obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Bojíš-li se smrti, kde nalézáš odvahu žít?"
estel
obr
obr počet přístupů: 2916012 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39822 příspěvků, 5843 autorů a 393393 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Fejeton o fejetonu ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Fejetony z šuplíku
 autor Lollo publikováno: 25.07.2008, 18:13  
Tak trochu trhlý návod na psaní fejetonů:-).
 

Asi před rokem mi přistála v e-mailové schránce SOS prosba od nějakého neznámého studenta: „Ahoj, četl jsem tvé fejetony na netu, potřeboval bych nějaký do slohového cvičení, nemohla bys ho pro mě napsat?“ Jsem zvyklá na ledacos, obzvláště co se týče mé internetové pošty, ale tento mail mě mírně rozhodil. Nehledě na fakt, že onen student se právě chystal dopustit podvodu na své nic netušící učitelce či učiteli, vyvstala mi na mysli otázka: „Jsem vůbec způsobilá ke psaní fejetonů?“ „Mám tu správnou kvalifikaci dávat rady v této oblasti nebo dokonce za někoho psát slohové práce?“

Kdysi jsem i já dostala za domácí úkol napsat fejeton. Už je to tak dávno a přesto si pamatuji, jak jsem se zhrozila: „Ježíšmarjá, copak já vím, jak se píše fejeton?“ Dnes díky pokročilé technice v podobě počítačů šetřím naše lesy, ale tenkrát zcela jistě skončilo několik nebohých stromů nemilosrdně v koši. Své domácí slohové práce jsem řešila důmyslným rozšířením okrajů, na kterých by mohlo z fleku přistát letadlo, přesto jsem si s tímto literárním žánrem nevěděla rady. Dost jsem se nad svým prvním fejetonem napřemýšlela a dnes můžu zcela zodpovědně prohlásit jediné: „Fejeton není úvaha, proto svůj mozek pošlete klidně na pivo!“ Mozek je vůbec divný orgán. Řekla bych, že žije zcela nezávisle na svém hostiteli. Je tam tak trochu na návštěvě. Dělá po sobě bordel a neuklízí. Někdy se dokonce zdá, že se vám v hlavě usídlil jiný mozek. To si pak říkáte: „Vážně si tohle myslím?“ „Ne, to si myslí jenom ten hloupý mozek. Já fakt za nic nemůžu.“ Přemýšlení – to je to, co u fejetonu rozhodně nemůžete potřebovat, pokud nechcete své čtenáře rozplakat, tak nedopusťte, aby vám mozek do psaní kecal! Myšlenky se vám začnou různě kupit a větvit a nakonec si budete muset vzít prášek na hlavu. A pamatujte si: „Já vás varovala!“ Tak tedy odkládám svůj mozek do skleničky a v neblahé předtuše píšu dnešní fejeton o fejetonu a už teď vím, jak nevděčná práce mě čeká. „Ano, vy tam vzadu, já vás vidím, jak se škodolibě posmíváte!“ Zkrátka a dobře, v dnešním fejetonu se trochu porochňáme v tom, co má správný fejeton obsahovat a jak by měl vypadat.

Zjistila jsem, že není vůbec snadné sepsat jednoduchou definici fejetonu. Kolem mých přátel se určitě mnoho fejetonů do dnešního dne nevyskytlo, o čemž svědčí jejich chytré poznámky. Namátkově: „Fejeton je jenom takový malinký sloupek.“ „Ne, fejeton je podstatně delší útvar.“ „Fejeton určitě neobsahuje přímou řeč.“ „Fejeton je vlastně převlečená povídka.“ Dokonce padlo podezření, že je to mazaná nadávka. Začínám pomalu propadat panice. Volám našim. Napadá mě, že mé nejdražší rodičovstvo (vcelku sečtělé) bude třeba lépe informováno. Už při prvním zazvonění mi mozek našeptává, jaký to je nesmysl. „Huš do skleničky, mozku…“. Telefon zvedá máma. „Cože?“ „Co je to za blbej dotaz takhle večer?“ „Dávaj zrovna Vyvolený“, říká s nadějí v hlase. Evidentně doufá, že to vzdám. Jsem neodbytná. „Řekni mi, jak se pozná správný fejeton!“, máchám výhružně sluchátkem. Slyším tátu, jak říká: „Ta holka prostě nemá nic na práci, tak vymejšlí pořád nějaký blbosti“. Hm, tak to teda pěkně děkuju.

Tenhle pokus mi nevyšel. Ale snažila jsem se. Mozek se potutelně chichotá, asi přes něj hodím deku. Tak jinak. Začnu z jiného konce. Nebo ze začátku? No dobře. Jak se to vezme. Úplně klidně si můžete myslet, že je konec a on to je začátek. A nebo doufáte, že jste před startovní čárou a ejhle, ona to je cílová. Koneckonců už moudří Budhisté říkali: „Cíl je cesta“. Trochu to okecávám, ale jde mi to pěkně, né?

Pokud vám tedy fejeton nekontrolovaně dezertuje k úvaze, vyhoďte papír (případně klávesnici) a začněte znova. Fejeton se musí psát s lehkostí motýla, který poletujíc z květiny na květinu, ochutná jejich sladký nektar a vzápětí někde v klidu a míru (a v deliriu) skončí svůj kratičký přelétavý život. Slovy Ondřeje Neffa: „Pište tak, jak vám zobák narost!“ Takže speciálně pro VÁS (rejpaly) jsem vyhledala na internetu jednu z mnoha definic: „Fejeton je charakterizován jako kratší žánr umělecké publicistiky, vyslovující se vtipnou, zábavnou a přitažlivou formou k nejrůznějším otázkám současnosti. Jeho zvláštní formou je podčárník, sloupek, kurzíva, a entrefilet, mistrem tohoto žánru byl český prozaik, dramatik, novinář, básník, překladatel Karel Čapek.“

Nazrál čas na menší experiment: Al-Kajda, Al-Kajda, Al-Kajda. Jestli teď nechápete, tak to nechápete správně. Jen jsem si chtěla ověřit, jak funguje špionážní služba v naší republice. Někde jsem si totiž přečetla, že má za úkol mimo jiné ověřovat všechnu podezřelou korespondenci a články se slovem Al-kajda. Uznávám, že souvislost těchto dvou témat je poněkud chabá, ale nezapomeňte, že mám svůj mozek momentálně v podroušeném stavu ve skleničce. Chci tím naznačit další přednost fejetonů, nad kterou každá Běžná Úvaha zbledne závistí. Ve fejetonech totiž můžete poměrně snadno odbíhat od tématu a když to zvládnete dostatečně bravurně, často si toho Běžný Čtenář vůbec nevšimne. Nyní vám vypíšu v bodech, na jaké další výhody se můžete jako fejetonista těšit:

1. Můžete vést noční život zhýralého bohéma, pokud vedete zcela nezhýralý život svobodné matky (jako já), tak se tím vůbec nechlubte, neboť tím Běžného Čtenáře velmi zklamete.

2. Nemusíte se namáhat s ověřováním fakt, jak je potřebné u většiny spisovatelů a novinářů. Když po vás někdo bude chtít zjistit fakta, uchylte do nejbližší kavárny a do zavírací doby tam poslušně setrvejte.

3. Nemusíte psát vůbec pravdu. Dokonce se od vás očekává, že budete bezostyšně lhát, jako když tiskne. Prohlídněte si tedy svůj fejeton, každou pravdu pečlivě vyberte a nemilosrdně udupejte. Ostatní polopravdy a lži zveličte minimálně pětkrát a poté se odeberte do své oblíbené kavárny s pocitem dobře vykonané práce.

4. Pokud vás psaní fejetonů živí, můžete v nich beztrestně naštvat každého, na koho máte spadeno a ještě dostanete honorář.

5. U psaní fejetonů se pobavíte. Už Terry Pratchett říkal, že „Psaní je ta největší zábava, jakou si člověk může užít sám“. Pokud jste jediní, kdo se u vašich fejetonů válí smíchy, nevadí, smích je zdravý a tudíž ušetříte za lékaře.

6. A poslední rada je pro naprosté zoufalce, kteří opravdu nesesmolí ani ten nejkratší fejeton pod Sluncem: „Pořiďte si fretky!“ Nechte fretky ledabyle proběhnout po klávesnici a dopište nadpis. Ověřeno v praxi.

Takže tím bych shrnula dnešní téma. Doufám, že jste vše dostatečně pochopili a s případným honorářem za vaše fejetony se se mnou rozdělíte. Pokud máte nějaké negativní reakce, tak vás varuji: „Nepište mi je, nebo o vás napíšu fejeton!“ Pokud máte kladné reakce, pošlete mi čokoládu. Tak a teď si vyndám svůj mozek ze skleničky. Málem bych zapomněla: „Al-Kajda, Al-Kajda, Al-Kajda…“.


 celkové hodnocení autora: 98.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 2 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 10 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 26 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 čuk 27.07.2008, 16:53:53 Odpovědět 
   Teď rozumím tomu: choditi jako kočka kolem horké kaše. Dokonce jsem četl knihu o tom, jak spisovatel není schopn napsat knihu, a vystačil s okecávačkam na 200 stran a nenapsal knihu. Jaký návod, takový fejeton, taková spisovatelka. Ta je z té trojice nejzajímavější. Ještě jsi nenapsala, co by tě napadlo, kdyby sis vyšla na procházku. Ale dá se tam zasmát, dá. Ale můj humor to není, ane dle Cimrmanovy teorie poznání
 ze dne 27.07.2008, 17:22:00  
   Lollo: Díky, Čuku za okecávací koment na okecávací fejeton:-) Mno hold vždycky se nemůžu trefit do vkusu každého, tak snad příště:-)
 ze dne 27.07.2008, 16:54:35  
   čuk: ane= ani
 Charlotte Cole 25.07.2008, 20:49:39 Odpovědět 
   Kdepak obtěžovat! Myslím, že ten smích je potřeba. A ne každý z nás je obdarován schopností psát humorné texty (třeba já to neumím... zatím...). Takže toho pořádně využij. Smích prý léčí, takže máš v rukou docela účinnou medicínu... ;-)
 Charlotte Cole 25.07.2008, 20:25:30 Odpovědět 
   Paleček nahoru! Moc se mi to líbilo, zasmála jsem se a doufám, že nám sem brzy přidáš další neméně zábavný fejeton!
 ze dne 25.07.2008, 20:32:44  
   Lollo: Ano, ještě vás chvíli budu fejetony obtěžovat, páč jich tu pár ještě v šuplíku mám a doufám, že budu mít i nějakou další energii napsat další fejetony, jelikož témat je pořád plno, ale nějak mi chybí ta energie. Díky.
 Šíma 25.07.2008, 18:39:47 Odpovědět 
   Dočetl jsem se, dosmál, ještě teď se usmívám, ale brzy mi přimrzne úsměv na rtech, bo musím napsat nějaký ten komentík, čili reakci na Tvé dílko... Ne, abys o šímovi napsala! Nebo víš, co? Klidně ano, rád se znovu zasměju! :-DDD

Toto dílko bych mohl klidně označit nadpisem: "Jak se naučit psát fejetony - snadno a rychle..." ;-) Návody psané s nadhledem se mi líbí, sám jsem jich již několik spáchal (ale to jen opravdu na okraj - jak jsou dobré uvést nemohu). Kdybych tyto literární útvary psal (fejetony samozřejmě), jistě bych si Tvé ponaučení vzal k srdce a jak se znám, odběhl bych každou chvíli od tématu, takže by byl můj text brzy nečitelný, nudný a suchý (zkrátka o ničem)!

Vážně líbilo, jen nechápu, co s tím má společného "Al-Kajda", teroristé přeci fejetony nepíšou, jen si nechávají psát zprávy do Černé kroniky a pokud vládnou humorem, pak jistě jen (a pouze) tím černým! Známka je jasná a tak ji tu nemusím uvádět!

Fejetonům (i nefejetonům) zdar! ;-)
 ze dne 25.07.2008, 19:15:44  
   Lollo: Ta Al-kajda tam prostě byla schválně navíc a úplně nesmyslně, abych jako předvedla, že ve fejetonech se dá často odbíhat od tématu, pokud se to nějak pak ve finále podaří skloubit. No nevím, jestli to bylo z toho jasné, asi ne:-))
 Adrastea 25.07.2008, 18:13:09 Odpovědět 
   Většinou se zdejších "fejetonů" děsím, ale tenhle mě mile překvapil. Dost jsem se pobavila. :)
Jediné, do čeho bych si tu troufla rýpnout, je interpunkce mezi přímou řečí a větou uvozovací - čárky a tečky se píší vždy před uvozovky, ne za ně.
A ještě mi tam jedna nebo dvě pasáže přišly slabší, takové až zbytečné, ale to už je jen můj zcela subjektivní názor. :)
 ze dne 25.07.2008, 19:16:28  
   Lollo: Jó, ty moje neštastný uvozovky, pokaždý je napíšu jinak:-) Díky za koment a hodnocení a briskní vložení příspěvku.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Ammes
(10.5.2022, 19:50)
Míra Zdanovec
(26.4.2022, 15:45)
Novalie
(12.12.2021, 23:06)
stromeček
(7.12.2021, 21:05)
obr
obr obr obr
obr
Reborn
Gorr GrimWolf
NA KOPEČKU - &q...
Oskar
Jen ty, má milo...
Dívka za zrcadlem
obr
obr obr obr
obr

Intoxication
MrsSelfDestruct
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr