obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Rozumný muž může být zamilován jako blázen, ale ne jako hlupák."
Rochefoucauld
obr
obr počet přístupů: 2915541 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39805 příspěvků, 5772 autorů a 391736 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Manipulátor ::

Příspěvek je součásti workshopu: Nadání je dar! (Nebo snad prokletí?)
 autor W.Potter publikováno: 28.08.2006, 23:17  
Povídka do workshopu o tom, co by se mohlo dít, kdyby byl někdo obdařen schopností manipulovat s lidmi
 

Sedím v motorovém člunu a mířím na svůj opuštěný ostrov, jež pro mě bude na nějakou dobu novým domovem. Chci být sám, daleko od lidí. Není to totiž dávno, co se proti mně všichni spolčili a chtěli mě zavřít do vězení jako nějakého prachobyčejného zločince.
…Vše začalo, když jsem se definitivně rozhodl ovládnout svět. Může se to zdát jako bláznivý a zcela nereálný nápad, ale mě tato myšlenka už nějakou dobu vrtala hlavou a čím více jsem o ní přemýšlel, tím se mi zdála reálnější. Pro většinu lidí by bylo nejspíš nepředstavitelné jen na něco podobného pomyslet, natož pak se o to pokusit. Pro mě to však žádný problém nebyl. Jak by také mohl, když jsem byl obdařen tou mimořádnou schopností manipulovat s lidmi. Nevím jak jsem k ní přišel, nejspíš ji mám již od narození, ale díky ní mohu kohokoli přimět, aby dělal to, co mu nařídím.
I když je pravda, že začátky nebyly zrovna optimální. Převážně v dětství, kdy jsem toto své nadání teprve objevoval a snažil se ho nějak využít, jsem se častokrát setkával s neúspěchem. Nenechal jsem se však odradit nezdary a postupem času jsem se díky každodennímu tréninku na lidech z okolí stále více zdokonaloval, až jsem nakonec dosáhl téměř stoprocentních výsledků. Kohokoli jsem teď dokázal jen pouhými slovy přimět, aby učinil, cokoli si budu přát. Našlo se samozřejmě několik věcí, ke kterým jsem je nedokázal donutit, třebaže jsem se sebevíc snažil. Jednalo se hlavně o činy, jež byly zcela v rozporu s jejich hlavním přesvědčením, ale takovéto maličkosti se daly přehlédnout a můj plán nemohly nijak vážněji ohrozit.
Než jsem se nadobro rozhodl ovládnout svět, musel jsem si zodpovědět dvě pro mě velmi důležité otázky: Mám tuto schopnost používat nebo ne? a Mám tento dar využít jen pro svůj prospěch nebo se s ním mám podělit i s ostatními?
Na první otázku jsem si odpověděl celkem bez větších problémů - ano. Kdybych ji totiž nesměl využívat, proč bych jí tedy měl? Na co by mi bylo něco, co nesmím používat? Nebo je to snad zkouška, zda se dokážu tohoto daru vzdát? Pochybuji. Tento dar jsem dostal, abych ho plně využíval.
S tímto zjištěním přišla ona druhá otázka. Odpověď na ni již nebyla tak jednoduchá. Dlouho jsem o ní přemýšlel a snažil se přijít na správnou odpověď. Zpočátku, když jsem si tuto otázku položil, jsem neměl žádné tušení, jaké rozhodnutí bude nejlepší. Jak jsem nad tím ale čím dál více uvažoval, uvědomil jsem si, že všichni lidé, které znám, jsou ve své podstatě vlastně neuvěřitelně zlí, bezcitní a egoističtí a že si nikdo z nich nezaslouží, abych se s nimi dělil o svůj dar. Na druhou stranu já určitě nejsem o nic lepší a svoje nadání bych neměl využít jen ve svůj prospěch. Jsem sice ten, kdo byl takto obdarován, ale tím, že si ho sobecky nechám jen pro sebe, budu ještě horší než všichni ostatní.
Pomoci sobě, ale přitom nezapomínat na ostatní, to jsem měl v úmyslu. Rozhodnutí bylo tedy jasné, pomocí svého daru ovládnu svět a pokusím se ho změnit k lepšímu.
Teď už mi nic nebránilo v uskutečnění mého plánu a mohl jsem se tedy již s čistým svědomím, že konám dobrou věc, pustit do jeho realizace. Bylo mi jasné, že silou ničeho nedosáhnu. A ani bych tak ničeho dosahovat nechtěl. Proč taky, když k tomu mám mnohem lepší prostředky. Vždyť silou se o ovládnutí světa už několik lidí snažilo a nedopadli zrovna nejlépe. Césara zabili jeho bližní, Napoleona zajali a otrávili, Hitler spáchal sebevraždu. Násilí prostě k ničemu nevede a těžko bych svět změnil k lepšímu, kdybych se o to takto snažil. Tím bych ho spíše ještě víc zkazil.
Můj plán byl složitější ale mnohem mírumilovnější. Hodlal jsem se pomocí voleb dostat do čela svého rodného státu. Po ovládnutí jedné země, nebude již těžké ovládnout zbytek světa.
Ke své volební propagaci jsem potřeboval peníze. Hodně peněz. Naštěstí jsem věděl, jak je bez problémů získat. Stačilo se sejít s několika bohatými lidmi a přesvědčit je, aby se se mnou podělili o své bohatství. Šlo to až nečekaně hladce a párkrát mi dokonce nabídli dvojnásobek požadované částky. Jak vidno, manipulovat s lidmi jsem již uměl dokonale.
Když jsem měl obstarané finance, scházelo už jen sehnat pár schopných a zcela oddaných lidí, založit politickou stranu a spustit velkolepou propagaci. Zvláště různá setkávání s lidmi a projevy k velkým davům jsem si při tom všem velmi oblíbil. Na nich jsem si totiž nejvíce všímal, jak lidé doslova hltají všechna má slova a jak mi bezmezně věří. Jejich důvěřivé pohledy mě naplňovaly pocitem neomezené moci.
Souběžně s propagací jsem pracoval i na získávání vlivu ve všech možných oblastech. Od policie a armády počínaje, po televizi a noviny konče. V den voleb jsem měl podporu více jak poloviny obyvatel země a vliv kdekoli jsem si jen vzpomněl. Teď zbývalo už pouze vyhrát volby a měl jsem celý stát ve svých rukou.
Dle očekávání jsem volby vyhrál obrovským rozdílem. Jenže druhý den po volbách, když jsem byl již pevně přesvědčen o svém triumfu a začal spřádat plány na ovládnutí dalších zemí, stalo se něco, co zhatilo všechny mé záměry. Téměř většina zpravodajských médií v zemi zveřejnila dvě série „mých“ fotografií. Na jedné jsem byl zobrazen, jak znásilňuji desetiletou holčičku a na druhá vraždím desítky psů a koček. Velmi mě to překvapilo. Ani ne to, že se mě někdo pokusil zkompromitovat, to se totiž dalo očekávat, jako to, že to zveřejnilo tolik televizí a novin, protože právě zde jsem se snažil zajistit si co největší vliv, neboť jsem si moc dobře uvědomoval, co všechno dokáží. Jak jsem se ale později dozvěděl, někdo můj vliv trumfl obrovskými penězi a jak je dobře známo, za peníze se dnes dá pořídit téměř všechno.
Všechny fotografie byly samozřejmě fotomontáže, ale velmi zdařilé fotomontáže a prostý občan to neměl šanci rozpoznat. Ihned po zveřejnění oněch fotek jsem vystoupil s prohlášením, že se jedná o podlé lži a pomluvy. Bohužel mi uvěřilo žalostně málo lidí. Zbytek obyvatel ve mně viděl jen sprostého zločince a nehodlal mě poslouchat. Štvalo mě to, ale byl jsem přesvědčen, že je v krátké době dokáži všechny přemluvit a získat zpět na svoji stranu.
Když na mě ale pak byl vydán i zatykač, už jsem to nevydržel a rozhodl se zmizet. Přece se nenechám takhle ponižovat. Pomluvy ještě snesu, to k politice patří, ale aby mě zavírali jako nějakého trestance, to už je příliš…
Tak jsem se dostal až sem, na svůj pustý ostrov. Tady uprostřed moře budu mít klid. Už mám totiž dost všech těch nechutných lidí, co se kdykoli nechají jen tak zmanipulovat a chovají se jako stádo tupců, kteří poslouchají na slovo. Je mi z nich nanic. Stačí pár blbých fotek a už si o vás myslí kdovíco.
Jak nad tím tak ale s odstupem času přemýšlím, napadá mě otázka: Kdo si s tím vším manipulováním vlastně začal?


 celkové hodnocení autora: 84.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 4 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 9 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 37 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Arvinej 04.09.2006, 16:15:13 Odpovědět 
   mě se to líbilo. snad kromě toho vysvětlování pointy které bylo opravdu jajo pěst na oko. 1
 Das 03.09.2006, 19:47:55 Odpovědět 
   oprava

...vždycky ji to hrozně degraduje.

omlouvám se rodnému jazyku
 Das 03.09.2006, 19:45:47 Odpovědět 
   Tedy nápad skvělý, ale tím spíš je k němu provedení v nepoměru. Potřebovalo by to ještě drobet dotáhnout. V tom tématu je spousta temného jak říká Maura, ale ten popis je vlastně dost stručný. To téma je asi určeno pro délší vypravování, kde se člověk může zastavit a udělat odbočky do těch temných koutů. Pro temnoty je možná lépe méně děje a více obraznosti.

Ale to, co mi opravdu vadí, je poslední věta. Omlouvám se, ale já opravdu nesnášim vysvětlování pointy - vždycky jí to hrozně degraduje.

Čili za mě: rozepsat do hloubky, nevysvětlovat a protože téma je bezva a máš co říct - jednu dvojku navrch.
 ze dne 04.09.2006, 11:41:05  
   W.Potter: Máš pravdu, že to je dost stručné, ale zase jsem se s tím nechtěl moc rozepisovat, aby to pak nebylo nudné. Nevím, možná by to mohlo být delší, ale...

Ohledně té pointy: je to tvůj názor, mě osobně vysvětlení pointy nevadí, nebo jsem o tom do teď pořádně nepřemýšlel, jestli se na závěr hodí nebo ne. Uvidím, možná příště se toho budu už snažit vyvarovat...

Jinak díky za názor
 duddits 29.08.2006, 10:10:11 Odpovědět 
   Řídit mysl lidí, ovládnout celý svět a změnit ho k lepšímu... Svým způsobem mě překvapilo (a potěšilo), že hrdina ani na chvíli nepomýšlel na zneužití svého daru (třeba někomu přebrat holku, že?). Jinak bych souhlasil s Milanem v tom, že ono přeplacení vyvolává otázky, na které nějak nejsem schopný najít odpověď. Jak by se velkému manipulátorovi mohlo všechno takhle pokazit?

Poměrně zábavná byla zmínka o fotce, kde hrdina vraždí desítky psů a koček... najednou? Nějak si to opravdu nedovedu představit (to ale neber jako kritiku, prosím).

Takže suma sumárum: další podařený příspěvek do workshopu, troufám si tvrdit, že první kolo se vyvíjí velice dobře :)
 ze dne 29.08.2006, 10:37:04  
   W.Potter: K tomu přeplacení - už jsem odpověděl Milanovi. A to že se mu to pokazilo, měla být narážka na to, že ani ten Nejlepší vždy nemusí dosáhnout svého a může mu do jeho plánů vstoupit mnoho různých nepředvídatelných věcí. Ono hlavním smyslem povídky mělo být, že se věc, ve které je nadaný (tj. manipulování s lidmi) a hodně ji využívá nakonec obrátí proti němu.

K té fotce - v povídce se mluví o sérii fotek ne jenom o jedné, ale to je detail.

Jinak díky za komentář
 Milan Březina 29.08.2006, 7:23:10 Odpovědět 
   Hezký příspěvek do workshopu, díky. Ten příběh vyvolává hodně otázek. Mě nejvíc zajímá jedna: Kdo ho přeplatil? Kdo se postavil proti němu? ale to jsi nám nesdělil. Jinak ten konec bych já čekal ve stalu krysaře. (Že je všechny dovede prostřednictvím své moci do záhuby, protože mu ublížili.) Ale to by bylo hodně kruté... a tohle je tvůj příběh. Dávám 1.
 ze dne 29.08.2006, 10:25:29  
   W.Potter: Díky za komentář.

K tomu, kdo ho přeplatil a postavil se proti němu - měli to být jeho političtí odpůrci a je pravda, že jsem to tam měl asi zmínit.

K tomu konci - měl jsem ještě jednu verzi s tím, že skončí na ostrově a je rozhodnut se všem lidem pomstít, ale nakonec jsem zvolil mírumilovnější zakončení příběhu.
 Maura 28.08.2006, 23:15:53 Odpovědět 
   Tvoje povídka mne zaujala, docela přesně jsi vystihl takové zvláštní temnoty, které jsou v myslích lidí a ve vztazích mezi lidmi. Je to až úděsné. 1
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
TheaK
(16.5.2020, 11:57)
Ka
(11.5.2020, 21:51)
BukBird
(3.5.2020, 22:07)
Kakofonie Osudu
(2.5.2020, 20:00)
obr
obr obr obr
obr
Misantropní ohl...
Peter Stumpf
Nekropotence25
kilgoretraut
Omadš 3 + 4
Rebekka
obr
obr obr obr
obr

Nekropotence38
kilgoretraut
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr