obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Hlad a láska určují veškeré lidské dějiny."
Buddha
obr
obr počet přístupů: 2916054 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39836 příspěvků, 5847 autorů a 393429 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Vánoční noc ::

Příspěvek je součásti workshopu: Vánoce poslepu
 autor Leontius publikováno: 16.12.2008, 20:29  
Tak tedy přesto přispěji do workshopu. Předem ale přiznám, že mám strach tohle publikovat a už vůbec jen napsat. Múzy jsou nekontrolovatelné. Prostě si řekly o tohle. Možná je to příliš temné i na horor a možná že to ani horor není :-D Mne osobně na tom nejvíce děsí to, že příběh není kdovíjak nemožný, když si uvědomím, v jakém světě žijeme.

Pro slabší povahy: radši nečíst. Napsat tohle pro mne byla celkem zkouška nervů, i když to možná někomu nepříjde.
 

Zimní noc byla tichá, prázdná a osamělá.
Do ní se probudila malá jiskřička vědomí. Ohromená tou nezvyklou večerní symfonií, jakou doposud nezažilo. Smysly a pocity se jeden po druhém vynořovaly z klidné hlubiny nevědomí a začaly ohmatávat svou malou tělesnou schránku. Krátký výboj bolesti náhle vše uvedl do pohybu a uzlíček masa a kostí v koutku slabě zasténal. Útroby se nepříjemně kroutily a kyselá pachuť v ústech byla odporná. Každá částečka těla byla ponořená do doutnajícího uhlí a křičela o pomoc. Oči v důlku čertovsky pálily a odmítaly se podřídit vůli. Víčka jakoby neexistovaly.
S nadlidskou námahou se postavička posadila. Dýchání bylo obtížné, hrudník sebou křečovitě trhal a vzduch páchnul jako shnilé ovoce. Drobná dlaň se vznesla a přejela po čele. Bylo orosené velkými krůpějemi potu a horké, příliš horké. Prstíky zašmátraly o kousek níže. Necitlivá oční víčka byla svraštělá a nehybná. Pod nimi byla kůže pokrytá jakousi lepkavou a na dotek slizkou vrstvou. Ruka ucukla a opřela se o matraci postele. Na heboučkém povlečení se válela spoustu tajuplných drobků a prachu. Postavička je chvíli ohmatávala nepřestávala se divit. Některé kousky byly drobné, jiné byly velké a nepravidelné. Drolily se po doteku, ale měly ostré hrany. Byly jako stovky nepřátelských zubů, chystajících se schlamstnout svoji oběť. Tělíčko překonalo nevysvětlitelnou slabost a překulilo se na kraj postele. Bosé nožky zahrabaly ve vzduchu a dotkly se podlahy. Byla nesmírně chladná a odpudivý mráz se šířil od ní přes vlnku páteře až do vyděšeného mozku. Popraskané, suché rty zašeptaly:
„Mami? Tati?“
Ozvěna se mrtvě odrážela někde v prostoru, který byl důvěrně známý, ale přesto dnes působil prapodivně chladně a stísněně. Nebyl to ten veselý dům plný smíchu a světla. Hlásek zaraženě zmlkl a čekal na odpověď. Jediné, co se mu vydalo vstříc, byl závan vzduchu prohánějícího se mezi zdmi. Hořký a zašlý. Žaludek se opět zatřásl v křeči. Horečkou zmítaná mysl si neodpustila další důležitou otázku:
„Už přišel Ježíšek?“
Další vlna ticha otřásla světem. Dětská naivita se jí však nenechala pohltit a strach si nechala pro bubáka pod postelí. Ten však na Vánoce určitě strašit nebude. Tady si rodiče určitě připravili nějakou tajemnou hru s velkým překvapením! Chodidla tiše zapleskaly o podlahu, jenže pak se zastavila. Slabost a dezorientace opět zavládly a postavička klesla na všechny čtyři. Plíživě se vydala kupředu neznámým prostorem a pátrala po čemkoliv známém a přátelském.
Cosi válcovitého a heboučkého vklouzlo do ruky. Tenoučké chloupky se líně otíraly o kůži a uklidňovaly. Byla to malý plyšák, usměvavý medvídek s čepičkou a skrytým mechanismem, který po spuštění veselým hláskem přehrál „Nesem vám noviny“.
Postavička, uklidněná přítomností dobrého kamaráda, se znovu postavila a pokračovala ve výzvědách. Zamířila k místu, kde podle obrazů v paměti tušila dveře. Zastavil ji však náraz o cosi tvrdého a nepoddajného. Mohutný předmět, tvrdý jako kámen, jen tak ležel uprostřed místnosti. Dlaň přejela po drsném povrchu a ucítila zbytky omítky. Pomaličku jela dál a zjistila, že je možné překážku obejít.
Utrápené krůčky přivedly postavičku na chodbu. Vzduch naplnil další tajemný zápach, připomínající spálený oběd. Byla zde ještě větší zima, neznámými škvírami se proháněl vítr a úpěnlivě skučel a naříkal.
„Mami! Tati!“
Ručky opět šmátraly po zemi a marně hledaly. Zlé tušení začalo bít na poplach a zoufalství se zmocňovalo malé osůbky sunoucí se pomalu chodbou a divící se, proč nemůže plakat, kam se poděly všechny slzy.
Další objekt se octnul v cestě pátravým prstíkům. Byl chladný až ledový. Heboučký, ale bez srsti. Sem tam v něm vyvstávaly malé pupínky a drsnější místečka. Dlaň jela po tom povrchu a snažila se rozpoznat jeho tvar. Přitom se postavička marně rozpomínala, co ji ta věc na dotek připomíná.
Ruka vklouzla do záplavy jakýchsi jemných, dlouhých nitek. Prohrábla je a pokračovala po zakulaceném povrchu. Objevovaly se drobné výstupky a prohlubně, které již nenechávaly na pochybách. Obraz byl zřetelný – obličej. Prsty sebou trhly a sevřely se v křeči. Nezměrná síla vůle je donutila pokračovat v cestě a z nosu bezděčně sklouzly na tvář. Maso bylo rosolovité a mrazivě chladné. Život z něj navěky vyprchal. Kus kůže se odloupnul.
Bolestný výkřik a postavička se zhroutila vedle mrtvého těla. Plyšák byl odhozen neznámo kam. Ozval se jen tichý náraz a spustil se mechanismus uvnitř:„Nesem vám noviny,
poslouchejte,
z betlémské krajiny,
pozor dejte.
Slyšte je pilně a neomylně.
Slyšte je pilně a neomylně,
rozjímejte.

K němužto andělé s nebe prišli
i také pastýři jsou se sešli
jeho vítali, jeho chválili,
jeho vítali, jeho chválili,
dary nesli

Andělé v oblacích prozpěvují…“


Další slova zanikla v záplavě vzlyků. Ale i ty byl brzy přehlušeny čímsi hlasitějším a mohutnějším. Mohutné rotory se točily někde v nekonečné výšce nad městem a nesly plechové stroje a jejich tlampače, které nahlas vyřvávaly:
„V noci z 23. na 24.prosince se naše města staly terčem útoků jadernými zbraněmi. Naší obranou proniklo několik neutronových bomb a způsobily nenapravitelné škody. Prosíme obyvatelstvo aby nevycházelo ze svých úkrytů a vyčkalo, dokud nebude možná evakuace a nedorazí záchranné týmy…“
Otázka, která se k pilotům nedonesla, byla prostá:
„A přijde Ježíšek?“
Zimní noc byla tichá, prázdná a osamělá.


 celkové hodnocení autora: 98.4 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 13 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.2 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 30 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 133 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 salvator 01.08.2010, 22:03:20 Odpovědět 
   Tak jsem zde. zdá se, že nejsem první, kterého napadlo toto téma, ještě že jsou obě naše dílka absolutně odlišná, co se průběhu týče. V první chvíli jsem se téměř zděsil, že se mi podařilo nalézt stejné téma ws-ka, jaké už tu jednou bylo. No, naštěstí, myslím, dopadlo to vcelku dobře.
Tvůj příběh je více osobitější, než by já osobně zvládnul. Přiznám se, že na tento popis bych zřejmě neměl sílu.
Máš to velice dobře popsané a ani za nic na světě bych nikomu nepřál to zažít na vlastní kůži. Doufejme jen, že už se skutečně nic podobného nebude nikdy opakovat.
Tak zatím a s pozdravem,
Salvator.
Hodně zdaru.
 ze dne 02.08.2010, 15:02:11  
   Leontius: Osobitější? Nevím, snad šlo vyloženě o příběh hororový, jak bylo zadáno ve WSku a tomu jsem se přizpůsobil. Osobně musím říci, že se mi to nepsalo zrovna lehce. Ale tak už to někdy chodí. Díky za zastavení
 seńorita chiquita 28.04.2009, 20:33:14 Odpovědět 
   Ahoj člověče,
na srazu jsi mě navnadil a že jsem to nestihla přečíst tam, vracím se k tomu teď. Komentáře pod sebou jsem se přiznám nečetla, tak doufám, že se nebudu opakovat. Co se mi moc líbí, je postupné rozuzlování, na začátku jsem hádala, co to bude za postavu, až jsem se to dozvěděla, tak zase kde se probouzí atd atd. Bylo to pro mne napínavé. Vlastně veškerý popis situace (ono se tam toho zas až tak neděje) rozhýbává statičnost těch pár obrázků, které můžeme vidět. Asi bych to přirovnala k sérii fotek, které někdo pustil hodně rychle za sebou, až z nich udělal poutavý film. Jen bych možná poupravila ten konec, v kontrastu se zbytkem je dost přímý až mě trošku ruší, ale s tím se srovnám:-). Tož děkuji za čtenářský zážitek!
 ze dne 29.04.2009, 6:29:28  
   Leontius: Díky za zastavení a komentík ;-) S koncem máš zřejmě pravdu, moje chyba :-D
 Irena Mayer 03.01.2009, 13:41:50 Odpovědět 
   Takže GRATULACE! :)
 ze dne 03.01.2009, 13:52:36  
   Leontius: Děkuji za nejasně projevenou důvěru :-)
 Irena Mayer 27.12.2008, 21:10:07 Odpovědět 
   Dlouho jsem přemýšlela, co k tomu napsat. A četla jsem to několikrát.
Je tam spousta chyb, což mě dost rušilo. Ale dobře, chyby se dají opravit.
K příběhu: dobře napsaný text, který ale, když se nad ním zamyslím, není uvěřitelný. Jsou tam prostě detaily, které by se tak těžko mohly stát. Ale dobře, vezmu to jako symbolickou záležitost, jako text, který má vyvolat určité emoce. To se ti jistě povedlo.
Závěr je podle mě přetažený. Kdyby to končilo písní, bylo by to tak akorát. Víc k tomu raději neřeknu... musela bych použít slovo, které by určitě vyvolalo spoustu negativních reakcí.
Přes to všechno (a právě proto) si myslím, že tvůj text vyhraje :)
 Alan Dark 21.12.2008, 13:57:27 Odpovědět 
   Mrazivé, napínavé dílko, spíše bych to označil za thriller, ale neva.
 ze dne 22.12.2008, 22:20:01  
   Leontius: Díky. S thrilerem máš možná pravdu, ale asi nebudu jediný, komu to trošku uhnulo :-)
 VanillaSky 19.12.2008, 23:01:25 Odpovědět 
   Mrazivý, oprava chybky :)
 VanillaSky 19.12.2008, 23:00:28 Odpovědět 
   Mrazizý, dobrý hororový príbeh. Páčil sa mi.
 ze dne 22.12.2008, 22:19:23  
   Leontius: Díky :-)
 nooble 19.12.2008, 16:56:01 Odpovědět 
   Dílko hovořící samo za sebe. Pro mne adept na vítězství WS, ikdyž jsem se nechal ovlivnit Šímou, který psal, že nechce ovlivňovat, a přece ovlivňoval. I srovnání s Kingem mi připadá výstižné, protože se povídka, alespoň z mého skromného pohledu, rozvíjí v kingovské atmosféře. Propracované, kvalitně vystavěné, příjemně čtivé. Chybky jsem příliš nehledal, ty mne musí trknout samy do očí, abych na ně reagoval...
 ze dne 22.12.2008, 22:19:13  
   Leontius: Díky za zastavení. Koho by polička přeplněná Kingem neovlivnila, že? :-D Ačkoliv v první verzi dítě nebylo...
 mada 18.12.2008, 22:16:47 Odpovědět 
   shalom je to drsne, ale deti v hirosime nebo nagasaki nezazivaly nic jineho, jen necekaly na Jeziska
kazdy byl ditetem a pri tomto pohledu si dokazeme lepe uvedomit jaky by ten svet mohl byt, me to nevystrasilo, ale to je jen tim, o jakych hruzach jsem uz cetla a nejak me ty desivosti otupily, pokud je to mozne, clovek se tak brani ale v podvedomi to zustava
moc dobre napsane
 ze dne 22.12.2008, 22:17:16  
   Leontius: Díky za zastavení. Ano, svým způsobem je to už známý a okoukaný příběh...
 janie 18.12.2008, 16:18:24 Odpovědět 
   ou tak ja si to prectu az v lete, nebo az za svetla jo? jinak bych se tajik asi nevim co... :)
 ze dne 22.12.2008, 22:16:34  
   Leontius: Nevymlouvej se :-P
 Amemmaita 17.12.2008, 21:27:53 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Amemmaita ze dne 17.12.2008, 15:36:05

   :-)
 Viktor 17.12.2008, 19:48:41 Odpovědět 
   ..přes všechny výhrady se tvůj kousek zdá být v rámci WS nejzdařilejší - tedy nominace :o) (a děti už nevraždi)
 Viktor 17.12.2008, 17:37:52 Odpovědět 
   ahoj,

považuju tvůj text za literárně velmi zdařilý. Zadání si splnil na 99%(1% za záměnu thrilleru za horror) - pro mně si rozhodně kandidátem na nominaci..

Pozn:komentář výše jsem psal jako autor.. jako "člověk" ti musím sdělit, že nástroje , kterými si dosáhl efektu považuju za nechutné - zneužívání dětského utrpení za účelem otřesení čtenáře je manupulativní a nedůstojné(ovšem na druhou stranu to dělá spousta autorů včetně např.Kinga)
 ze dne 17.12.2008, 21:31:49  
   Leontius: Díky za srovnání ke Kingovi :-) Možná právě díky jeho vlivu tam je ten dětský hrdina, který se tam dostal až po menší úvaze... Možná je to samoúčelné, ale přesto... potřebovalo to trochu nevinné naivity. Pardon.
 Amemmaita 17.12.2008, 15:36:05 Odpovědět 
   Mě se to líbilo, zpočátku jsem měla problém se do děje dostat. Jen mě trochu překvapilo, že malé a slabé dítko, patrně v horečkách, vstalo z postele a šlo najít rodiče. Jinak pěkné. :-)
 ze dne 17.12.2008, 21:25:17  
   Leontius: Díky za koment. Tedy nevím, co se na tom může tak líbit, ale budiž :-)
 taira 17.12.2008, 11:05:11 Odpovědět 
   Zvláštní, vpravdě zvláštní to text...
Na jednu stranu drsné a mrazivé, na tu druhou se tu ale válí kousky působící skoro nepatřičně, proti nimž se vědomí fakt cukalo - vesměs jde o věci zmíněné Šímou. Korektura by ti rozhodně neuškodila, nicméně zcela chápu, že se ti do ní nechtělo.
Kdybych byla cynik, asi bych poznamenala, že s některými momenty sis mohl trochu víc pohrát, aby na čtenáře dolehly ještě větší silou - je ovšem otázkou, nakolik by se pak dalo o těchto Vánocích číst a nemít z nich dlouhodobě noční můry. :)
 ze dne 17.12.2008, 21:21:24  
   Leontius: V prvé řadě se omluovám za špatné spaní a v druhé děkuji za koment :-) Myslím, že větší detailnost bych sni nezvládnul stvořit :-)
 Tuax 17.12.2008, 0:10:41 Odpovědět 
   Ahoj,
ano, je to takové, jak jsi avízoval, ještě předtím, než jsi to vůbec vyťukal do bloku. Je to takové odtažité, aby si čtenář na postavu neudělal moc velkou vazbu.

Popis je dosti drsný, dřímá v tom dost emocí, které na čtenáře dolehnou, pod rouškou představ. Ten závěr to trochu odvedl s běžné roviny a svým způsobem odlehčil tu tíživost, která z toho na člověka sedá. A ano, některé osudy, nejen lidí jsou mnohdy dost kruté.

Zadaní mi přijde splněno délkou, obsahem i zpracováním. A je to vítaná změna o proti tvým povětšinou historicky a nebo mysticky laděným příběhům. Ačkoliv je to takto ponuré.
 ze dne 17.12.2008, 21:18:36  
   Leontius: Díky za tvůj koment. Cením si ho, když už jsi nápad částečně znal před sepsáním :-)
 Šíma 16.12.2008, 22:42:55 Odpovědět 
   Tak toto dílko se mi líbí nejvíce, ale nechci nikoho "ovlivňovat"! Atmosféru má velmi hustou a drsnou. Líbí se mi ono prozkoumávání nejen momentální situace, ale také známých (staro-nových prostor domu, který se svým způsobem změnil, snad po onom útoku). Piloti také věří na Ježíška? No, zdá se, že pokud rozdávali v tu noc dárky, přišly ony balíčky snad ze samotného Pekla...

Všiml jsem si několika chybek a nelogicky postavených vět. Ne, že bych také nedělal chyby (chraň Bůh), ale prostě mě to malinko zbrzdilo při čtení, např.:

-> Víčka jakoby neexistovaly. -> víčka neexistovala

-> Chodidla tiše zapleskaly o podlahu, jenže pak se zastavila. -> chodidla zapleskala

-> Cosi válcovitého a heboučkého vklouzlo do ruky. -> nechybí zájmeno ???

-> Ale i ty byl brzy přehlušeny čímsi hlasitějším a mohutnějším. -> ta (pokud jsou myšlena slova, která byla přehlušena) -> Ale i ta byla...

-> V noci z 23. na 24.prosince se naše města staly terčem útoků jadernými zbraněmi. -> města se stala terčem

TOMU SE ŘÍKÁ TVŮRČÍ ZAUJETÍ! :-DDD V tomto ohledu jsi na tom snad ještě hůře, než-li já, když se do toho ponořím a múzy mě dostanou a vyždímají do poslední kapky! ;-)))

Jo a pozdravuj ode mně své skřítky (šotky Překlepníčky), nějak to moc přehánějí s prací... Vypadá to, žes mým favoritem (třeba i jedním z nich)!
 ze dne 17.12.2008, 21:17:49  
   Leontius: Díky Šímo! Inu chybky... opravdu jsem se nedokopal k důkladné kontrole :-D Pasáž z pohledů pilot byla v plánu, jenže ztroskotala na nemožnosti použít vizuální vjemy.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
YellowSkye
(29.7.2022, 08:38)
IndigovaRuze
(24.7.2022, 09:11)
Bath
(14.7.2022, 15:52)
Personal Mastery
(8.7.2022, 13:20)
obr
obr obr obr
obr
SELFISH
Domčuška@liasPoppy
Srpnová noc
Visla
Rozepsaná detek...
Burik
obr
obr obr obr
obr

S láskou - Ďáblova millenka 12
Nat Danielová
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr