obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Většina lidí se domnívá, že láska znamená být milován. Avšak pravda je opakem: láska znamená milovat."
Erich Fromm
obr
obr počet přístupů: 2915657 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39753 příspěvků, 5802 autorů a 392262 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Kroky ::

Příspěvek je součásti workshopu: Kroky
Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Krátké povídky
 autor Katy Kvapilová publikováno: 16.11.2008, 0:37  
Doufám že slovo v názvu se v názvu smělo objevit :o)
 

Tak jsem tak jednou šla po ulici, po ztemnělé a tiché ulici, s měsícem nad hlavou a v uších televizi… Ne, ne. To jen asi někdo špatně slyší, tak si zvýšil volume, aby lépe slyšel zprávy. Těžko říct, jestli bych je dnes chtěla slyšet taky. Možná, slyšet ta pozitiva dnešního dne, vidět všechny ty známé tváře, snít si u zpráv svůj velký sen, že zrovna ten můj podvod ještě nebyl odhalen. Byl by to příjemný pocit? Kdo ví, třeba mi šero napoví, třeba se rozsvítí lampa, která zhasla zrovna přede mnou... „Ku**a!“ Zní noční tmou a za chvíli se zvedám z bahnité kaluže.
Radši nic, jdu dál, kalhoty to svým způsobem přežily. Můj kabát však nikoliv. Co už, je docela teplo, trochu vlhko, přes cestu přeběhlo… Malé černé kotě! Věřit na pověry? Kde že. Jasně se mluví o černé kočce, kdo ví, jak se to kotě ještě vybarví, ne?
Trousím se dál spícím městem. Všude ticho a klid. Trousím se dál a jedním gestem dávám jasně najevo, co si myslím o tom malém spratkovi, co po mě právě hodil něčím, co raději nebudu zkoumat dopodrobna. Zač se mi stává, tato příhoda? Možná si mě spletl s někým, po kom chtěl hodit ten kelí-mek! Ano, ten po mě hodil. To snad ne, a byl cítit rumem. Ne, že bych znala pach rumu nějak důvěrně, ale z vánočního cukroví od babičky byl cítit vždycky. Vždyť tomu klukovi bylo maximálně 13!
Ale nač ta zloba, ulice ho vychová. Když ne ona, pak ho zpráskají třeba doma. A když ne ani tam, tak si to jednou vyčte sám, to je zaručené. Ke všemu ještě dvakrát zdaněné a podtržené tlustou černou čarou, která v té tmě nejde ani vidět. Raději půjdu dál.
Vandruju městem sem a tam, přemýšlím, koho ještě nepotkám a koho jo, proč se trousím sama, bez Adama, jako Eva bez pyžama. Jako hymna bez Tyla – teď se jedna paní na rohu ulice pobl… Něco ze sebe vyklopila. Ani chodit moc nemůže, ať jí ten chlast sám pomůže! Civí na mě jak na blba a myslí si, že jsem koza. Mečí na mě přes ulici a čím dál více kvičí a řve až mi uši rve, běžím radši pryč.
Samozřejmě s mou kondičkou toho moc neuběhnu, tak chvilku spočinu v sedu na lavičce v parku, kousek od Vamberku. Jak tak sedím, koukám kolem, nikde ani živáčka, jen ticho, tma a spící město s tím klukem, co hází po cizích kelímky, s tou paní, co mečí na rohu ulice, a se mnou, která se koukám na měsíc plížící se nad mou hlavou neslyšně, jak lvice v divočině.
Začínám pomalu vnímat tmu zpod víček. Je velmi intenzivní. Víčka bolí, těžknou, slábnou… Slyším, někdo jde, někdo kousek po kousku se blíží, tmou a tichem pod zvídavým měsícem. Jde stále blíž ke mně. Začíná se ve mně klubat obava, že tohle asi nebude Obama. Ani Lincoln, ani Bush, tohle je totiž… KUŠ! To jsem se lekla! Plížil se jak dravá šelma. Vypadá ale nějak divně, nějak podezřele, jako by tak trochu zkameněle. Kouká na mě, dělá „Pst!“, jako bych měla začít řvát, nebo co. Ale že jsem se lekla, Adam jeden, jak vidím, tak taky vyšel z ráje. Jeho výraz tomu odpovídá, nevypadá moc nadšeně. Navíc Eva právě zjistila, že to pyžamo stejně má a už nikdy bez něj nebude.
Přitom měsíc stále svítil nad tichým, nočním, spícím městem a koukal ně.


 celkové hodnocení autora: 89.2 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 8 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.6 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 15 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 43 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Tuax 29.11.2008, 5:16:41 Odpovědět 
   Zdravím,
textu by prospělo zpřehlednění, je to takové natěsnané na sebe a ztěžuje to čtení i vnímání textu. Příběh samotný je takový přelétavý, na mě působí až snově, je plný obratů a ztvárnění různých míst, situací. Taková hutnější forma, mnoho na malém prostoru. Ale některé připodobnění a popisy, byly nápadité, vtipné, takže celkový doje není až tak zlý :)
 Rockwood 27.11.2008, 10:24:29 Odpovědět 
   Ahoj.

No, tak pořádně nevím, co o tom napsat. Je to v celku dobré. Ale teda: "Začíná se ve mně klubat obava, že tohle asi nebude Obama". Bylo tohle opravdu nutné?
 ze dne 29.11.2008, 7:34:53  
   Katy Kvapilová: Bylo, jelikož příběh reaguje na právě probíhající dobu. A vzhledem k tomu, že v Americe se teď žije už jen panem B.H.Obamou, tak se tomu nedá vyhnout ;-)

Děkuji za komentář
 LauraKošinová 24.11.2008, 8:52:03 Odpovědět 
   Jen tak se toulat nočním městem při svitu měsíce....Jenomže v dnešní době to není tak jednoduché, bahnité louže, nevychovaní spratci, nerudné alkoholičky, ráj je neodvratně pryč... Adam se netváří moc nadšeně a Eva si oblékla pyžamo...:-) Líbilo.:-)
 Leontius 22.11.2008, 22:07:58 Odpovědět 
   Teda... Teď jsi mi způsobila hodně významný psychický rozkol :-D I když vidím ty obrazy, cítím jejich význam, tak nejsem schopný dílko jednoduše uchopit. Ale přitom se mi líbí. Ta trošku "lajdácká stavba", specifické vyjadřování a obraz současnost s jakýmisi vyššími motivy. Fakt dobré, ale netuším v čem to spočívá :-D Dávám za jedna a budu přemýšlet... Možná si od tebe přečtu i víc, ať jsem v obraze :-)
 Matylda Kratinová 19.11.2008, 19:29:57 Odpovědět 
   Textík je takový meditativní (i ty rýmy tomu napomáhají), ale je možná moc hutný, chtěl by trochu provzdušnit - víc místa, víc odstavců, jak už bylo psáno dole, jeden by si pak mohl trochu vydechnout a chutě se zakousnout do další pasáže.
Kroky tu mají jakousi podobu putování, neustálého hledání, které možná bude mít pro Evu nějaký výsledek (asi Adama).
A slůvko volume bych zaměnila, daleko víc mi sedí k nějakému puberťákovi než k Evě, i když její slovník je zmodernizovaný ;-)
 VanillaSky 18.11.2008, 12:04:05 Odpovědět 
   Mne sa to naopak páčilo. Dobre vykreslené čo sa deje v meste ked sa po ňom len tak túlaš a pozoruješ. Ešte je to aj dobre rýmované :) takže dávam 1
 Šíma 17.11.2008, 15:30:08 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Šíma ze dne 16.11.2008, 20:47:33

   Ahoj, šotci jsou prostě "lumpíci"... A díky za vysvětlení... Ano, není dobré býti člověku samotnému a každý Adam by měl mít svou Evu, jenomže to není v životě tak jednoduché a cesty "boží" jsou nevyzpytatelné a neshodují se mnohdy s naším myšlením, protože jsme jen lidé (chybující)... Pardon, trochu jsem se rozepsal... Ale jinak té Evě fandím, ať najde to, co hledá... Nebo toho, koho hledá... Prý každý, kdo hledá, najde, ale kdo ví?

Drž se a přeji Ti hezký den! ;-)

šíma šímovič

P.S. Skoro bych napsal: "Pozdravuj své šotky!", ale třeba si to nezaslouží pro svou zlomyslnost... :-DDD
 FeBs 16.11.2008, 20:56:26 Odpovědět 
   Opravdu se mi moc líbí některé pasáže, i když je text trochu nepřehledný (možná by to chtělo víc odstavců). Říkala jsem si: "Hmm... zajímavé, místy vtipné (no, některé méně). Co z toho asi bude?" Ale bohužel jsem moc nepobrala tu scénu z lavičkou, takže mi asi unikla poenta:-(
 Šíma 16.11.2008, 20:47:33 Odpovědět 
   No... No? Chodit po nočním městě může být zajímavé a kdo chodí (z nohy na nohu), dělá u toho také kroky, ledaže by skákal jako... Klokan? ;-)

Nějak se mi zdá, že mi toto dílko nemá dohromady co říci. Jedna osůbka chodí po nočních ulicích a parcích, občas potká nějaké zvířátko, nebo nevychovaného fracka, či opilou ženu, ale co když někoho hledá? Možná je mezi řádky něco "zakleto", ale asi nejsem dost dobrým "hledačem tajemství", které na mně třeba i vystrkuje "růžky"! Ale co když jsem nic nepochopil? Jdu na to ještě jednou...

Že by byla Tvá hrdinka Evou, která hledá svého Adama? V pyžamu? Nebyli Adam s Evou v Ráji nazí? Ačkoliv jsem tento text prošel takřka "všemi směry", pořád nevím, kde nechal tesař díru... Místy se Ti opakují slůvka (zejména "slyšet" v různých obměnách), možná by minimálně jedna čárka nemusela být tam, kde je (...po ztemnělé a tiché ulici s měsícem nad hlavou...) a neřádili Ti v tomto souvětí šotci? - Přitom měsíc stále svítil nad tichým, nočním, spícím městem a koukal ně. (...a koukal ně... ???)

Dvojka!

Snad dvojkou neurazím, ale možná je text trochu "nevýrazný", přestože se snaží svým čtenářům něco říci... Buďto jsou čtenáři "chluší", nebo "slepí", nebo hovoříš jinou řečí... I když je docela možné, že mám (osobně) dlouhé vedení!!! ;-)
 ze dne 17.11.2008, 14:51:29  
   Katy Kvapilová: Dík za komentář, jen... Jak píšeš a divíš se, že měla Eva pyžamo, když v Ráji byla nahá... Když s Adamem okusili jablka poznání, zjistili, že jsou nazí a oblékli se. Myslím, že tím je řečeno hodně, ne? ;o) A pokud ne, tak jsem se aspoň pokusila

(mmchdm- mluvím jiným jazykem, bude to asi tím, že jsem věřící)

A na tom konce byl šotek :-)
 Mab 16.11.2008, 17:18:58 Odpovědět 
   Tohle si dovedu představit jako pasáž pro zpestření vepsanou do nějakého deníku.
Možná že ani ne...
Jsem z toho trochu rozpačitá. Textu by svědčily odstavce, lépe by se četl a byl by přehlednější. Připadá mi to nedodělané, jaksi nedotažené. Chci se zeptat: A co dál? Co nám tím vlastně předestíráš? Jeden večer, možná noc kdesi ve tmě neznámého města... Vůbec to není špatné, ale na to, jaký z toho cítím potenciál, se ti z toho podařilo vytřískat málo. Líbí se mi některá spojení (viz Charlotte), ty mají našlápnuto slibně, ale...
 Charlotte Cole 16.11.2008, 13:25:28 Odpovědět 
   Mno. Jsem z toho celá nesvá. Text je sepsán poměrně dobře. Nicméně... celou dobu, co jsem jej četla, mne nijak nedokázal uchopit, zaujmout. Ke konci jsem se dostala takřka proti své vůli. Mno doufám, že tenhle problém budu mít jen já a ostatní tě naopak pochválí. =)

<co po mě právě> -> MNĚ

<proč se trousím sama, bez Adama, jako Eva bez pyžama. Jako hymna bez Tyla> -> tohle se mi moc líbilo! ač význam tohoto slovního spojení mi není moc jasný...
 čuk 16.11.2008, 6:42:55 Odpovědět 
   Bloudění spícím městem je sice zajímavé, ale jak by bylo bližší tématu, kdyby předzvěstí byůy různé typy kroků.Pro mne jsou tady téměř neslyšutelné, a zamotání Evy a Adama mi tady nesedí, asi mu příliš nerozumím, když ta vypravěčka se už vyzná
 ze dne 16.11.2008, 18:24:55  
   Katy Kvapilová: Jak tak pozoruju ty komentáře, více lidí tomu nepřišlo na kloub. Ale to je na druhou stranu dobře, to by bylo, aby člověk vše pochopil hned, třeba i to, čemu by vlastně rozumět nemusel :o) Ale pokud bych to měla nějak osvětlit, řekněme, že kaluž, chlapec i ta paní jsou jakési zlé, pokoušjící věci, které Eva překoná (byť s útěkem), ale zřejmě jí něco před tím zlomilo, protože nakonec zjišťuje, že má pyžamo a už bez něj nebude (tady je to poukazuje na to, že když Adam a Eva v ráji snědli plod ze stromu poznání, zjistili, že jsou nazí a skrývali se, ačkoliv je měsíc (všudypřítomný Bůh)stejně viděl i se všemi jejich činy...) nevím, zda je to teď více jasné, ale problém s tím pochopením bude asi to, že jsem křesťanka a žiji tím :o)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
APV
(18.9.2020, 13:40)
xcvx
(9.9.2020, 11:54)
Alexandr Heartless
(7.9.2020, 14:47)
houseofcandy
(7.9.2020, 12:01)
obr
obr obr obr
obr
Posel smrti V: ...
Lukaskon
Hrozen na koste...
bouřlivá kreativita
Dědek
nevimjakou
obr
obr obr obr
obr

SMS k narozeninám
Jeňýk
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr