obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Naděje je sen bdícího."
Aristoteles
obr
obr počet přístupů: 2915544 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39810 příspěvků, 5772 autorů a 391771 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: KNIHA MÉHO SVĚTA 4 ::

 autor Elly publikováno: 05.03.2009, 15:52  
Příběh plyne dál....
 

Katka si jen pomyslela, že to nebude náhoda a četla vesele dál…


Měli už natrhanou pěknou hromádku kopretin, ale nikoho ani nenapadlo promluvit. Všichni přesně věděli, co mají dělat. Jako by je vedla ruka někoho, možná spíš něčeho jiného. Dokonce se i otáčeli ale vždy bez úspěchu. Stoupli si tedy na břeh rybníka a kluci do vody s každým slovem jim dobře známé básničky, házeli několik kopretin do vody, ve které se zrcadlil měsíc v úplňku.
Všude kolem bylo cítit kouzlo téhle magické noci. Většina té magie se ale nacházela uvnitř jejich srdcí. Báseň opakovali stále dokola, dokud klukům nedošli kopretiny k házení. Potom si všichni lehli do trávy mezi modré zvonky a zbylé kvetoucí kopretiny, na kterých se v měsíčním svitu třpytila čerstvě padlá rosa. Zvláštní ale bylo, že když si lehli, nebyli vůbec mokří. Naopak je tráva spolu s jemným vánkem hřála.
Jak tam tak leželi v teplé, skoro již podzimní noci a pozorovali hvězdy, jejich pozornost přitahovala zejména planeta lásky VENUŠE. Nevěděli co je čeká dál, protože právě v tomhle okamžiku zazvonil školní zvonek. Tak tam v té květinové vůni leželi tak dlouho, až se jim začali klížit oči a všichni usnuli.
Probudili se naprosto ve stejný okamžik a to až pár minut před půlnocí. Vůbec neměli pojem o tom, co tam dělají. Bylo jim jen neskutečně krásně. Sedli si do květin tak, aby viděli na hladinu rybníka.
A pak se to stalo! Přesně o půlnoci se měsíc na vodní hladině začal třpytit mnohem víc, což mělo za následek, že je všechny oslnilo temné, ale přeci světle modré, světlo. Všichni na to koukali jako přibití. Vůbec se nemohli pohnout a jenom čekali, co bude dál.
Přímo zprostřed vodní hladiny se vynořila postava dívky asi tak v jejich věku. Měla na sobě nádherné bledě modré šaty a asi i od nich se šířilo to příjemné, jen trochu oslepující a hlavně zvláštní, světlo. Dívka se chvíli vznášela nad vodou a potom se těsně nad hladinou, jako by jemně našlapovala na vlnách, dostala až k nim. To bylo přesně minutu po půlnoci. V tu chvíli se modrý jas začal vzdalovat a Niky na ně promluvila.
„Čehož ode mne žádáte?“
Jako první se vzpamatovala Bětka.
„Chtěli jsme vás požádat o pomoc našemu kamarádovi Davidovi.“
Niky se jen usmála a popošla kousek dál.
„Vidím, že jste sebou vzali i Knihu lásky. Ne každému můžu pomoci, a to bych opravdu chtěla, ale vy se mi líbíte. Navíc ne každý mě dokáže přivést, byť jen na chvíli, k životu, a proto vám pomůžu. Ale pod jednou podmínkou. Říkejte mi Niky!“ Řekla jim tlumeným hlasem a přátelsky se na ně usmála.
„Ale to nejde! Vždyť vám v těle proudí krev samotné bohyně.“
„Ne Fando! Já nejsem o nic víc než ty. Láska je o tom, že nedělá žádné rozdíly. Díky tomu se taky moje prapraprapraprapra…teta stala bohyní. Navíc nejsem o nic starší než vy. Od teď jsem prostě jedna z Vás!“
„A víte… teda víš jak Davida osvobodit?“
„Ty si Markéta že jo?“
„Jo.“ Odpověděla Markéta zaraženě.
„Člověk nemůže vědět všechno. Já vám můžu pomoct, jenom když budeme jeden tým. Pak na to společně snad přijdeme! Nejdřív vás ale musím naučit, jak ovládat vaše schopnosti.“
„Počkej, naše schopnosti?“Zarazila Evu její slova.
„Pamatuješ si Evi, co se ti honilo v hlavě, když jste trhali ty kopretiny?“ Ptala se Niky, ale bylo vidět, že odpověď na svou otázku už ví.
„No…přemýšlela sem o škole.“ Zamyslela se Eva.
„No a nebyla si jediná, komu se v hlavě honilo něco podobného. Všichni totiž máte společnou jednu věc. Jste všichni strážci pokladů světa. A tím, že jste mě přivedli k životu, jste v sobě probudili magickou moc, kterou teď můžete používat.“ Vysvětlovala „ Ovšem jenom když budete rozumní!“
„Jakou magickou moc?“
„Tak třeba Eva, ta střeží poklad velice významný, jehož opravdový význam si uvědomila při trhání těch posvátných květin. Střeží tajemství, které by tu dnes nebylo, kdyby Adam s Evou neutrhli bájné jablko. Střeží tajemství poznání. Její schopnosti spočívají v tom, že když chce, dokáže v hlavě najít jakýkoliv údaj. Dodnes to ale neuměla využívat. Jejím symbolem je stará Kniha poznání, kterou střeží moudrá stará sova jménem Gréta.
Ty Libore střežíš bohatství, které se vymyká tomuto světu, ale musí být i jeho součástí a to je tajemství vesmíru. Můžeš číst z hvězd a je tu možnost, že se ti v hlavě objeví vidiny. Tvým symbolem, Libore, je kniha, do které jsou od vzniku světa zapisovány polohy všech planet se vším, co je s tím spojené. Střeží ji malý hvězdář, který pochází z početné rodiny skřítku.
Alžběta střeží bohatství trochu se podobající tomu Liborovu. Je to tajemství tmy. Dokáže vidět kdekoliv, kde nikdo jiný kromě koček nevidí. A právě kočka střeží její knihu s obsahem všech příběhů, které se staly pod rouškou tmy.
Markéta se stará o to, aby se všechny živočišné druhy měly dobře. Dokáže mluvit se zvířaty a ví, že ačkoliv se o lvovi říká, že je král zvířat, je to jiný tvor, Vzácnější a vznešenější. Je to bílý tygr, který jí taky přirostl k srdci už v mládí. Jeden takový hlídá záznamy o všech, i kdysi žijících, zvířatech.
Ivety symbol je Slunce. To ve svém jádru střeží spisy o všem, co má světlou stránku. Dokáže ovládat oheň, a jak vás už asi napadlo, chrání bohatství světla.
Fanda může být rychlý jako vítr, nebezpečný jako blesk, dokáže přivolat bouři i velká vedra. Ovládá všechno počasí. Jeho patronem je pan Vítr, který chrání spisy o všem, co se týče počasí už od potopy světa. Vítr pro to, že ač je mírumilovný a příjemný, dokáže být také nebezpečný a krutý“
„A David?“
„Dobře, že se ptáš Markéto.“Pokračovala Niky ve své řeči. „David střeží tajemství živé i neživé přírody kromě zvířat. Jeho tajemstvím je pověřený malý mravenec hlídající spisy o všech rostlinách a o každém kamínku na Zemi. Všichni taky máte schopnosti boje. Ty ale objevíte jen, až je budete opravdu potřebovat. A podívejte se, už začíná svítat asi bych se už měla převléct.“
Po tom, co Niky tohle dořekla, otočila se dokola a měla na sobě místo hedvábných šatů zcela obyčejné rifle, pletený svetr a na hlavě kšiltovku. Vysvětlila jim také, že jí mohou vidět jen strážci tajemství a dohodla se s nimi, že noci bude trávit vždy u jednoho z nich, aby se prostřídali.


 celkové hodnocení autora: 80.0 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 1 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 3.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 1 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 50 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 čuk 05.03.2009, 15:51:46 Odpovědět 
   Neznám předchozí díly, ale publikuji, aby příspěvek netrčel v řadě.Takže názor je jen z rychlíku.
Některé fantazijní myšlenky jsou docela dobré, byť text někdy působí trochu naivně (ale to se poddá). Stylistiku by to chtělo vybrousit, v textu je dost neobratností. Fantasy by mohla být barevnější, s narafičenými detaily.
Kopretiny nedošli? oči začali? láska je o tom? (není to profláklá fráze z TV?) Přemýšlela sem? Dost rušivě na mne působí, když se stejné slovo opakuje téměř ihned za sebou (střeží). svítat, asi
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
TheaK
(16.5.2020, 11:57)
Ka
(11.5.2020, 21:51)
BukBird
(3.5.2020, 22:07)
Kakofonie Osudu
(2.5.2020, 20:00)
obr
obr obr obr
obr
Ukaž mi cestu, ...
Létající ryba
Zakotvení
Sonic
Scházíš
Ema Májová
obr
obr obr obr
obr

Štěstíčko v pyžamu
Radher
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr