obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska je svátost, kterou je potřeba přijímat na kolenou."
Oscar Wilde
obr
obr počet přístupů: 2915699 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39816 příspěvků, 5810 autorů a 392517 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Mrtvé město ::

 autor Alan de la Pont publikováno: 04.11.2008, 8:42  
 

Pokoj osiří, ruce budou zase chladný. Těžká noha pronásleduje nohu druhou a okna se míhají v nočním šeru, v zátiší z paneláků. Hlava bude tupá a prázdná jako naše nitra po vypumpování minulosti a našich elementárních vlastností. Koruna padá z hlavy, mašinfíra ztratil při výklonu z postranního okénka svou čapku, žlutá stěna byla vybílena a tím i její pestrá historie. Svět se mění, my se měníme, život je změna. Nezapomeň na historii.

Poledne, ticho a smír nade vším. Klid před pověstnou bouří, která udeří svou mocnou silou v každý pád a rod na všechny způsoby na ty, kteří opustili toto město. Město duchů, prachu a závanů z minulosti. Nekonečná dálnice zeje prázdnotou, v úseku na třiatřicátém kilometru je rozestavěný motel, tichý a zlověstný jako pád do propasti. Městská samoobslužná restaurace se stoly na stojáka pro pivní štamgasty a ranhojiče se rozpadá a chátrá jako stará námořní bárka stlučená ze starých a nepotřebných prken. Pár supů nad městem občas prolétne a prokypří atmosféru svým prosebným krákotem. Na prázdné chodníky dopadají střepy skla z pouličních lamp, které svítí svým žlutým nevýrazným světlem pro nikoho a v ničí prospěch. Okna ještě se záclonami, za nimiž nikdo nestojí a nepřihlíží rozkladu města, jeho sídlišť a bytových a nebytových prostor. Kotelna, která dávno nefunguje, klepadla na koberce, dětské hřiště tvořené změtí železných trubek nabarvených do pestrých barev, které se už oprýskaly, křižovatka, která zarostla plevelem, domov důchodců…, to vše ztratilo svou pointu.

Zbývá pár chvil do evakuace. Pobrat jen to nejdůležitější. Nějaké peníze, teplé oblečení, kufr s nejcennějším a tím, co člověk nechce ztratit. Zmizet, rychle pryč… Moc se neohlížet, brek a poslední zamykání dveří před mizením a nenávratnem. Kam až vedou tyhle cesty? Kdy vyjde zase slunce nad zapadlými paneláky a dávnou minulostí, která dýchá ze všeho, co tu zbylo a žije svým vlastním solitérským životem.

Poslední loučení před útěkem. Lidské hlavy otáčející se při pohledu okny autobusů za městem, které nechávají napospas. Živorodá směs se stává v mžiku mrtvou. Prach povalující se na všem, plevel rostoucí na prapodivných místech, zápach z domácností, kde hnijí zásoby jídla v lednicích a v kuchyňských skříních. Výtah zaseknutý v mezipodlaží, nikdo ho už nevysvobodí…, už nikdy se nerozjede. Tabule před restaurací zůstává se stejným poledním menu již mnoho let. Dívka hrající si s panenkou, kterou ponechala ležet na vyvýšeném plácku u kotelny je jakoby stále zde, její duch je zde uložen a ponechán. Vykradači hrobů přijdou brzy, až zmizí záře a závan minulosti…

Vím, že tu jsi, jsi někde uvnitř a čekáš, až tě vysvobodím a podám ti pomocnou ruku. Brzy přijde ta chvíle a já snesu tvé tělo dolů přes suterén ven na čerstvý vzduch, kde nadechneš se a opět ožiješ, jako růže rozkveteš, tvá líce se zbarví a začneš zase žít. Žít pro někoho jiného…


 celkové hodnocení autora: 95.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 2 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 8 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 40 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Te Bi 14.06.2009, 12:08:42 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Te Bi ze dne 13.06.2009, 12:49:55

   Ano, pravda - můj nepřesný přepis - omlouvám se.
 Te Bi 13.06.2009, 12:49:55 Odpovědět 
   Je to vážně tematicky extrémní (viz čuk)?
A co když příběh nebyl cílem (viz viktor) a koneckonců ani "atmoška", v prvé řadě. (říkám si...)

- Možná jsem zase svý obrátky hledání v jinotajnu přetočila přespříliš, ale vidím to jako tematicky zcela neextrémní, ale zato poměrně extrémně popsaný (jo, POPIS je to slovo) stav... vztahu, třeba.
 ze dne 14.06.2009, 11:10:25  
   čuk: napsal jsem trochu tematicky extrémní, ale asi máš pravdu
 Nikopol 07.11.2008, 16:32:00 Odpovědět 
   Zdravím tě. To, co jsem ti psal k povídce - Mandragora - platí vlastně i tady takže bych se jen opakoval. Jeden můj známý má podobný styl a byly doby, kdy psal vyloženě jako přes kopírák. Neříkám, že to bylo špatné, kdepak, mělo to všechno, co to mít mělo, jen se to pořád točilo dokola a začínalo to postrádat inovační prvky. Po čase to změnil. Znovu mi to umožnilo číst si jeho věci.
 BaD 06.11.2008, 10:17:11 Odpovědět 
   Tak narozdíl od Viktora, zde nacházím o dost víc epiky, než v tvých předchozích dílech. Samozřejmě že tvoje próze je především lyrickou záležitostí, občas zapřemýšlím jaké by to bylo, kdybych měl někdy sbírku tvých úvah v tištěné verzi. Taková knížečka, kterou by člověk za deště otevřel v tramvaji, zmlkl by a nechal by se odnést do černého pekla, bez plamenů a síry, zato se zápachem vlhka, plísně a krys. Něco co by mohl číst, kdyby se potřeboval zklidnit a dostat do depky, stále nový příběh se stále stejnou pointou a atmosférou. Mně se to líbilo a musím říct, že přechod z lyrického popisu do epického závěru, který objasnil a pospojoval předchozí obrazy je... no z hlediska tvé tvorby zajímavý... Značí určitý vývoj. Čas ukáže jestli pozitivní či naopak, ale v tuhle chvíli se mi to líbilo.
Tak, to byl můj zmatený a na mě trochu obsáhlejší koment a teď už zbývá... no jistě jednička;-).
 Viktor 04.11.2008, 10:57:16 Odpovědět 
   ... postkataklyzmatická vize s nádechem jinotaje... hmmm... mě to evokovalo fotky opuštěného černobylu, které nedávno znovu proběhly internetem.. není to špatné... jen poněkud samoúčelné... ten poslední odstavec je jen jakýsi nedostatečný nástavek příběhu... mě popis atmosféry sám o sobě nestačí ... je to jako bych přišel do kina - oni mi tam pod nos stříkli lesní vůni k tomu pustili šveholení ptactva a pak mě vykopli...

...chci příběh...

... atmoška je jen kulisa... to je práce pro scénografa... dramatik je o level výš...
 Šíma 04.11.2008, 10:56:06 Odpovědět 
   Příběh je hodně "atmosferický", jen asi plně nechápu ten důvod všeho "zmaru" a jakéhosi "vyprázdnění" z minulosti a života Tvých hrdinů. Proč ta evakuace, jde o jakési přirovnání? Líbilo, jen bych asi potřeboval vysvětlit to, co se (snad) skrývá mezi řádky... Jednička (s chloupkem)... ;-)
 čuk 04.11.2008, 8:41:01 Odpovědět 
   Autorův sklon k určité temnotě se zde projevuje básnickým a v detailech silným popisem destrukce, opuštěnosti a chátrání. Autor velice bezútěšný text zaštítil naznačením příčiny a tím i zreálnil. V závěru je jinak pojatá metafora opouštění s příslibem změny, jaksi soběstředná, ale s nádechem optimismu. Nelze upřít, že text je napsán sugestivně a stylisticky vytříbeně, s fanatzií založené na působivých reálných detailech. Pochmutné, trochu tematicky extrémní, ale dobré. A eticky sice pesimistické ( s výjimkou závěru), ale vlastně v zrcadlovém obrazu "poučné."
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
marker.publishers
(27.10.2020, 20:24)
Emmajackson2711#
(23.10.2020, 08:22)
Filion
(14.10.2020, 22:49)
Koala
(14.10.2020, 20:43)
obr
obr obr obr
obr
Život takový, j...
Haisenberg
POVINNOST
Tilda
It was her
Charles
obr
obr obr obr
obr

JARNÍ 2007
Floridor
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr