obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Je pouze jeden originál lásky, ale na tisíc způsobů."
W. Shakespeare
obr
obr počet přístupů: 2915622 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39719 příspěvků, 5791 autorů a 392129 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Dvě strany jedné mince ::

 redaktor čuk publikováno: 05.03.2009, 18:16  
Pokus o politickou satiru, aneb jen slizký vyhrává. Příspěvek do soutěže: Je čas na změnu.
(jeden můj kolega- spisovatel- , fandící jedné z uvedených stran, text ani po třetím čtení nepochopil. A co vy, kamarádi ze saspi?)
 

1. PONDĚLÍ JEDNOHO RUŠNÉHO PŘEDVOLEBNÍHO MĚSÍCE

„Dobrý den, pane režisére,“ pozdravil vychrtlý mladý scénárista obtloustlého staršího režiséra sedícího za zaneřáděným stolem v malé místnosti filmového studia.
„Máš ten návrh scénáře na volební šot vládnoucí strany?“
„Jen v obrysu.“
„Tak nám ho prezentuj, jak se říká,“ uchechtl se režisér, zafuněl a zapálil si cigaretu.

„Nálevna u Nalomené podkovy vřela hlasitým hovorem, propukajícími i uhasínajícími hádkami. Dosud se nestřílelo.Tento sobotní večer se v hustém vzduchu nasyceném dýmem, výpary mužských těl a levné whisky bavili honáci z okolních rančů. Od stolu z kouta místnosti se ozývalo šustění a pleskavé zvuky. Trojice inteligentních a charakterních kovbojů oblečených v slušivé obleky barvy oblíbené vládnoucí stranou hrála o sirky nevinou karetní hru s krásnými neohmatanými obrázky zářivé budoucnosti národa, viditelnými i náhodným divákům. Trojice pronášela moudré a žertovné bonmoty.
Vstoupil obézní, na pohled zločinecký honák v zašpiněném oděvu barvy oblíbené opoziční strany. Měl hanebný úsměšek v šklebící se tváři.
„Zahrál bych si s vámi.“
„Prosím, přisedněte si. Máte pověření?“
„Jistě,“ řekl opoziční drsňák, špiňák a náfuka, vytáhl z kapsy balík peněz a balíček karet.
„Bude se však hráti mými kartami,“ řekl. „Vaše jsou cinknuté Já mám nové, čisté neposkvrněné. Je čas na změnu.“
Trojice inteligentních a charakterních mužů si prohlédla peníze i karty: „Lžete! Máte falešné a špinavé bankovky. Vaše karty jsou cinknuté, mají populistické nechutné obrázky a za nimi zmar pro tuto zem, navíc zavánějí demagogizujícími a psychotropními látkami!“
Nejvyšší nejinteligentnější kovboj pokynul rukou. Objevil se místní šerif a odvádí podvodného nadělaného křivohubého honáka do vězení. Ostatní podstatně čistší a charakternější honáci v nálevně souhlasně tleskají. Detail mříže, za níž prská sprostá slova onen špinavý uvězněný rabiát..
Tři inteligentní a charakterní muži vstávají od stolu, náhle mají na sobě módní obleky
(s odznakem své strany na klopě saka), mile se usmívají a říkají směrem k honákům i divákům:
„Chcete se, milí naši voliči, rozhodnout pro změnu? Sami jste viděli změnu, jakou vám náš hnusný protivník podsouvá! Bídu a špínu! Takovou změnu jako cestu do pekel! Ti, kdo po ní volají, chtějí se dostat k moci a korytu, legalizovat svoje mafiánské čachry a tuneláže. Máme dost sil zabránit korupci a řádění nekalých živlů okrádajících vás všechny. Věřte stabilitě naší vlády, jejíž reformy povedou k bezpečí a blahobytu všech občanů v této zemi. Volte nás!“

Režisér si zamnul ruce a řekl: „Výborně, beru. Zítra mi přineste druhou verzi.“
„Jistě pane,“ uklonil se vytáhlý scénárista a vycouval z režisérovy pracovny.

2. NÁSLEDUJÍCÍ ÚTERÝ JEDNOHO PŘEDVOLEBNÍHO MĚSÍCE

Dobrý den, pane režisére,“ pozdravil vychrtlý mladý scénárista obtloustlého staršího režiséra sedícího za zaneřáděným stolem v malé místnosti filmového studia.
„Máš ten návrh scénáře na volební šot opoziční strany?“
„Jen v obrysu.“
„Tak nám ho prezentuj, jak se říká,“ uchechtl se režisér, zafuněl a zapálil si cigaretu.

„Nálevna u Nalomené podkovy vřela hlasitým hovorem, propukajícími i uhasínajícími hádkami. Dosud se nestřílelo.Tento sobotní večer se v hustém vzduchu nasyceném dýmem, výpary mužských těl a levné whisky bavili honáci z okolních rančů. Od stolu z kouta místnosti se ozývalo šustění a pleskavé zvuky. Trojice nafoukaných drsně a hnusně vyhlížejících mužů, nedbale oblečených v zašpiněné mafiánské barvy oblíbené vládnoucí stranou, hrála o štosy špinavých peněz ohmatanými kartami, jejíchž líce nebyly vidět. Trojice pronášela sprosté vtipy a úšklebky, doprovázené spikleneckými šepoty.
Vstoupil inteligentní a charakterní kovboj v nažehleném obleku barvy opoziční strany. Měl přátelský a sympatický úsměv v hladké tváři.
„Zahrál bych si s vámi.“
„Prosím, přisedněte si. Máte pověření?“
„Jistě,“ řekl sympaťák a vytáhl z kapsy čistý svazek bankovek, neohmataný balíček karet s obrázky zářivé budoucnosti a pokračoval: „Vaše peníze jsou falešné, karty cinknuté, prolhaně zobrazují vaše škůdné chiméry, bude se však hráti mými kartami. Já mám nové, čisté a neposkvrněné obrázky zářivé budoucnosti této země. Je čas na změnu.“
Mafiánská trojice začala sprostě vykřikovat. Ostatní podstatně čistší a charakternější honáci v nálevně souhlasně tleskají inteligentnímu a charakternímu sympaťákovi.
Výše zmíněný inteligentní a charakterní kovboj pokynul rukou. Objevil se místní šerif a odvádí podvodné, nadělané a křivohubé mafiány do vězení.
Detail mříže, za níž prskají sprostá slova oni špinaví uvěznění padouši.
Inteligentní a charakterní kovboj má náhle na sobě módní oblek (s odznakem své strany na klopě saka), na tváři milý a přátelský úsměv, s nímž říká směrem k divákům:
„Chcete se, milí naši voliči, rozhodnout pro změnu? Uvažte, jaké podrazy vám náš protivník podsouvá! Bídu a špínu! Dostal se k moci a korytu, chce legalizovat svoje mafiánské čachry a tuneláže. Máme dost sil zabránit korupci a řádění nekalých živlů okrádajících vás všechny. Věřte stabilitě naší opoziční strany, jejíž reformy povedou k bezpečí a blahobytu všech občanů v této zemi. Volte nás!“
Režisér si zamnul ruce a řekl: „Výborně, beru. Zítra si přijďte pro dvojitý honorář.“

„Jistě pane,“ uklonil se vytáhlý scénárista a vycouval z režisérovy pracovny.
Ve dveřích se zeptal: „Nepůsobí trochu rozporuplně, když budeme uvedeni jako autoři dvou protichůdných agitačních filmových šotů?“
Režisér se zasmál: „Prozatím jsme anonymními autory. K jmenovitému autorství se přihlásíme u šotu agitujícího pro stranu, která volby vyhraje.“ Smál se a prohýbal se jako gumový muž. Taktéž smál se i scénárista. Oba věděli, že se tak stane, a že se tohle běžně děje.

3.PO VOLBÁCH

Stalo se.
Oba získali od vítězné strany grant pro natočení poučného filmu o životě svobodných zvířat v nedotčené přírodě, při němž se potěšili a zapomněli na lidskou džungli, v níž je jim souzeno vegetovat.


 celkové hodnocení autora: 98.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 8 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 20 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 57 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Iva Jeřábková 05.04.2010, 14:35:06 Odpovědět 
   Tohle dílko jsem četla na třikrát, abych si ho užila. Líbí se mi. Jsi opravdu moudrý chlap.
 ze dne 05.04.2010, 18:21:35  
   čuk: Těší mě, že se ti text líbil. No jo, už je před volbami.
 zrcadlo 23.04.2009, 11:59:39 Odpovědět 
   Jo, jo, tak už to někdy bývá...1)
 čuk 22.04.2009, 13:41:59 Odpovědět 
   Byl to porotce Babničovy soutěže Čas pro změnu a četl prý text třikrát. Že by mi svým kamarádským nepochopením pomohl?
 kilgoretraut 22.04.2009, 9:13:00 Odpovědět 
   Nechápu, kdo to může nepochopit. Text není nijak náročný. Myslím, že každý, kdo jej aspoň trochu pozorně přečte, pochopí. Ten Tvůj kámoš to zřejmě prolétl rychločtením a nedocvaklo mu, anebo se chtěl kamarádsky vyhnout hodnocení, a tak naoko rezignoval. Nevím.
 kilgoretraut 21.04.2009, 23:46:22 Odpovědět 
   Je to sarkastický, má to nápad. Jenom mám pocit, že obraz skvělé budoucnosti na kartách je motiv jaksi ohraný... Ale to nic. Jako satira to je fajn. Jazyk: Chtělo by to korektury. Zamyšlení: poslední dobou mám stále silnější dojem, že nejsou žádné vládní strany, ba ani opozice, ale že je jen jedna strana, která se umí variovat tak, aby byla u voličů navozena iluze svobody výběru. Ve skutečnosti se totiž volí jen ta jedna jediná strana - vládnoucí - je totiž úplně jedno, zda je to ODS, ČSSD, KDU-ČSL nebo KSČM, výsledek je vždy stejný. Demokracie už dlouho předlouho neexistuje, je to pouhá oligarchie... Toť můj příspěvek. Ahoj...
 ze dne 22.04.2009, 7:20:07  
   čuk: Díky.Souhlas s tvým názorem.Šlo mi o to, zda jsi porozuměl, jak je vidět:ano::jeden za dvacet bez dvou a druhý za osmnáct, a mezi nimi korouhivčky.Jen se přemalovájí štíty a nastavuje se ruka ,kde lze víc nasypat
 Romana Tamová 07.03.2009, 19:13:13 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Romana Tamová ze dne 07.03.2009, 7:56:02

   Průšvih je, že když je něco zábavné a smutné a ještě se k tomu zasměješ, tak to nemívá dobrý konec. /Smích/ Přeji moc dalších takových skvostů.
 Romana Tamová 07.03.2009, 7:56:02 Odpovědět 
   Tak jsem se hezky po ránu zasmála. To je tak pravdivé, až to chvílemi mrazí, a přitom je to až záludně zábavné. V každém případě za 1
 ze dne 07.03.2009, 11:08:10  
   čuk: Díky moc. Záludně zábavné a při tom smutné, to jsi vyjádřila velmi přesně.
 mara 06.03.2009, 5:27:05 Odpovědět 
   Jo, bývaly doby, kdy jsem netrpělivě sledovala každý přenos "kulatého stolu" a každý svobodný projev odvážných politiků... Postupně mi padaly z očí šupiny a růžové brýle se svezly až na koneček nosu, abych je zanedlouho v záchvatu beznaděje rozdupala. Tento stav u mne trvá a zesiluje, kdykoliv v tv zhlédnu jakékoliv zasedání našich "vyvolených". Proto mne tato povídka = zobrazení ubohosti současné politiky nemůže rozesmát. Je to ale opravdu výborný nápad(1*), jak už uvedla paryba... zlatý Kocourkov...
 ze dne 06.03.2009, 13:27:00  
   čuk: Děkuji. Já se na naše politiky dívám jako na humoristické a smutné představení a lituju pana Moravce.
 Šíma 05.03.2009, 21:41:47 Odpovědět 
   Politika je "svinstvo"! Líbilo, malinko jsem si vzpomněl na našeho kovboje, který tak rád pil onu "kolalokovu" limonádu (TM) a byl ohnivým odpůrcem alkoholu a díky své abstinenci dovedl skvěle mířit... :-DDD Jenomže s politikou a oním "jištěním na obě strany" je to jiné a malinko nejisté, protože nikdo dopředu neví, která strana vyhraje! ;-))) Jednička.
 ze dne 06.03.2009, 13:25:35  
   čuk: Ti opravdu mocní jsou jsou jako váhy. Přikloní se tam, kde jim to vynese. A jsou navíc vodiči loutek
 Apolenka 05.03.2009, 20:41:16 Odpovědět 
   Už vím, budu jim říkat HONÁCI.
Dosazovala jsem si do scénáře konkrétní osoby a moc jsem se bavila. To se ti tedy povedlo!
Čtu pod sebou, jaká je to dnes džungle a Kocourkov, ale jedno se téhle době upřít nedá - svoboda projevu. Soudě podle data na profilu, tuhle perlu bys před nějakými x lety nenapsal ...
 ze dne 06.03.2009, 13:24:01  
   čuk: Máš úplnou pravdu, to bych šel za katr
 Danuše 05.03.2009, 20:03:11 Odpovědět 
   Režisér v tom už umí chodit... je to fakt džungle a to ještě vlastně džungli urážím... je to prostě všechno stejná pakáž, jejich sliby-chyby nám vadí, ale asi s tím nic nenaděláme.
Početla jsem si...
 ze dne 06.03.2009, 13:23:11  
   čuk: Díky za přečtení a porozumění, máme stejný názor.
 paryba 05.03.2009, 18:54:01 Odpovědět 
   Výborný nápad, hodně jsem se nasmála... ale nemělo by mi z toho být vlastně smutno? V čem to žijeme... zlatý Kocourkov... Díky za tuhle povídku! :-)
 ze dne 05.03.2009, 19:27:51  
   čuk: Máš úplnou pravdu, těší mě tvé hodnocení i pochopení,
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Lusi
(12.8.2020, 12:36)
bizparsan
(10.8.2020, 12:15)
couture
(10.8.2020, 11:12)
Virgoacp
(8.8.2020, 09:18)
obr
obr obr obr
obr
ŘEKNI
Čorny
Nedostižná - 13...
Anne Leyyd
OBCHOĎÁK
Tilda
obr
obr obr obr
obr

Dračí stezka (11.kapitola)
Jackie Decker
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr