obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Slova jdoucí ze srdce, hřejí tři zimy."
K. Čapek
obr
obr počet přístupů: 2915291 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39395 příspěvků, 5729 autorů a 389833 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Radek ::

 autor ing.nárt publikováno: 26.09.2008, 14:29  
Je to má první povídka,úvaha či co.Tak kdo má čas...a buďme prosím tolerantní..i k Radkovi.
 

Radek
Radek byl kluk jako Vy. Bilo mu srdce, jedl, spal, vyměšoval pot i to ostatní. V první třídě mu kdosi řekl, že má velký zadek. Radek se z toho rozbrečel a rozběhl se domů. U vchodových dveří ho však zezadu za aktovku drapnula uklízečka a praví: „Kam zdrháš ty velkoprdeláči?“ Od tohoto osudového dne měl Ráďa komplex. Už nikdy neoslovil žádnou dívku. Bál se, že by ho odmítla. Radkův zadek byl v obvodu jen o 3 centimetry větší než zadek později největšího baliče třídy Kamila. Jenže Radek byl jinej, citlivější než většina. Posměšky si bral moc k srdci, a tak už nikdy nezatahoval holky za závěs, jako to rád dělával ve školce, kde je vášnivě pusinkoval. Už si nikdy nešáhl na holčičí pipinku, jako ve školce o poledni, kdy měli všichni spát. Už žádné hry na doktory. A Radkovi na něj od té doby šáhla maximálně paní doktorka při preventivní roční prohlídce.
Teď mu je 24. Nedodělal učňák, protože radši lítal někde venku. Po škole s pár přestávkami, kdy už TO fakt nezvládal, pracuje na pile. Dotáhl to dokonce na předáka výrobní linky na palety. Programuje stroj a nadává Ukrajincům, Polákům a Slovákům.Tudíž plat má docela dobrý. Jako mnoho jiných mladíků jeho věku v tomto městě, zapadákově, bydlí stále u svých rodičů. Jeho starost je dátmatcenanájem a na žrádlo. Zbytek z výplaty mu zůstane. Nespoří. A taky jako dost mladých mužů v jeho věku je závislý na trávě a náš milý Radek si k tomu rád přidává i pervitin. Po nocích si kreslí, žvejká, objednává si cédéčka z katalogů, nemůže a asi ani nechce spát, jezdí svým fiatem. Jezdí s cílem i bez cíle. Za „kamarády“ na lajny, na vyhlídky, na houby. Rád onanuje v hlouby lesa.Trvá mu to tam hodiny.
K jeho komplexu z velkého zadku, který je po několika letech na pervitinu opravdu menší než zadek většiny našeho národa, se přidal komplex z vypadávání vlasů. Ve čtyřiadvaceti letech má čelo minimálně do půlky hlavy. Proto ven nevychází bez svého sepraného, děravého, plesnivě zeleného šátku. Často uvažuje o sebevraždě. Jeho život je jeden velkej rauš a jedna velká deprese. I když poslouchá Led Zeppelin a jim podobné, tak občas jede na techno rychtu. Ta hudba se mu líbí jen po požrání papírů, koulí, po vyfrčení několika lajn. Prý je nejlepší tato trojkombinace spojená s všudypřítomným jointem. Když má chuť, dá si i pivo. Občas se i zasměje. Pozoruje lidi kolem. Je stále panicem. Chodí kolem něj ty krásný hubený holky, techno zmaštěnky s červenými vlasy, dredy i s holejma palicema a se spoustou náušnic a piercingů. Kdyby žil v šedesátých,sedmdesátých letech, tak by by byl na devadesátšest procent hipíkem. Jenže v dnešní době, kdy už je i punk téměř vyhuben a ten kdo se oblíká jako punkáč, je pro ostatní socka od teska, mladí lidé hledají underground třeba v technu. Nebo v sebepoškozujícím se EMU, v trapným a stále komerčnějším hiphopu, v alkoholu, ve skejtu, v psaní trapných básní a ještě trapnějších povídek. Radek byl nadrženej. Z fiátka si vyndá tažné lano a vydá se k lesu....


 celkové hodnocení autora: 89.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 2 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 2.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 3.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 6 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 22 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 18.08.2010, 18:11:39 Odpovědět 
   Pěkná výpověď o člověku, kterému několik lidí a životních zkušeností zamíchalo s kartami Osudu. A kdyby byl jen trochu méně "citlivý", mohl být jiným člověkem a žít jiný život. Proč je člověk na člověka jako na psa? Nikdo přeci není dokonalý...

Dobrá dvojka.

P.S. Na stylistické a pravopisné chyby jsem nekoukal, stejně tak na "grafické" zpracování textu (odstavce, přímá řeč, apod.)
 Kaileen 26.09.2008, 21:24:31 Odpovědět 
   Líbilo se mi to, ale přijde mi to trochu uspěchané.
 Jenny 26.09.2008, 17:10:57 Odpovědět 
   mně to přijde jako hodně "rozlítaný" takový neuspořádaný:) jakoby to psal sám Radek.
 OH 26.09.2008, 16:53:47 Odpovědět 
   Zdar, ale jo, líbilo. Trochu neurotický portrét, zdá se mi.
 Viktor 26.09.2008, 15:07:32 Odpovědět 
   ..mně se to líbí.. je to výpověď... zřejmě upřimná... mohl by to být úvod k něčemu.. k novele?

Pravda je , že formální chybky tam jsou... za dva!

-------------------------

Proč si myslím, že je Radek odněkud z Jesenicko-Bruntálsko-Šumperska?
 čuk 26.09.2008, 14:29:09 Odpovědět 
   Radek byl kluk jako Vy? Přece neoslovuješ jen kluky? Místy blýskne vtip a pěkné spojení. Povídka má být jako celek humorná, mně jako taková nepřipadá. Přehnanost komplexu z tloušťky ztrácí opakováním vtipnost, vlastně takový je i další text. Snažíš se určitou absurditou odhalit prázdnotu závislosti na drogách. Zřejmě takový člověk může existovat. Obrovská osamocenost z vnějška se mi zdá nepravděpodobná, ještě víc z psychologického hlediska. Konec je velmi smutný a pointa pro mne nesrozumitelná. Povídka to není, spíš jakýsi t.zv. kádrový materiál psaný za totality grafomanským straníkem. Jenže k tomuto pojetí se málokdo dobere. Snad se bude líbit svou provokativností. Někdo v něm uvidí stroze vyjádřenou autentičnost. Někdo dobrý humor. Mně připadá text neurovnaný, někdy přetažený a někdy nedotažený, nepřesvědčivý a nepůsobící, i když si uvědomím obdobu tohoto žánru, tak mu hodně chybí (snad je i příliš chladný, ale ne zase až tak mrazivý)
Neber však můj názor jako typický, uvidíš, co čtenáři.
Chybky:
v hloubi! Číslovka se vypisuje slovy
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
tester2
(18.9.2019, 20:40)
tester
(18.9.2019, 20:37)
Luboš Kemrň
(8.9.2019, 16:38)
Asinějakávadná
(5.9.2019, 22:42)
obr
obr obr obr
obr
Kapitola 2- Osu...
Desdemone
Výstřižek z den...
Verity von Leatri
Brána
An!tta
obr
obr obr obr
obr

Pátek třináctého...
Šíma
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr