obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Slunce tak neupřímně tvoří klam dokonalého světa."
NelaS
obr
obr počet přístupů: 2915928 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39806 příspěvků, 5841 autorů a 393365 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Kočkopsaní ::

Příspěvek je součásti workshopu: Pes a kočka
 autor Lyrie publikováno: 06.05.2009, 8:46  
Nevím, zda se tomu dá říkat fejeton, spíše bych to přiřadila k vypravování, ale snad vás to trochu zaujme :-)
 

<b>Kočičí zásada: Ať jsi provedl(a) cokoli, snaž se, aby to vypadalo, že to udělal pes.</b>

V životě bych nepomyslel, že zrovna já, já se budu řídit touto na první pohled snadnou radou! Já, pán domu, pán gaučů a pán všech těch dvounohých bytostí, které byly stvořeny jen proto, aby mi plnily misku, drbaly za ušima a chválily, kdykoli donesu nějakou tu vypasenou krysu, jsem byl náhle odsunut čímsi bílým, chlupatým a rozděšeným, kterému moji krmiči říkali štěně. Nevím, kde přišli na to, že je to „jen“ štěně, bylo to dvakrát větší než já
a směřovalo to k dalšímu vývoji! Vážení, jsem již příliš stár na to, abych ustupoval mládí, příliš zkušen, než bych měnil své zvyky a příliš orván v nejrůznějších bitvách, než bych se nechal na stará kolena čochnit kdejakou slintající potvorou charakteru mdlého, přizpůsobivého a k tomu ještě poslušného. Potvorou geneticky vybavenou syndromem smečky, která je dle mého hloupá, jako celý jejich pozemní podřád psovitý. Už jste někdy, vážení, viděli osm koček, které by táhly sáně?

Prvotní představa, že to cosi je u nás jen na víkend, rychle vzala za své v okamžiku, kdy jsem byl násilně vyhnán ze svého pelíšku, které si uzurpovala ta roztomilá, neohrabaná koule,
nemilosrdně ho rozcupovala na kusy a čumákem mi postrkovala to, čemu jsem ještě včera říkal můj milovaný polštář. Rozezlen na nejvyšší možnou míru jsem se opodál přikrčil jako tygr, syčel jako kobra, všechny chlupy jsem měl výhrůžně naježeny – Micák odvedle by mohl vyprávět, že když jsem v tomhle stavu, není radno si se mnou zahrávat – ale s Koulí to vůbec nehnulo! Naopak, přikolébala se ke mně a olízla, představte si, olízla mě od hlavy až po špičku ocasu! Načež mě packou přimáčkla k podlaze a zajistila širokým hrudníkem. Pravda, mrskal jsem sebou jako ryba v síti a díky několika letům tvrdého výcviku na ulici se mi povedlo z dusícího objetí vykroutit, ale to ponížení jsem jí nikdy nezapomněl. Znovu jsem z paměti vylovil všelijaké fígle, co jsem kdy odposlechl za komínem, ale které jsem nikdy nemusel používat, a pomalu - hlavně nenápadně - jsem je začal uskutečňovat.

Zpočátku, to vám tedy povím, to nebylo vůbec jednoduché, neboť pokálené páníčkovy pantofle jsem prostě na Kouli nehodil, ani kdybych stokrát chtěl. Ta mrcha totiž páchne psinou, což je odér kočičímu vskutku nepodobný. Ale ten zničený, svátečně prostřený stůl, tak to, vážení, tak to byl můj majstrštych! A přitom stačilo tak málo! Když psice dostala rozkaz zůstaň, vpašoval jsem se do kuchyňky a pak jen stačilo měkoučce projít kolem nazdobených talířů. Koule vystřelila, oběma tlapama – poněkud vyrostla, v té době to ha-ha-štěně vážilo zhruba pětačtyřicet kil - se vyhoupla na stůl s elegancí zabahněného hrocha a pak mé otrhané uši zaplavila rajská hudba rozbíjeného nádobí a následný, hysterický řev paničky. Koule kolem ní prosvištěla jako blesk a celé odpoledne pak byla přivázaná k sušáku na prádlo. Měla být zticha, ale to bych nesměl ležet opodál a občas se, jen tak náhodou, když se nikdo nedíval, lenivě neprojít okolo. Kdyby mohla, urvala by sušák i s páníčkovýma montérkama a vlezla za mnou až na půdu.

Jenže nemohla, takže to aspoň oštěkala tak důkladně, až si přišel soused stěžovat, že kvůli jejich psici neslyší sparťanské rowdies řvát na baníkovce. Zatímco lamentoval, neopomněl jsem se mu mazlivě otřít o kotníky. Psice zvedla ta svá psí kukadla, takže si vyžebrala pohlazení, ale páníčkové dostali vynadáno, že si ji mají pořádně vychovat. Mimochodem, zde se potvrdilo, že člověk se chová lidštěji ke kočce nebo k psovi než k druhému člověku.

Na druhou stranu musím to podlé, páchnoucí stvoření obdivovat, neboť za ty měsíce vypilovalo svůj nevinný pohled k dokonalosti. Jako by se řídilo heslem, kdo neumí loudit, teď ať nejí. Jak ponižující pro mne, který musí řvát div ne jako bratranec tygr somálský, aby mu dali nažrat, bestii stačí posadit se k jídelnímu stolku a čekat, co komu upadne. Třebaže sám bych se k něčemu takovému nesnížil, občas Kouli ten šťavnatý kousek kuřátka prostě závidím. Za odměnu pak – když nejsou lidi v dohledu – vylezu na garnýž. Koule by ráda za mnou, ale většinou to odnesou záclony, závěsy, muškáty a paničky knihy, které si tam ráda odkládá. A už je u sušáku, zatímco já si hovím u paničky v náruči – jsem chudáček, samozřejmě, vrauu, psice mi nedá pokoj, vrauu, kdybys ty ji taky neprovokoval, vrauuu, vrauuu, já?

A takhle to u nás chodí prakticky denně. Nemůžu říct, že bych si na Kouli zvykl, třebaže ona mě patrně v lásce má, soudě podle jejích přepadovek, kdy, otočen zády k té hromadě chlupů, zaspím své přirozené instinkty, a ona mě zapasuje mezi přední tlapy a olíže tak, že vypadám jako po koupeli v rybníce, ale rozhodl jsem se ji alespoň tolerovat. Má tolerance vypadá tak, že se domů plížím po okapových rourách, neboť když je Koule u plotu, domů se prostě nedostanu. Vždy počkám, až vyžere z mé misky to, co mi nechutná, a pak si zařvu o jiné jídlo tónem nepřipouštějícím diskuzi a s očima vyčítavě upřenýma na slintající potvoru, která musí ven.

Ale běda, když nás naši lidé naštvou! Tak já pokálím krmičovi pantofle a Koule rozkouše paničce kabelku.


 celkové hodnocení autora: 97.2 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 12 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 26 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 122 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 14.05.2009, 10:22:03 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Lyrie ze dne 14.05.2009, 7:53:24

   Tuším, že můj hlas tam kdesi také leží! :-DDD
 Lyrie 14.05.2009, 7:53:24 Odpovědět 
   Ráda bych poděkovala všem, kteří nominovali Kočkopsaní a způsobili tak jeho báječné vítězství ve WS, a autorce zároveň způsobili velikou radost a nadšení. :_)
Lyrie
 Dev 14.05.2009, 2:07:44 Odpovědět 
   Moc pěkné, samozřejmě za jedna. Takové úsměvné a ze života (nejen koček a psů ;))
 ze dne 14.05.2009, 7:50:12  
   Lyrie: Děkuji :-)
 Lyrie 11.05.2009, 15:44:33 Odpovědět 
   Agibail, Albiero, Apolenka: moc vám děkuji za zastavení a hodnocení a milá slůvka :_)
 Apolenka 09.05.2009, 21:28:50 Odpovědět 
   Ha, tak jsem si konečně našla svého třetího favorita - dílko, které vyčnívá. Zda je to čistokrevný fejeton, si nejsem zcela jistá, ale jedničkou a nominací určitě.
 Albireo 08.05.2009, 19:42:42 Odpovědět 
   Moc hezké! Jiná známka než 1 nepřipadá v úvahu
 Agibail 08.05.2009, 17:48:15 Odpovědět 
   ahoj Lyrie,
pobavila jsem se :-)) A nakonec se i Ti největší rivalové spojí, pokud je naštve někdo třetí :-)) ... to platí nejen ve zvířecím světě :-))
měj se hezky A.
 angela25 08.05.2009, 11:30:30 Odpovědět 
   perfekt - jsem také milovnicí čtyřnohých šibalů!
 ze dne 08.05.2009, 11:47:21  
   Lyrie: Děkuji za komentík i jedničku. Naši šibalové nás mají určo taky za šibaly -- aneb: kdo nešibalí s námi, šibalí proti nám.:-))
Přeji krásný den.
 Charlotte Cole 07.05.2009, 23:03:12 Odpovědět 
   Tak tohle bylo super! Nechávám tu Jedničku, dílko si ukládám mezi Oblíbené a odnáším si dokonalý záchvat smíchu. ;-)
 ze dne 08.05.2009, 11:27:58  
   Lyrie: Děkuji za jedničku i za uložení. Jsem ráda, pokud ses zachvátila smíchy, prý to prodlužuje život :-))
 Ada 07.05.2009, 19:53:59 Odpovědět 
   ahoj,
ano, mě dostala už ta zásada, protože ona by šla aplikovat např. i na dvounožce /sestra: Ať už jsi provedla cokoliv, základ je, aby to vypadalo, že za to může mladší brácha. :-)/
A představa osmi koček zapřažených do sání? to je vážně groteskní
Velmi podařené a zábavné
Měj se
 ze dne 08.05.2009, 11:26:39  
   Lyrie: Ahoj,
díky za koment. Ona by ta zásada šla aplikovat na víc lidí/situací, třeba starší šéf a mladší kolega. Groteskní by pak byla představa osmi šéfů táhnoucích sáně za jeden provaz, muhehe :-))
 Sakora 07.05.2009, 19:40:27 Odpovědět 
   Jsa "krmičem" smečky o 8 kusech, doufám, že se všichni nespojí proti mně ...
Úžasně jsem se při čtení bavila!
 ze dne 08.05.2009, 11:23:47  
   Lyrie: Děkuji :-) Osm pesanů? No páni :-))
 Ina 07.05.2009, 19:04:02 Odpovědět 
   Přiznám se, že pojmout zadání fejetonu tímto způsobem mě také napadlo. Mluvit za zvířátka, ukázat jak vidí nás, své páníčky. A protože svého psa Danouše (tibetský španěl) podezírám, že mi všechno rozumí, ale když se mu to zrovna nehodí do krámu, tak dělá, že nechápe, vyhrál tento příspěvek na celé čáře! (fejeton, nefejeton, stačí se podívat do Wikipedie, co všechno je dnes za fejeton pokládáno, zvláště v Německu...) 1* (N) Ahojky, Jiřina
 ze dne 07.05.2009, 19:53:29  
   Lyrie: Stejný pocit zažívám, kdykoli pohlédnu na naši psici (pyrenejský horský pes, už se nezadržitelně blíží k padesáti kilům:_)). Ty její inteligentní oči se často dokážou podívat tak nechápavě, že by jeden šílel. Zvláště potom, co prožene naše dvě (a sousedovic tři) kočky.
Moc Ti děkuji za koment a za jedničku :-)
 OH 07.05.2009, 15:56:08 Odpovědět 
   Zdar, 8 koček co táhnou saně, tak to mě fakt dostalo, celý mi to nějak připomíná toma a jerryho v kočkopsím vyvedení, ale je to super, musíš mít doma kočku i psa, to není jinak možný, jak řikám, za mě super.
 ze dne 07.05.2009, 19:49:40  
   Lyrie: Máš pravdu, tohle je prostě ze života :-)) Moc děkuji za zastavení.
 zrcadlo 07.05.2009, 9:59:37 Odpovědět 
   Toto dílko považuji za nejvydařenější! -1-
 ze dne 07.05.2009, 10:54:56  
   Lyrie: Moc děkuji, za názor i za jedničku i za palečky, které mi držíš :_)
 Haxo Angmark 06.05.2009, 22:46:56 Odpovědět 
   Dala sis záležet, nápad není originální, nicméně vlastní invence a smysl pro humorný detail je znát. Byla by z toho i pohádka, nebo satira, prostě cokoli. Dobře se čte, řemeslně zručně provedeno. Tradičně neznámkuji, takže per-huba:
líbí asi nejvíc.
 ze dne 07.05.2009, 10:53:31  
   Lyrie: To se hezky poslouchá. Jako cukříček do kávičky, lehce míchám, netřepám, hýčkám a tetelím se :_))
 Šíma 06.05.2009, 10:39:03 Odpovědět 
   Vážení přátelé: ano! Sám mám jen velmi nejasnou představu, čím vším je fejeton a odborné poučky na internetu mi mnoho nepomohly. Takže prosím omluvte slabší kvalitu mého příspěvku, porucha není na vašem přijímači...

Bylo dodrženo téma a jde o fejeton? Laicky řečeno: ano, i když samotný text mírně balancuje mezi vyprávěním a oním fejetonistickým stylem s hrátkami se slůvky, humorným pohledem na věc a jakousi nadsázkou. O co jsem se opíral? O toto: http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/128704-fejeton.

Pokud se budeme držet přesného znění, čím vším je a není fejeton, pak musím říci, že jde o další dílo tohoto workshopu, které se velmi blíží zadání. Ano, pokud budu velmi kritický, pak ani mé dílko není čistokrevným fejetonem, ovšem bude mít ve tvé práci velmi tvrdého konkurenta a možná se (možná i určitě) zadýchá. ;-)))

Bavil jsem se. Hraješ si se slůvky a předkládáš očima čtyřnohého němého stvoření čtenářům pohled na zvířecí svět a jejich způsob myšlení, chování a určitého způsobu vyjadřování. Pointa mohla být říznější, přestože v textu nechybí nic, co by ve fejetonu chybět nemělo, tedy: humor, nadsázka a určitá dávka ironie i širší pohled na věc. (pozor, také jsem jen laikem a fejeton jsem viděl z rychlíku) ;-)))

Takže v tomto případě je pro mne zadání WS-ka splněno! Známku si ještě rozmyslím, protože psát komentáře k dílkům je pro mne hotovým "utrpením"! (pojato z čistě technického pohledu na věc, protože to ze mně leze jako z chlupaté deky a připadám si jako nějaký fouňa, který se chlubí cizím peřím) :-DDD

P.S. Prostě líbilo, hihi!
 ze dne 07.05.2009, 10:51:58  
   Lyrie: Děkuji za obsáhlý rozbor i za Tvé hihi, jsem ráda, pokud Tě dílko pobavilo.:_))
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Novalie
(12.12.2021, 23:06)
stromeček
(7.12.2021, 21:05)
jeník
(7.12.2021, 01:25)
lucy11
(26.11.2021, 18:28)
obr
obr obr obr
obr
Lenčin boj se s...
Džordž J.S.
V pasti
Werrona
Hrka hrká, Hrka...
Centurio
obr
obr obr obr
obr

Hučí mi
alder
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr