obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"V pohromách se většinou z přátel stávají nepřátelé."
Caesar
obr
obr počet přístupů: 2915485 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39721 příspěvků, 5762 autorů a 391373 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Smrt je jen krůček k němu I. díl ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Smrt je jen krůček němu
 autor Kleopatra publikováno: 26.01.2009, 14:38  
Hodlám to dát do školních novin, ale nejdříve bych chtěla si přečíst váš názor;).
 

"Když člověk ztratí vše, i když třeba ne svou vinou, stejně nemá proč žít. Já ztratila všechno na čem mi záleželo. Můj život se dočista změnil už v mých 3 letech.
Byla jsem v té době prej velmi usměvavé děcko. A se svými rodiči jsem vytvářela pohodovou, klidnou a šťastnou rodinu. V určité chvíli se však tento fakt změnil jen ve vzpomínku, která pozvolna mizela. V té době se odehrála událost, která ale semnou nějak zvlášť nepohla. Na ten okamžik si přesně pamatuju. Seděla jsem v pokoji a hrála si jako obvykle s kostkami, když zazvonil zvonek. Máma šla otevřít. Všimla jsem si na chodbě stát tři osoby. Mámu, jednoho vyššího pána v policejní uniformě a mladší dámu, též v uniformě. Zaslechla jsem jen pár slov. Máma se otočila směrem ke mně, přišla k pokoji a zavřela dveře. Nic jsem neviděla, nic jsem neslyšela. Až potom máma vykřikla a rozbrečela se. Policajti zmizeli. Mamka, s vědomím, že zrovna ztratila muže a otce její dcery, se posadila a opřela o zeď. Tak jsem ji našla poté co se mi podařilo ty dveře otevřít. Od té doby to s námi šlo ke dnu. Máma začala chlastat. Já nechodila do školy, tak jsem byla furt venku. Když mi bylo 5 let, už to nevydržela, nejspíš. Spala jsem zrovna v pokoji. Pak jsem se probudila a šla na záchod. Tam jsem ji uviděla ležet ve vaně. Vůbec se nehýbala. Vedle vany ležela rozbitá sklenička od vína, bílého, které měla ráda. Její tvář byla napůl ponořená ve vodě. Nechala jsem to být. Došla si na záchod a zase šla spát. Vůbec jsem to nechápala co se zrovna stalo. A ani jsem se asi nesnažila to pochopit. Zase jsem zadřímala, potom jsem slyšela jen ten hnusný jekot té babizny. Co k nám chodila každej den poté co zemřel můj táta. Byla na mě fakt hnusná. Ale nikdy jsem se ji nedokázala postavit a ona toho vždy využila. Obviňovala mě ve smrti mých rodičů a odmítala se o mě starat. Ještě, že tu byla ještě jedna. Ta byla mnohem hodnější. I když nás nenavštěvovala tak často. Byla na vozíčku a staral se o ní jen její druhý syn. Ten první byl můj táta. Po smrti mé matky se mě ujala a já s ní žila celých dlouhých 10 let. Starala se o mě, milovala mě. Prej jsem ji vždycky připomínala otce. A pak mi najednou umřela. A to už mi tekly slzy. Poprvé v životě jsem plakala. Našla jsem ji já. Přišla jsem zrovna ze školy a začala na ní volat."
Katka se rozbrečí. Dá si hlavu do dlaní a zase se začne kymácet. Tam a sem. Tam a sem.
"Bylo to pro mě těžké a hlavně bolestivé. Vidět ji tam jen tak ležet. Bez hnutí. Bez jediné známky života. Vylekané oči dívající se neznámo kam. Otevřená ústa dávající se důraz na její leknutí. Ale čeho se lekla??? To mi vždy vrtalo hlavou. Neváhala jsem a zavolala pomoc. Lékaři konstatovali zastavení srdce ve spánku. Ale co oči??? Člověk přeci nespí s otevřenýma očima. Pravda, pokud to není zrovna Gandalf. Babička mi dala všechno a já ji ztratila. Když byla semnou, byla jsem tu i já. Pak mě chtěli strčit do děcáku. Chápete to??? Do děcáku!!! Prej nejsem plnoletá tak prostě musím!! Nebudu se přece flákat někde po ulicích. Radši bych se flákala po ulicích, stejnak by to semnou dopadlo stejně. A možná i ne. A ještě ten chlap. Říkal jsi můj strejda."
Poslední větu říká s důrazným opovržením.
"Nechápala jsem co to bylo. A pak ještě ta škola. Škoda mluvit. Setkala jsem se tam ale s docela dobrými lidmi. Ale kdyby nás to tak nezměnilo. Kašlala jsem doslova na všechno. Měla jsem partu a to bylo pro mě jediné. Kvůli nim jsem začala s kouřením a pak to šlo semnou postupně. Hulení maryšky, a různý silnější drogy od dealerů. A život závisláků začal. Pro nás existovalo už jediné. Drogy, párty a chlast. Ale hlavně spousta drog. Ale nepatřili jsme zrovna k bohatým týpkům. No jo no. Život šel však dál. A pak se to zase semlelo. To už přišel on.On si mě chytil. On už mě nepustí. A smrt je jen krůček k němu. A já ten krok nehodlám udělat."


 celkové hodnocení autora: 70.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 3.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 4 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 68 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Alak 03.02.2010, 13:37:04 Odpovědět 
   Moc se mi tam nelíbila věta "Máma začala chlastat" na to že to byla "tvoje" mamka se mi to zdálo celkem hanlivé. Nic méně snaž se určitě dál ;)
 Kleopatra 26.01.2009, 21:26:31 Odpovědět 
   Ano, já vím. Jinak ty hrubky nedělám, ale nějak jsem si jich nevšimla. Pak jsem si je opravila. Až u sebe no.J Já to mám už trochu jinak. Tak se to pokusím sem dát. Jinak upřímně…. Když cokoli píšu, tak si to přestavuju jako film. A napsat ty myšlenky gramaticky správně, už je trochu těžší no. Ale snažím, protože mě to opravdu baví.
 Kaileen 26.01.2009, 16:14:07 Odpovědět 
   Zdravím,
na takové téma, které tu zmiňuješ, je to dost zkratkovité, což se dá pochopit v době, kdy byla dívka ještě dítě, ale v pubertě už určitě vnímala jinak, takže takové detaily tam chyběly mně. Možná je to záměr, třeba se v dalších dílech rozepíšeš, uvidíme.
Jinak ale ty odstavce by neškodily, jak Ti už radila Adrastea.
 Adrastea 26.01.2009, 14:38:03 Odpovědět 
   Tak tedy názor... V první řadě by dílko potřebovalo nějak provzdušnit, nejlépe rozdělením na odstavce.
V řadě druhé, nikoli však méně důležité, by chtělo odhrubkovat. Vyskytují se zde chyby v interpunkci, střídání spisovné a hovorové mluvy, nešikovné formulace vět a další...
Pár příkladů:

"Já ztratila všechno na čem mi záleželo." - Já ztratila všechno, na čem mi záleželo.

"v mých 3 letech" - tyhle jednoduché číslovky je lepší rozepisovat slovy

"prej velmi usměvavé děcko" - buď tak, nebo tak. Spisovně, nebo ne. Je to věc, kterou by si autor měl ujasnit ještě předtím, než vůbec začne psát.

"semnou" - když jsem tu chybku viděla v textu prvně, myslela jsem, že jde o překlep, ale vzhledem k tomu, jak často se tam vyskytuje, to asi nebude jen vina nepozornosti.

"s vědomím, že zrovna ztratila muže a otce její dcery" - otce SVÉ dcery...

"Tak jsem ji našla poté co se mi podařilo ty dveře otevřít" - chybí čárky. Stejně tak v dalších xy větách, které už ale nebudu vypisovat. (Samozřejmě pokud bys chtěla vědět, kde všude chybí, aby sis to mohla opravit, stačí se ozvat.)

"Otevřená ústa dávající se důraz na její leknutí" - viz ty mnou zmíněné podivné formulace.

"Říkal jsi můj strejda" - Říkal SI můj strejda

A tak dále...

Příběh se často podivně rozplizává, zejména je to dáno tou vyjadřovací neobratností. S tím Ti pomůže zejména dostatek četby a pak taky samozřejmě trénink. Aneb žádný učený z nebe nespadl, jak víme.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
kapsymedu
(30.3.2020, 15:36)
Abisek
(26.3.2020, 11:55)
Stargazer
(22.3.2020, 08:44)
GibonFafaust
(11.3.2020, 22:57)
obr
obr obr obr
obr
Cíga, láska, sm...
Polly
To jediné věčné...
Centurio
35. Chyceni
pilot Dodo
obr
obr obr obr
obr

Chtěla bych
velvetka
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr