obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska je odvaha, která se nebojí ničeho na světě."
Buddha
obr
obr počet přístupů: 2915234 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39287 příspěvků, 5723 autorů a 389292 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Malířka: 2. kapitola ::

 autor kadla publikováno: 28.09.2008, 11:17  
Další kapitola povídky Malířka
 

Společnost se bavila. Místností se lehce nesla vůně šampaňského, doutníků a drahých parfémů. Ženy v přepychových šatech stály po bocích svých mužů, kteří spolu ve skupinkách horlivě debatovali. Číšníci v oblecích roznášeli na tácech mezi hosty vysoké čiré sklenice plné různých kvalitních nápojů a talíře s jednohubkami a dalšími pochutinami. Atmosféru dolaďovala tiše hrající vážná hudba.

V koutu místnosti u okna stála žena v jednoduchých černých šatech. Obličej jí rámovaly dlouhé hnědé vlasy, ve kterých se občas zaleskly rudé pramínky. Zpod černých řas se na svět díval pár čokoládových očí. Ruce měla sepjaté a položené na okraji okna.

Někdo ji zatahal za šaty. Shlédla dolů a uviděla malou holčičku v zelených šatičkách. Její modré oči na ni hleděly s otázkou. Žena se sklonila a pohladila ji po černých vlasech. Usmály se na sebe. Najednou se za ženou objevil pohledný muž a chytil ji kolem pasu. Políbil ji na tvář. Přitáhl si k sobě i malou holčičku a dal jí otcovskou pusu na čelo.

„Můžete nás, prosím, vyfotografovat?“ zavolal na fotografa, který postával poblíž a nervózně si upravoval kravatu.

„Řekněte sýr, moje princezny,“ řekl muž ženě a holčičce, když k nim přistoupil mladík s fotoaparátem. Obě se rozesmály zvonivým smíchem.


Dívala se na fotku mladé rodiny a na tváři jí pomalu usychaly slzy. Tak moc se chtěla vrátit do té doby. Do doby, která byla plná smíchu, štěstí a pohody.

Proč to vše dopadlo, takhle? Proč se to stalo? Tak kruci proč? Rozzuřeně zmačkala fotku a chtěla ji hodit do koše. Už měla napřaženou ruku, když se zastavila a uvědomila si, co dělá. Rychle ruku stáhla a fotku začala rovnat. Pohlédla na krásnou ženu na fotce a usmála se. Tak hrozně mi chybí… Stočila pohled na muže a začala se nekontrolovatelně třást.

Ten parchant… Ten hnusnej idiot… Soptila v duchu. Nepříčetně vzala fotku a roztrhla ji na dvě části tak, aby na jedné byla žena s holčičkou a na druhé muž. Vstala a přešla k nočnímu stolku, kam položila polovinu fotky, na které byla žena a dívka. Z šuplíku vzala zapalovač. Stále ho tu měla, přestože už dávno přestala kouřit.

Teď by se cigáro hodilo… pomyslela si a škrtla zapalovačem. Rozhořel se malý plamínek a Leyle k němu přiložila podobiznu muže. Pomalu, téměř požitkářsky, ji pálila. Obličej si nechala nakonec. Sledovala, jak ho zachvacují plameny, a nepěkně se ušklíbla.

Vrátila zapalovač na místo a rozhodla se zajet do města. V domě stejně chyběla spousta věcí a při té příležitosti si může koupit cigarety.

Přešla z domu do garáže a nasedla do svého černého BMW. Měla ráda eleganci a černou barvu. Toto auto bylo jako stvořené pro ni. Nastartovala motor a vyjela na venkovskou cestu.

Do města to naštěstí bylo pár kilometrů, takže se brzy ocitla mezi domy. Lidé se za jejím autem otáčeli, ale nevšímala si toho. Dojela k obchodu a zaparkovala. Když vystoupila, několik mužů po ní střelilo pohledem. Vešla do budovy, vzala si košík a začala procházet mezi regály.

Nějaké brambůrky… Hm, mouka doma taky není. Mohla bych třeba něco upéct… No raději ne, dobře si vzpomínám, jak to dopadlo posledně… Chtělo by to i nějaké vínko… Vybrala si láhev toho nejdražšího vína v obchodě a přešla k pokladně.

Prodavač ji sjel chlípným pohledem a začal markovat její nákup. Když se dostal k láhvi s vínem, znovu ji sjel pohledem a zeptal: „Je ti už osmnáct, děvenko?“ Leyle téměř zaskřípala zuby a z peněženky vytáhla řidičský průkaz. Podala ho prodavači. Ten si ho prohlédl a s překvapeným výrazem se zarazil nad jejím jménem. Leyle mu ho vytrhla z ruky. Než stačil něco říct, hodila mu peníze před kasu a odešla.

Když došla ke svému autu, uviděla, že se o něj opírá nějaký mladík. Usmál se, když ji uviděl, a ona se v odpověď zamračila, což jeho úsměv ještě rozšířilo.

„Ahoj, máš úžasné auto. Nemohl bych se jím projet, prosím?“ řekl, když k němu Leyle přistoupila, a opět se zářivě usmál.

Byl hodně vysoký. Podle oblečení a mozolnatých rukou to vypadalo na syna některého místního farmáře, ale jeho zelené oči sršely důvtipem. Hnědé vlasy mu cuchal vítr.

„Ne,“ odpověděla Leyle pouze, nastoupila a bez dalšího slova nastartovala.

„Tak možná příště,“ křikl na ni ještě, než odjela.


 celkové hodnocení autora: 75.4 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 31 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Ekyelka 28.09.2008, 11:16:37 Odpovědět 
   Zdravím.

Kontrast vzpomínky a Leyliny následné reakce při pohledu na fotografii se zdá být až přehnaný, nicméně naznačuje pokračování historie Leyliiny rodiny, minulosti a možných důvodů jejího nynějšího prokletého nadání.
Prodavačovo chování je podle mne na štiplavou urážku, ovšem nejsem Leyle - ta to vyřešila jinak, rychleji.
Tento díl mnoho neodkrývá, ale myslím, že poskytuje dostatečný obraz jedné stránky malířčiny osobnosti. Plus možná i příslib dalších peripetií v současnosti.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Vítězslav Dvořák
(16.7.2019, 08:42)
Adelaide
(13.7.2019, 17:25)
Petronela Patricellí
(9.7.2019, 20:54)
Marfy
(7.7.2019, 22:14)
obr
obr obr obr
obr
Krysař
Lišák
Vsacký jalovec ...
florian
Dobrou noc, mil...
Arnold Different
obr
obr obr obr
obr

Dvě vodrhovačky (v parku)
Křik
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr