obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Když osud otvírá jednu bránu, druhou zároveň zavírá."
Victor Hugo
obr
obr počet přístupů: 2915586 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39866 příspěvků, 5778 autorů a 391999 komentářů :: on-line: 0 ::
obr

:: Gembler ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Ze života
 autor pilniczek publikováno: 24.11.2009, 10:39  
O studentovi/hráči, který žije jen pro jedno... Napsáno jako škoklní slohová práce říjen 2009
 

Ach jo, to je nuda… Už abych dělal něco jinýho. Jen tu sedím, koukám do zdi a fakt mě to tu nebaví. Á zvonek, nadchází čas zábavy. Rychle obléct, tak a rychle pryč.
A hele, tady mají docela vysoký jackpot. Pár schodů a jsem v zakouřené místnosti páchnoucí potem a zvětralým pivem. O čem jsme se to bavili dnes na filosofii? Určitě o ničem. Hele, volný automat. Blik, blik, cink, cink, trrrum… tak první mince. Konečně klídek. Je na co koukat. Sedm, třešně, citron, meloun, zvonek, bar, švestka… no tak…
Citron, zvonek, bar. Nic. Ani úhlopříčně ani ve vedlejší řadě. Mince, zatáhnutí za páku, spokojené říhnutí automatu a jedeme dál. Moment, nemám blok a tužku. Ale co, na tom nesejde. Stejně mi nikdy nepomohli. Moment, jak se počítala ta pravděpodobnost? Zvonek, sedm, meloun! Sakra, nic, ale skoro úhlopříčka. Mince, páka, dostávám žízeň. Po tomhle kole si dám pivo. A hele, to byla pěkná holka. Zvonek, zvonek, bar. Já se z toho… No nic. Mince, páka, už mám jen pár drobných, budu si muset rozměnit. Hergot, já začínám mít žízeň. Kam šla? Sedm, třešně, meloun. No co, ať si jde, mně se nikam nechce. Nešel jsem ani s Michalem, a že mě přemlouval. Mince, páka, stereotyp. Hej, kde se to slovo vzalo? Sedm, bar, meloun. Cink, cink, vrum, vrum. Úhlopříčka! Tak to máme pár drobáků na pivo. Jedno velký! Jasně že dvanáctku! Tak. Konečně jsou všechny ty šedivé věci pryč.
Á, stará kamarádka ruleta! Sice digitální, ale i tak moc pěkná. Mince, klik, klik, šťastná sedma a jedem… První nic, druhá nic, možná bych mohl začít s barvou a ne hned s čísly. Hm, to pivo je dneska nějaký divný. Sakra! Šestka! Dneska nemám svůj den. Na co jsem to myslel? Michal? Psal do nějakých novin. O čem to jen bylo? Automaty? Nějaké blbosti. Fuj! Šedivé věci! Změníme to. Zkusím na červenou. Červené věci jsou lepší, jen kdyby se nemísily s černými. A když je kříží něco bílého, tak to umí být taky iritující. Černá! A začínám toho mít dost. Barmane! Máte za pětistovku! Díky! Hm, ruletko, dneska asi zůstaneš na ocet. Poker? No. Tak jo chlapi, jdeme.
Vydávám se na cestu malých lichých čísel a dvojčísel. Kdyby se tak ještě připletlo trojčíslo. Tři je víc než dva, ale taky devět je víc než sedm a smůla je míň než štěstí. Jak se to dělávalo? Počítat karty? Hm. A hele. To vypadá na postupku do vyšší hry. Ale ty mi sem nějak nepasuješ. Jdi pryč! Ne, tebe jsem nechtěl, jdi taky pryč! Ne! Zůstávám na místě. Ale tohle vypadá na královskou cestu do harému. Barmanka střídá barmana. Kdybych jen věděl, kolik už se vystřídalo hodin. Ale tady začíná královská cesta! Königsweg! Sakra co to je? Ne! Co? To není možné! Tak končím, odcházím se značně nekrálovským výrazem. Tak co? Ještě je něco v kapse. Ne, nekoukej tak na mě. Nedívej se na mě!
Tak dobře, jsem tvůj na posledních pár mincí. Tak tentokrát na černou, přestože nemám rád černé věci. Spojují se se špatnými věcmi a pak je vše takové nějaké šedivé. Jen ta bílá záře… někdo ji vidí na konci, ale mně se točí a točí. A padá do svého místa. Její místo. Mé místo. Ne! Tam ne! Nu což poslední mince. A jedeme, kutálí se, vleče se. Dolík, zábrana místo, zábrana… kolik jsem měl těch piv? Vchod, zábrana… Motám se kudy? Kam? Kam spadne? Ne, tam ne! Promiňte paní. Kam to jdu? Prosím, co je tohle za ulici? Vchod zábrana, vchod… tady?
Ostrý hlas: „Pojďte, pane, prosím, s námi“.


 celkové hodnocení autora: 97.8 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 4 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.3 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 4 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 24 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Francis Black 24.11.2009, 18:28:09 Odpovědět 
   Obsah práce je zřejmě dost limitován svým zadáním. Zpracované je to zajímavě. Celkově styl trochu pokulhává. Ale i vzhledem k věku za 2.0. F.B.
 Ariadne 24.11.2009, 14:15:04 Odpovědět 
   marně se těmto automatům neříká "jednoruký bandita".. napsáno svižně, čtivě, řekla bych i autenticky...ne že bych tě podezírala, ale, že se asi dokážeš vžít do pocitů hráče...píšu asi, protože já vím kulový, jaký mají ve skutečnosti pocity, ale to tvoje je uvěřitelný..
prostě to shrnu: líbilo!!!
 m2m 24.11.2009, 10:38:51 Odpovědět 
   Zdravím a vítám mezi autory na Saspi!

× Stejně mi nikdy nepomohli.
- blok a tužka => nepomohly

× Ostrý hlas: „Pojďte, pane, prosím, s námi“.
= tečka na konci musí být před uvozovkou => "Pojďte, pane, prosím(,) s námi."

× a ta největší chyba - samotný název.
Dle PČP je správně pouze gAmbler.

Jinak paráda, bez chyby (a o těch stylistických se dá polemizovat, neb ich forma).


Otázkou pak samozřejmě zůstává, jestli se člověk takhle cítí, nemám s tím zkušenosti, vždycky jsem do automatu vrazit maximálně dvacku (asi dvakrát v životě), nicméně já osobně mám dojem, že sugestivní je to dost a v mnoha ohledech i zajímavé svou formou.
Vlastně jsem se na začátku začetl a díky tomuhle stylu se jen svezl na závěr, což je bezva. ·.)
 ze dne 24.11.2009, 21:41:30  
   pilniczek: za ty chyby se omlouvám... psal jsem to večer před uzávěrkou a přečetl to po sobě jednou... samozřejmě jsem práci měl docela červenou a zpětně už se mi nepodařilo všechny chyby vychytat...
Jinak já atomaty nehraju, takže se taky můžu jen domýšlet, jestli je to tak :-) Zadání doslovně: Můj přítel hráč (úvaha) gAmbler je neznámé i pro našeho češtináře, protože si toho nevšimnul. Ale dík, budu si to pamatovat
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Iriska
(1.7.2020, 12:30)
Tala
(25.6.2020, 10:23)
crook
(24.6.2020, 21:22)
Dany
(21.6.2020, 15:45)
obr
obr obr obr
obr
...A znovu básn...
jiřička
Rozměr pekla
mist
Oni
Zamilovaný blázen
obr
obr obr obr
obr

Válka Krve
Isdanil
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr