obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska je povídka v citoslovcích."
C. Baudelaire
obr
obr počet přístupů: 2916054 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39836 příspěvků, 5847 autorů a 393429 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Černá růže ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Povídky pro Epiku
 autor Pavel D. F. publikováno: 11.10.2008, 16:17  
Jelikož server Epika.cz chystá přechod na novou verzi, který nebude znamenat automatický přenos příspěvků do nové databáze, rozhodl jsem se, že své starší povídky přemístím sem na SASPI. Takže pokud se vám bude zdát, že jste je již někde četli, nemusí to být omyl.

Černá růže je povídka ze Západního svět (Westera), kde se odehrávala už povídka Čestné jméno. Odehrává se přibližně čtyřicet let po příběhu Čestného jména. Minal - Zarathorn je už starý muž a potřebuje dodat cennou zásilku své kolegyni.
Jde prakticky o o upoutávku na román Podívaná pro bohy, jehož první část Metropolis jsem na Epice taky na pokračování uveřejnil. Pokud bude zájem, pracuji na nové verzi tohoto románu, takže vám ho případně budu moci nabídnout.
 

Snášel se večer, hospoda hlučela, malý mužík s dlouhým černým vousem seděl u stolu a poslouchal vyprávění starého obchodníka. Měl rád příběhy z dlouhých cest, sám se živil tím, že doprovázel obchodní karavany jako ozbrojený strážce.
Ke stolu přistoupil postarší muž s bílými vlasy i vousy.
„Rytíř Tobas?“ zeptal se mužíka.
„Dejme tomu. Kdo se ptá?“
„Já jsem čaroděj Zarathorn. Dost jsem o tobě slyšel, rytíři. Měl bych pro tebe práci.“
„Jakou práci mi může nabídnout vznešený mág?“
„Docela prostou. Potřebuji doručit balíček své kolegyni a momentálně nemůžu vyjet z města sám. Hledám spolehlivého člověka. A to bys ty mohl být, máš-li zájem.“
„Dobrá, co mám doručit, komu, kam a za co?“
„Dám ti sto korun. Doručíš tento balíček čarodějce Dragoberdě do Widolenu.“
„Sto korun je značná částka. Musí jít o velkou vzácnost.“
„Ano, ta věc je cenná. Spoléhám na to, že ji dovezeš v pořádku.“
„Dovezu, pane čaroději, ručím ti za zásilku svým životem.“
„Tak se mi líbíš, rytíři,“ řekl Zarathorn a podal Tobasovi balíček a měšec s penězi.

Když čaroděj odešel, Tobas zaplatil útratu a sjednal si na noc pokoj. Odebral se tam ihned, zkontroloval dveře, zajistil je, rozmístil své zbraně v okolí postele a balíček položil vedle polštáře. Potom se vysvlékl a ulehl do lože.

Noc proběhla klidně. Tobas se nasnídal a odešel do stáje. Jeho černá klisna byla opatrována pozorným sluhou, rytíř mu dal dvě koruny, nasedl a vyjel k městské bráně.
Začínal pěkný letní den, lidé se trousili do města na trh, stráže v bráně jen netečně postávaly. Tobas popohnal klisnu a za chvíli mu krásná Glorea zůstala daleko za zády.
Jel sám, což nebyl jeho zvyk, proto se po poledni připojil k obchodní karavaně jedoucí na sever. Tentokrát se nemusel s obchodníky dohadovat o ceně za doprovod, měl své jisté. K večeru dorazili k hospodě pod hradem Remaden. Ubytováni bylo slušné, přítomnost biřiců vévody Silpena mohla znamenat ledacos. Vévoda nebyl zrovna nádoba ctnosti, mohly nastat mrzutosti. Tobas proto záhy zalezl do pokojíku, opět vše zabezpečil a šel spát. Během noci slyšel ze šenku hluk rvačky, byl rád, že tomu unikl.

Ráno s lítostí zjistil, že obchodníci chtějí prodávat své zboží na hradě, takže se od nich odtrhl a pokračoval v cestě sám. Přejel hranici a projížděl Jižní Widolou. Bylo pod mrakem a schylovalo se k dešti.

Kolem poledne začala kobyla divoce frkat a divně sebou mlela.
„Klid, Vráno, klid,“ snažil se ji Tobas utěšit.
Pak je spatřil. Byli čtyři a stáli uprostřed cesty. Šipka z kuše zasvištěla kolem Tobasova ucha. Na víc nečekal. Pobídl klisnu, vytáhl dlouhý meč a vjel mezi loupežníky. Jeho rány dopadaly pěkně rychle a do všech stran. Mohutná Vrána tančila uprostřed výtečníků jako zběsilá. Jednoho lupiče švihl Tobas do hlavy a tím ho zbavil vědomí. Další tři se hned tak nedali. Rytíř navedl Vránu proti jednomu z nich, vyrazil mu meč z ruky a levačkou po něm hodil nůž. Chlap zachroptěl a skácel se s nožem v krku.
Tobas seskočil z kobyly a dva zbývající si náležitě vychutnal. Nedalo se říci, že by s meči vyloženě neuměli zacházet. Proti zkušenosti malého rytíře však jejich úsilí mnoho nezmohlo. První skončil napíchnutý na Tobasově meči, druhý raději vzal nohy na ramena.
Rytíř zkontroloval situaci, vzal si zpátky svůj nůž a očistil meč o trávu. Poražení protivníci nic nenamítali. Leželi na zemi a měli dost starostí se svými zraněními. Tobas nasedl na Vránu a zamířil k severu. Ani se neohlédl.

Přiblížil se večer, dalo se do deště a na obzoru se objevila velká řeka Kalena. Tobas přejel přes brod a zastavil u velké zájezdní hospody. Čekali tam Widolští vojáci.
„Kampak, rytíři?“ ptal se jejich kapitán.
„Do Widolenu, pánové. Teď ale spíš do hospody, vám se tu chce moknout?“
„Máme svoje rozkazy. Řádí tu tlupa zbojníků, musíme je chytit.“
„Jo, jsou čtyři a stojí uprostřed cesty jako voli na porážce.“
„Ty o nich něco víš?“
„Vím. Můžete si klidně zajít na pivo. Ráno si je posbíráte. Pokud některý z nich setkání se mnou nepřežil, nedá se nic dělat. Šibenice o něho bude chudší.“

Ráno vstal Tobas brzy, sedl na klisnu a vyjel ke městu Jarana, které stálo jen kousek od řeky. Vůbec se nezdržoval a pokračoval v cestě. Chtěl být do večera v hlavním městě.
Widolen ho přivítal krásným západem slunce za velkou kulatou věží královského hradu. Doptal se na dům čarodějky a zaklepal na dveře. Usměvavá služka ho dovedla do salónu.
Dragoberda byla krásná mladá žena oblečená v dlouhých černých šatech, její štíhlý pas donutil Tobase naprázdno polknout.
„Paní, posílá mě tvůj kolega Zarathorn. Toto ti mám doručit.“
Předal jí balíček. Čarodějka vybalila z papíru malou dřevěnou krabičku. Otevřela ji a vytáhla nádherný medailon na zlatém řetízku.
„Černá růže! Zarathorn ví, jak mě potěšit.“
Navlékla si medailon na krk. Krásná černá růže zapadla mezi její ňadra, jakoby tam odjakživa patřila.
„Jak se jmenuješ, rytíři?“
„Tobas, paní.“
„Jsi odvážný muž, Tobasi?“
„No, hned tak něčeho se neleknu.“
„Tento šperk je vzácný magický artefakt. Umožňuje vidět stíny věcí minulých i budoucích. Odvážíš se nahlédnout do své budoucnosti?“
„Když si to budeš přát, paní.“
„Dobrá. Vidím ve stínech, že tvá matka byla hradní paní a zemřela mladá, souhlasí to?“
„Souhlasí. Zemřela při porodu mé sestry.“
„Tobasi, čeká tě zajímavý život. Nebezpečný, ale zajímavý. Taky tě čeká jedno velké přátelství nevšedního muže. A za ženu dostaneš dívku, jejíž původ bude nesmírně vznešený. Víc ti říkat nebudu, protože osud každého musí přijít ve správném pořadí. Děkuji ti za tvoji službu. Doufám, že ji moje proroctví dostatečně zaplatilo.“
„Jsi laskavá, paní. Dostal jsem bohatě zaplaceno od tvého kolegy.“
„Zarathorn je spravedlivý muž. Jdi v pokoji, Tobasi. Žij svůj osud co nejlépe.“

Tobas se rozloučil a zamířil do centra města. Určitě se najde nějaká hospoda, kde bude moci spláchnout prach cest. A přemýšlet o té zvláštní předpovědi. Nesmírně vznešený původ? Třeba si ho vezme za muže nějaká princezna. To je nesmysl, řekl si v duchu. Ale kdo ví?


 celkové hodnocení autora: 98.4 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 1 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 2 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 37 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Askadrin Sidlong 08.11.2008, 23:46:34 Odpovědět 
   S Šímou mohu jen souhlasit. Ovšem něco bych k tomu...k němu: Podle mne nemusí být takový text spjatý s nějakým bližším kontextem. Myslím, že více jde o přímý děj v té dané situaci, takže nějaké souvislosti v krátké povídce ani nejsou třeba. Ono bližší vysvětlování tohohle detailu a támhleté drobnosti jen zdržuje a nudí, oproti delším příběhům, které jsou složitější. Proto takové kratší preferuji kvůli té milé jednoduchosti, takže rozhodně to tu není na škodu ;)
 Šíma 11.10.2008, 23:34:13 Odpovědět 
   Zdravím, Pavle! ;-)

Hezký "útržek" textu. Začíná v hospodě a končí v hospodě, v ději dohromady o nic nejde, jen jeden mág zašle prostřednictvím jistého rytíře své kolegyni jistý magický předmět... Ale líbilo, přestože si jeden nemůže z tohoto úryvku udělat příliš velký obraz o světě, ve kterém se samotný příběh odehrává. Co se mi na fantasy líbí? Že se v tomto žánru snaží dobro bojovat se zlem a že své čtenáře přenáší do nevšedních světů, které hýří kouzly a zajímavými osudy jednotlivých protagonistů...

Povídka má atmosféru a zdá se mi dost čtivá, má hezký začátek, hezký děj a hezký konec... :-DDD Trochu si dělám legraci, ale oněch: "sto korun" mi vykouzlilo úsměv na tváři. Možná by nebylo na škodu, kdyby se na SASPI objevil další fantasy příběh. Jednička! ;-)

P.S. Doufám, že ji moje proroctví dostatečně zaplatilo. --> nemá tam být: TI? --> ...že ti moje proroctví... (marně jsem hledal další osobu) ;-)

Četl jsem tento text asi 3x, hezky jsem se odreagoval, chvíli jsem dumal nad "vévodou Silpenem", který se jen tak prohnal textem a myslel na to, že Tvůj rytíř nemá daleko k "trpaslíkovi - vousy a vzrůstem" a že Tví mágové (on v bílém s bílými vousy a ona v černém - třeba i s černými vlasy - jako by se vzájemně doplňovali) jsou "vyšití" jako z nějaké "pohádky"! ;-)

A také Ti musím napsat, že ve Fantasy dost plavu (hlavně jako autor), jako čtenář tiše čtu a ani nedutám... :-DDD
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
YellowSkye
(29.7.2022, 08:38)
IndigovaRuze
(24.7.2022, 09:11)
Bath
(14.7.2022, 15:52)
Personal Mastery
(8.7.2022, 13:20)
obr
obr obr obr
obr
Pohádka pro Ton...
Vanessa Kuzníková
Miniatura
merit.t
10. Nemocnice
pilot Dodo
obr
obr obr obr
obr

S láskou - Ďáblova millenka 12
Nat Danielová
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr