obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Na lásku není jiný lék než ještě víc lásky."
Ludovico Ariosto
obr
obr počet přístupů: 2915543 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39810 příspěvků, 5772 autorů a 391770 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Radek ::

 autor ing.nárt publikováno: 26.09.2008, 14:29  
Je to má první povídka,úvaha či co.Tak kdo má čas...a buďme prosím tolerantní..i k Radkovi.
 

Radek
Radek byl kluk jako Vy. Bilo mu srdce, jedl, spal, vyměšoval pot i to ostatní. V první třídě mu kdosi řekl, že má velký zadek. Radek se z toho rozbrečel a rozběhl se domů. U vchodových dveří ho však zezadu za aktovku drapnula uklízečka a praví: „Kam zdrháš ty velkoprdeláči?“ Od tohoto osudového dne měl Ráďa komplex. Už nikdy neoslovil žádnou dívku. Bál se, že by ho odmítla. Radkův zadek byl v obvodu jen o 3 centimetry větší než zadek později největšího baliče třídy Kamila. Jenže Radek byl jinej, citlivější než většina. Posměšky si bral moc k srdci, a tak už nikdy nezatahoval holky za závěs, jako to rád dělával ve školce, kde je vášnivě pusinkoval. Už si nikdy nešáhl na holčičí pipinku, jako ve školce o poledni, kdy měli všichni spát. Už žádné hry na doktory. A Radkovi na něj od té doby šáhla maximálně paní doktorka při preventivní roční prohlídce.
Teď mu je 24. Nedodělal učňák, protože radši lítal někde venku. Po škole s pár přestávkami, kdy už TO fakt nezvládal, pracuje na pile. Dotáhl to dokonce na předáka výrobní linky na palety. Programuje stroj a nadává Ukrajincům, Polákům a Slovákům.Tudíž plat má docela dobrý. Jako mnoho jiných mladíků jeho věku v tomto městě, zapadákově, bydlí stále u svých rodičů. Jeho starost je dátmatcenanájem a na žrádlo. Zbytek z výplaty mu zůstane. Nespoří. A taky jako dost mladých mužů v jeho věku je závislý na trávě a náš milý Radek si k tomu rád přidává i pervitin. Po nocích si kreslí, žvejká, objednává si cédéčka z katalogů, nemůže a asi ani nechce spát, jezdí svým fiatem. Jezdí s cílem i bez cíle. Za „kamarády“ na lajny, na vyhlídky, na houby. Rád onanuje v hlouby lesa.Trvá mu to tam hodiny.
K jeho komplexu z velkého zadku, který je po několika letech na pervitinu opravdu menší než zadek většiny našeho národa, se přidal komplex z vypadávání vlasů. Ve čtyřiadvaceti letech má čelo minimálně do půlky hlavy. Proto ven nevychází bez svého sepraného, děravého, plesnivě zeleného šátku. Často uvažuje o sebevraždě. Jeho život je jeden velkej rauš a jedna velká deprese. I když poslouchá Led Zeppelin a jim podobné, tak občas jede na techno rychtu. Ta hudba se mu líbí jen po požrání papírů, koulí, po vyfrčení několika lajn. Prý je nejlepší tato trojkombinace spojená s všudypřítomným jointem. Když má chuť, dá si i pivo. Občas se i zasměje. Pozoruje lidi kolem. Je stále panicem. Chodí kolem něj ty krásný hubený holky, techno zmaštěnky s červenými vlasy, dredy i s holejma palicema a se spoustou náušnic a piercingů. Kdyby žil v šedesátých,sedmdesátých letech, tak by by byl na devadesátšest procent hipíkem. Jenže v dnešní době, kdy už je i punk téměř vyhuben a ten kdo se oblíká jako punkáč, je pro ostatní socka od teska, mladí lidé hledají underground třeba v technu. Nebo v sebepoškozujícím se EMU, v trapným a stále komerčnějším hiphopu, v alkoholu, ve skejtu, v psaní trapných básní a ještě trapnějších povídek. Radek byl nadrženej. Z fiátka si vyndá tažné lano a vydá se k lesu....


 celkové hodnocení autora: 89.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 2 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 2.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 3.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 6 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 22 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 18.08.2010, 18:11:39 Odpovědět 
   Pěkná výpověď o člověku, kterému několik lidí a životních zkušeností zamíchalo s kartami Osudu. A kdyby byl jen trochu méně "citlivý", mohl být jiným člověkem a žít jiný život. Proč je člověk na člověka jako na psa? Nikdo přeci není dokonalý...

Dobrá dvojka.

P.S. Na stylistické a pravopisné chyby jsem nekoukal, stejně tak na "grafické" zpracování textu (odstavce, přímá řeč, apod.)
 Kaileen 26.09.2008, 21:24:31 Odpovědět 
   Líbilo se mi to, ale přijde mi to trochu uspěchané.
 Jenny 26.09.2008, 17:10:57 Odpovědět 
   mně to přijde jako hodně "rozlítaný" takový neuspořádaný:) jakoby to psal sám Radek.
 OH 26.09.2008, 16:53:47 Odpovědět 
   Zdar, ale jo, líbilo. Trochu neurotický portrét, zdá se mi.
 Viktor 26.09.2008, 15:07:32 Odpovědět 
   ..mně se to líbí.. je to výpověď... zřejmě upřimná... mohl by to být úvod k něčemu.. k novele?

Pravda je , že formální chybky tam jsou... za dva!

-------------------------

Proč si myslím, že je Radek odněkud z Jesenicko-Bruntálsko-Šumperska?
 čuk 26.09.2008, 14:29:09 Odpovědět 
   Radek byl kluk jako Vy? Přece neoslovuješ jen kluky? Místy blýskne vtip a pěkné spojení. Povídka má být jako celek humorná, mně jako taková nepřipadá. Přehnanost komplexu z tloušťky ztrácí opakováním vtipnost, vlastně takový je i další text. Snažíš se určitou absurditou odhalit prázdnotu závislosti na drogách. Zřejmě takový člověk může existovat. Obrovská osamocenost z vnějška se mi zdá nepravděpodobná, ještě víc z psychologického hlediska. Konec je velmi smutný a pointa pro mne nesrozumitelná. Povídka to není, spíš jakýsi t.zv. kádrový materiál psaný za totality grafomanským straníkem. Jenže k tomuto pojetí se málokdo dobere. Snad se bude líbit svou provokativností. Někdo v něm uvidí stroze vyjádřenou autentičnost. Někdo dobrý humor. Mně připadá text neurovnaný, někdy přetažený a někdy nedotažený, nepřesvědčivý a nepůsobící, i když si uvědomím obdobu tohoto žánru, tak mu hodně chybí (snad je i příliš chladný, ale ne zase až tak mrazivý)
Neber však můj názor jako typický, uvidíš, co čtenáři.
Chybky:
v hloubi! Číslovka se vypisuje slovy
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
TheaK
(16.5.2020, 11:57)
Ka
(11.5.2020, 21:51)
BukBird
(3.5.2020, 22:07)
Kakofonie Osudu
(2.5.2020, 20:00)
obr
obr obr obr
obr
Kalich života -...
Trenz
TERMINÁLY
Danny Jé
Zodpovědnost (V...
Mathew
obr
obr obr obr
obr

Kosmické hlasy I.
Jáchym Vostřický
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr