obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Kdo žije z naděje, zemře hlady."
Walter Benjamin
obr
obr počet přístupů: 2915546 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39814 příspěvků, 5772 autorů a 391785 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Příběh IV. Mořský ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Deník Psychopata
 autor Gilbert Cunninghamm publikováno: 18.11.2009, 12:47  
Snad trochu kruté, zdá se být, ale je to taková miniaturní povídka o samotném autorovi...
 

Krásné odpoledne k plavbě na trajektu. Bylo lehce pod mrakem, avšak skrze tento dramatický příkrov sem tam prosvitly paprsky odpoledního slunce a prozářily mořskou hladinu. Ta světlo podle fyzikálních zákonů odrazila a zbarvila se azurově modrou barvou.
Magická tyrkysová Michala lákala natolik, že se rozhodl vytáhnout svou dřevěnou pramici na vodu. Měl zrovna trošinku špatnou náladu. Dobrá nebudu vám nic nalhávat. Byl v depresi. On totiž ani nebyl moc zdravý. Dobrá, měl bipolární poruchu. Dobrá, maniodeprese.
Vypraviti se na širé moře s takto nejistým počasím zdálo se poněkud hodným ve stavu zvláštního rozpoložení mysli.

Nasedl tedy do pramice, kterou pojmenoval po kocourovi své blízké známé: Ováldrtič Kolobijec. Na přídi měla vytesanou zježenou kočku.
Michal tedy napnul plachty, které pramice neměla a začal veslovat vstříc novým dobrodružstvím. Což, jak se později ukázalo, byla osudová chybička.

Pádloval, vesloval, snažil se plout sebevíc, ale proud, který byl v tomto zálivu byl natolik silný, že jakýkoli pohyb Michalovi znemožnil. Kritický okamžik nastal až, když se ocitl na hladině klidného širého moře. Zjistil, že si zapomněl svou oblíbenou knihu. Sáhl tedy do police, kterou pramice neměla a vytáhl si knihu o rámcové magii. Nechal se dále unášet proudem a vzdělával se v této vědě vyskytující se zejména ve středověku.

Jeho modrozelená pramice plula okolo jižních břehů. Zatímco Michal, zabrán do takto zajímavé knihy od pana P. L. K. Kecky, nevšímal si kde vyskytuje se v přítomném okamžiku.
A tak se stalo, že nevědomost a zmatenost, učinila z tohoto člověka zoufalce. Zjistil totiž zhruba po šesti hodinách, že se nachází přímo uprostřed modrozelené mořské pustiny. Kde zjevně před chvílí ztroskotal parník. Popohnav pramici spatřil Míša pozoruhodný předmět. Tří malé citrónky na hladině? Tak to je krajně absurdní… a proč mají ty žluté knoflíky? Pomyslel si.
Celkové interesantnosti situace dodalo, že právě vplul do mezinárodních vod, a že okolo něj se nyní nacházelo spoustu gumových kachniček. Takových těch, s kterými jsme si rádi hrávali ve vaně.
Michalovi začínalo býti trochu nevolno. Na tolik žluti najednou se nikdy nedíval. Skousl tedy fakt krajnosti a pokračoval v cestě skrze hejno kachniček. Když se vzápětí otočil, zjistil, že kachny okolo něj uzavřely kruh.
Asi jsem paranoidní. Pomysliv si tuto větu, začal pádlovat rychleji. Kačenky se však uzamkly kolem jeho loďky. Očividně jej nechtěly pustit dál. Trochu vystrašeně započal okolo sebe mlátit pádlem. Tím však kačenky jen popudil. Semkly se v neprodyšný kruh. Zažbluňkaly na mořské hladině a jakoby se začaly tlačit pod lodičku. Michal se obával nejhoršího. A měl proč. Kačeny opravdu loďku za neustálého chraplavého „Gaga!“ převrhly.
Michal, jakožto správný neplavec snažil se instinktivně zachytit plovajících kachen. Jenže ty najednou jakoby se rozestoupily. Pod jeho úchopy unikaly s geometrickou přesností jednoho milimetru. Míša se začal potápět. Pod hladinou slané vody otevřel oči a spatřil pouze stíny kachen, které plovaly na hladině a provokativně se houpaly na vlnkách.
Pak ztratil vědomí…


 celkové hodnocení autora: 93.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 2 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 2.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 4 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 8 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 13.08.2010, 16:28:47 Odpovědět 
   Nechat se utopit žlutými kachničkami do vany? Nejspíše šlo o odvetu a ony kachničky byly součástí lodního nákladu (pokud nebyly prostou halucinací a hrdinovu loďku nepřevrhla větší vlna). ;-)

Dvojka.

P.S. Není to kruté takhle nechat svého hrdinu zemřít? Není, sám jsem svým hrdinům přichystal mnohem horší smrt! Psaní zdar...
 Ariadne 18.11.2009, 15:00:55 Odpovědět 
   O maniodepresivní psychoźe trochu vím a myslím, že je to zbytečná informace, že hrdina byl zrovna ve fázi deprese, neboť to na dalším dějí nic nemění... ledaže by vyplul na moře s úmyslem se utopit, ale to on zřejmě neměl ...spíše bych hned na začátku dala info, že neumí plavat..
ale s těmi kachničkami se mi to moc líbilo.. je pravda, že jsem od tebe takovou šílenost čekala...
 čuk 18.11.2009, 12:46:48 Odpovědět 
   V textu je několik pěkných absurdních míst. Vkládání stavu mysli vyprávějícího je snad zbytečné. A podle mne trochu šroubovaný styl se bije s absurditou.Je to dvojitý posun. Škoda, že absurdita není dovedena až do konce (chce se snad dokázat pouze přeludnost absurdity a ne její magie?)
zpočátku jsem si myslel, že Michala je magická a tyrkysová a láká (slovosled). Dobrá nebudu? poněkud hodným (něčeho? nebo chybí předpona?) zálivu byl? nastal až, když? si kde?
 ze dne 18.11.2009, 15:56:15  
   Gilbert Cunninghamm: Opět bych rád podotknul, že texty je nutné brát se vší absurditou v celé šíři, tudíž, je-li absurdní obsah, může ho zdokonalovat také absurdní forma.

Tak trochu absurdní futurismus :D
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
TheaK
(16.5.2020, 11:57)
Ka
(11.5.2020, 21:51)
BukBird
(3.5.2020, 22:07)
Kakofonie Osudu
(2.5.2020, 20:00)
obr
obr obr obr
obr
Mateřídouška
Jindřiška
Volné vztahy a ...
markus
Mačka v kine
Beduín
obr
obr obr obr
obr

Co skýtá
Jiří Ondra JL"
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr