obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Přítel je ten, kdo o vás ví všechno a má vás pořád stejně rád."
Elbert Hubbard
obr
obr počet přístupů: 2915729 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39863 příspěvků, 5817 autorů a 392663 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Vosa ::

Příspěvek je součásti workshopu: Dům
 autor LauraKošinová publikováno: 31.08.2008, 22:40  
Nejdůležitější místo v domě je balkón! I tam se dají přijímat hosté...

Tuto povídku publikuji i na literu.cz.
 

Konečně je balkón hotov! Řemeslníci obložili stěny, vyměnili rezavé zábradlí, položili mozaikovou dlažbu a hotové dílo natřeli jásavou, hladivě okrovou oranžovou. Hned jak si sbalili lešení, běžela jsem natáhnout šňůry a už se v letním vzduchu plácají ručníky, trička, utěrky a mění vlhkost za vůni divokého povětří. Široký parapet se brzy zaplnil knížkama, sešitama a okousanýma tužkama, které zuřivě hryžu, když vymýšlím složitější zápletku. Každou chvilku volna se zašívám na balkóně. Jsem doma a nejsem, jsem venku a nejsem. Skryta mezi prádlem unikám nekončícím požadavkům rodiny a pozoruji nepozorována sídlištní frkot. Nejraději mám rána. Přinesu si hrnek pulitrák a koblížky. Nechávám si rozplývat sladké, jemné těstíčko v ústech a přikusuju báječnou knížku. Totální pohoda a nejvyšší čas seznámit Vás s hlavní hrdinkou. Přilétla hned první den. Vosa. Ale nádherná, její žlutočerné tělo se agresivně lesklo na slunci. Kresba hlavy vyjadřovala neústupnost, odvahu a připravenost zaútočit na sebemenší podmět. Chtivě pochodovala po housce se šunkou, divoce mávala tykadly a po očku koukala na mě, jesti se nechci prát. Nevypadala jsem na to, rozložená v lenošném rozmaru jsem jen zvědavě pozorovala jak návštěvnice probírá masíčko ze všech stran, olizuje koblihu a naklání se nad okraj kouřícího hrnku s kapučínem. Trochu mi zatrnulo, neměla jsem zrovna chuť lovit tonoucí opařený hmyz z oblíbeného pití. Vosa však zabzučela a frnk, byla pryč. Zbylo toho na mě celkem dost, dojela jsem tedy snídani, rozpohybovala tělo i ducha a šla sloužit rodině. Druhý den ráno, jen jsem se vyložila s chleby a koláči, vosa. Prohlídla jídlo ve stejném pořadí, slané, sladké, horký nápoj a tak se mnou snídá celé léto. Náš vztah je nekonfliktní, uznávám její vůdčí postavení, mohu si to vzhledem k velikostní převaze dovolit a ona má slabost pro koblížky. Jediná krize nastala, když zavál silnější vichr, zvedl prádlo a obnažil skrýš. Manžel si všiml, hned přiběhl a ptal se po ponožkách, kalhotech, kapesníku, občance a co bude k obědu. Vosa prudce vzlétla od hostiny, výhružně zabzučela a zamířila žihadlem na mé druhé já.
"Co to tady máš?" Oháněl se manžel rukama a vosa tím nabírala zuřivost a rychlost.
"To je kámoška, vosa, ochočená." Doufala jsem že mě má společnice zrovna neposlouchá. Slovíčko ochočit by se jí určitě nelíbilo. A je nevýstižné. Nevrlý, dráždivý predátor se nikdy nezmění v krotkého mazlíčka. Přesto když mu dá člověk prostor, toleranci a podplatí ho sladkostmi, dá se s ním vyjít, kamarádit, snídat.
"Se mnou by snídala jen jednou!"
Manžel mával kolem sebe tak nebezpečně, že jsem pro jistotu zavřela vosu na balkóně a šla plnit všechna jeho přání. Přeci jen je sebevědomí mé pruhované kamarádky poněkud větší než vyhlídka na vítězství.
Manžel byl ale jen epizoda v našem balkónovém spolužití. Dále jsme spolu snídaly, četly, psaly. Fajn vztah-nevztah. Každá si hleděla svého a přitom jsme o sobě věděly, nebyly jsme samy.
Až do dneška. Zachumlaná v dece popíjím ranní pulitrák, na trávníku roztává jiskřivá jinovatka a vosa nikde. Ticho, chlad, prázdno. Trochu smutek. Jedovatá krasavice asi dobzučela, dítko mě poučilo, že vosy na zimu hynou. Přežije jen jediná, matka, která založí nové hnízdo.
Koukám do šedivých mraků a přemýšlím o vosím nebi. Jaké asi je? Plné bzučivých soubojů, cukrové vaty a sladké limonády?
V poledne vykouklo slunce a vypálilo poslední horký záchvěv, ohřálo podlážku a...Ne, nepřiletěla. Ona totiž nesnáší kýče o sentimentálním konci, kdy jí budu krmit slabou, umírající krémem z koblih. Zemřela někde potichu, sama a s hrdostí, nezměněná a nezlomená. Nezklamala.


 celkové hodnocení autora: 98.4 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 6 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 41 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 63 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Marťa 14.09.2008, 23:19:18 Odpovědět 
   jde vidět, že asi máte se psaním nějaké zkušenosti. Dílko se mi líbilo, bylo jednoduuché k pochopení a plné pocitů. Dalo by se asi říct, že by to mohl být jakýsi vlastní zážitek, nevím...
Jednoduše řečeno - pěkné - 1.
 ze dne 16.09.2008, 7:34:37  
   LauraKošinová: Jj, zážitek vlastní, trochu vylepšený fantazií. Jsem ráda, že se Ti mé dílko líbilo.:-)
 Svetla 10.09.2008, 18:19:32 Odpovědět 
   Myslím si, že do wska to moc nezapadlo. Dům je tady hodně upozaděn. Ale jinak milé vyprávění.
 ze dne 11.09.2008, 11:49:26  
   LauraKošinová: Jsem ráda, že se líbilo.:-)
 endless 08.09.2008, 5:44:03 Odpovědět 
   Evidentně nejsem vosa - koblihy nesnáším... Povídka o koblihách, kamarádství s vosou a taky trochu balkónu se mi naopak MOC líbila.
Postavy fajn, dům trochu v pozadí. Dobré a na míru padnoucí dialogy.
Textu by prospělo lepší členění do odstavců.
Pozor na:
nespisovné koncovky, ("...knížkama..." etc.) -vysloveně netahají za uši, ale nevím, zda tam musely nutně být...
"pulitrák" - půllitrák
"... sebemenší podmět..." - podnět. Podmět je mluvnická kategorie
"... dráždivý predátor ..." - spíš asi podrážděný?
Pointa-nepointa je dobrá a v dané souvislosti příjemně překvapivá.
 ze dne 09.09.2008, 17:03:17  
   LauraKošinová: Díky moc za koment.:-)
 Tuax 06.09.2008, 18:50:59 Odpovědět 
   Nevím čím to, ale čtení tohoto vyprávění bylo pro mě svým způsobem něco jako pohlazením. Sice je to mimo aktuální Wsko, ale jako samostatné dílo se mi to líbí hodně. Lidská mysl, ale i příroda sama občas dokáží divy, které vytrhnou člověka z monotematičnosti dnů, do kterých lidé mnohdy upadají.
 ze dne 06.09.2008, 20:40:22  
   LauraKošinová: Jsem ráda, že se Ti mé dílko líbilo.:-)
 Alyssa 06.09.2008, 14:14:27 Odpovědět 
   Nápad pěkný a tvůj vztah s vosou je sympatický. Líbil se mi velmi věrohodný manžel. Líbí se mi použitá chvilková stručnost ve výrazech, dodává tomu spád (" Ticho, chlad, prázdno. Trochu smutek.") Slovní zásobu máš dobrou a používáš ji s příjemnou lehkostí. Naopak co mi vadilo - jako by ses nemohla rozhodnout, jestli to chceš psát spisovně, nespisovně, nebo jak teda. První tři věty člověka navnadí na spisovný text a pak přijde rána mezi oči v podobě věty "Široký parapet se brzy zaplnil knížkama, sešitama a okousanýma tužkama,(...)" - dala bych tady spisovné koncovky, aby to tak neřvalo.
No a podmínky ws jsi nesplnila, je to moc krátký, takže známkovat nebudu.
 ze dne 06.09.2008, 15:30:15  
   LauraKošinová: Díky za koment. Jj, mělo to být spisovné, ale tak dlouho jsem to skloňovala, stále se mi to nezdálo, až se mi povedl tento hybrid... :-))) Příště se polepším....:-)
 tlamonka 04.09.2008, 13:11:31 Odpovědět 
   Pěkná povídka, závidím ti schopnost kamarádšaftu s vosou, už jen proto, že jsem zlehka alergická na bodnutí hmyzem... Ale hezky napsané, čtivé a o chybách ti psát nebudu, někde už to tady zaznělo a sama jich také dělám habaděj, tudíž nebudu se rozšiřovat na gramatické téma. Díky za inspiraci, možná si na tuto povídku vzpomenu a příště nerozmáznu nevítanou pruhovanou návštěvnici pantoflem po skle...
 ze dne 05.09.2008, 10:06:46  
   LauraKošinová: :-))) Ale tak zas lepší než jí dusit v láhvi, jak to dělají někteří zbabělí sadisti...Víš co, můj smířlivý postoj k hmyzu se odvíjí od lenosti uklízet mrtvá těla, živá vosa si odletí, ale rozmáznutá...Ještě bych musela mýt okno a hmyzí vnitřnosti jsou opravdu nechutné...:-)))
Jsem ráda, že se Ti povídka líbila a díky za milý koment.:-)
 Ada 01.09.2008, 23:50:09 Odpovědět 
   Poslyš, co mi můžeš říct k dnešní události na zahradě? Vyřídilo se na mě dvojčlenné vosí komando, píchla si jen jedna, ale i to stačilo! Snad jsem toho tolik nenapsala. Ale raději odvolávám a slibuji...
P.S.: S jakou nádivkou byly ty koblížky?
 ze dne 03.09.2008, 6:09:43  
   LauraKošinová: Jj, jakmile jsou vosy dvě a více, je to nebezpečná smečka. Moje vosa byla / je / naštěstí přísná individualistka, nikdy mi nedotáhla na balkon hladovou rodinu.
Jím koblížky s pudinkem, s marmeládou, s nugátem, královské, s vaječným likérem a novinka na trhu - kapučínový krém.:-)
 Vanessa Kuzníková 01.09.2008, 21:37:10 Odpovědět 
   Zajímavé téma, ale hodila bych to do více odstavců, je to trošku nepřehledné.
Chybky já na první čtení nevidím, ale nějaké jsem tam našla - koukala na mě, jesti se nechci - koukala na mě, jestli se nechci - Doufala jsem že mě má společnice - Doufala jsem, že mě má společnice
... a ještě nějaké by se našli, ale raději si je najdi sama :-)))
Celkově líbilo a jedna mínus dát nemůžu takže je to za jedna.
 ze dne 03.09.2008, 6:11:05  
   LauraKošinová: Díky moc.:-)
 Matylda Kratinová 01.09.2008, 21:01:10 Odpovědět 
   Ahoj!
tak dílko je to rozhodně zajímavé, takové pocitové, ve vztahu k rodině mírně ironické... domu je sice málo, ale sama mám v téhle věci na hlavě másla víc než dost...

Chybky tady nějaké jsou (špatný skloňovací vzor u některých podst. jmen hned na začátku - "tužkama, sešitama..."), ale nejsou nějakého obzvlášť ostudného rázu.

Slohově tady je také pár much, ale kdo se jim nevyhne...
- "totální pohoda"
- "ale nádherná" - ehm, to zní, ja kdyby tu vosu někdo předtím pomlouval...
- některé předlouhé věty bych rozsekala a nechala jim samostatný odstavec, ale to už je čistě moje soukromá poznámka...

Závěrem: povídka/fejeton, ať to je co to je, se mi líbila! Takže pěkný den a dobrou náladu na psaní!
 ze dne 01.09.2008, 21:31:17  
   LauraKošinová: Díky moc, Tobě krásný večer...:-)
 VanillaSky 01.09.2008, 16:45:48 Odpovědět 
   Pekný príbeh, dobre napísaný. Tkéto "priatelstvo" s osou môže byť celkom zaujímavé :) ... ako aj s inými tvormi z ríše zvierat. Na balkone sa dá ozaj zažiť všeličo aj ked sa to na prvý pohlad nezdá. Niečo z Tvojho balkonového príbehu mi pripomenulo časy minulé, balkonové zážitky :) síce iné ako tie tvoje. Na konci poviedky máš Nesklamala. Tiež musím napísať : nesklamala (si)... Chyby radšej hodnotiť nejdem, lebo v českej gramatike sa moc nevyznám.
 ze dne 01.09.2008, 21:30:29  
   LauraKošinová: Jsem ráda, že Tě má povídka-fejeton nezklamala.:-)
 Viktor 01.09.2008, 15:58:48 Odpovědět 
   V lese mrzne vosa...
dost ji kape z nosa...
Tak proč chodí bosa?
Když je tady kosa!
 ze dne 01.09.2008, 21:28:31  
   LauraKošinová: Vosa potvora
bodla Viktora
volám doktora
anafylaktický šok
ohrožuje krevní tok
Chtěl si býti hmyzu sok
stal ses pointou...

PS: Díky.:-)
 marenka 01.09.2008, 15:43:43 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Šíma ze dne 01.09.2008, 15:41:16

   No jo, jenomže to bude tím, že v tomto příspěvku není mrť, ale v mém by jí bylo! Se znám... Ale dík za podporu, nikomu to neprásknu
 ze dne 01.09.2008, 21:40:04  
   LauraKošinová: A já jsem to slyšela...:-)))
 Šíma 01.09.2008, 15:41:16 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: marenka ze dne 01.09.2008, 15:35:29

   Milá marenko, koukni se na komentíky pod tím Tvým, ne vždy jsou dlouhé a ne vždy rozebírají dané dílko až do "mrtě"! Určitě to také zvládneš (příspěvek i hodnocení)! Ale pšt, nebyl jsem tady! ;-)))
 marenka 01.09.2008, 15:35:29 Odpovědět 
   Opravdu podařený fejeton, takový příjemný a protože pomalu rezignuji na účast ve WS, tak si mohu dovolit dát 1. :-)
 Leontius 01.09.2008, 15:18:42 Odpovědět 
   Tak taky přihodím ten problém s rozsahem, ale co se dá dělat. Jinak: Ačkoliv byl příspěvek napsaný hezky, předem řeknu, že můj vkus je bohužel možná trošku jinde, ale nic si z toho nedělej :-) Uvítal bych zpočátku více odstavců. Závěr má svou sílu, to nemůžu upřít, takže záměr se Ti určitě povedl.
 ze dne 01.09.2008, 15:21:56  
   LauraKošinová: Díky.:-)
 Angile 01.09.2008, 14:29:37 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Angile ze dne 01.09.2008, 8:45:42

   Vosy mi nevadí, když nevadím já jim:D
 ze dne 01.09.2008, 14:36:19  
   LauraKošinová: To je skvělé, stačí tedy na Tebe psychicky připravit žijící nebožku vosu, koupit stůl a mohou začít koblížkové hody...:-)))
 Šíma 01.09.2008, 14:04:50 Odpovědět 
   Líbilo! Dům je opravdu popostrčen trochu do pozadí, ale to nevadí, namísto něj je zde onen balkón a balkón (jak to bývá) je také součásti domu (nebo i paneláku)... Zápletka je docela jednoduchá a milá, je tu jen ona, plandající prádlo a vosa! Taková trochu nebezpečná kámoška, která se nakonec někam vytratila! Snad odletěla, snad umřela, kdo ví? Pointa zde určitě je! ;-)

Postavy jsou jasné, naše hrdinka (možná také spisovatelka) si žije svůj "spokojený" život (kde není důležité) a raduje se z nově udělaného (nebo opraveného) balkónu. Co říci o ní (tedy o té člověčici)? Ráda se dívá kolem sebe a pozoruje svět. O to méně raději pracuje v domácnosti. Co naplat, její manžel, který je také trochu postaven "mimo hru" možná není plně spokojený, když vidí, jak se jeho žena kochá pohledem z balkónu a povídá si s vosou. Není to případ pro cvokaře? ;-) Vosa, která se zde zabydluje a dělá lidské hrdince společnost, je kapitolou samou pro sebe. Co říci o tomto vztahu? Je dost úsměvný, nepřináší nic nového, snad jen neurčitý pocit "kamarádství na ostří nože". Vosa má přeci žihadlo, přesto jej nikdy nepoužila, raději se dívala, kde by co zbodla!

V textu se občas objeví nějaká ta chybka (nebo spíše překlep), ale pište, když kolem vás lítá nějaký ten "bombardér", který může kdykoliv zaútočit. Ačkoliv nemám rád vosy a text je poměrně krátký, dám Jedničku. Za nápad a docela milé počtení s takovou trochu smutnou pointou. Proč nemůže někdo mít rád docela obyčejnou vosu? Navrhuji za ní "udělat" minutu ticha, čest její památce a snad existuje nějaké to vosí nebe! ;-)
 ze dne 01.09.2008, 14:33:06  
   LauraKošinová: :-)))))Super koment.:-))))

Ale až mě zamrazilo, jak si mě prokoukl, tedy samozřejmě ne mě, chtěla jsem říci hlavní hrdinku, tedy vedlejší, tu druhou, po vose...:-)
 Angile 01.09.2008, 8:45:42 Odpovědět 
   Ahoj, Lauro. Úvodem. Ten nápad je fajn. Kamarádství tebe a vosy. Pokud opravdu každé ráno snídáš koblihy, tak je to fakt, který mne sice překvapuje, mimo jiné jsem na ně dostal chuť, ale těžko se promítne do úrovně díla. Kamarádství mezi tebou a vosou je hezky vykresleno. Chyběla mi pointa. Dům je také upozaděn, avšak není to pouze u tebe, přijde mi, že zatím u všech, včetně mé osoby:D...Všiml jsem si, že ti chybí čárka před A TAK. Nelíbila se mi věta:

Druhý den ráno, jen jsem se vyložila s chleby a koláči, vosa.

Konkrétně sloveso "vyložila". Chápu, jak to myslíš, ale je určitě více vhodnějších sloves. Např. Jen jsem vše přichystala na stůl, objevila se vosa.

Jde také o to, že slovo vosa je zde až příliš úderné. Stačilo by tu větu napsat jinak. Být to normální příspěvek, dám jedničku. WS je pro mne o úroveň výš...takže dvojka, za ty chybky. Pá.A.
 ze dne 01.09.2008, 14:26:05  
   LauraKošinová: A sakra...Před pozvu je čárka, žejo?:-)
 ze dne 01.09.2008, 14:24:32  
   LauraKošinová: Díky moc za Tvé postřehy, někde by to chtělo opravdu víc učesat.:-)
Stůl na balkóně ještě nemám, ale třeba bude a až bude pozvu Tě na koblížky, snídám je opravdu skoro každé ráno a v pekařství mají na výběr z pěti druhů...
PS: Jaký že je Tvůj vztah k vosám?:-)))
 OH 01.09.2008, 7:01:05 Odpovědět 
   Ahojky, Lauro, mně jsou véééééeska fuk, a tak s klidným srdcem říkám, že se mi to moc líbilo, že nemám výhrad. Vosí kámoška je supr.
 ze dne 01.09.2008, 14:19:00  
   LauraKošinová: Prozradím, že vosí kámoška ještě žije a bude žít určitě dlouho, když jsem jí fiktivně pohřbila...:-)
 Irena Mayer 01.09.2008, 1:16:02 Odpovědět 
   Pointa podle mě nechybí, ale je to opravdu krátké – 2 NS (zadáno 3-5). Text se mi líbí, pěkně se čte, je vtipný, ale má to blíž k fejetonu než k povídce. Vlastně, je to fejeton a docela dobrý. Zadání wska to podle mě nesplňuje. Ale psát umíš, to je fakt.
 ze dne 01.09.2008, 14:17:13  
   LauraKošinová: Takže jsem stvořila fejeton... Dobrý. Jsem dobrá, sice ve WS trochu mimo mísu, trochu víc, ale stejně...:-) Díky za povzbudivý koment.:-)
 Ada 31.08.2008, 23:22:00 Odpovědět 
   Ahoj,
někdo musí být první a holt to bude Štoura Štouralovna Šťouravovová (ale četla jsi podmínky WS, že?)
- není povídka krátká? ( zadání 3-5 normostran)
- chybí mi pointa ( vtipný překvapivý závěr - který podle zadání nemusí být až tak vtipný) - mě by např. překvapilo, kdyby Tě ta vosa píchla, Ty jsi měla anafylaktický šok a život Ti zachránil promtní provizorní tracheostomií tlustou injekční jehlou z parku přiběhnuvší feťák jménem Marek Vosa
- "sešitama" - sešity?
- "tužkama" - tužkami?
- "podmět" - podnět?
- chybí čárka ve větě "...pozorovala, jak návštěvnice..."
- pomlčka se odděluje mezerou z obou stran (dík, m2m)
- "...kdy jí budu krmit..."- pouze krátke "ji"
- možná by textu prospělo rozkouskovat ho do většího počtu odstavců
Jinak povídka pěkně vystavěná, četla se moc dobře, chyby minimální, jazyk příjemný, scénka s manželem vtipná, uvěřitelná.
Hezký den
 ze dne 01.09.2008, 14:13:00  
   LauraKošinová: Díky moc za koment.
Jj, s pravopisem bojuju, ale doufám, že mi budete tak dlouho dávat za uši, až se zlepším.:-)
Anafylaktický šok? To by mi teda vosa nikdy neudělala, je to přece kámoška...:-))) Především by jí scházela motivace. Příroda vždy musí mít pádný důvod, aby vydala jakoukoliv energii, pro vosu bylo výhodné se mnou vycházet po dobrém. :-)
Příště se pokusím vytvořit dílko delší. Ono teda bylo,ale škrtala jsem a škrtala, až zbylo, co zbylo.:-) Příště navymýšlím rozsáhlejší prvotní materiál a zbyde víc.:-)
Pointa je v tom, že není...:-)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
ab0nd
(28.11.2020, 20:04)
tester42
(28.11.2020, 19:21)
p8aefwimsg
(28.11.2020, 18:36)
jameswick11
(28.11.2020, 18:30)
obr
obr obr obr
obr
Povedala moja ž...
Beduín
Tři muži
Thaddeus Colman
K majáku
R.M. Woolf
obr
obr obr obr
obr

Lakmé
Filip Vávra
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr