obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Pít bez žízně a milovat se kdykoli, tím se člověk liší od jiných zvířat."
Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais
obr
obr počet přístupů: 2915578 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39857 příspěvků, 5778 autorů a 391975 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Kaše story aneb co na to hrneček ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Pohádkové fantasmagorie
 autor Vlaďka publikováno: 31.08.2006, 16:07  
Další z mých Pohádkových fantasmagorií. Nepřekvapuje mě, že se hrnečka nikdy nikdo neptal, jestli ho baví vařit pořád dokola jenom kaši...:o)
 Jiné hrnce třeba vaří fazole. S uzeným. Tak to voní až se všem sbíhají sliny. Jsou tvůrčí. Nejdřív hodiny a hodiny změkčujou luštěniny a uzené a pak ve finále okouzlí vůní majoránky a česneku. Jé, tak bych chtěl někdy slyšet, jak se lidi rozplývají blahem. Jak mlaskají a chválí a debužírujou. Jak si chtějí přidat. Jak k mému výtvoru přikusují voňavý čerstvý chleba.

Na tyhle věci jsou prej nejlepší papiňáky. Znám je z výrobny. Pár jich stálo vedle mě. Ale musím říct, že mají dost prudkou letoru. Jenom jednou jsem jednomu řekl, že nemá žádnou smaltovou polevu, tak ať si na mě nevyskakuje a jak ten vybuchl…Hanba mluvit. Pár pekáčů z varného skla za to zaplatilo životem.
Jedna čajová konvice tam dokonce píská doteď a oni nevědí jak ji z toho šoku uklidnit. Už tam byl i Bolíto.( To je taky nápad. Zvěrolékař a volají ho k nádobí. To už museli být fakt zoufalí).

A třeba takové pánve od Tescomy jsou elita. V poslední době je dělají s titanovým povrchem. Ty smaží a pečou kde co. Jednou jsem cítil míchaná vajíčka se špekem a pažitkou a musím říct, záviděl jsem jim. Ta božská vůně. Jsou jen trochu choulostivé, musíš na ně s dřevěnou vařečkou. Jak do nich dáš nůž, hned škrábanec, infekce, sepse a už se vezou. Jednorázovky. Kam se hrabou na pořádný železňák. Mají krátký život. A s námi se nikdo nemazlí, žádný špitál. To dříve aspoň chodili dráteníci, ale dneska jsou lidi rozmazlení a hned nás vyhazujou.

Pak znám pár takových, co si říkají Wok. No, příjdou mi trochu mimo. Už to, že mají kulaté dno…. Jak se můžou na tom sporáku udržet? Kdo to kdy viděl? Hrajou si na exotickou cizinu. Smaží v sobě takové různé smrdící hnusy. Říkají tomu plody moře. Já teda nevím, co to moře je, ale musí to být něco strašného. Asi jako kadibudka u naší chaloupky.

Do mě pořád cpou jenom mouku. Někdy pšeničnou, někdy žitnou, někdy výjimečně ovesné vločky. A míchají to s mlíkem. Tam těch inovací taky moc není, takže už jsem vztekem párkrát vytek. Já je slyším, jak řvou :“Hrnečku, dost!“. Ale dělám, že ne. To je taková má osobní pomsta, víte. Já vím, je to dětinské, ale copak do mě nemůžou přihodit aspoň kompot? Nebo nějaké čerstvé nakrájené ovoce. Třeba banány nebo meruňky. Vždyť s kaší to jde skvěle dohromady. Ale ne. To je pořád ta stejná pohádková matlanice.

A tak jim to tradičně aspoň osladím. Neslyším, nevidím, ať si spánembohem hulákají: Hrnečku, dost !“. Nejhorší je, dostat se ze stolu. Ta kaše strašně klouže, takže si vždycky nabiju ucho. Pak už plavu s proudem. Udělám si výlet. To zase jiné hrnce nezažijou. Jsou zavřené v kuchyni, maximálně jednou za rok je páníčci vyvezou na nějakou dovolenou, kde ohřívají na jednoplotýnkáči ve stanu konzervy. Říkají tomu Chorvatsko. Takže fakt nic moc. Rozhodně si tím obzory nerozšíří. Na konzervách není nic tvůrčího. Jednou máš v sobě Trenčanský párok s fazuľou a jindy zase Hovězí na houbách. Mezi námi, hovězí bych v tom fakt nehledal. Voni ti psi jsou přece jen dostupnější. Haf!.

Já hned jak se dostanu ze dveří, tak se plavím kolem rybníka. Hejhaj v němu husy a mává na mě vodník Česílko. Jsme staří kámoši, i když vím, že ten kaši nejí. Většinou věší pentle na vrbu . Pak pokračuju přes Hrusice, kde se znám dobře s kocourem Mikešem. Ten se může zbláznit radostí, když vidí tolik kaše. Někdy mám strach, že se ulíže k smrti. Sice mluví, ale mozek, marná sláva…je to jenom kocour. Jak to řekl ten král? Království za kaši? Někdy se svezu k lesu, ale tam je to samá neplecha, vlci, čerti, draci v jeskyních a tak. Dost depresivní a celkem o život. Nechci, aby mě nějaký drak roztavil. Takže to vezmu kolem. Raději do smrti vařit kaši než se tavit někde v ocelárně, že?

Když se do sytosti nabažím všech těch zážitků a krás, nechám se i najít. Já v té pohádce musím fungovat pořád dokola, takže to ani jinak nejde. Jenom jsem uvažoval, jestli si ten příští výlet nedomluvit s Čedokem nebo Firotourem. Já ty naše kraje už dost znám, ale nikdy jsem třeba nebyl v orientě. Tam prý je to samá Šehrezáda a Alibaba. Já znám tady od nás jenom Ježibabu, takže mě dost zajímá, jak vypadají ty čarodějnice jinde. Alibaba zní tak sexy. To musí být kus ženské. Až jsem se zahřál, uf. To by mě fakt zajímalo, jak je to s těma pohádkama v cizině. Já jsem jenom obyčejný místní pohádkový hrnek a na víc než na cestovní kaši se nezmůžu, ale tam prý je celá cestovní lampa. Lítá po světě s nějakým Aladinem. Aspoň si má s kým promluvit. Mohli bychom poznávat krásy světa spolu. No, to je skvělý nápad. Lidi, nevíte, kde je nebližší cestovka s pojištěním?


 celkové hodnocení autora: 98.2 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 7 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 11 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 27 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 25.08.2007, 20:10:53 Odpovědět 
   Než "Hrnečku vař" mám raději "Ubrousku prostři se"! Ono ta kaše také časem omrzí a ten ubrousek má větší pole působnosti! ;-) Jedna!
 sirraell 23.08.2007, 9:08:03 Odpovědět 
   No jo, ale ja ti chci dat jednicky. A pohadky jsou tak dobre, ze mi nevadi je cist 2x ( i vic).
 sirraell 22.08.2007, 18:50:23 Odpovědět 
   Ja od toho pocitace uz nejakou dobu neodesla a uz se mi zacinaji krizit oci, asi si dam pauzu a na veceri krupicovou kasi...
za 1
 ze dne 22.08.2007, 20:20:14  
   Vlaďka: Nečti všechny pohádky najednou...a navíc to máš v knížce :o)
 Albireo 20.09.2006, 18:41:41 Odpovědět 
   Skvělé! Asi neodejdu od počítače, dokud nepřečtu všechny Tvé pohádky.
 Andromeda 02.09.2006, 17:57:19 Odpovědět 
   Moc, moc, moc ráda tě čtu! Oblíbila jsem si tě od první chvíle. Jakobys byla já, nebo jako bych já byla ty....Být mužem, požádám tě o ruku. :o)
 ze dne 04.09.2006, 10:04:48  
   Vlaďka: Tak to je krásný kompliment :o) A vařit umím :o)))
 Vlaďka 31.08.2006, 16:33:23 Odpovědět 
   Jo, jo. A moje babička měla dokonce drátovanou formu na bábovku. To bylo umělecké dílo :o) Díky za názory a hodnocení. Zase nějakou prkotinu stvořím :o)
 fungus2 31.08.2006, 16:32:02 Odpovědět 
   Také jsem byl povídkou pobaven.
 Anquetil 31.08.2006, 16:31:02 Odpovědět 
   Vlaďko, čéče, já tě rád čtu, věřila bys? Kde se v tobě bere tolik originality? Číst vyprávění od hrnku, to se mi ještě nepodařilo! A a víš ty, že já ještě pamatuju ty dráteníky? Když jsem byl docela malej šrófek, chodíval jednou za čas stařičkej dódynek a vyvolával křaplavým hlkasem:

"Drátovat , flikovat, hrnce spravováááát..."

A prdelatý baby vybíhaly z baráků a snášely mu smaltovaný hrnce, co už tekly a naša bebička měla od něj spravenej a zadrátovanej keramickej hrnek na sádlo - sádelňák, ještě dlouhý leta...Tak mi nezvejvá, než spolu s Andrasteou se těšit na další... Krásný den! :o)
 Adrastea 31.08.2006, 16:07:02 Odpovědět 
   Klobouk dolů! Strašně se mi líbí ten nápad podívat se na svět pohledem kouzelného hrnečku a taky ta originalita, s jakou je to všechno podané. O tom příjemném smyslu pro humor ani nemluvě :) Těším se na další :)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Iriska
(1.7.2020, 12:30)
Tala
(25.6.2020, 10:23)
crook
(24.6.2020, 21:22)
Dany
(21.6.2020, 15:45)
obr
obr obr obr
obr
Iluze Doby
Plejáďan
Moje volba
Bunis
O šeru
oveckovna
obr
obr obr obr
obr

Snívanie
Soulmate
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr