obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Chceš realizovat své sny? Probuď se!"
Joseph Rudyard Kipling
obr
obr počet přístupů: 2914807 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 38552 příspěvků, 5630 autorů a 384352 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Strážci světů-1.část ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Strážci světů
 autor Skullka publikováno: 19.08.2009, 7:32  
Nataša se jednoho dne dostane na palubu vesmírné lodi. Tam potká mimozemšťany Edena a Lianu a také docela protivnou vůdkyni Caru. Zjišťuje, že s nimi nyní musí bojovat proti zlým mimozemšťanům. Ale Naty se taky snaží příjít na kloub jiné věci-Cariného života, rodiny a faktu, že se snaží za každou cenu nebýt milá.....
 

Vejdu do svého modře vymalovaného pokoje a hodím tašku na postel. Pořád přemýšlím nad tím skvělým víkendem stráveným s Katy, Lucy a Mel-byla to ta nejlepší dámská jízda v mém životě! Kouknu do zrcadla. Doufám, že mamku nebo učitele neklepne až uvidí můj nový účes-červené vlasy s černým melírem, který mi udělala Mel. Donnedávna (nebo spíš dovčerejška) jsem měla vlasy hnědý. Hmmm...ale jak se tak koukám, tohle byla asi moje poslední dámská jízda... TRRRRR!! Tak a je to tady! Moje smrt se blíží! Pomalu scházím ze schodů a otevírám dveře. Jak jsem si mylela, stojí tam máma, která si asi ještě mých vlasů v metal stylu nevšimla.
,,Ahoj zlato, sem ráda že už jsi doma, zapoměla jsem si klíče s ještě jsme chtěla...." zadrží se. Aaaa už si všimla, když se máma rozmluví tak jí zastaví jenom něco hooodně zlýho. Jsou ty mý vlasy fakt tak blbý? ,,NATAŠO LUCIASOVÁ!" Zakřičela. Hmm, asi jo...
Po tomhle večeru jsem byla fakt hotová. Dostala jsem vynadáno tak jako nikdy. Je mi dvanáct, jaktože nemůžu mít vlasy jaký chci? Usnula jsem docela rychle...

,,Edene! Nemůžeš trochu doleva? Nemůžu se dostat k oknu!"
Otevřela jsem oči. To byl sen, pomyslela jsem si a snažila se znovu usnout.
,,Caro, vážně si myslíš že je to dobrý nápad?"
Zatřásla jsem hlavou. Ta barva na vlasy se mi asi prosákla do mozku.
,,Ty nevěříš Edenovi?"
,,To víš že jo, ale stejně..."
,,Tak mě nech!"
Teď už jsem se neudržela a otevřela oči, protože tohle by moje mysl prosáklá barvou na vlasy určitě vyplodit nedokázala. Koukla jsem se, ale přes tu tmu jsem jen zahlédla u okna světlo...a lidskou postavu! Zloděj pomyslela jsem si automaticky a chtěla začít křičet. Když jsem ale otevírala pusu, ten někdo mi ji chytil.
,,Promiň, ale je to pro tvé dobro!" zašeptal, nebo spíš podle hlasu zašeptala. ,,Poslouchej, musíš si sbalit ty nejnutnější věci a jít s námi, jasný?" Zmohla jsem se jenom na přikývnutí a začala se balit, ale jen na oko. V duchu jsem si střádala plán na útěk.
,,Hele!" zasyčel ten hlas
,,Vím že mi asi nevěříš, ale jestli dáš někomu vědět, budeme to muset udělat po zlým!" Začala jsem se bát. Když jsem si do tašky hodila kartáček na zuby, ta osoba mě popadla za ruku a odtáhla ven oknem do toho světla. Když jsem se rozkoukala, zjistila jsem, že je to něco jako....vesmírná loď?Ale to je blbost! Stejně to asi je jenom sen. V té ,,místnosti" byli tři lidé. Jedna holka s hnědými vlasy a dlouhou ofinou přes jedno oko. Další byla dívka s dlouhými růžovími vlasy, které vypadali jako chmíří. Když se k nám otočila, málem jsem omdlela. Copak je fér, že zrovna já mám takovou noční můru? Ve které vystupují holky, které mají oči jako zářivě modré kosočtverce? Další byl kluk, který vypadal jak mimozemšťan-měl na hlavě asi nějakou čelenku s nějákýma tykadlama nebo čím. Hmmm, tak jsem se ve snu asi dostala na karneval.
,,Počkej chvíli." řekla mi ta hnědovlasá holka a odešla za tím klukem.
,,Jaký je kurz?" ,,Letíme pořád směrem Tapsinie, po téhle pozemské zastávce nám ale dochází palivo tak se ještě budeme muset cestou pro nějáké stavit."
,,Jak dlouho ještě nám vydrží zásoby?"
,,Maximálně na týden. Ale do té doby už snad nějáké najdeme." Přikývla a otočila se na mě, která jsem tam stála jenom v pyžamu a bosa. Sen, sen, sen...opakovala jsem si v duchu.
,,Ty jsi Nataša že ano?" přikývla jsem.
,,Tak to bych ti asi něco měla vysvětlit...."
,,Co jako, stejně je to sen!" řekla jsem ironicky.
,,Ehm..nechci ti kazit radost, ale tohle je realita." řekla naprosto klidným hlasem. Nechápavě jsem zamrkala.
,,Tohle je vesmírná loď Cyclo, já jsem Cara, tohle je Eden a Laila." Pořád jsem stála jako opařená.
,,Bojujeme proti několika vesmírným podle tebe asi ,,lidem" z jiných planet-Kyopům, Stafanům, Claravancům a B.S. Fatovi. Ty teď budeš bojovat s námi." Pořád jsem nic neříkala.
,,Ehm..můžete mě někdo štípnout, ať vím, že se mi to nezdá?" Řekla jsem nevěřícně. Ta holka, která se představila jako, Cara vzdychla a namířila na mě ruku s obrovským prstenem. ,,JAUUUU!!" zařvala jsem když mě do ruky udeřilo něco, co se jevilo jako laserový paprsek.
,,Dobře, dobře, myslím že už věřím!" zaúpěla jsem. Můj mozek prostě takovouhle bolest nedokázal vyprodukovat jako součást snu.
,,Promiň, ale štípání je pozemský přežitek a myslela jsem že tohle bude účinější." řekla opět s úplným klidem a otočila se k obrovské zdi, která připomínala televizní studio. V jejím hlasu ale nebyla ani špetka toho, že by se mi skutečně omlouvala. ,,Takže" začala jsem ,,Pluju vesmírem v kosmické lodi, s nějákýma kosmonautama a mám bojovat s mimozemšťanama. Jakto, že tohle není sen?" Cara něco odklikla na tom obrovském počítači a otočila se ke mě ,,Prostě není, tak se s tím smiř. A slovo ,,mimozemšťané" bych moc nepoužívala." řekla a po očku se koukla na...... Lianu a Edena? Hmm, takže tihle jsou asi taky mimoni.... že by je tenhle název urážel? Stála jsem tam a nebyla schopna slova. Nevěděla jsem, jak rycle ubíhá čas. Nevěděla jsem ani, který hlas mi nakázal ať jdu tím a tím směrem. Pamatuju si jenom to, že jsem vešla do místonsi s postelema a na jednu z nich okamžitě dopadla...

Světlo mi zasvítilo do očí. Nechala jsem je ještě chvíly zavřené a přemýšlela. Uff, to byl ale podivný sen. Byla jsem ve vesmírné lodi nebo nějak tak....ale co, už je to pryč. Převrátila jsem se na bok, ale ucítila jsem náraz. ,,Jauvajs!" zaklela jsem a otevřela oči. Místo mého bílého koberce, který jsem čekala, jsem ležela na naleštěné podlaze. Rozhlédla jsem se kolem a bílá stěna mě upozornila, že rozhodně nejsem ve svém pokoji. Že by to sen nebyl? Ale to je blbost! Vstala jsem a vydala se směrem ke stříbřitým dveřím. Cestou jsem ale zahlédla něco, co mi vyrazilo dech...


 celkové hodnocení autora: 84.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 2 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 3.5 uložit příspěvek 
 známka poroty: 3.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 8 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 30 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šimon Pecháček 16.12.2009, 14:42:13 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Laurent Cellier ze dne 16.12.2009, 11:46:47

   To je možné, ale co mi to je platné v tom, když zkritizuju příspěvek.
Jde o to, že mě i ta nejkrutější kritika pomohla se zlepšit. Nechci tady prohlašovat, že to dělám pro její dobro, ale alespoň mě to pomůže.
 Laurent Cellier 16.12.2009, 11:46:47 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Šimon Pecháček ze dne 15.12.2009, 17:45:54

   V tomto případě, bych bral v úvahu věk, Asimov ve 12 taky nebyl světová jednička. Vzhledem k věku, je text vel,mi dobrý na úrovni o něco staršího pisatele a pokud vydrží psát, může se stát, že za 5-6 let její povídky budeš číst s nadšením ....
 Šimon Pecháček 15.12.2009, 17:45:54 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Laurent Cellier ze dne 15.12.2009, 17:19:59

   Jistě, zlepšit se může kdykoliv, s trochou snahy ;) každý se spisovatelsky vyvíjí po celý život.
Na mě to udělalo špatný dojem proto, že sci-fi tolik miluji ;)
 Laurent Cellier 15.12.2009, 17:19:59 Odpovědět 
   Ale já bych to tak tragicky nebral:-))) Všechno se má brát ve srovnání. Máš řadu let před sebou a možná už za dva, tři roky budeš psát lépe než kdokoliv tu, ale spíše za víc let:-))) Ty dialogy vypadají celkem dobře a záplatky apod se určitě, když budeš chtít naučíš:-))
 Šimon Pecháček 15.12.2009, 17:14:28 Odpovědět 
   Jsem pravověrný scifista, čtu sci-fi už od dětství.
Proto se mi toto dílko vůbec nelíbí. Předem se omlouvám za možný krutý koment, ale nedá mi to.
Podivné, nebo špatné dialogy, nedokončené, zmatené děje kdy se absolutně ztrácím. Nadměrné užívání když, zájmen... Na hodně místech by to chtělo pořádně rozvést, použít odstavce a trochu ujasnit situaci... přijde mi to jako patlání jedné věci na druhou.
Dost dětinská je ta část s palivem. Působí na mě příliš kostrbatě.
Laserový PAPRSEK většinou neudeří, ale spálí, potažmo rozřízne nastavovanou končetinu.
Proč by neměla používat slovo 'mimozemšťané'? Nikde nevidím důvod. Otázka totiž není odpověď.
Názvy lodí se píší kurzívou, myšlenky také.
O čárkách, překlepech a dalších gramatických chybách nemluvím.

Prostě - děj mě nezaujal, jako scifistu spíš pobouřil, není věrohodný a působí na mě jako nějaká špatná telenovela.
 DaNdÝ 21.08.2009, 11:57:38 Odpovědět 
   Ale joo, je to scifi. takový lehoučce dětský, takovej seriálek na nově, nebo dětský anime. A coby ne? Jsou tam jistý prvky vcelku vtipný fantazie, charaktery - jooo můžou bejt plochý, ale coby, v dalších díle bude třeba prosto je rozvést. Asi to Caru a vztah s hrdinkou. Jo a doporučuju další díly také napsat, trochu jsou koukal že tam máš několik rozepsanejch pokračování všeho možnýho.
Dálejc ten prolog - i dyž říká až moc co v textu není, může vtáhnout, závěr napínavě otevřenej. sami o sobě jsou to dobrý literární prvky- sice jaksi neopracovaný, ale coby. Časem, hlavně že autorka nad tím uvažuje - jak začít, jak skončit. Stejně tak dobře krátce vztah s matkou a už frr oknem někam do kosmu. Ten dialog dyž jí vlezou do pokoje - trošku zmatenej, nevím kdo co říká. a myslím že už v tom dialogu mohl bejt popis těch příchozích postav, abychom věděli s kým máme čest a aspoň by ty popisky nebyy nakumulovaný o odstavec níž.
"zašeptal, nebo spíš podle hlasu zašeptala." - myslím že zbytečná věta - napsat rovnou zašeptala, tohle jsou takový vaotvitý věty.
"ale jestli dáš někomu vědět, budeme to muset udělat po zlým" výraz někomu vědět, trochu nepřirozenej neobratnej k tý situaci. Prostě zakřičet by stačilo. Některý výrazy a jakoby skutečnosti se tam několikrát opakujou - leccos stačí říct jednou. Třeba to neustálý opakování žesi myslí, že je to sen. Už se ujistí že není a pak v posledním odstavci je o tom zase přesvědčená. Dyž padne na tu podlahu- tamuž mělo bejt napsáno: "A te´d už si s konečnou platností byla naprosto totálně napořád jistá, že to není sen." nebo něco v tom smyslu. si myslím.
Hm, tak čuk hlavně kritizoval a dal za tři, já i něco chválil. Tak dám dvojku.
 Kaileen 19.08.2009, 15:38:25 Odpovědět 
   Proč mi ty postavy připomněly pokémony?
 čuk 19.08.2009, 7:31:01 Odpovědět 
   Nejsem příznivec sci-fi, ale v textu je málo tajemnosti, postavy jsou ploché ( zaslouží se opakování slova holky?), děj je málo dynamický, celá akce i sen by měly být barvitější. Tohle je příliš prvoplánové, některé výrazy nesedí (střádala plán).Chybí detaily a popis, který by zaujal. Nehledě na překlepy: chvily?, dělaji se pouze tři tečky, růžovími? Piš dál, je předpoklad, že se vypíšeš: probarvuj, propracovávej, přidávej atmosféru a detaily. Mnohde je to příliš hr. Nějak se mi textu nechce věřit, ani v podobě sci-fi.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Kasparek
(20.5.2018, 08:13)
Hexor
(16.5.2018, 11:09)
Arnorax
(14.5.2018, 12:09)
Haisenberg
(8.5.2018, 18:59)
obr
obr obr obr
obr
Archon- Epilog
Iserbius
Ochutnávka z: T...
Barbora
Zavři oči, přek...
Amarantine
obr
obr obr obr
obr

Cikánka
cajushka
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr