obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Láska je povídka v citoslovcích."
C. Baudelaire
obr
obr počet přístupů: 2915542 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39806 příspěvků, 5772 autorů a 391756 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Příběh II. Nůž ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Deník Psychopata
 autor Gilbert Cunninghamm publikováno: 05.11.2009, 7:54  
Další část... :)
 

Ivona bývala kdysi slavnou chovatelkou koček, avšak jednoho dne se vše změnilo. Zrovínka dělala svou oblíbenou činnost. Umývala nádobí a zamýšlela se. Držela ostrý nůž, jímž řezala bylinky, které rostly u jejího malého kamenného domečku. V tu chvíli někdo zazvonil. Ivonka se lekla a vyhodila nůž. Ten pomalu rotoval ve vzduchu. Jeho nabroušené ostří pableskovalo ve svitu poledního slunce. Osa nože se vychýlila a nůž sklonil se hrotem dolů. Přistál na Kolobijci, kocourovi, který měl Ivonku ze všech nejraději. Nůž se jakoby náhodou vměstnal přímo mezi obratle a přetnul míchu.
Ivona se v okamžiku zhroutila. Smála se a plakala. Plakala a smála se. A vůbec ji nenapadlo, že u ní někdo zvoní.
Zanedlouho, zrovna když se Ivonka srovnala se stavem pana Kolobijce a vytírala po něm louži krve, ozval se zvonek opět. Tentokrát však slečna Ivona neváhala a rozhodla se stát oponentem člověka, jež ji vylekal tak, že vlastním impulzivním chováním zabodla kocourka.
Otevřela dveře a spatřila postarší ženu v halence s žlutými knoflíky. Ivona si ráda všímala detailů, a tak ji neušlo, že na příjezdové cestě stál modrozelený kabriolet.
"Dobré jitro, jsem Jindřiška Zahnipsová z ústavu ČIČI. Jste významnou chovatelkou koček. Doneslo se nám o vás spoustu zvěstí. A tak jsem zde, abych vás informovala o průběhu následující výstavy."
Ivonka neměla vůbec ponětí co je institut ČIČI, ani že bude mít nějakou výstavu. Moc ji to nezajímalo. Nadále byla rozmrzelá, ale neušlo jí, že Jindřiška má levé ucho nesymetricky formované v porovnání s pravým, které bylo téměř dokonalé. Domýšlela se, že to může být jedině tím, že nosila nevkusně zlatavé náušnice, na kterých bylo vyobrazení Ježíše Krista s malou kočkou. Celý tento umělecký artefakt byl obsypán liturgickými vrypy, jaké Ivona uzřela na jedné mumii v Egyptě.
"Co je to ČIČI?"
"To je Čtvrteční Institut pro Číčy a Infantility."
"To je krajně absurdní. Proč Infantility?"
Jindřiška protočila oči. "Ále! Museli jsme pod sebe přijmout další instituci, protože se začala nápadně rozrůstat. A my těžíme v podstatě jen z uvedení jména v názvu. V roce 1890 jsme bývali KOČKA; pak z nás zbyla jen OČKA, protože se odpojil zahraniční investor z oblasti Egypta. To víte, dozvěděl se o genetických modifikacích kočičích granulí. To bylo roku 1940. A pro ně jsou ty kočky posvátné, navíc začala druhá světová válka. Za tři roky po něm se distancovala firma co tvořila O i druhé Ká a tak, jsme opět byli nuceni improvizovat s názvem ČA, tudíž jsem navrhla změnu, ale než byla schválena, Čtvrteční Akademii odebrali titul akademie a přenesli na ni titul Institutu, no, a můj návrh byl zamítnut. To jsme v roce 1969. Následovala léta ČI, a v roce 1998 přidali druhé Č. A rok poté i I."
Ta je ale ukecaná, řekla si Ivonka.
"Takže k té výstavě. Donesete alespoň dvanáct koček, každá musí mít obojek jiné barvy, a musí být narozená v jiném znamení zvěrokruhu. Což jsou ovšem standardní požadavky, které zajisté znáte…"
"Ano jsem si jich vědoma." Odvětila Ivona.
"Abych nezapomněla je to šestnáctého již tento měsíc, tak nezapomeňte!"
Jindřiška se v mžiku otočila na podpatku a odkráčela zpět do svého modrozeleného kabrioletu.
Uhryzla bych ji hlavu… pomyslela si a vzápětí si nahlas vyhubovala, že nesmí mít již nikdy chuť někoho fyzicky napadnout. Odporoučela se opět vytírat podlahu v kuchyni svým mopem, který koupila ve slevě.

Nastalo určené datum a Ivona stála se svými kočkami a kocoury v obrovské skleněné hale zpola porostlé břečťanem. Zbylou část kupole zakrývaly větve borovic vejmutovek. V sále bylo snad tisíc koček, avšak v uličkách mezi jednotlivými stoly s kočkami se povídalo, že je tam jedna jedinečná.
Zvědavost však nebyla nijak silná. A nikdo stejně nevěděl, jaká to je. Ivonka byla však natolik inspirována prostředím, že ponechala své kočky a kocoury na místě a šla se porozhlédnout.
Nedošla však daleko. Její kroky zastavilo hlášení: "Prosíme všechny chovatele, aby se dostavili na svá stanoviště. Prosíme také naprosté ticho v hale. Opakuji:…"
Ivona se otočila na podpatku a doběhla potichu ke svému stolku. Sem tam naprosté ticho zmlklé haly přerušilo kočičí zamňoukání.

Tisíce koček. Žluté, modré, černé, strakaté, rezavé, pruhované, pepř a sůl, chlupaté i bez chlupů, s dlouhými, krátkými i středními ocásky, s očima velkýma i malýma, s mašličkami i bez příkras, na polštářích, na sloupcích, na stolcích, na barevných látkách, na kašmíru, na saténu, na hedvábí, na zlatavém rounu, kočky malé, střední i velké, kočky beraní, býčí, blíženecké, račí, lví, panenské, váhy, štíři, střelci, kozorozi, vodnáři i rybí, kočky siamské, perské, ruské, egyptské sphinx, kočky s očky, které mrkají, dívají se, jsou zavřené nebo jen tak pokukují, kočky všech pohlaví, znamení, ras a barev.
Kočky postupně spouštěly své vokální výlevy. Mňau, mňoukání které se rozléhalo ve fascinujícím prostoru.
Porotu nyní však zaujal jeden exemplář. Kočka otevřela svou fousatou tlamičku a vypustila z ní citoslovce právem nečekaný: " Ňho!"
Ivonku ta kočka vysoce vyvedla z míry, a to způsobem nevýslovně konsternujícím. Zračil se v její tváři chaos a navíc se její přesvědčení velice zhoršilo. Pověsila tedy svůj kočičí deštník na hřebík, a pravila: "Ňho!"


 celkové hodnocení autora: 93.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 2 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 3 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 12 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 13.08.2010, 14:54:57 Odpovědět 
   Zdravím!

Kočky jsou má oblíbená zvířata. I Egypťani je měli rádi a byly jejich božstvem (prý)... Jinak opět lehce absurdní textík. Co napsat? Text se mi líbil, pobavil a víc si snad autor nemůže přát! ;-) Jedna až Dvě.

P.S. Práce šotků? Neviděl jsem. Trochu mi Tvá tvorba připomína zdejšího Kaunaze Isu (yodida), který má také hezky absurdní povídky!
 Ariadne 05.11.2009, 11:40:10 Odpovědět 
   to je tedy psycho, ale já tyhle šílenosti můžu..
"Jindřiška Zahnipsová z ústavu ČIČI" mě dostala, takhle jsem se dlouho nenasmála... jo nomen omen... :-))
příhoda s nožem mně připomněla filmy Krvavá romance, kde se dívka živí tím, že dělá uklízečku po vraždách, a taky Bouchači a bouchačky, kterak nůž náhodně zabodnutý do stropu v pravou chvíli spadne a zabije toho lumpa:-)).. doporučuji, to by tvému smyslu pro humor mohlo vyhovovat...
máš ode mě jedničku..
 čuk 05.11.2009, 7:54:04 Odpovědět 
   Co nás čeka v druhém díle? Po celkem obšírné diskusi pochopíme autora?
Pro mne zábava, takový absurdní situační i slovní humor mám rád, styl tu široký, tu fantaskně stručný, tu trochu archaický: tomu odpovídá. Změna Ivonky je naznačena. Snad k ní přispěla i smrt Kolobijce. Toho lituju a čekal jsem, že se objeví jeho duch, zhmotní se, nebo jinak kocourek ožije. Ňho! Bude nějaká další mutace, která by doplnila ten téměř hrabalovský výčet kočičích odlišností?
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
TheaK
(16.5.2020, 11:57)
Ka
(11.5.2020, 21:51)
BukBird
(3.5.2020, 22:07)
Kakofonie Osudu
(2.5.2020, 20:00)
obr
obr obr obr
obr
NEBE
Danny Jé
Život je jen se...
japan
Na ceste za sno...
Mon
obr
obr obr obr
obr

Ztracená 9.část
Kondrakar
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr