obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"V knize osudu jsme všichni zapsáni v jednom verši."
William Shakespeare
obr
obr počet přístupů: 2915549 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39821 příspěvků, 5772 autorů a 391820 komentářů :: on-line: 2 ::
obr

:: Láska na kudlách ::

Pro hlasování musíte být přihlášen(a)!
 autor diprimalex publikováno: 18.01.2010, 19:21  
 

Votoč desku - ozvalo se z koupelny za doprovodu tekoucí vody. Aha, ta teďkonc umí mluvit. Pomalu se ploužím k věži a sundavám jehlu z povrchu. Velvet Underground. Nejoblíbenější hudba hned po Hendrixovi. Ikdyž je trochu hrubý, jeho byt se mi celkem zamlouvá. Nic cenného, ale přeci. Na druhé straně zpívá Nico Heroin.
Jak tak vyšel z koupelny, ranní ledová sprcha mu dodala svěřesti, jako je to v těch reklamách na prací prášky. I pod jeho zarostlou tváří je teď vidět že není ani v Kristovo létech. Kdepak on. Vypotácel se tak z té kupelny doprovázen vůní šampónu, na chvíli mě nechal zapomenout. Možná i sebe, třeba to jen nedává znát.
,,Došly prachy, žejo, to je vono, proto se dycky ukážeš", musím uznat že to zase pohřbil. Vždycky má pravdu a vždycky jde o peníze.
,,A to je mám brát kurva kde?", mlčím, vím že je to tak dobře. On za to nemůže, nemoh za to nikdy. Ani když jsme spolu bydleli. Vlastně, nemám prachy, on nemá prachy a já od něj kdysi schytala facku. A pak se se mnou vlastně ještě vyspal. Několik Es v rukávu a bratr právník.
,,Ta co je to teďonc? To ti pan bratříček nepučí? Když je schopnej tě vobhajovat?"Za se pravda.
Pravda byla taková, ne bratr se na mně vysral. Nikdy by mně nevobhajoval a já jenom melu. Melu prázdný slovam vety a je mi ho líto. Kašlu na to.
,,Ne. Nechci od tebe peníze. Jenom tady bejt. Na chvíli." sekunda ticha a do toho výbuch Lou Reeda.
Změřil si mě takovým pohledem, že bych měla radši zdrhnout. Ale bála jsem se, udělat to. Jeho pesimisticý obrazy, na mně čuměly z obou stran.
,,Hmmmm, a co jako budem dělat? Sedět tady, čumět do blba a vymejvat si mozky?" odešel ke gramáku a vyměnil velvety za who.
,,Ne. Myslela jsem, třeba, nechceš mně namalovat?" Další ostrej pohled. Co mně to napadá? Vždyť chci peníze.... ne bejt na nějakym levnym vobrazu. naštěstí čekám jasnou odpověď.
,,Co si doprdele myslíš? Rok sem chodíš s tim že nemáš prachy, vydíráš mně. A teď jestli tě nechci namalovat?" OK, nic se neděje.... Zas má pravdu. Proč jsem to dělala? Who právě rozbíjejí pódium při MY Generation.
,,Podej mi tužku" úsečně jsem přikázala. V jeho očích jsem viděla překvapení.
,,A papír" Podal obojí. Vzala jsem tužku do ruky a začla lehce kreslit, jen tak, skicy, jako když mě to kdysi učil. Mezera mezi očima široká jako oko. 1/2 hlavy čelo ve duhé třetině po celé šířce nos. Ideální. Koukal na mě s otevřenými ústy a já se radovala.
,,Co myslíš že děláš?" konečně z něj vypadlo.
,,Kreslim" Odešel k lince, otevřel skříňku a nalil si panáka. To bude dobrý. Když si dává panáka bude to dobrý. A druhýho. Ajó vpoho. Jeho obličej v několika fázích se pomalu nořil z bílého papíru.
,,Dáš si taky?" a kouk na Tuzemák. A je to v suchu. Skica hotova. Dal přede mně sklenici a op do sebe čtvrtýho.
,,Máš pocit že tim že mně nakreslíš, Tim že mi ukážeš že jsem k něčemu, tim že ti naleju je všechno zase OK?" Ne, věděla jsem že ne. Ale bylo mi to u prdele. Měla jsem ho ráda. Dycky. Jen se mi líbil ten pocit. Ta moc, že s nim můžu mávat. Řekla bych že mi to bylo líto, ale lhala bych. Polkla jsem tuzemák a příšla k němu.
,,Bude to OK, věř mi." řekla jsem. Pohlíd na mně skrz flašku s tupym obličejem. Jako dycky. Byl takovej, šlo mu jenom o kreslení, naivní, doufal, že třeba jednou, se změní svět, nebo společnost. Snílek, píšící básně o svobodě.
Přistoupila jsem k němu a on znejistěl. Věděl že to nedokáže. Že nedokáže udržet chladnou hlavu a že to dopadne částečným odpuštěním.
,,Nedělej to!" zkusil ještě zaprotestovat, jenže to už jsem ho začla líbat. Přestal se bránit. Flaška spadla na zem, jak naše tela putovala po lince, a roztříštila se na zemi. Váza taky. Postel je holt daleko.
Jehla běžela po desce a nás přerušil až moment kdy deska doběhla a zasekla se. Odběhl gramofón chcípnout a jako pes se zase pěkně vrátil.
Večer uběhl pěkně, noc ještě líp a tak ho ráno vzbudil opět Heroin. Po bytě bylo všechnorozházený a několik pláten zničenejch. Rtěnka rozmazaná všude kolem a na ledničce včerejší sicy fází jeho obličeje. U nich připsán malým písmem vzkaz ,, Znásilnéní je taky trestný"


 celkové hodnocení autora: 88.2 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 2 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 2.5 uložit příspěvek 
 známka poroty: 4.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 11 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 36 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 27.01.2010, 15:09:32 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Šíma ze dne 18.01.2010, 22:16:25

   Ale stejně máš zvláštní umělecké jméno (nick): diprimalex... Nemá to něco společného s těmi duhovými barvami blíže nejmenované nejen pokojové barvy? ;-))) Alespoň todle mi Tvé "jméno" evokuje, nebo vyvolává, či co! ;-))) Ale nic ve zlém, mi se líbí!
 ze dne 27.01.2010, 20:38:29  
   diprimalex: Tak z poloviny máš pravdu ;)
 Ariadne 19.01.2010, 11:58:15 Odpovědět 
   neuvádíš věk, ale dle Velvetů a Hendrixe (a i gramofonu:-) bych odhadovala, že tato povídka už vznikla před více než 10 lety....
 Ariadne 19.01.2010, 11:56:11 Odpovědět 
   já jsem se začetla, zaujalo a líbilo se mi to, pravděpodobně toho malíře skutečně znáš...bohužel to kazí spousta překlepů...
nebývá často, aby takový drsný syrový styl psaní a la Bukowski psala žena..
u mě za dvě
 ze dne 22.01.2010, 14:35:07  
   diprimalex: Děkuji, co se týče toho znám/neznám, realita/fikce. Je to fikce, pramenící zmého oblíbeného období ;)
 Šíma 18.01.2010, 22:16:25 Odpovědět 
   Odpověď na příspěvek od uživatele: Šíma ze dne 18.01.2010, 21:55:11

   Jejda... Omlouvám se, že jsem z Tebe udělal kluka! ;-)))
 ze dne 27.01.2010, 14:11:40  
   diprimalex: pseudonymu
 ze dne 22.01.2010, 14:35:56  
   diprimalex: To nevadí ;), z toho pseudonyma to není zřejmé.
 Šíma 18.01.2010, 21:55:11 Odpovědět 
   Zdravím! ;-)

Také se mi zdá, že jde o takovou "momentku", čili jakýsi "střípek" z něčích osudů. Text je na první pohled malinko (dost) odbytý, jako by sis nechtěl dát práci, aby také nějak vypadal. Škoda, text je vizitkou autora a čím méně je v něm chybek a překlepů, tím lépe (nehledě na to, že šotci překlepníčci jsou rádi, když to autoři trochu odbudou)... ;-)

Co se týče obsahu, můžu napsat, že se mi text i docela líbí. Na první pohled vypráví "o ničem", tedy nemá žádné ambice, nechce pobavit, vyděsit, donutit k zamyšlení, nemá ani žádnou ráznou pointu a tváří se jako docela obyčejný text, který popisuje docela obyčejný den (ráno?). Jenže...

Ono je to také o tom, na čem je člověk závislý (každý je na něčem závislý - někdo na práci, jiný na sexu, na lécích, další má koníčky a jiný bůh ví co), možná je to i o pocitu prázdna, o touze po naplnění, nebo vyplnění každodenní šedi... Jenže... To by se musel čtenář trochu podívat mezi řádky a namáhat své mozkové závity! Nakonec "vydírat" můžeme nejen druhé, ale i sami sebe, nebo i sami sebe podvádět - třeba jen falešnými sliby (proč byla ta dívka furt bez peněz? brala drogy a nemohla přestat?). Omlouvám se za rozkecání.

Jak hodnotit? Dám alibistický průměr, čili za Tři! ;-)

P.S. Šotci Ti tu pěkně řádili:

- mezery v textu občas chybí
- chyby při psaní přímé řeči:

,,Došly prachy, žejo, to je vono, proto se dycky ukážeš", musím uznat že to zase pohřbil. -- čárka patří před uvozovky na konci přímé řeči a ne za ně -- "Došly prachy, že jo, to je vono, proto se dycky ukážeš," musím uznat, že to zase pohřbil. -- nehledě na chybějící čárku před "že"

,,A to je mám brát kurva kde?", mlčím, vím že je to tak dobře. -- "A to je mám brát kurva kde?" mlčím. Vím, že je to tak dobře. -- tady je čárka na konci přímé řeči zbytečná, stačí otazník a co se týče uvozovací věty, možná by bylo lepší ji rozdělit na kratičké: mlčím. a pak pokračovat dál novou větou (ale je to jen návrh)

,,Podej mi tužku" úsečně jsem přikázala. -- "Podej mi tužku!" úsečně jsem přikázala. -- tady Ti schází znaménko úplně, klidně tam můžeš dát, co chceš (čárku, nebo vykřičník, podle toho, jak moc to chceš mít vyhrocené)

,,A papír" -- a zase neukončená věta v přímé řeči (no fuj) a zdá se, že Ti šotci vygumovali interpunkci ještě v dalších případech...

,,Bude to OK, věř mi." řekla jsem. -- "Bude to OK, věř mi," řekla jsem. -- když chceš mít na začátku "uvozovací věty" malé písmenko, tak dej na konci přímé řeči čárku, když zakončíš přímou řeč tečkou, muselo by slůvko "řekla" začínat velkým písmenem!

,, Znásilnéní je taky trestný" -- nadbytečná mezera na začátku přímé řeči a také mě napadlo, když nemůžeš použít "uvozovky dole" na začátku přímé řeči, tak tam dej také "uvozovky nahoře", nic se nestane, když bude přímá řeč začínat a končit "uvozovkami nahoře", protože to každý editor nemusí umět...

- podivná slůvka, nebo slovní spojení (možná překlepy?):

ikdyž -- nepíše se: i když?
svěřesti -- svěžesti
teďonc -- ???
slovam vety -- čeština je opravdu bohatý jazyk ;-)
op - kop
pohlíd - pohlédl (no asi tu jde o nějaký ten slang, či co)

- schází čárky v textu (v souvětích):

I pod jeho zarostlou tváří je teď vidět že není ani v Kristovo létech. -- před "že" patří čárka -- Kristovo ??? -- I pod jeho zarostlou tváří je teď vidět, že není ani v Kristových létech.

...musím uznat že to zase pohřbil. -- ...musím uznat, že to zase pohřbil. (jo zase)

,,Máš pocit že tim že mně nakreslíš, Tim že mi ukážeš že jsem k něčemu, tim že ti naleju je všechno zase OK?" -- "Máš pocit, že tím, že mě nakreslíš, tím že mi ukážeš, že jsem k něčemu, tím že ti naleju, je všechno zase OK?" (asi tak nějak, je to šílené souvětí - možná by to bylo lepší napsat jinak) ;-)

Věděl že to nedokáže. -- Věděl, že to nedokáže.

Jehla běžela po desce a nás přerušil až moment kdy deska doběhla a zasekla se. -- před "kdy" patří čárka (už nemám sílu to celé vypisovat)

A dál se mi do toho už koukat nechce, nedivím se, že Ti dal čuk čtverec. Jen mě mrzí, že autor, který Ti dal za pět (nakonec mi do toho nic není, ale pravidla jsou jasná), by Ti měl napsat proč!

Zůstanu u té Trojky (horší)... ;-)
 ze dne 22.01.2010, 14:32:15  
   diprimalex: Tak díky ;) zvedl jsi mi tou známkou průměr ;)
Já mám takový pocit že všechno co napíšu už potom nečtu, proto vznikají ty příšerné překlepy a vůbec netvárnost.
Jinak děkuju za připomínky... určitě mi to dá více než známka 5.
 čuk 18.01.2010, 19:20:49 Odpovědět 
   Momentka ze čtvrté kategorie, opravdu podivná láska. Bez odstupu, jen takové blábolení: může být autentické, ale literatura to není. Myšlenka chabá, nepobaví, nepotěší ani nic nového neřekne. Pointa je v textu taky podivná: (skicy v souvislosti se znásilněním, že by skicy byly znásilněním malování?)
vidět že? ?,? za se? slovam vety atd. Píšeš velice nepozorně. Interpunkce, překlepy. Nečteš po sobě. Některé věty opravdu divně stavěné. Občas se objeví výstižnost, ale je to málo.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
TheaK
(16.5.2020, 11:57)
Ka
(11.5.2020, 21:51)
BukBird
(3.5.2020, 22:07)
Kakofonie Osudu
(2.5.2020, 20:00)
obr
obr obr obr
obr
Prežili sme pek...
Gardenboy
ZERO I 3.část -...
Carljack
...
VK
obr
obr obr obr
obr

Krychle
Alan de la Pont
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr