#
(23.10.2020, 08:22)
Filion
(14.10.2020, 22:49)
Koala
(14.10.2020, 20:43)
obr
obr obr obr
obr
Není to málo?
Bira
3.ŠIMPANZ
aegitalos
BOJ
micromys
obr
obr obr obr
obr

JARNÍ 2007
Floridor
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr