obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska je odvaha, která se nebojí ničeho na světě."
Buddha
obr
obr počet přístupů: 2916108 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39836 příspěvků, 5847 autorů a 393429 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Tři? - Ano, právě tři! ::

Příspěvek je součásti workshopu: Tři
 autor janie publikováno: 18.10.2008, 18:16  
Vzniklo zádným způsobem jedno nedělní odpoledne. Zrovna jsem vstala a ještě rozespalá nakráčela na saspi chat a našla tam staré známé, co se bavili o workshopu.. Já tvrdila, že nemám tušení, co bych psala. Nakonec díky jedné větě všichni uznali, že by to mělo být ztvárněno na papíře a tak vzniklo toto dílko.. Hezké počtení :)
 

Stalo se to čistě náhodou, když jsem si vykračovala silnicí směrem Břeclav. Ujel mi ranní autobus, a tak jsem musela pěšky. Přede mnou krásných sedm kilometrů na spoj, který jsem už stejně nemohla stihnout. Přesto jsem si řekla, že to nevzdám a projdu se.
Krajina byla parádní, zrovna svítalo a na obzoru se pomaličku prodíraly první paprsky sluníčka. S každým dalším krokem se mi šlo radostněji a i snadněji, jako bych za sebou nechávala starosti právě nastupujícího dne. Mohl by být nabitý, kdyby se mi podařilo ty tkaničky zavázat o jednu vteřinu dřív.

Když už jsem měla nějaký ten kilometr za zády a širokou křižovatku před sebou, všimla jsem si něčeho zvláštního uprostřed cesty. Leželo tam cosi malého, přesně na rozdělovací čáře mezi pruhy. O dva metry dál už začínala křižovatka a ''zbržďovací'' ostrůvek, který spíš řidiče naštve než zbrzdí.

''Co to jen je,'' blesklo mi hlavou a i přes celkem řídký provoz jsem se vydala směr věc. Auta troubila, ale já byla upoutáná a nevnímala. To je jedna z vlastností, co mi mamka donekonečna vyčítá. Nechávám se prý snadno strhnout pro nějakou novou věc a okolí přitom nevnímám. A co. Mě to tak vyhovuje.

Stála jsem nad tou věcí pár minut, něž mi došlo, co to je. Bobky. A hned tři. Cože? Ano! Ne dva, ani jeden, ale tři! Právě tři bobky uprostřed silnice druhé třídy směr Břeclav. Proč tam? Zrovna uprostřed? Proč ne o kousek dál na poli? Nebo na druhé straně silnice na louce? A proč je tam kdo dělal? Co to vůbec bylo za tvora, co je tam nechal? Vypadaly malé jako od lišky. ''Ale ne, blázínku,'' zaznělo mi v hlavě,'' tohle jsou bobky králičí.'' Králičí? Co dělal králík uprostřed silnice?

Čupla jsem si proto blíž k objektu zkoumání, vytáhla lupu, kterou jsme si měli přinést na cvičení z biologie, a hleděla na objekt. Ten den jsme měli pitvat nějakou rozsivku nebo jiného patvora, ale tohle mi přišlo stokrát zajímavější. Koukala jsem na ně a opravdu! Skutečně byly tři! ''Proč zrovna tři,'' vrtalo mi hlavou. ''Proč ne jen dva? Ale asi je to pravda, budou králičí. Nebo zaječí?'' Když jsme brali rozdíly mezi těmito rasami zvířátek, zrovna jsem trpěla doma na horečky a zápal plic. Nevím proč, ale už jsem to nikdy nedohnala. Taky mi to nikdy nechybělo. Tedy až do té chvíle, co jsem je objevila uprostřed cesty.

Tak co tady dělají tři bobky? Přímo uprostřed silnice? A proč zrovna tři? A jsou tedy zaječí nebo králičí? ''Musím tomu přijít na kloub,'' ozval se známý hlas v mojí hlavě. Vytáhla jsem tu bychli, co jsme si museli na začátku školního roku koupit a už v té chvíli ji polovina děcek ze třídy nesnášela. Ano, byla těžká a ano, byla divného formátu. Nemohli jste prostě říct, že jste ji nechali doma, to nešlo! Kdo by taky zapomněl na tu odporně bílou knížku do hodin biologie k podobně vypadající paní učitelce, že? Snad jen blázen. Za každé zapomenutí byl puntík. Červený!

Přestala jsem vnímat všechna ta troubící auta a otevřela knížku na příslušné straně číslo 392. ''Rozdíly mezi králíkem a zajícem jsou patrné už na první pohled,'' začala jsem automaticky předčítat nahlas. Kolem šel zrovna jakýsi domorodec a ještě dnes se divím,že neskončil v příkopě, jak na mě usilovně zíral. Aby přestal koukat tak podezřívavě, dodala jsem na vysvětlenou: ''Ujel mi autobus, tak aspoň studuji dopředu,'' a zaculila se, jak nejneviněji jsem dokázala. Zvedl obočí, poklepal si na čelo a šel dál svou cestou. Tak nevím, jestli nezabral úsměv nebo mým vysvětlením. Obojí se mi zdály být dostačující. Asi ne.

Znovu jsem upřela zrak na objekt zkoumání a zjistila, že mají určitý systém uspořádání. Jeden z nich byl naproti těm ostatním dvěma a ty dva svíraly 90ti stupňový úhel. Jak to to zvíře dokázalo uspořádat do tohoto tvaru? Já když jsem na záchodě.. No to vám radši popisovat nebudu, ale rozhodně nekoukám, kam co padá. Ale ono to to zvíře mělo asi nějak promyšlené nebo co. Opravdu měly mezi sebou řád. Neležely tam jen tak. Takže ten náš zajíc byl buď úplně střelený a prostě ho jen tak napadlo vypustit tři bobky doprostřed silnice a nebo.. No! Nebo to byl zajíc geniální! Ano, byl to geniální zajíc s matematickým talentem.! Rozhodně! Jinak by prostě přišel, vykonal potřebu a zase odešel a nepřerovnával svoje exkrementy do geometrických tvarů.

Najednou s pískotem brzd těsně přede mnou zastavil nákladní vůz a z něho vylétl chlap obřích rozměrů a začal mávat rukama a křičet na mě cosi italsky. Zkusila jsem se tvářit co nejvíce nevinně a poroučela se na okraj vozovky. Další auta troubila a zastavovala. To mě znervóznilo a začala jsem utíkat. Letmo jsem ho za zády zaslechla, jak tam stále stojí a nadává. A auta troubila a vylízali další lidé a další obludy z náklaďáků a já se jen potichu modlila, ať už jsem za křižovatkou.

S jazykem přilepeným na vestě a absolutně bez dechu jsem zastavila o pár stovek metrů dál, až už jsem si byla jistá, že mě nikdo nevidí. Hodila jsem tu odporně těžkou bichli na zem a hned v zápětí ji následoval i batoch. V předklonu a s ruměnem mě napadla jediná myšlenka: ''Od kdy se v České republice rodí králici s geniálním matematickým talentem??''


 celkové hodnocení autora: 93.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 7 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.1 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 28 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 60 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Rockwood 27.10.2008, 15:13:52 Odpovědět 
   Nemám k tomu co dodat. Dobré
 ze dne 27.10.2008, 15:32:25  
   janie: díky,)
 Svetla 26.10.2008, 23:38:32 Odpovědět 
   No, je to pěkné počtení o hovínkách. Ale dost mě zarazila např. bychle, přitom nakonci je napsaná správně. Je to škoda.
 ze dne 26.10.2008, 23:40:42  
   janie: ahoj, to jsou ty moje preklepy no.. pritom to vidim spravne..:(
dik za zastavku.)
 Alyssa 24.10.2008, 20:11:10 Odpovědět 
   Jsem trošku rozpačitá - usmívala jsem se celou dobu čtení, ale na druhou stranu musím říct, že je to skutečně...no o bobkách. :o) Každopádně tu gramatiku a taky neformální výrazy typu "vylízat z auta" hlídej, ve vážnějším textu by dost rušily.
 ze dne 24.10.2008, 21:14:55  
   janie: díky, co víc než úsměv jsem si mohla přát.)
a dám pozor, neboj:)
 Filip Schneider 23.10.2008, 21:39:20 Odpovědět 
   No, pěkný. Pár trefných narážek (ač já sám mám pocit, že zbržďovadla řidiče vážně zbrzdí, občas však bohužel navždy. Člověk, který je vymslel, by si zasloužil pověsit na nejvyšší semafor.) Líbí se mi to naprosté zaujetí nepodstatnou maličkosti hraničící až s obsesí. Něco podobného znám jen u svých permanentně zhulených kamarádů.
 ze dne 24.10.2008, 10:03:22  
   janie: tak jo, kdy ho tam povesime? .)
mno, muzu ti zarucit, ze nehulim a stejně se dokážu pro pitominu nadchnout:)
dík za zastávku.)
 Matylda Kratinová 23.10.2008, 19:45:33 Odpovědět 
   Kdyz je to o bobcích, přidám jedno trefné sousloví: jsou lidé, kteří umějí uplést i z h***a bič... volně přeloženo, z ničeho udělají něco (na což měl dlouhou dobu monopol Pánbůh). Víc snad už říkat nemusím...
 ze dne 23.10.2008, 20:28:31  
   janie: heh, dík Maty.)
 LauraKošinová 21.10.2008, 13:37:25 Odpovědět 
   No krásný. To nemělo chybu...:-))) Jj, králíci jsou vskutku geniální tvorové, jednoho máme doma, zakrslého ušatého génia a ten v geometrii pokročil dokonce na 3D, vytváří z bobků pyramidy!!!:-))) Za 1.:-)
 ze dne 21.10.2008, 15:26:22  
   janie: heh, dik moc Laury .) pozdravuj kralika.. i kdyz tohle byl zrejme nejaky zajic :)kdo vi.)
 Ada 20.10.2008, 9:31:22 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Ada ze dne 20.10.2008, 9:26:00

   Tak ať Ti to dlouho vydrží!
Já si (marně) zkouším vzpomenout, jestli bych kdysi dávno taky šla "zkoumat" tři geometricky zajímavé bobky a 7km pěšky :-)
 Ada 20.10.2008, 9:26:00 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Ada ze dne 20.10.2008, 3:02:00

   tisková omluva - z čísla vypadla desetinná čárka....3,9m/s

Třeba ano, až napíšeš dalších cca pět podobných příspěvků, tak si řeknu, fakt je asi taková ("prdlá" :-)
 ze dne 20.10.2008, 9:27:43  
   janie: to uz ti muzu i ted a tady odprisahnout.. Ano! Jsem! :)
 Ada 20.10.2008, 3:02:00 Odpovědět 
   Ahoj,
gramatika- perex zádným místo záhadným, směr Břeclav nebo směrem na Břeclav, ...spíše naštve, než zbrzdí /chybí čárka/, mně to tak vyhovuje /máš mě/, BICHLE a ne bychle /pokud myslíš tlustou knihu/, vzápětí /ne v zápětí/, batoh /ne batoch/, ruměncem, odkdy /ne od kdy/
nesrovnalosti - nabitý den? nabitý čím? takhle ta informace působí zbytečně...o JEDNU vteřinu dřív? tak to nevím, jak by technicky vypadalo, kdyby někomu bus ujel o jednu vteřinu?! /spíše o nějakou tu vteřinu/...čára na silnici je dělící, nikoliv rozdělovací...
technicky- proč by jsi chodila pěšky, když Ti nejpozději za půl hodiny jede další spoj, aby to mělo smysl, musela by jsi úsek zdolat rychlostí 14km/hod /39m/s/...
"Zbržďovacím" ostrůvkem myslíš retardér?
Rozsivka je řasa, takže ne zcela vhodné spojení "či jiného patvora", neboť není vůbec tvor, natož patvor
Pokud se ozval hlas v hlavě, pak se nejedná o přímou řeč a nedává se věta do uvozovek
3. ostavec - 2x věc + začátek 4.odstavce též věc
nezabral úsměv nebo mé vysvětlení /máš mým/
obojí se mi zdálo /ne zdály/
jak to to zvíře...ale ono to to zvíře...jedno až dvě "to" by si zasloužily rozhodně to - nahradit
v literárním útvaru se číslovky vypisují, tady to šlo eventuelně opsat slovem "pravý úhel
Lidé vylízali? co? asi mělo být "vylézali"
Píšeš, že zajíc byl úplně střelený a nakonec je z něho geniální králík, tak nevím...
A fakt si neumím představit někoho, kdo jde ráno po krajnici a všimne si uprostřed silnice tří králičích /nebo zaječích/ bobků /liška to asi opravdu nebyla, na to je jednak chytrá a jednak je to šelma psovitá a dělá rozhodně jiné"bobky" než králík či zajíc/ a jde se na ně navíc podívat! Ale zase na druhou stranu někdo, kdo se vydal pěšky 7km, by se klidně podívat jít mohl...
Jistě, zajímavě uspořádané bobky mohou mít své kouzlo, možná bych si o nich ráda poslechla od p.Menšíka, ale v tomto příběhu mě nezaujaly. Navíc ty chyby, opakování údivu nad bobky a vlastně dodnes nevíme, čí to bobky byly...tak nějak mi to přijde celé o bobkách...
Snad příště...
 ze dne 20.10.2008, 7:03:22  
   janie: dík za konstruktivni kritiku .)
pokud nechapes, ze jsem se sla podivat, nezoufej:) nejsi sam. ja delam hodne veci jina nez vsichni ostatni a vubec me netrapi, ze se mi smeji nebo si tukaji na celo.
jak pises''snad priste'', nemyslim, ze te jeste necim okouzlim, kdyz ti muj zivot nepusobi realne..:)
 čuk 19.10.2008, 17:12:30 Odpovědět 
   Hodně úsměvné a dost upovídané. Bobky do pravoúhlého trojúhelníka je zajímavý nápad. To uspořádání bylo tím, že zajíc zakličkoval. a natáhl ucho, a to je, jak se praví v učebnici, v poloze náslechu v pravém úhlu k tělu ( taková jako směrovka) Ale nevěřím ti, neboť jsi sebou neměla úhloměr.
Dvojka od tebe mě mrzí po dost chatrném komentu
 ze dne 19.10.2008, 19:08:53  
   janie: ahoj, pravy uhel odhadnes snadno..podle palce a ukazovaku..
a presne tohle jsem nechtela. nicit pratelsvti znamkami..dala jsem ji,protoze jsem hodnotila jak to na me pusobilo a myslim ze komentar jsem dala dost jasny..ach jo:(
 Charlotte Cole 19.10.2008, 0:02:09 Odpovědět 
   Ahoj, janie. ;-)

No, styl se mi strašně moc líbil. Téma "o nezajímavém ničem" jsi zpracovala tak, že mě to opravdu zaujalo a chvílemi jsem se i smála. A to je opravdu velké plus! =D No chybky byly... bohužel jsem příliš vysílena, než abych je vypsala... "trochu" jsem se rozepsala u Rockyho "Ze hřbitova"... takže, ale kdybys přeci jen měla zájem o moje "rozepsání se", tak napiš. ;-) 1.
 ze dne 19.10.2008, 9:01:59  
   janie: Díky moc Lotty,
přesně tak to bylo myšleno, už když jsm to psala, tak mě napadlo, jaká témata asi zvolí ostatní..tak jsem zvlila tenhle styl a podařilo se :)
díky za komentík, pisnu vzkazík.)
 Šíma 18.10.2008, 23:18:21 Odpovědět 
   Hrubky sem a hrubky tam... ;-)

Líbilo! Hezký příběh o Tobě (?) a třech bobcích (králičích, nebo zaječích) a takřka filosoficko-matematickém přemýšlení a dumání nad tím, zda nejde náhodou o bobky nějakého velmi inteligentního tvora, který možná není ani z naší planety (konec tohoto souvětí je čistě mou osobní spekulací).

Konečně je zde chybějící dílko do Workshopu! Zajímavé... Doma máme králíky v králikárně a v jednotlivých kotcích je bobků, co hrdlo ráčí, avšak žádné nejsou do "pravého úhlu"! To jsou mi věci... ;-) Motiv "TŘI" je jasný a délka je tak akorát. Co na tom, že toto dílko přišlo poněkud "později"? Jednička je jasná volba!!! Bobkům zdar...
 ze dne 19.10.2008, 9:00:28  
   janie: To víš, největší inspirací je přeci život sám :)
A ty tři věci byly opravu v pravém úhlu.)
díky za komentík, jsem ráda, že se líbilo:)
 Leontius 18.10.2008, 21:11:53 Odpovědět 
   Heh, ten styl mě dostal, krásně nevinné polemizování o h..., bobcích zkrátka :-D Trošku mi to připomíná Čapkovské povídky, nevím proč, ale je to fajn. Hrubky tam jsou, ale budiž ti odpuštěno... vyjímečně. S tím stylem to rozhodně nekontrastuje. Dávám 1
 ze dne 19.10.2008, 8:58:08  
   janie: Díky moc Leo, to víš, nevinnost sama:)
 Tuax 18.10.2008, 19:15:33 Odpovědět 
   Ahoj janie...
Klasická příhoda, která je pro Tebe součástí stylu života a pro mnohé druhé zajímavostí, rpo další bude asi ztřeštěností, hrůzou a kdo ví čím, no uvidíme. :)

Každopádně slovo "tři" je v textu hojně, je i symbolicky ztvárněno, nejen myšlenkou a jako takové do WS zapadá. To jen abych taky řekl něco k věci :) Když bych to vzal jako příběh, tak pointa jde spíše do ztracena má význam osobního chatakteru, než aby byla dostatečně nosnou pro většinu čtenářů, i když určitě najde i docenění.

Toto vyprávění, styl myšlení, jednání - mě jen utvrdilo v názoru na Tebe, který jsem nedávno získal... a je to hodně intenzivní.
 ze dne 18.10.2008, 19:28:35  
   janie: Ahoj Tui
dík za hodnocení:) a názor.. to mě zajímalo, jak na Tebe působím.. povídej, třeba do vzkazu.
 janie 18.10.2008, 18:51:23 Odpovědět 
   omlouvám se za hrubky,musely mi uniknout :(
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
YellowSkye
(29.7.2022, 08:38)
IndigovaRuze
(24.7.2022, 09:11)
Bath
(14.7.2022, 15:52)
Personal Mastery
(8.7.2022, 13:20)
obr
obr obr obr
obr
Udušení
Jefrey Cuckoo
Nerevoluční
Kostka
Hřbitovní
Láďja
obr
obr obr obr
obr

Kapitola 8
dark_stuff
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr