obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Naděje je sen bdícího."
Aristoteles
obr
obr počet přístupů: 2915688 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39805 příspěvků, 5808 autorů a 392455 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Inkubace myšlenky ::

Příspěvek je součásti sbírky / knihy: Proezie
 autor Alan de la Pont publikováno: 18.02.2010, 15:05  
 

Krájím kraj krajícem chleba jako zbědovaný a unavený muž. Kolem suší hubu stovky takových, ale už. Už si říkám o další lekci, která nepřijde až v perfekci. Kolem dravci a samý blbý keci. Jako šelma v kleci, jako můj ostrouhaný necit. Chci vylétnout jako pták a pyšnit se pýchou, pytlem a pyskem z kterého oslizlé sliny kanou. Nemám chuť na sekanou! Kolem Krista i pána a sbohem buď posvěcen a zasvěcen do tajů všeho. Iluzionismus a přesvědčování mě o tom, že svět je snad pouhým snem. Chci mít sílu říct, že jsem něco mezi nocí a zářným dnem. Chci být posvěcen. Dary a věnci ověnčen. Jako starý zámek odemčen. Kolem třpytivých náznaků slávy a bohatství. Mamon. Jako kravské lejno. Jak pléno a já jen plebejec beze jména. Jsem dělníkem myslící třídy, co pocítí všechny křivdy. Kongregace ušitá pro samoúčelnost jako korzet lživý a matoucí. Inkubace myšlenek v turbulenci zadostiučinění. Bez jména a víry, bez naděje a síly něco měnit. Jsme ochotni své bílé zuby cenit, ale proč? Koho chceme okouzlit bez vykonaného? Jsme slitky slitin kovu dohromady roztaveného. Jsme beztvarý a sami sebe ničemně pobuřující larvy. Ve stádiu rozpuku zakomplexované a doživotně odsouzené kropenaté malby na stropech v sálech, kam ke stropu lidské oko nedohlédne. Kdo na mě jednou svým okem pohlédne, pozná drozda a kozla, nevyváženou studující, mystifikující a kolem dokola krouživě plující temnotu. Mé dobro jest vyváženou mou tendencí se nepodřizovat ničemu a nikomu ani za spektakulárních podmínek. Tak chceš ochutnat tu zmiňovanou dobrotu? Kolem plotu, kolem stohu mrtvých myšlenek zasypaných dalším ohavným hnusem. Chci běžet klusem za svým vkusem bez nároku na honorář. A ty se ptáš, kdo je ten žhář? Já jsem ten žhář! Já jsem tím, kdo soustavně podpaluje oheň a to zejména pod sebou samým. Jako koroptev postřelená. Jako kráva blbá si troufáš a hlavou do zdí narážíš. Na mrtvý dostih sázíš a máš tendence se opakovat… Chceš svým zobákem jako datel klovat. Chceš vybočovat ze všech stereotypních hranic normálů a nenormálů. Chceš jako fanoušek poskakovat? Chceš bodat a hlodat a provokovat?


 celkové hodnocení autora: 95.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 1 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.0 uložit příspěvek 
 známka poroty: 2.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 7 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 28 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 animovaný medvídekPú 14.11.2010, 14:16:25 Odpovědět 
   Smršť rýmů a asociací tam, kde se objeví, záhadně končí a nečekaně navazují další. Jako kdybych měl na chvíli možnost podívat se do něčí hlavy skrz rotující spirálu. Závěrem bych chtěl říct, že tyhle proudy mají smysl vždycky - minimálně pro autora a případné vnímavější čtenáře..
 iusup 23.02.2010, 23:16:08 Odpovědět 
   Zařadil bych někam směrem k raperskému nářezu a slam poetry, ale nezavrhnul bych to. Pro zmíněné by to byl celkem slušný výchozí materiál. Lehce rozfázovat. Nezní to špatně - nahlas.
 Ariadne 21.02.2010, 16:48:56 Odpovědět 
   rádoby filosofický text, u něhož se však těžko hledá nějaké sdělení... umně poskládaná slova budí dojem velkého umění, ale nějak to neosloví..
ale obrazy tam máš dobré.. zkus to přepsat na básničku, nějak to roztrhat, dát tomu formu a styl.. a taky jednotnou myšlenku...
 Šíma 18.02.2010, 20:56:12 Odpovědět 
   Zdravím! ;-)

Trochu jsem se při čtení zadrhával, ne, ono to není zase tak špatné čtení, jako to, že jde o textík docela jinak pojatý (ani báseň, ani povídka, ani něco mezi tím), čert ví... Možná by bylo dobré text rozdělit do odstavců, ať to není jen jeden blok textu, kdy čtenář (alespoň já ano) čekal, kdy už bude konec (přestože jde o poměrně krátké dílko)! ;-)

Jak hodnotit? Hm... Nevím, asi nedám známku (to už se dlouho nestalo)! :-D
 Sakora 18.02.2010, 19:50:29 Odpovědět 
   Je to jako ponořit se do hlavy někoho jiného :-))
Tak profesionálně jako Čuk bych to nenapsala, tak s ním jen souhlasím.
 čuk 18.02.2010, 14:29:53 Odpovědět 
   Proezie, no, není to ani lyrická próza ani báseň v proze. Připomíná trochu ty dva Pelionovy výtržníky. Revolucionář a anarchista světa kolem i jazyka českého. Vnitřní rýmování jě ¨několikého druhu: rým, ktrý si neuvědomíme, slovní variace od novátorství přes vtip až k samoúčelné zvukové shodě, Nějak se to navzájem popírá, vážné sdělení znevažuje a hříčky zatěžují. A příliš se přeskakuje od myšlenky k myšlence. Některé obrazy hezké, nekteré vykonstruovaní, celkové sdělení je jasné. A novátorství z textu čiší, ale někdy se rozplývá do přílišné abstrakce. Cizí slova jsou nadužívána a do češtimářské nebo myšlenkové hry nezapadají, jako by dodávaly určitou exaltovanost a intelektuálštinu.
Možná že by se ti líbily texty Kilgorekrauta a našel bys v nich inspiraci pro novátorství.
keci?
 ze dne 19.02.2010, 19:11:16  
   Alan de la Pont: Děkuji za názor a typ.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Filion
(14.10.2020, 22:49)
Koala
(14.10.2020, 20:43)
Barbuch S. D.
(14.10.2020, 07:48)
Burik
(12.10.2020, 18:11)
obr
obr obr obr
obr
Žít Láskou
Víla
Pokoj
Johny Trumpeta
Jedna z cest
Katuš
obr
obr obr obr
obr

Lavór
sumus
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr