obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska je povídka v citoslovcích."
C. Baudelaire
obr
obr počet přístupů: 2915420 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39594 příspěvků, 5749 autorů a 390798 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Mamma Mia! Meryl Mia! ::

 autor Vlaďka publikováno: 23.08.2008, 6:03  
Filmová recenze
:o)
 

Vypravila jsem se na film, na který by intelektuál vůbec nešel, a pokud ano, tak by to rozhodně nepřiznal. Je přece jasné předem, co to bude za hrůzu. Považte, vašnosto, už jenom ta ABBA, že? Nebyla to tedy ani Zvětšenina ani Doktor Živago, ale letní, romantický, kýčovitý doják se zpěvy a tanci, Mamma Mia!

Kýč! Kýč zleva, kýč zprava, kýč v hudbě, kýč v prostředí, kýč přede mnou, kýč za mnou. Ale moment … ten kýč je nějak přiznaný! Obloha je příliš černá a hvězdy příliš dokonale září. Moře příliš romanticky nočně ševelí a hlavní hrdinky jsou příliš rozverné na ženy pozdně středního věku. To je i na kýč moc. Tenhle kýč paroduje sám sebe. Už to není kýč, ale fór.

Po čtvrthodině vás strhne smršť energie. Šijete sebou na sedadle, zpíváte nahlas a bezuzdně se chechtáte. Všechny letní muzikály od Pomády až po Hříšný tanec mají jedno společné – mládí a první lásku. Ona má sedmnáct, on o pár ročků víc, nebe je modré, pláž žhavá a mládež bujará a všechno je to myšleno sakra vážně a osudově. Tenhle je ale jiný. V tomhle muzikálu o mládež téměř nejde. Tady se skvěle vyblbují tři padesátnice a tři padesátníci a bezkonkurenčně válcují omladinu o jednu až dvě generace mladší. Však taky Meryl Steep, když se jí ptali, proč tu roli vzala, odpověděla: „Abych zahanbila své děti.“ Tak to se jí opravdu povedlo. Tuhle dámu na prahu šedesátky, ověnčenou Oskary jsem ještě nikdy neviděla zahrát špatně. Ať to byly Vzpomínky na Afriku, Kramerová versus Kramer nebo třeba komedie Smrt jí sluší. A teď ke všemu ještě úžasně zpívá a tančí tak, že by leckterá sedmnáctka na hip-hop kempu záviděla.

A pánové? „Bond, James Bond“, Pierce Brosnan je ve své bílé rozhalence prostě k sežrání a to, že zpívá jen o fous méně falešně než Bohdalka mu na sexappealu neubírá a když Colin Firth hrábne romanticky do strun a spustí baladu jemným sametovým hlasem, odhazují dámy pomyslně kalhotky v dál.

Finále, kdy na pódium vkluše celá obstarožní šestice v oflitrovaných zvonech a dvaceticentimetrových briketách a bezostyšně se zpěvně i tanečně vyblbuje je prostě úžasné. Považte, oni si to opravdu užívají! Ta energie, která vás dvě hodiny zahlcuje, by rozsvítila jedno středně velké město. Titulky skončily a nikdo se ani nepohnul. Nikdo nechtěl jít domů. Litovala jsem, že to nevidím někde v Itálii nebo Řecku, protože tam by už od půlky filmu lidi stáli na sedadlech, tleskali, zpívali, tančili a pařili.

Před pár lety prohlásila Meryl Streep, že ji štve, že v Hollywoodu nejsou žádné kvalitní role pro ženy jejího věku. Vždycky je to nějaká čůza tchýně nebo směšná zřícenina. A když tohle řekne herečka, která jako jedna z mála kvalitní role dostává, tak co mají říkat ty ostatní, méně schopné, že? V kultu dokonalosti a mládí, kdy blbnutí se nehodí pro dámy nad třicet, a které by měly tak maximálně chodit na operu a tančit valčík, mě tahle její role dokonale přesvědčila o tom, že i ženské vrásky jsou sexy a že je vcelku jedno, jestli máte kilo navíc či povislá prsa a že nemusíte ve chvíli, kdy kolagen přestane dokonale fungovat, radost ze života zabalit. Takže to nejlepší mě teprve čeká. Už se těším, až mi bude padesát.

Skvělá baba, ta Meryl. Díky!
:o))


 celkové hodnocení autora: 98.2 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 8 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 21 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 90 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Jessi.L 11.01.2011, 17:45:35 Odpovědět 
   film rozhodně není hlubokomyslný filozofický počin, ale je dobrá oddechovka právě v případech, kdy má člověk přemýšlení tak akorát po krk.
Alespoň pro mě :)

moc se mi líbil výraz "obstarožní šestice" ;)
 Tracy Harper 27.08.2009, 13:54:54 Odpovědět 
   Myslete si o mně co chcete, ale i když je to blbina, mně se ten film líbil. Ten kýč se dal čekat a člověk se u toho zasmál. Šli jsme na něj se školou a rozhodně lepší než učení :) A Meryl je fakt super.
 paryba 19.02.2009, 12:57:26 Odpovědět 
   Měla jsem to "štěstí" shlédnout Mamma Mia, sotva k nám tahle věc přišla, a Tvá recenze přesně vystihuje, co se dělo na plátně i za ním. Dobře jsem si početla. Díky!
 sirraell 19.02.2009, 12:36:09 Odpovědět 
   Ja myslim, ze to recenze je, tady v Londyne, jsou recenze velmi osobni a casto psane z humorem, cim extragavantnejsi recenze, tim oblibenejsi recenzista...
Film jsem videla, i kdyz do kina jsem nesla (prece se verejne neukazu na takove kravine...), film jsem si moc uzila. Jak sama rikas, to uz neni kyc, ale for. Takove feel good movie. Clovek na tom nemusi moc premyslet, jen se uvolnit, zaspivat si, zatancit a uzit si to. uzila jsem si take tvou recenzi... ;o)
 Svetla 19.09.2008, 21:44:22 Odpovědět 
   Taky jsem byla tenhle týden na Mama Mia a rozhodně nelituji. Krom toho myslím, že to recenze je.
 Eifelovka 12.09.2008, 17:52:29 Odpovědět 
   Film jsem viděla, je skvělej. Líp bych to nenapsala.
 čuk 11.09.2008, 10:27:42 Odpovědět 
   Skvělá recenze s velice osobními prvky a i dost parodick. Tedy je to něco jiného než běžné recenze., Opět důkaz, že stereotyp vyhrává nad složitější novostí. Ale stereotyp bývá někdy laskavější. Přidaná laskavá moudrost a pro tebe opět charakteristický optimismus a s pohlazující nadsázkou. Objednávám si u tebe napsání recenze na můj muzikál Dvě jeptišky a čert, kde zpívám čerta. Měj se fajn. Film jsem neviděl.A hudbu téměř neposlouchám ( do muzikálu jsem napsal jen veršovaný absurdní text), hudbu napsal jiný recesista.
 ze dne 19.09.2008, 22:48:35  
   Vlaďka: Ahoj Čuku, zdravím Tě, čerte. :o) Recenzi napíšu ráda a doufám, že zdravíčko slouží.
 Black Cherie 06.09.2008, 21:45:31 Odpovědět 
   I přes úžasnou recenczi (nebo spíš reklamu), stále ve mně tento film vzbuzuje nedůvěru... :-)
 Marťas 28.08.2008, 9:52:16 Odpovědět 
   Recenzet si musí uchovat osobní odstup, takže tohle by bylo nutné přepsat nebo uznat jako úvahu/zamyšlení... film jsem viděla už pětkrát a vím tedy, o čem je řeč.. tvoje recenze/úvaha není špatná, ale rozporuplná a víceméně bez skutečného závěru.
 kulkul 24.08.2008, 18:58:16 Odpovědět 
   Jaký je poměr kýče a kvality, a pro koho vlastně je umění - to je téma jako hrom. A každý soudný člověk se dřív nebo později s kýčem smíří, či uzná jeho (i estetickou) sílu. Mě, ač "odkojený" Led Zeppelin a Yes, dnes opravdu mrazí při Abbě. Viděl jsem klip jak Agneta takhle jako mrkne do kamery... - Bože, tolik pravdy a života v tom primitivním laciném gestu... Říkáš to přesně: od určitého stupně kýč hraničí s pokorou a úctou k člověku, komerčně sice ale bez zábran pozitivně směrem k životu opodstatňuje sám sebe.
 ze dne 24.08.2008, 20:14:50  
   Vlaďka: Členové ABBY byli v době své slávy štastní, zamilovaní a plní energie a nápadů...a taky lásky. A to prostě v těch písních je. Nedivím se, že odolali všem nabídkám dát se dohromady. Vědí proč, dnes je pro ně všechno jinak. Díky za hodnocení. To podepisuju. Když jsme u těch Zeppelinů, tak před třemi lety jsem byla na Colours of Ostrava na koncert Roberta Planta a byl to největší hudební zážitek, jaký jsem kdy měla. Úžasný. Tam jsem pochopila co je hudba a jakýma kravinama nás vlastně krmí z rádií.
 Tlapka 24.08.2008, 13:55:23 Odpovědět 
   Recenzi psanou s humorem bez suché kritiky vidím poprvé :-) Není to špatný pohled. :-)
P.S.: Zvažovaly jsme s holkama, jestli na to zajdem a teď už to vím - ano, i kdybych měla jít sama :-D
 ze dne 24.08.2008, 20:10:20  
   Vlaďka: Vůbec neváhej :o))
 Albireo 23.08.2008, 16:48:45 Odpovědět 
   Inspirován Tvým textem jsem si na zítřek rezervoval lístek.
 ze dne 26.08.2008, 14:10:16  
   Albireo: Samozřejmě líbil. Hudba od ABBY snad nemůže být slabá (dodnes mě mrazí, když slyším Fernanda), zahrané ukázkově od těch tří Dynamitek až po mladou Sophii, úvodní nápad s pozváním potenciálních tatínků na svou svatbu se ukázal dostatečně nosný - jen mám dojem, že druhá půlka filmu je přece jen slabší než začátek.
 ze dne 24.08.2008, 20:09:55  
   Vlaďka: Měla bych brát provize z distribuce :o)) Dej vědět, jak se ti líbil.
 Šíma 23.08.2008, 11:16:36 Odpovědět 
   Jo, jo... Spíše to vypadá na takové zamyšlení. Recenze bývají vesměs nudné a "o ničom". Tvé dílko se vcelku dobře četlo a pobavilo! Co si přát více? ;-)
 Josef Novotný 23.08.2008, 11:10:26 Odpovědět 
   Myslím, že Streapová je kvalitní herečka a jako jedna z mála dokáže zahrát téměř vše ( viz. ďábel nosí pradu), a naprosto s tebou souhlasím.
Na film jsem šel s jedním Němcem v deštivém Irsku. Byli jsme jedinní muži v celém kině, navíc jsme seděli vedle sebe a měli společný popcorn...prostě jsme vypadali stejně výstředně jako trojce chlapáků ve zvonech při závěrečném Waterllo...Němec se nezasmál ani jednou, já dvakrát (z toho jednou, když začal zpívat snad nejhorší James Bond v historii)
Výsledek? Ztracenných 5 euro a litování se, že jsem snad radši nešel na Wanted.
Ale Abbu mám rád a že ji to haní?Takový film? Snad ani,ne, jak říkáš je to přece jenom sranda. Bohužel pro mě asi již moc ne velká.
 amazonit 23.08.2008, 6:03:27 Odpovědět 
   pěkné postřehy, naznačeno jen to, co je o filmy obecně známo plus okořeněno typickým humorným odlehčením...
jen mi malinko vadí, že v tak krátkém textu se věnuješ obému - filmu a později herečce (ostatně dokonalá byla v Prime:o)) a nic není jakoby dotažené do ,,nějakého konce", když je to recenze na film a skončíš u sebe
pak bys to spíš měla nazvat ,,fejeton"
recenze je spíše sušší, podrobnější atd., atd.
rozhodně nenudíš, což je fajn
 ze dne 23.08.2008, 11:07:46  
   Vlaďka: Jo, není to recenze, proto jsem tam dala i smajlíka. Asi jsem to měla nazvat jinak. je to spíš úvaha nad filmem. Díky :o)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Hithyshi
(24.1.2020, 13:50)
PetitAte
(13.1.2020, 09:49)
Marcela41
(10.1.2020, 09:22)
Banik
(2.1.2020, 09:56)
obr
obr obr obr
obr
NATTY - 1. kapi...
Lillian Bann
XI. Šalinkartu?...
Quenťoš
Pro lásku.., z ...
Anavi
obr
obr obr obr
obr

Zůstaň..
Diedre
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr