obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Dobré dílo poslouží jako potrava pro duši, špatné i jako podložka nohy stolu."
Pavel Sečkář
obr
obr počet přístupů: 2915486 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 39721 příspěvků, 5762 autorů a 391374 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Mobil ::

 autor diprimalex publikováno: 14.02.2010, 11:43  
Trochu jiný sebevražda
 

Nezvoní a nevibruje.
Došla mu baterka. Tak před čtrnácti dny. Jak by ne. Žádnej mobil nevydrží nabit tak dlouho. Otázkou je, jak ho najít. Vrchní šuplíky bez výsledku. Spodní taktéž. Neklidná ruka už konečně doufá v odhalení. Nikde nic.
Nezvoní a nevibruje.
Jak ho najít? Koukám do každé kytary ozvučnou dírou. Prohlížím strop a koukám pod parkety. Všude jenom haldy prachu. Prach, který se x týdnů neluxoval. Prach který patří ke koloritu.
Nezvoní a nevibruje.
Moje trpělivost velmi rychle dochází. Ukaž se už sakra. Jednou za půl roku ho potřebuji a on se zahrabe bůh ví kam. Inteligence káže, neber boží jméno nadarmo. Mobil se ztratil a basta fidli. Tohle má duše ovšem nepřijme. Potřebuji ho, a bez něj nejdu spát.
Nezvoní a nevibruje.
Pokoj už je zpřevracen rubem, lícem, rubem, lícem, rubem, lícem. Marná snaha. Nepodaří se mi ho najít. Únava mne zmáhá a nohy těžknou. Brzy bude nový den. Maikl Jackson se znovu nenarodí Elvis znova neumře. A tak v podvečerním šeru, obklopena rubem nebo lícem pokoje si vážu mašli. Teď, říkám si, konečně je k něčemu turisťák, aspoň smrt může být hezky zabalená. Zvedám se, lampa se houpe, židle padá.
Crrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr mobil vypadne ze stínítka. celkové hodnocení autora: 88.2 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 4 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 2.3 uložit příspěvek 
 známka poroty: 3.0 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 14 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 29 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 alder 15.02.2010, 15:34:19 Odpovědět 
   spíš než popsání nálady je to popsání několika myšlenek...pointu to opravdu nemá a konec nedává smysl.
 Viktor 15.02.2010, 15:23:01 Odpovědět 
   ....to je strašná cypovina*...

...autor má zjevně problém, o který se chce podělit, ale dosud nedospěl k vnitřnímu rozhodnutí takto učinit... propuká tedy ve zdánlivě nesmyslnou mnohomluvnost , do které podbědomě šifruje své sdělení...

..no...dlouhodobě to asi takhle nepůjde...

..jednou budeš muset stejně s barvou ven...

-------------------------------------------------
*absurdita, nesmyslnost bez literární hodnoty(zdroj:česko-ostravský slovník)
 ze dne 16.02.2010, 20:02:17  
   diprimalex: Máma je z ostravy takže rozumim ;) Dík za názor ikdyž by možná příště stálo za to nesnažit se pochopit problém z mého pohledu....
 V45 15.02.2010, 10:13:23 Odpovědět 
   Nu, co napsat? Mě se to líbilo. Nálada je někdy těžko popsatelná. Každopádně se mi líbí, že je text zarovnaný na střed a to opakování věty: "Nezvoní a nevibruje." Ještě jendou: hezké. ;)
 ze dne 16.02.2010, 20:02:27  
   diprimalex: Díky ;)
 Rockwood 14.02.2010, 23:11:03 Odpovědět 
   Zdravíčko,
No dobrá... po dlouhém zvažování jsem odstoupil od 3 a dám za 2. Píšeš, že se jedná o momentální vypsání z nálady, což teda je polehčující okolnost... Ale jinak... Tyjo, dalo mi to zabrat. Jednak bych řekl, že tohle by si spíš zasloužilo překopat a dát do sekce poezie, al budiž.

Maikl? a podobné chyby... teda nevím, možná to je schválně, ale když už by Maikl měl být schválně pro výslovnost, tak snad Majkl, ne?

No a další věc co mě zaráží: Inteligence káže, neber boží jméno nadarmo... tahle věta je tak kýčovitá, že to snad víc ani nejde...

A ten zvonící mobil? To jsou věci... teď nevím, jestli to je hloupost autorky? Že bys zapomněla, že celou dobu ten mobil nemůže zvonit, natož tak vibrovat a na konci zazvoní? A nebo je v tom něco jiného... že by něco víc, než chyba či zapomětlivost? Je to schválně? Jestli je to schávlně, pak si myslím, že by to chtělo trochu víc propracovat tu situaci okolo zvonění, fakt že by chtělo... pak by ta dvojka byla opravdicky zasloužená a nemusel bych litovat toho, že jsem nedal trojku, protože pokud tě psaní opravdu zajímá, tak právě horší známky tě motivují k lepším výkonům. No... dávám tedy za dva, jak už jsem řekl... ale zavřu raději oči a budu doufat, že mi k tomuhle... teda hlavně k odpovězení na to závěrečné zvonění.... dodáš odpověď =).
 ze dne 16.02.2010, 20:06:36  
   diprimalex: Zapomněla jsem poděkovat takže dík za názor ;)
 ze dne 16.02.2010, 20:05:30  
   diprimalex: No co setýče Majkl hmmm nelíbí se mi to. Co se týče kýčovitosti věty - souhlasím je to kýč, bylo to tak schválně napsáno. Koukni se kolem sebe, všude je všechno kýčovité. No a když už jsme u toho, já vlastně možná nemám co dělat na těchhle stránkách. Používám slovat k vyjádření pocitů stjně jako když kreslím nebo hraju na kytaru. Jen tak, co mě právě teď napadne...
 Aini 14.02.2010, 15:05:19 Odpovědět 
   Mezi řádky čtu snahu vypsat se z pocitu osamělosti bez rozhlédnutí se kolem sebe. Anebo KNZ - každý někdy začínal? Proto ode mne za dvě.
 Šíma 14.02.2010, 13:17:52 Odpovědět 
   Zdravím! ;-)

Velký pozor ty musíš si dát na práci šotků Překlepníčků, když nepřekvapíš ty je, překvapí tě oni! ;-))) A stačí si textík po sobě přečíst alespoň jednou... Ono nejde tak o chyby gramatické, jako spíše o logickou stránku, pokud ten mobil také nevstal z mrtvých a bůh ví jakým způsobem se nabil, nemůže už zazvonit, protože se "vyšťavil"! Ale věšet se kvůli mobilu? Ten konec byl určitě napsaný na (nebo pro) efekt! ;-)

-- hele, už ten Perex zarazí! Překlep a nedokončená věta...

-- Žádnej mobil nevydrží nabit tak dlouho. -- nabitý (ve smyslu plné, nebo funkční baterie?)

-- Ono: Crrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr mě dost zarazilo. Pointa je trochu odfláknutá, nebo není na místě. Ale třeba jsi chtěla, aby textík vyzněl celkově dost tragikomicky! Že jo? Celý den hledat mobil (v tom nepořádku) a pak nic a když si jeden hodí mašli, vypadne ze stínítka... Napadlo mě: Jak se tam asi sakra dostal? ;-)

Tak... Co teď? Jo, nějaké hodnocení... Problém kratších (a krátkých) textů je v tom, že v nich každá nedokonalost ihned bije do očí. Tady jde patrně už o nedokonalou samotnou myšlenku, čili prvotní nápad. Co kdyby se nepověsil, jen by se chystal přivázat špagát na lustr a bác ho, mobil by mu spadl na hlavu a rozbil by se... Mi se to laškování a dělání si srandy ze sebevraždy nelíbí. Pominuli určitý tragikomický nádech a ironický podtext, tak je tento text trochu o ničem, ale jde tu jen o můj osobní názor na věc! Uvidíš, co ti napíší další čtenáři...

Takže... Takový průměr? Dvě až Tři?

P.S. Proč je textík centrovaný na střed? Jen mě to zajímá, protože jde o takovou "kosmetickou" věc. Ono opakování vět a motivů by napovídalo, že si textík pohrává s Poetickými motivy, jenže na báseň v próze to vůbec nevypadá! ;-)
 ze dne 14.02.2010, 13:50:48  
   diprimalex: Jojo logická chyba ;) bylo to spíš vystižení nálady než nějaká povídka s pointou.
 Amater 14.02.2010, 13:14:55 Odpovědět 
   Já měla pocit, že je to skoro veršované. něco mezi prózou a veršem. uff. No mobil taky nepoužívám, ale dát ho do stínítka, to je tedy věc. Někdo zřejmě nepoužívá lampičku, ale musím říct, že se přitom usmívám.
 Kaileen 14.02.2010, 12:06:06 Odpovědět 
   Asi jak kteří čtenáři budou shovívaví. Zrovna mně text nic neřekl, nechápu smysl jeho existence, jelikož nic nesděluje, pointa je blbost, protože vybitý mobil určitě nebude zvonit.
 Weichtier 14.02.2010, 11:42:02 Odpovědět 
   Ahoj,
chyba v perexu příliš nenavnadí. Text je zvláštně formálně upraven, zřejmě jde opravdu o vybití nebo snahu o alternu. Nelíbí se mi především nelogická výstavba. Mobil nezvoní, protože je vybitý a na konci textu se ozývá. Proč? I alternativní text mívá vnitřní pravidla, nejedná-li se zrovna od dada. Tohle mi přijde dost na půl cesty, navíc ne dostatečně originální, zvláště třetí odstavec/oddíl je prakticky vycpávkový.
Čtenáři snad budou shovívavější, ale pro mě jde o průměrný text.

W.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
kapsymedu
(30.3.2020, 15:36)
Abisek
(26.3.2020, 11:55)
Stargazer
(22.3.2020, 08:44)
GibonFafaust
(11.3.2020, 22:57)
obr
obr obr obr
obr
Ohrdnutá žena
Beduín
A tak to prišlo
MarkízDeSade
Roajalista / 2
Rebekka
obr
obr obr obr
obr

Sprostý koktající piáno
guru
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr