obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Slunce tak neupřímně tvoří klam dokonalého světa."
NelaS
obr
obr počet přístupů: 2915820 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39761 příspěvků, 5830 autorů a 393159 komentářů :: on-line: 3 ::
obr

:: Bludná planeta (1) ::

 autor dimitrij publikováno: 07.03.2009, 6:03  
 

Úvod

Historie a všechny dějiny se stejně jako všechny ostatní procesy pohybují v pravidelných cyklech. Události jsou zaběhnuté a vyzkoušené, není třeba nic měnit nebo se pokoušet chod věcí vylepšovat. Odchylka není ku prospěchu, vše je vyváženo a po pečlivém rozmýšlení odklepnuto soudcovským kladívkem. Odsouzený odchází ze sálu a jeho místo zaujímá někdo jiný, mladší, pohlednější a učesanější. Nebude to trvat dlouho a i on bude souzen, odsouzen, odveden a nahrazen. Nemilosrdně se zachází s těmi, kteří se vychylují z přesně kruhové dráhy, soudcovo vytrénované zápěstí je máchnutím kladiva pevně usadí na správné místo. Historie a všechny dějiny se stejně jako všechny možné procesy pohybují v pravidelných cyklech, nezapomeňte se v tom fofru připoutat nebo vás to vyhodí v první zatáčce.
Vesmír. Trochu jiný, než ten, ve který kdysi věřila většina lidí. Tento vesmír je konečný a končí kousek od Země. Romantické představy o vesmíru některých vědců a mnoha snílků vzali za své v momentě, kdy se putování vesmírem stalo relativně snadno uskutečnitelnou záležitostí takřka pro kohokoliv. Samozřejmě, že nebyl důvod, proč si takovýmto putováním znepříjemňovat život. Vesmír je zhmotněným souhrnem veškeré nudy, která se někomu v průběhu lidských dějin vedrala do hlavy. Ačkoliv nechápu, jak se něco mohlo zhmotnit v takové zvrhlé míře. Nejspíš se nuda prve ukládala do jednoho bodu, ale netrvalo to dlouho a vlivem obrovského množství a hustoty této substance došlo k třesku, který rozlil nudu po celém vesmíru. Vesmír pro nás končí kousek od Země. Avšak pokud je někde ve vesmíru něco zajímavého, ať si to klidně přijde popovídat, sousedé jsou vítáni. Jsme v ulici noví, asi nás ještě neznáte, přistěhovali jsme se s manželkou teprve nedávno.
„Vítám vás v RockRidge. Kdybyste cokoliv potřebovali, tak se nám ozvěte, uvidíme, co budeme moci udělat.“
„Jste hodní. Povězte mi něco o minulém majiteli domu. V domě po něm zůstalo pár věcí.“
„Věci klidně vyhoďte. Bývalý majitel sedí v kriminále. Nedávno byl odsouzen k trestu smrti oběšením.“
„Proboha! Co se stalo?“
„Bude lepší, když vám o tom nic bližšího neřeknu, v okolí se o tom příliš nemluví.“
„Ale toho domu se to nijak netýká, že ne?“
„Nashledanou, rádi jsme vás poznali.

Něco hrozného se stalo. Historie se dělí na jednotlivé etapy, které se cyklicky opakují. Pyramida roste do závratné výše, dokud dějiny nedosáhnou svého vrcholu, bodu, po kterém následuje jenom nutný pád zpět na pevnou zem, kde se pak musí začít znovu od samého začátku. Lidstvo dosáhlo tohoto místa, odkud už nebylo kam stoupat, tehdy panovala křehká rovnováha, cokoliv mohlo a mělo způsobit nezabranitelný konec. Nestalo se. Lidstvo přežilo a mohlo se radovat ze své další existence. Roky a desetiletí se nechutně převalovaly a žádná změna nebyla v dohledu. Čas se zastavil na místě a prostor zahalila šedivá mlha nudy, unavený stroj se zadřel a zrezavělá kola se přestala točit. Místo toho, aby se stroj rozpadl na jednotlivé díly, zaseknul se. Nikdo s ním už nedokázal hnout ani ho opravit. Stala se hrozná chyba.
Nebylo, co objevovat, co zkoušet. Nezbývalo nic jiného, než s melancholií vzpomínat na staré časy, sedět u okna a zasněně se koukat do dálky. Něco hezkého dospělo a definitivně zmizelo pryč. Čas se zastavil, ale přitom dál ubíhal neuvěřitelnou rychlostí.


Vítejte v RockRidge

Luis bydlel se svojí ženou v RockRidge už několik týdnů, ale stále se jim nepodařilo zjistit, co se stalo s bývalým majitelem a čím si zasloužil trest smrti oběšením. Po pár pokusech se přestali vyptávat, stejně to k ničemu nevedlo a lidé většinou reagovali podrážděně. Někteří se s nimi dokonce přestali bavit úplně. Něco nepěkného se pohybovalo v ovzduší této malé a útulné čtvrti. Něco, co způsobilo, že lidé chodili se svěšenými hlavami a nové sousedy sotva pozdravili.
„Nemají nás tu rádi,“ konstatovala Luisova žena Stella.
„Něco se tu muselo stát. Nebylo někdy něco v televizi? Nějaká zmínka o RockRidge, nevzpomínáš si?“
„Víš, že televizi skoro nesleduju.“
„Zapomněl jsem, že sleduješ jenom ty stupidní reality show.“
„Je to zajímavý.“
„Je to nechutný,“ ukončil debatu manžel.
Stellina oblíbená reality show se jmenovala Odhalená tvář... Pořad byl založen na tom, že každý díl odhaloval neobvyklá prostředí, prostředí, do kterých se obyčejný člověk běžně nedostal. Autoři umístili například několik skrytých kamer do domu drogového překupníka, aby se několik tisíců domácností mohlo pokochat pohledem na přípravu pervitinu a jeho následným prodejem. Díl vrcholil vtrhnutím policie a brutálním ovládnutím situace, což způsobil anonymní telefonát některého z diváků nebo snad i tvůrců pořadu. Jiný díl se odehrával v levném nevěstinci nebo v šatně hokejového družstva. Bylo až s podivem, jak se poslední zmiňované díly podobaly. Oblíbená byla také série epizod, ve kterých byla kamera umístěna do zpovědní místnosti. Luisovi pořad naháněl husí kůži. Nedokázal si představit, kam až můžou tvůrci zajít a každá epizoda mu spolehlivě zničila zbytek večera. Bohužel se jednalo o Stellin oblíbený pořad, o který se nenechala žádným způsobem připravit.
„Rychle, pojď se podívat,“ pobízela Stella manžela k obrazovce. Luis přišel a se znechucením zjistil, že se jeho žena právě dívá na svou oblíbenou show.
„V dnešním dílu se podíváme na místo, které bylo až dosud zahaleno tajemstvím,“ hlásal vlezlý komentátor. „Dnešní díl nese název Odhalená tvář popraviště! Vítám vás živě z popraviště! Tohle je Jasper a za pár desítek minut bude popraven jedním velice starým způsobem – oběšením. Pamatujete si na Jaspera? Jeho případ proletěl televizními obrazovkami před několika měsíci. Podívejte se na náš archivní záznam.“
„RockRidge. Obviněný Jasper Polonsky se přiznal k tomu, že brutálně sbil svoji manželku, která se poté z posledních sil vypotácela ven a sesula se na trávník před domem. Utrpěla několik bodných, sečných a také několik tržných ran. Jasper Polonsky byl obviněn z vraždy prvního stupně a hrozí mu nejvyšší trest. Smutným faktem zůstává to, že zraněná žena ležela na trávníku takřka dva dny, než zemřela na následky zranění. Ležela pouhých pár metrů od veřejného vysoce frekventovaného chodníku a nikdo ze sousedů ji neposkytl jakoukoliv pomoc ani nezavolal sanitku. Nikdo z obyvatelů této malebné čtvrti se k události ani v krátkosti nevyjádřil.“ Záznam byl useknut a na obrazovce se opět objevil vlezlý moderátor.
„Jasper je fakt ničema, že ano? Už za pár minut uvidíte na vlastní oči, jak vypadá spravedlnost. Těšíte se jako já? Bude to opravdu mimořádná podívaná. Nyní však následuje reklamní blok a potom živě z popraviště!“Růžová mlha

Colinova píle a cílevědomost ho konečně dovedla za zdi bezejmeného komplexu. Okamžitě se do nového světa zamiloval. Bylo to nepopsatelné. Ten, kdo celý systém vymyslel musel počítat snad se vším. Teď Colin nelitoval dlouhých let na ulici, protože pochopil, že jen tak nyní dokáže ocenit tu krásu kolem. Všechno to fungovalo a zapadalo do sebe. Když vstoupil do sněhově bílé budovy okamžitě z něho spadla všechna špína, krev z jeho rukou stekla na zem a on byl čistý a nedotknutelný.
Prošel vstupní halou, kde na něj nepřítomně civělo několik obličejů. Věděli o něm všechno, každý si prošel tím samým. Byl před nimi obnažený jako novorozeně. Místnosti byly prosvícené a teplé, stěny zdobily malby a různé bohaté dekorace. Hudba, která by vhodným způsobem podkreslovala pocity, kterých se Colin právě nemohl nabažit dosud nebyla napsána, ale byla by to pomalá tichá melodie, vábila by sluch svou jednoduchostí a dokonalostí, byla by tajemná a nedořečená, schovávala by si v sobě spoustu záhybů a motivů, které by nemínila vyplýtvat hned v první sloce, zároveň by ve skladbě šlo cítit nevyřečené temné podkreslení, podprahové zlo, které prostupuje celou tou hudební krásou. Podprahové zlo. Nutné a všudypřítomné.
Colin se usadil do pohodlného křesla a čekal, co se bude dít. O několik minut později přišla mladá žena oblečená do světlé tuniky a všechno mu vysvětlila. Nyní Colin věděl, co bude jeho úkolem i jakých prostředků bude moci použít, ukázalo se, že vše, co potřeboval už věděl dávno, role se jenom obrátily. Vše začalo dávat smysl. Na práci bude však dost času později. Průvodkyně ho zavedla do společenské místnosti plné alkoholu, hlasité hudby, lehkých drog, nevinného flirtování, zábavných převleků, nalíčených mužů, polooblečených svlečen, hazardu, sázek, vzrušení a několika dalších věcí, které se většině lidí vybaví, když někdo vykřikne: zábava.
„Jmenuju se Polly,“ sdělila průvodkyně a usadila Colina na jeden z mnoha pohodlných gaučů, které lemovaly zdi obrovské místnosti a pak odešla k baru. Colin si prohlížel okolí a začal se pomalu odevzdávat zdejší uvolněné atmosféře, všechnu ostražitost, kterou si dlouze pěstoval na ulici, zahodil a okamžitě zapomněl, že v něm kdy jaká byla. Za několik okamžiků se Polly vrátila s fosforeskujícími nápoji. Colin s ní popíjel a občas ji na vypláznutý jazyk položil oříšek nebo kousek sušenky. Po chvilce ho to začalo nudit a vydal se na malou průzkumnou výpravu, našel taneční parket, viděl barevného páva a koutkem oka zahlédl několik párů souložících obzvláště vášnivým způsobem. Z nového domova byl nadšený. Fosforeskující nápoj začal pomalu účinkovat a Colin se nechal unášet proudem, který stejně všechno smete. Jeho křehké tělo bylo růžovou mlhou vyzvednuto do výše, cloumáno sem a tam, poletováno pohádkově barevným světem, živeno sladkým mateřským mlékem z monumentálního ňadra, nadnášeno hustou růžovou hmotou, oslepeno přepychem a rozkoší všeho druhu a nakonec něžným způsobem uloženo do měkké a vyhřáté postele, což znamenalo konec prvního pracovního dne.


 celkové hodnocení autora: 96.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 0 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 0.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 2 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 52 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Carolina 01.10.2010, 17:25:25 Odpovědět 
   až na pár chybiček to není nejhorší, docela dlouhé čtení, ale dobře napsané
 amazonit 07.03.2009, 6:03:22 Odpovědět 
   Podle prvního dílu se vždycky dost těžko soudí, jaký bude příběh, , první díl bývá často méně zajímavým. U tebe tomu tak není, hned v úvodu na nás vytáhneš poměrně dost čtivý a poutavý příběh, tedy zdá se, že takový bude.
Dává tušit, že jeho vývoj může být hodně zamotaný, že je tu mnohé, co potřebuje být vyjasněno. Zkrátka dost dobře jsi nás nalákal k dalšímu čtení...
Uvidíme, zda tuto poměrně vysoko nastavenou laťku zdoláš i příště nebo zůstaneš pod ní, doufám, že ne...
Trochu více pozornosti bych věnovala členění testu, je hodně jednolitý a hůře se na monitorech čte, také se občas objeví interpunkční nedostatky, ale je jich málo...
Něco jsem vypsala níže:

-Události jsou zaběhnuté a vyzkoušené - události nemohou být vyzkoušené

-Stellina oblíbená reality show - Stellin oblíbený pořad - vlastně to zopakuješ, sice poměrně daleko od sebe, ale stejně je to patrné...

-brutálně sbil svoji manželku - zbil - Utrpěla několik bodných, sečných a také několik tržných ran - tak ty nemohla utrpět zbitím, spíš ji napadl

-zdi bezejmeného komplexu - bezejmenného
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Proste jsem
(27.2.2021, 20:22)
Týnuš
(8.2.2021, 18:37)
Sivanah
(7.2.2021, 21:40)
black dragon
(2.2.2021, 14:52)
obr
obr obr obr
obr
Cesta do Nurasu...
Ellien
Prodejna srdcí
Disturbed angel
Blázni
aegitalos
obr
obr obr obr
obr

Slzy lásky
maja52
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr