obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Chceš realizovat své sny? Probuď se!"
Joseph Rudyard Kipling
obr
obr počet přístupů: 2915699 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39815 příspěvků, 5810 autorů a 392515 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Dvě strany jedné mince ::

 redaktor čuk publikováno: 05.03.2009, 18:16  
Pokus o politickou satiru, aneb jen slizký vyhrává. Příspěvek do soutěže: Je čas na změnu.
(jeden můj kolega- spisovatel- , fandící jedné z uvedených stran, text ani po třetím čtení nepochopil. A co vy, kamarádi ze saspi?)
 

1. PONDĚLÍ JEDNOHO RUŠNÉHO PŘEDVOLEBNÍHO MĚSÍCE

„Dobrý den, pane režisére,“ pozdravil vychrtlý mladý scénárista obtloustlého staršího režiséra sedícího za zaneřáděným stolem v malé místnosti filmového studia.
„Máš ten návrh scénáře na volební šot vládnoucí strany?“
„Jen v obrysu.“
„Tak nám ho prezentuj, jak se říká,“ uchechtl se režisér, zafuněl a zapálil si cigaretu.

„Nálevna u Nalomené podkovy vřela hlasitým hovorem, propukajícími i uhasínajícími hádkami. Dosud se nestřílelo.Tento sobotní večer se v hustém vzduchu nasyceném dýmem, výpary mužských těl a levné whisky bavili honáci z okolních rančů. Od stolu z kouta místnosti se ozývalo šustění a pleskavé zvuky. Trojice inteligentních a charakterních kovbojů oblečených v slušivé obleky barvy oblíbené vládnoucí stranou hrála o sirky nevinou karetní hru s krásnými neohmatanými obrázky zářivé budoucnosti národa, viditelnými i náhodným divákům. Trojice pronášela moudré a žertovné bonmoty.
Vstoupil obézní, na pohled zločinecký honák v zašpiněném oděvu barvy oblíbené opoziční strany. Měl hanebný úsměšek v šklebící se tváři.
„Zahrál bych si s vámi.“
„Prosím, přisedněte si. Máte pověření?“
„Jistě,“ řekl opoziční drsňák, špiňák a náfuka, vytáhl z kapsy balík peněz a balíček karet.
„Bude se však hráti mými kartami,“ řekl. „Vaše jsou cinknuté Já mám nové, čisté neposkvrněné. Je čas na změnu.“
Trojice inteligentních a charakterních mužů si prohlédla peníze i karty: „Lžete! Máte falešné a špinavé bankovky. Vaše karty jsou cinknuté, mají populistické nechutné obrázky a za nimi zmar pro tuto zem, navíc zavánějí demagogizujícími a psychotropními látkami!“
Nejvyšší nejinteligentnější kovboj pokynul rukou. Objevil se místní šerif a odvádí podvodného nadělaného křivohubého honáka do vězení. Ostatní podstatně čistší a charakternější honáci v nálevně souhlasně tleskají. Detail mříže, za níž prská sprostá slova onen špinavý uvězněný rabiát..
Tři inteligentní a charakterní muži vstávají od stolu, náhle mají na sobě módní obleky
(s odznakem své strany na klopě saka), mile se usmívají a říkají směrem k honákům i divákům:
„Chcete se, milí naši voliči, rozhodnout pro změnu? Sami jste viděli změnu, jakou vám náš hnusný protivník podsouvá! Bídu a špínu! Takovou změnu jako cestu do pekel! Ti, kdo po ní volají, chtějí se dostat k moci a korytu, legalizovat svoje mafiánské čachry a tuneláže. Máme dost sil zabránit korupci a řádění nekalých živlů okrádajících vás všechny. Věřte stabilitě naší vlády, jejíž reformy povedou k bezpečí a blahobytu všech občanů v této zemi. Volte nás!“

Režisér si zamnul ruce a řekl: „Výborně, beru. Zítra mi přineste druhou verzi.“
„Jistě pane,“ uklonil se vytáhlý scénárista a vycouval z režisérovy pracovny.

2. NÁSLEDUJÍCÍ ÚTERÝ JEDNOHO PŘEDVOLEBNÍHO MĚSÍCE

Dobrý den, pane režisére,“ pozdravil vychrtlý mladý scénárista obtloustlého staršího režiséra sedícího za zaneřáděným stolem v malé místnosti filmového studia.
„Máš ten návrh scénáře na volební šot opoziční strany?“
„Jen v obrysu.“
„Tak nám ho prezentuj, jak se říká,“ uchechtl se režisér, zafuněl a zapálil si cigaretu.

„Nálevna u Nalomené podkovy vřela hlasitým hovorem, propukajícími i uhasínajícími hádkami. Dosud se nestřílelo.Tento sobotní večer se v hustém vzduchu nasyceném dýmem, výpary mužských těl a levné whisky bavili honáci z okolních rančů. Od stolu z kouta místnosti se ozývalo šustění a pleskavé zvuky. Trojice nafoukaných drsně a hnusně vyhlížejících mužů, nedbale oblečených v zašpiněné mafiánské barvy oblíbené vládnoucí stranou, hrála o štosy špinavých peněz ohmatanými kartami, jejíchž líce nebyly vidět. Trojice pronášela sprosté vtipy a úšklebky, doprovázené spikleneckými šepoty.
Vstoupil inteligentní a charakterní kovboj v nažehleném obleku barvy opoziční strany. Měl přátelský a sympatický úsměv v hladké tváři.
„Zahrál bych si s vámi.“
„Prosím, přisedněte si. Máte pověření?“
„Jistě,“ řekl sympaťák a vytáhl z kapsy čistý svazek bankovek, neohmataný balíček karet s obrázky zářivé budoucnosti a pokračoval: „Vaše peníze jsou falešné, karty cinknuté, prolhaně zobrazují vaše škůdné chiméry, bude se však hráti mými kartami. Já mám nové, čisté a neposkvrněné obrázky zářivé budoucnosti této země. Je čas na změnu.“
Mafiánská trojice začala sprostě vykřikovat. Ostatní podstatně čistší a charakternější honáci v nálevně souhlasně tleskají inteligentnímu a charakternímu sympaťákovi.
Výše zmíněný inteligentní a charakterní kovboj pokynul rukou. Objevil se místní šerif a odvádí podvodné, nadělané a křivohubé mafiány do vězení.
Detail mříže, za níž prskají sprostá slova oni špinaví uvěznění padouši.
Inteligentní a charakterní kovboj má náhle na sobě módní oblek (s odznakem své strany na klopě saka), na tváři milý a přátelský úsměv, s nímž říká směrem k divákům:
„Chcete se, milí naši voliči, rozhodnout pro změnu? Uvažte, jaké podrazy vám náš protivník podsouvá! Bídu a špínu! Dostal se k moci a korytu, chce legalizovat svoje mafiánské čachry a tuneláže. Máme dost sil zabránit korupci a řádění nekalých živlů okrádajících vás všechny. Věřte stabilitě naší opoziční strany, jejíž reformy povedou k bezpečí a blahobytu všech občanů v této zemi. Volte nás!“
Režisér si zamnul ruce a řekl: „Výborně, beru. Zítra si přijďte pro dvojitý honorář.“

„Jistě pane,“ uklonil se vytáhlý scénárista a vycouval z režisérovy pracovny.
Ve dveřích se zeptal: „Nepůsobí trochu rozporuplně, když budeme uvedeni jako autoři dvou protichůdných agitačních filmových šotů?“
Režisér se zasmál: „Prozatím jsme anonymními autory. K jmenovitému autorství se přihlásíme u šotu agitujícího pro stranu, která volby vyhraje.“ Smál se a prohýbal se jako gumový muž. Taktéž smál se i scénárista. Oba věděli, že se tak stane, a že se tohle běžně děje.

3.PO VOLBÁCH

Stalo se.
Oba získali od vítězné strany grant pro natočení poučného filmu o životě svobodných zvířat v nedotčené přírodě, při němž se potěšili a zapomněli na lidskou džungli, v níž je jim souzeno vegetovat.


 celkové hodnocení autora: 98.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 8 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 20 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 57 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Iva Jeřábková 05.04.2010, 14:35:06 Odpovědět 
   Tohle dílko jsem četla na třikrát, abych si ho užila. Líbí se mi. Jsi opravdu moudrý chlap.
 ze dne 05.04.2010, 18:21:35  
   čuk: Těší mě, že se ti text líbil. No jo, už je před volbami.
 zrcadlo 23.04.2009, 11:59:39 Odpovědět 
   Jo, jo, tak už to někdy bývá...1)
 čuk 22.04.2009, 13:41:59 Odpovědět 
   Byl to porotce Babničovy soutěže Čas pro změnu a četl prý text třikrát. Že by mi svým kamarádským nepochopením pomohl?
 kilgoretraut 22.04.2009, 9:13:00 Odpovědět 
   Nechápu, kdo to může nepochopit. Text není nijak náročný. Myslím, že každý, kdo jej aspoň trochu pozorně přečte, pochopí. Ten Tvůj kámoš to zřejmě prolétl rychločtením a nedocvaklo mu, anebo se chtěl kamarádsky vyhnout hodnocení, a tak naoko rezignoval. Nevím.
 kilgoretraut 21.04.2009, 23:46:22 Odpovědět 
   Je to sarkastický, má to nápad. Jenom mám pocit, že obraz skvělé budoucnosti na kartách je motiv jaksi ohraný... Ale to nic. Jako satira to je fajn. Jazyk: Chtělo by to korektury. Zamyšlení: poslední dobou mám stále silnější dojem, že nejsou žádné vládní strany, ba ani opozice, ale že je jen jedna strana, která se umí variovat tak, aby byla u voličů navozena iluze svobody výběru. Ve skutečnosti se totiž volí jen ta jedna jediná strana - vládnoucí - je totiž úplně jedno, zda je to ODS, ČSSD, KDU-ČSL nebo KSČM, výsledek je vždy stejný. Demokracie už dlouho předlouho neexistuje, je to pouhá oligarchie... Toť můj příspěvek. Ahoj...
 ze dne 22.04.2009, 7:20:07  
   čuk: Díky.Souhlas s tvým názorem.Šlo mi o to, zda jsi porozuměl, jak je vidět:ano::jeden za dvacet bez dvou a druhý za osmnáct, a mezi nimi korouhivčky.Jen se přemalovájí štíty a nastavuje se ruka ,kde lze víc nasypat
 Romana Tamová 07.03.2009, 19:13:13 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Romana Tamová ze dne 07.03.2009, 7:56:02

   Průšvih je, že když je něco zábavné a smutné a ještě se k tomu zasměješ, tak to nemívá dobrý konec. /Smích/ Přeji moc dalších takových skvostů.
 Romana Tamová 07.03.2009, 7:56:02 Odpovědět 
   Tak jsem se hezky po ránu zasmála. To je tak pravdivé, až to chvílemi mrazí, a přitom je to až záludně zábavné. V každém případě za 1
 ze dne 07.03.2009, 11:08:10  
   čuk: Díky moc. Záludně zábavné a při tom smutné, to jsi vyjádřila velmi přesně.
 mara 06.03.2009, 5:27:05 Odpovědět 
   Jo, bývaly doby, kdy jsem netrpělivě sledovala každý přenos "kulatého stolu" a každý svobodný projev odvážných politiků... Postupně mi padaly z očí šupiny a růžové brýle se svezly až na koneček nosu, abych je zanedlouho v záchvatu beznaděje rozdupala. Tento stav u mne trvá a zesiluje, kdykoliv v tv zhlédnu jakékoliv zasedání našich "vyvolených". Proto mne tato povídka = zobrazení ubohosti současné politiky nemůže rozesmát. Je to ale opravdu výborný nápad(1*), jak už uvedla paryba... zlatý Kocourkov...
 ze dne 06.03.2009, 13:27:00  
   čuk: Děkuji. Já se na naše politiky dívám jako na humoristické a smutné představení a lituju pana Moravce.
 Šíma 05.03.2009, 21:41:47 Odpovědět 
   Politika je "svinstvo"! Líbilo, malinko jsem si vzpomněl na našeho kovboje, který tak rád pil onu "kolalokovu" limonádu (TM) a byl ohnivým odpůrcem alkoholu a díky své abstinenci dovedl skvěle mířit... :-DDD Jenomže s politikou a oním "jištěním na obě strany" je to jiné a malinko nejisté, protože nikdo dopředu neví, která strana vyhraje! ;-))) Jednička.
 ze dne 06.03.2009, 13:25:35  
   čuk: Ti opravdu mocní jsou jsou jako váhy. Přikloní se tam, kde jim to vynese. A jsou navíc vodiči loutek
 Apolenka 05.03.2009, 20:41:16 Odpovědět 
   Už vím, budu jim říkat HONÁCI.
Dosazovala jsem si do scénáře konkrétní osoby a moc jsem se bavila. To se ti tedy povedlo!
Čtu pod sebou, jaká je to dnes džungle a Kocourkov, ale jedno se téhle době upřít nedá - svoboda projevu. Soudě podle data na profilu, tuhle perlu bys před nějakými x lety nenapsal ...
 ze dne 06.03.2009, 13:24:01  
   čuk: Máš úplnou pravdu, to bych šel za katr
 Danuše 05.03.2009, 20:03:11 Odpovědět 
   Režisér v tom už umí chodit... je to fakt džungle a to ještě vlastně džungli urážím... je to prostě všechno stejná pakáž, jejich sliby-chyby nám vadí, ale asi s tím nic nenaděláme.
Početla jsem si...
 ze dne 06.03.2009, 13:23:11  
   čuk: Díky za přečtení a porozumění, máme stejný názor.
 paryba 05.03.2009, 18:54:01 Odpovědět 
   Výborný nápad, hodně jsem se nasmála... ale nemělo by mi z toho být vlastně smutno? V čem to žijeme... zlatý Kocourkov... Díky za tuhle povídku! :-)
 ze dne 05.03.2009, 19:27:51  
   čuk: Máš úplnou pravdu, těší mě tvé hodnocení i pochopení,
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
marker.publishers
(27.10.2020, 20:24)
Emmajackson2711#
(23.10.2020, 08:22)
Filion
(14.10.2020, 22:49)
Koala
(14.10.2020, 20:43)
obr
obr obr obr
obr
BÍLÝ KRÁLÍK V L...
Tilda
Proč vládne svě...
markus
Lepší svět?
ShNel
obr
obr obr obr
obr

JARNÍ 2007
Floridor
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr