obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Mnohem lepší je žít bez štěstí než bez lásky."
William Shakespeare
obr
obr počet přístupů: 2916054 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39836 příspěvků, 5847 autorů a 393429 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Intoxication ::

 autor MrsSelfDestruct publikováno: 12.11.2008, 11:16  
Chaos
 

Danny
,,Podívej, ta auta, malá a lesklá jako brouci v tvé hlavě, která rozbije jedno z čelních skel a pokrčí kapotu, tvá krev bude zbarvovat lak do ruda a tvá lebka se roztříští na milióny bílých střepů, mozek ti vyteče z hlavy a až tě pohřbí a rodina roztrousí své ničemné slzy na půdu prolezlou červy, pak ať si třeba země pukne, ty jako vřed vyteč ven - “ přitiskl ústa k jeho děsem stažené tváři...
„- a znič mě !“ zasyčel šeptem...
* * *
A ti, kteří tam došli, nenalezli nic než smrt.. Ulice byla prázděna podniky, kterým se lidé za noci vyhýbali, avšak přes den ze zvědavosti nahlíželi do zamřížovaných oken, jako, když se za noci bojí temných stínů, jenž vrhá nábytek na zdi ve svitu měsíce a oni se ptají, co se skrývá v té tmě vedle skříně či za dveřmi, ovšem ráno slunce prosvítí všechna zákoutí ..
* * *
Nos měl plný krve a jeho tělo, splaveno potem, se třáslo na studené dlažbě. Světlo neonových reklam, jenž byly posázeny po ulici a i v nejhlubší noci ji ozařovali svým světlem, se mu odráželo v očích. Zmámen, jako by jeho dech přikrmovali rajským plynem, hleděl do dáli. Ležel ve středu světa, v horečce, v extázi..ve smrti..

Lily
,,...alarm toho vulgárního auta vydával vysoký tón a na něm ležel Holden s velkou skvrnou místo hlavy, ruce rozpjaté, jako pták...Přišlo mi to bizardní !“ Klečeli naproti sobě na posteli s rukou v ruce... Danny vyprávěl fascinující příběh boje a smrti s úsměvem na tváři, neb došel své satisfakce.
,,Bojím se, že mě jeho lidi začnou hledat..“ To náhlé zvážnění bylo jako krutý návrat do reality, Lily však byla odhodlána čelit jí po jeho boku...
,,Bohů není třeba se bát, se smrtí si nemusíme dělat starosti, dobra lze snadno dosáhnout a zlo lze snadno vydržet...“ Zašeptala a přejela mu nechty po předloktí, přál si aby přitlačila a rozsápala ho, protože bolest je... přítel.
,,Miluju tě Danny.“
* * *

Nasávala opojnou vůni čisté lidské kůže jeho těla...Nekousala a neškrábala jako předešlé noci, jen se snažila cítit... A on byl jako voda vymívající ránu, jako káva po dlouhé práci, jako mojito v její lednici a hlavně láska v její posteli.
Co nemáš teď nepotřebuješ, co nevíš, vycítíš...
Hlavu měla opřenu o jeho záda a položenu na ranách, co mu způsobila, pohled upírala do té lechce opálené kůže a malých, opravdu moc malých pórů... Tak krásný, přitom dočista zničený.Každou noc divoký a vašnívý, posléze zmítající se v horečkách a trpící... Křeký a ničivě smyslný..


Holden
Vyjdeš z baru a říkáš si proč se ti ten zatracený zkurvysyn natáhl zfetovaný pod nohy a pak tě napadne, že tohle je ta příležitost...

,,Přemýšlím.. Někdy v noci se probudím a přemýšlím.. Někdy i o tobě Danny... Vidím tvá karmínová ústa a vybavuji si všechna chytrá slova, kterýma mě kojíš, když nejsi sjetý... Pamatuji si je, protože když nejsi sjetý, tak toho moc nenamluvíš..Skládáš básničky, kterými ohromuješ davy.. Byl jsi velký a silný ale teď nejsi nic..“
Ticho... To ticho bylo by strašlivé, kdyby nebylo hudby a hlasů, které unikaly škvírkami z klubu.. A přece unikaly, jako mlha, jako prach... Přísný pohled s něžnou otupělostí sváděly boj na tom skoro klidném v noci strašlivém místě..
,,Jsem hvězda..“ Promluvil Danny slabě...
Holden, pobaven naivním výpadem svého druha, mlčky sledoval jak se na zemi slabě třese, jak se jeho hruď málo zvedá v nepravidelné frekvenci nádechu a výdechu.. Dřepl si k Dannyho hlavě..
,,Dáš mi autogram ?“ Zamával před ním malým sešitkem s průpiskou... Danny mu poprvé věnoval krátký, leč plně důvěřivý pohled, hodný jen opravdového přítele, avšak Holden se odvrátil, neboť věděl, že takový luxus si od něj nezaslouží... Zvedl hlavu, jen pár centimetrů nad zem a trhavě se podepsal na vyznačené místo.. Vzápětí se znova roztáhl na zem, přivřenýma očima mžoural na bližního, jenž si zastrkával štíhlou šekovou knižku zpět do kapsy...
,,Jsem hvězda.“
,,Musí to být skvělý pocit.“
,,.... máš v hlavě moc místa.“

Lily
Pohledem zkoumala pramínek svých rudých vlasů, jenž jí spadal přes rameno na prostěradlo a na konci byl stočený do kroužku...
Bylo jí jasné, že nemohou zůstat na jednom místě, nemohou chodit do stejných klubů jako dřív a to pomyšlení jí imponovalo. Holdena viděla snad jedinkrát a točila se kolem něj spousta lidí, lovců, kteří po nich půjdou dokud je nedostanou nebo neuštvou k smrti, jen za to, že si jejich boss koupil za jejich peníze smrt... Nikdy se nespokojí s tím, že by ji nebo Dannyho zabili pouhou kulkou do hlavy. Roztaví jim nehty, spálí vlasy, rozřežou jim oči, do ran nasypou sůl a budou to dělat tak dlouho, dokud se budou moci dívat...
Pobaveně se usmála svým představám a náhle pocítila příval něčeho nového, jako by jí velká krvavá revoluce vyčistila hlavu a ona byla schopna konečně účinně myslet.

Danny
,,Bojíš se smrti Lilly?“
,,Ne, zničíme se sami... potom už to nebude smrt... jen ty a já.. jako ve fit centru, jsi na běžícím páse a běžíš i když nemůžeš, běžíš dál, protože se ti líbí jak se devastuješ... spousta potu a krve, tělo na tělo, slina k slině...“ Mluvila rychle a když zastavila, zadívala se mu do očí jako nikdy v životě, žíznivě a zamilovaně, vyděšeně a odhodlaně... Nechápal co vyslovila, ale věděl po čem touží..
Nebála se ani bolesti, protože bolest je úžasná, chtěla aby se zničili dřív než je zničí život a už budou tak staří, že se láska změní v nutnost, chtěla aby zemřeli dřív než si na vše zvyknou...
Přicházelo to na něj, začínal se třást, potřebuje svou dávku, ale ještě počká.... a vychutná si ten pocit..

* * *

,,Mám tě ráda Danny...“
,,J-já tebe taky...“
,,...jestli existuje peklo, uvidíme se v něm...“


 celkové hodnocení autora: 91.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 2 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 5 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 22 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Tereza Nováková 30.11.2008, 0:41:50 Odpovědět 
   Po prvních řádcích mě napadlo jedno slovo - artistní, což je pojem, který použil můj učitel tvůrčího psaní při příležitosti čtení jedné mé povídky (kterou jsem zatím nepublikovala a nejspíš k tomu ani nedojde), což není pojem ani čistě pozitivní ani negativní, ale příliš lichotivý není. Když jsem se ale začetla, byla to paráda. Uričtě bys mohla psát i mnohem delší věci. Máš smysl pro atmosféru a objevování možných situací, a kdyby si třeba zrovna tuhle povídku prodloužila, což by ovšem muselo znamenat vrátit se v čase, mohli bychom ústřední dvojici a především jejich osud a myšlení poznat lépe. Vážně se mi to líbilo, i přes ten chaos, vím, myslím, že vím, proč ho používáš.
 ze dne 06.12.2008, 18:09:51  
   MrsSelfDestruct: výraz artistní je pro mne nový, ale díky ti za něj, budu zase o něco chytřejší... a číst od tebe, jakožto od člověka, kterého si mimořádně vážím, že se ti to líbilo, je jako jíst sladkou pěnu z latté, je to příjemné a dodá ti to energii... divný přirovnání, každopádně jediné, co mě napadlo, děkuji :)
 Zdeněk Kopřiva 16.11.2008, 16:43:44 Odpovědět 
   Intoxication jsem si přečetl dvakrát. Když jsem to četl podruhé, snažil jsem se to celé prožít, vcítit se do toho, pochopit to. Na malou chvíli jsem se stal Dannym. Se svým životem jsem nebyl spokojený. Byl jsem dílerem drog, měl jsem svou milovanou Lily a vůbec žádnou vyhlídku na budoucnost. Už si ani nepamatuju, jak jsem do toho všeho spadl, prostě to tu najednou bylo. Já jsem ten, který rozséval smrt. Smrt, která zabila i Holdena. Nevím, jestli se bojím smrti, ale vždycky jsem před ní utíkal. Teď však mám svou Lily a nemám už potřebu utíkat. Nejsem sám.
______________________________________

Souhlasím s Čukem, že máš talent psát sugestivně. Na to, že máš jen patnáct let, tak smetám před Tebou pomyslný klobouk. Ty časové posuny mi také dělali mírné problémy se zorientováním se v prostoru a času:-) Celé dílo má takovou tu správnou emáckou atmosféru, ale v tomto případě to tu dokonale sedí. Vždyť přeci nepíšeš o medvídkovi PÚ, ale o předávkování se a o smrti. Je to aktuální problém, který se dotýká především dospívající mládeže a jsem rád, že píšeš zrovna o tomto. Možná se Tvá slova někoho dotknou až tak, že začne uvažovat o smyslu života, o tom jak nakládá se svým životem a s životy jiných. Kdybys byla starší, asi bych Ti dal dvojku, ale vzhledem k Tvému věku je to napsané výborně. Proto za jedna.
 čuk 12.11.2008, 11:15:58 Odpovědět 
   Expresivně vyjádřené pocity pod drogami smíšené s pravdivými pocity a myšlenkami, Někdy je chaos až příliš velký, že se stírá i náznak reality. Pokud tam nejsou nevyznačené a matoucí časové posuny, pak by Holden neměl promlouvat (Anebo je to promluva před jeho smrtí v úvodu). Text působí dost úděsným dojmem, tajemstvím až brutalitou, pouze s okénky průhledu. Psát umíš sugestivně, vytváříš náladu, stylistiku i náznakovost je možno dost obdivovat ( s výtkou, že je mnohé přetaženo). Se srozumitelností je to horší, chaos není jenom v postavách, ale i v tom, jak o nich vypovídáš, možná, že schválně, možná že pod vlivem spontaneity (čili hruběji řečeno: vlivem chaosu v tobě). Nad obojím by bylo dobré se zamyslet. Chaotický a děsivý svět víc vynikne, pokud tam budou srozumitelnější a delší realistické pasáže. Pokud chaos autora zcela ovládne, znejistí i čtenáře a text se stane chaotickým jinak než autor zamýšlel. Intoxikace by měla mít určitou protiváhu ( možná trochu větší než jakou je Lily).Ovšem nejsem si zcela jist, zda textu plně rozumím.

co je to prázděna? nechty? důsledně psát tři tečky místo dvou
 ze dne 12.11.2008, 14:46:11  
   MrsSelfDestruct: promiň, i kdybych se snažila, seč bych chtěla, stejně nějaký chyby udělám :( a že jsou to blbý chyby ...
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
YellowSkye
(29.7.2022, 08:38)
IndigovaRuze
(24.7.2022, 09:11)
Bath
(14.7.2022, 15:52)
Personal Mastery
(8.7.2022, 13:20)
obr
obr obr obr
obr
KRUH VĚRNOSTI
ECHO PARAZIT
Snahy blázna
Miro Sparkus
On... A jeho le...
PinkBoo
obr
obr obr obr
obr

S láskou - Ďáblova millenka 12
Nat Danielová
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr