obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"V pohromách se většinou z přátel stávají nepřátelé."
Caesar
obr
obr počet přístupů: 2915733 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39654 příspěvků, 5807 autorů a 392676 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Běh...Pší-běh ::

Příspěvek je součásti workshopu: Monolog herce
 autor faust publikováno: 31.07.2009, 11:16  
Příspěvek jsem pojal spíš jako komickou polopovídku, o monolog herce se jedná, i když je to de facto vyprávění. Dokázal bych si to představit např. jako vystoupení komika v kavárně Na stojáka nebo něco v tomto duchu. Budiž pravdou, že osobně jsem se při psaní tohoto komického kusu nesmírně nasmál, a tak hlavní ambice, kterou si tento text klade, je pobavení publika alespoň z desetiny v takové míře, jako se bavil autor při opětovném čtení. Ke gramatické stránce: i přesto, že protagonista příběhu je cizinec, tápající v krásných nicméně často velezrádných vodách českého jazyka (toto interjazykové nedorozumění je i hlavní příčinou událostí příběhu), nechtěl jsem se s gramatikou utrhnout ze řetězů. A tak tedy vězte, že text je víceméně pokus o fonetický přepis, reprodukce oné řeči, ne však gramaticky laxní, tzn. že každé písmenko (a kontroval jsem to až přepečlivěle) je na svém místě záměrně. Proto bych i doporučil číst text nahlas, pro kýžený efekt. Dost keců!
 

/Na pódium přijíždí snědý šlachovitý muž na silničním kole, oblečen v přiléhavém červenobílém trikotu, na očích sportovní sluneční brýle. Sesedá z kola – opírá ho o vidlici – a ujímá se mikrofónu./

„Pánofé i dánové... já sém... sem... užicený ja – ko prasé. Sem difadélní chérec a můj koníšek je cyklístika. Žiju v Portugál, ale já vyrašíla v Čéšska zemína.
Rád bysem vám dnes požvýkal psí ... echm, acha, pardóna, pšíí – běh.
Já občásně v Čéšska zemina chodím se udělat na Krkonóše... pro můj sport. Když sem zas jednou táághle na Čéšku zvracél, žek sem si, že bych tu nemusel blít jen tak... nazdar Bůh! Takže sém si to pšihlásil na záfoda.

Další deň sém pšijél na zápis. Seňóra seděla a zapisovala záfodníky. Dyž na mě přišlá žáda, žvýkám: ´Seňora, ukážte mně tu váši žádostivost, už se nemóhu dočkát, až vyzkóušim ty sfojé nófy gumy.´ Seňora mi dala papíra, ale já nevěděl, kám se udělat podépsat, a tak se ptám: ´Kde se mám já udělát podprsá?´ Seňora sebóu jaksi škublá a dala prsta tám, kde to chtělá udělát. Udělal sém to tám a podál sém zápisné.

Chtěl sém vyjádžit sfou radóst, že móhu záfodit tady, tak jí žvýkám: ´seňóra, ste ták vélmi lákavá, že mi dofolíte, abysem si s fámi dal tu jízdu´ (a f hlavě si žvýkám, ty Čéšky, to jsou kóšky, sim, todas as chécas sao gatas bonitas) ´a dofolté také... abych fám vypověděl sfou radóst (chtěl sem seňoritě polichotit), že já móhu postavit se... pšed – kóšku... ptáákofouchléé´ (a pak sém chtěla tróšku polichotit sobě) ´a sem si jistý, že dyš mě dáte ... do záfoda, tak šecky tady udělám na cecky.´
Seňorita se na mě zvrhlá, žeklá :´ Vy snáď něco bérete?´ Tak sém mysléla, že mě bére, chtělá sem slušně poděkofát a pofidám : Já fám tak félmi lékuju, jste ták lákavá.´

Seňora mě ale pošadála, aybsém jí načůral na kelímek. Posrála mě za mladóu dochtórchou. Myslíl sém, že to jésť v Čéšska normálný postůp, a tak sém šél.

Pofidám dochtórche: ´Bom dia seňóra, půjdemé se počůrat?´ Jak se zdaló, ani oná z tocho neblila dvakráte nadšéně. Pšišli smé na toaléty. Blil sém trochá nervousní, a tak, abysém se ufólnil, chtěl sém si spifát, a pofidám seňóre:´Dyž sém nerfousní, musím si pšoukát do melodíe, nebude vám vadít?´
Seňora mně porádila, abysém se tam třebá i posrál. Pomýslel sém si, nejspíš tu máji nějáke nofé tésty. Zašél sém do kabínky a udělál, jak mi seňóra dochtórcha porádila.

Dyš sém vyšél a podafál dochtórche naplněný kelimék, vykšíkla a utékla. Nefěděl sém, co se dějé, vyšél sém tedý do vestibůl k ostátním a pšišél aš k paní, co mě posrála za dochtorchou, všickni se otačéli za mnóu a difně na mě kvokáli. Podáfal sém seňóre za stólem kelímek se slófy:´dochtórcha prchla, co téď s tím, nechcéte to vy?´

Paní se jaksí poděsíla a začlá kšičét cosi jakó:´Von musí bejt úplně sjetééj.´ Myslíl sem, že poznála, jaká sú zkušéna cyklísta, a nejspíš se o to chtělá s ostatníma podělit. Trochů polichocéně žvýkám:´Ale prosímvás, zasé ták moc néé, osóbně znám tolichá lidí, co se sjíždějí dvakrát tak správně jakó já.´

V tóm sem se začál vlívem neznámých síl vznášet. Otóčil sém se pšés raméno a fidím dvě obží polícistky. V žifótě sém nefiděl tak vyprácovaný prácky u žénskej. Ále f tu chvíli mě do zádku kopl strách, jak se u nás žvýká, a něměl sém tuchá, proč mě vlástně tý dvě bérou a bylo mi nepšíjemno, že se všichni ták kvokájí na mě. Začála sem na všecký cyklísta i na policistký žvát:´Kám jedéme? Co všichni tak kvokáte? To máte taký strách, že já vás všecký udělám na cécky? U mě jésť všecko v pořádku, dobrý gůmy, dobrý čůránky i kakánky, tak se můžem spolů sjét, né?´ Všude kolém to začálo hučét, šepótat a já se vznášel všém nad hlafámi směrém k východů, až sém se vznésl do avtomobílu s hokáčkama.

Obřině se vepšédu v autě začály o čémsi dochadóvat, patrně blilý vzděláné, myslím, že řešíly literatůra, zasléchl sém totíž:´Zločín a trést ... Idiot ... Absurdní difádlo ...Žert ...´ a ještě pár dalších takófých, tak pofidám:´Já táky ladím F.M. Dostojevskíj, co?´ Ale svalovkýně mě nebrály na vědomí, až později se ptály, kohó tu v Čéšska znám. Žek sém jim adrésu a jélo se.

Dojéli jsmé na vesníci k mojím známým herci, on dlóho cosi šukal s těma kulturkyněma, byl sém zvědávy, zakšičél sém otázku:´Co si tám ták dlouho šukáte?´ Všichni tši se ale místo odpofědi jenóm zasmáli. Pak ty dvě hormonálně nevyvážené bytósti nastártofály ty sfóje gůmy a zmizély.

Pšítel se móc nasmála při mojím vyprávění a žvýkal, že tóto musí jít do difádla jako pšedpšedstafení. Dyž smé to domlóvali s žežizérem, smál se ták móc, jako vy všichni tády.


 celkové hodnocení autora: 95.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 10 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: [ - ] tisk příspěvku 
 počet komentářů: 19 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 31 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Apolenka 11.11.2009, 14:47:09 Odpovědět 
   Tak jsem se zaskočila podívat, kdo mi to tiše podstrkuje jedničky, a nelituji. Toto tvé dílko je přímo skvělé... doprovázela jsem se při čtení hlasitým smíchem. Velký dík za zlepšení dnešního podmračeného dne.
 ze dne 11.11.2009, 15:35:01  
   faust: Mockrát děkuju. K tomu tvýmu dílku: je málo věcí, který bych k tomu chtěl říct a zároveň se už neobjevily v komentářích. Měj se hezky)
 Kaileen 07.08.2009, 12:20:05 Odpovědět 
   Super :-D
 ze dne 07.08.2009, 17:48:45  
   faust: Díky.
 zrcadlo 07.08.2009, 11:36:31 Odpovědět 
   zajímavě pojaté!
 ze dne 07.08.2009, 17:49:15  
   faust: Jestli to znamená, že se líbilo, tak jsem potěšen. Děkuji za návštěvu.
 skraloup 03.08.2009, 19:32:34 Odpovědět 
   jo...tohle můžu...:-)))...bavil jsem se, tedy abych byl přesný, bavil jsem se hlasitě...:-)))...tohle je za jedničku velikou...
bez jakýchkoliv rádoby chytrých připomínek...:-))...stejně bych nevěděl, jakých....
 ze dne 03.08.2009, 21:32:30  
   faust: trefils hřebíček na hlavičku. Díky
 Dawnie 31.07.2009, 22:30:54 Odpovědět 
   Je to vtipné a má to spád, občas se mi zdá nějaký ten výraz až trochu uměle nakroucený, ale ve většine případů to efekt splnilo:) Jedna:)
 ze dne 01.08.2009, 0:08:20  
   faust: Místy bylo vážně složitý nasunout tam cosi, co působí alespoň trochu životně. Samozřejmě, jde to udělat mnohem líp, nicméně nechtěl jsem to přemyslet, kouzlo vtipu je podle mě spontánního rázu než sofistikované promyšlenosti. Mockrát děkuji za návštěvu:)
 Anna 31.07.2009, 22:16:09 Odpovědět 
   Jako nápad super; místy bych ale ubrala zkomolenin, leze Ti tam do toho ostravština a další tvary působí, že se přichomýtly trošku "spočítaně". Nechci být škarohlíd, smála jsem se, místy hodně. Znáš Pan Kaplan má třídu rád? Mohlo by se Ti líbit.
Jen mě tak při čtení kradmo napadalo - nedej Bože, je-li naše angličtina v zahraničí stejně oslnivá... aneb Do Ameriky zásadně bez kola ,-)))
 ze dne 01.08.2009, 0:01:50  
   faust: Jsi první člověk, od kterého o té knize slyším mluvit, dal mi ji dědeček, to už je moc dávno. Četl jsem ji, nedočetl, v podstatě to nikam nespělo, ale "tymaulomaulovata" bylo geniální:D
 Šíma 31.07.2009, 13:57:00 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Šíma ze dne 31.07.2009, 13:55:58

   ...zalíbilo...

(ono se těžko píše, když se břicho smíchy kníše)
 Šíma 31.07.2009, 13:55:58 Odpovědět 
   :-DDDDD

Jedniška! ;-)

P.S. Docela netypicky a hodně humorně a s nadhledem podaný monolog, pobavilo, zalíbili, co víc mám říct?
 ze dne 01.08.2009, 0:00:08  
   faust: Někdy není třeba zbytečně tlachat... ostrov může nabídnout víc než celý kontinent (řekl si Borovský). Mockrát děkuji:)
 Sakora 31.07.2009, 12:01:40 Odpovědět 
   Chtěla jsem si text dle doporučení přečíst nahlas, ale to nejde! Je zcela fyziologicky nemožné řehtat se na celé kolo a současně mluvit! V sobotu vyrážím na cyklistický závod, tak doufám, že tam tvého hrdinu potkám.
 ze dne 31.07.2009, 12:32:13  
   faust: Jesli je to jediný závod v tu dobu, máš se jistě na co těšit:D Děkuju mockrát.
 Jujacek 31.07.2009, 11:49:55 Odpovědět 
   Ahoj,
děkuji za príma pobavení :D Je to super ;) Jedna :)
Měj se J.
 ze dne 31.07.2009, 12:28:11  
   faust: Děkuji, jsem potěšen:)
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Wayne
(1.12.2020, 18:26)
jessyjason0321
(1.12.2020, 07:37)
ab0nd
(28.11.2020, 20:04)
p8aefwimsg
(28.11.2020, 18:36)
obr
obr obr obr
obr
Neslyšíš
Cora
Má hůl nad tímt...
Hugozhor
3.kapitola-1.čá...
Terka007
obr
obr obr obr
obr

Ježeček
Lara
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr