obr obr obr
obr
uživatel 
heslo 
» Registrace autora
» Zapomněli jste heslo?
obr
obr obr obr
obr
» Novinky
» Právě vyšlo
» TOP 20 díla
» Články
» Literární almanach
obr
obr obr obr
obr
» Próza
» Poezie
» Výstřely do tmy
» Příručka publikování
» TOP 20 autoři
» Vyhledávání
obr
obr obr obr
obr
» Workshopy 
» Fórum 
» SASPI Chat! (1)
» FAQ
obr
obr obr obr
obr
» Knihovna autorů SASPI
» Redaktoři on-line
» Technická podpora
» SASPI team
» Odkazy
» Spolupráce
» Knihkupectví
"Sen je sůl bez chleba."
Ramón Gómez de la Serna
obr
obr počet přístupů: 2914807 obr

Adresa SAS E-mail © SAS Obecně platná pravidla Nápověda obr

:: Na SASPI.cz je právě 38552 příspěvků, 5630 autorů a 384352 komentářů :: on-line: 1 ::
obr

:: Podepsat mírovou smlouvu ve zlatém smokingu.. ::

 autor Skullka publikováno: 22.04.2010, 8:10  
Krátké dílko o smlouvě START a o formalitách kolem toho z pohledu třináctileté spisovatelky...tedy, pisatelky :D
 

Nevím, proč tohle vlastně píšu a dávám to sem. Jdu mluvit o Obamovi a Medveděvovi, a je mi ,,jen“ 13 (vlastně skoro) . Možná to je jednoduše proto, že mě udvil ten humbuk kolem toho všeho. Vlastně-o tom chci právě mluvit…

8.4.2010
Máma na ten den zrušila všechno, co jsme měli vyřizovat v centru. Bylo zapráskané jak nevím co. U nás doma už od rána vyhrávala 4T24 (teda, nic nového, ale ona bylo opravdu puštěná už od doby, kdy normálně běží Sama Doma). Jak Obama s Medveděvem vstoupili do Španěského Sálu, máma na mě nedočkavě volala a donutila mě to sledovat. Pořád mluvila o tom, jak je to úžasné, že zrovna v Praze, v Česku, v takové malinké zemičce, se podepisuje smlouva o snížení počtu jaderných zbraní. Mě to moc úžasné nepřipadalo-netajím se tím, že nejsem ani trošku pyšná na to, že jsem češka. Vlastně jediné co si z toho pamatuju je, že Obama je levák, jak tam hrála živá hudba a jak prezidentům otevírali a vypadali přitom sprominutím jak idioti. A jak to bylo všechno načančané-uhlazené, elegantní, slušné, bez jediné chybičky. Půl hodiny předem oboum prezidentům rozepisovali nějáká pera. Jsou toho plné noviny. Plno všeho! Já mám strach otevřít konzervu, aby na mě nevybafl Obama+Medveděv. O čem to tady vlastně melu? O tom jak to bylo načančané, přehnané. Podepisovala se vlastně smlouva o jakímsi míru-se spoustou těch cukrlátek na povrchu. Nedokazuje to jenom to, jak jsme my lidé povrchní? Mohla bych tady teďka napsat asi milion vět, proč mi to tak připadá. Ty nenapíšu. Už taks em se v tom dost zamotala. Chápete co tím chci říct? Deme podepisovat mírovou smlouvu ve zlatém smokingu-kdybych to řekla velmi okrajově. Už ti indiání to měli pochopitelnější, když si vykouřili dýmku míru. Samozřejmě jsem ráda že se ta smlouva podepsala-kdoby nebyl, že. Taky neříkám, že jsem ÚPLNĚ proti všem formalitám. Jenom mi jich někdy, jako třeba teď, v rámci k okolnostem, přijde trošku moc. Tak už jsem se vykecala, takže já zase půjdu psát svoje příběhy o teenagery, Obamu nechám Obamou, Medveděva Medveděvem, smlouvu smlouvou, tohleto prozatím přenechám novinářům a vrátím se k tomu, až ze mě ta novinářka bude…

Adios mírumilvní lidé v mírumilovějším světě!


 celkové hodnocení autora: 84.6 %

výborné chvalitebné dobré dostatečné nedostatečné Ohodnoťte příspěvek!

přidat autora k oblíbeným 
 hodnotilo celkem autorů: 3 komentovat příspěvek 
 autorské hodnocení: 1.3 uložit příspěvek 
 známka poroty: 1.5 tisk příspěvku 
 počet komentářů: 3 zaslat vzkaz autorovi 
 počet shlédnutí od publikace: 16 výpis autorského hodnocení 
 
:: Komentáře k příspěvku ::
 Šíma 22.04.2010, 12:20:37 Odpovědět 
   Neříká se tomu velká politika (v malé zemi)? :-))) Líbí se mi Tvůj pohled na věc a vůbec nevadí, že je ti skoro 13 let! No a? Copak už nemáš také svůj rozum? Že jo? Ono zamyšlení, co na Tebe vyskočí po otevření té (či oné) konzervy mne rozesmálo! Hihihi... Snad tu smlouvu opravdu nezakonzervují a nedají k ledu, ale budou se snažit, aby těch zbraní bylo méně, ono to trochu dost nahání strach!

Práce šotků Překlepníčků? Ano je tam a všiml jsem si různých překlepů a nedoklepů a podivností v textu, možná jsou i ti šotci proti mírovým smlouvám. Oni však bojují gumou a perem (dělají v dílech autorů u kterých žijí pěknou paseku, skoro jako nějací partyzáni)... No, já se pokusím vzít čuka za slovo a něco Ti vychytat (drž mi palce):

-- pomlčky v textu (Kde se tam vzaly? Jsou v textu nadbytečné...)

-- psaní velkých a malých písmen: Sama Doma - Sama doma, Španělský Sál - Španělský sál, češka - Češka, apod.

-- psaní čárek:

Bylo zapráskané jak nevím co. -- Bylo zapráskané, jak nevím co.

Mě to moc úžasné nepřipadalo-netajím se tím... -- Mě to moc úžasné nepřipadalo, netajím se tím...

A jak to bylo všechno načančané-uhlazené, elegantní, slušné, bez jediné chybičky. -- A jak to bylo všechno načančané, uhlazené, elegantní, slušné a bez jediné chybičky.

O tom jak to bylo načančané, přehnané. -- O tom, jak to bylo načančané a přehnané.

Chápete co tím chci říct? -- Chápete, co tím chci říci?

Samozřejmě jsem ráda že se ta smlouva podepsala-kdoby nebyl, že. -- Samozřejmě jsem ráda, že se ta smlouva podepsala, kdo by nebyl, že?

-- vyložené překlepy: udvil - udivil, sprominutím - s prominutím, o jakímsi - o jakémsi, taks em - tak jsem.

Tak a snad jsem něco nepřehlédl... ano, jednou Ti hned v prvním odstavci nadbývá mezera před tečkou na konci věty! Zdravím Tvé šotky a příště jim nedej tak velkou šanci! Oni mají radost, kdežto ty patrně z jejich práce asi moc ne! ;-)
 winkk 22.04.2010, 8:52:19 Odpovědět 
   S tvým názorem souhlasím, byl kolem toho opravdu velký humbuk. A my, češi, jsme se mohli po*** z toho, že oni si vybrali na podpis smlouvy právě naši zemi. Ale já si myslím, že to nebylo z nějakého přátelského důvodu, ale kdyby na ně někdo zaútočil (teroristé apod.), škody by byly u nás, v ČR a ne v USA ani v Rusku. Myslím, že to byl dobře promyšlený záměr obou pánů. Zpět k tvému textu - dej si pozor na chyby, občas ti uteklo písmenko a v takovémhle textu by se hodila jen spisovná řeč.
 čuk 22.04.2010, 8:09:51 Odpovědět 
   Zřejmě máš pravdu o té načančanosti, v důsledku čehož smysl divákům TV uniká. Kritika je to sympatická, i humor, i když protokol v těchto aktech musí být, už pro postavení protagonistů a charakteru smlouvy. Píšeš dost expresivně, jak ti jazyk narostl, dálo by se vypilovat ještě k větší ironii. Načančané stačí napsat jednou. Občas se vyskytnou překlepy a nedoklepy a chybky ve velkých písmenech a pár jiných, které jistě vypíše trpělivější komentátor milý Šíma. Text pobaví, aktuálnost se cení.
obr
© 2005-2016 by Matěj Novotný & Filip Kotora | Všechna práva vyhrazena
 
 
Va?e literatura MFantasy Literární.cz - Server s českou literaturou Art & Design - Roman K?bus
 
Partneři: Gastrokritik, Antikvariát Kačur
 
St?hnout SASPI.cz toolbar! RSS zdroj
obr obr obr
obr
Kasparek
(20.5.2018, 08:13)
Hexor
(16.5.2018, 11:09)
Arnorax
(14.5.2018, 12:09)
Haisenberg
(8.5.2018, 18:59)
obr
obr obr obr
obr
Archon- Epilog
Iserbius
Ochutnávka z: T...
Barbora
Zavři oči, přek...
Amarantine
obr
obr obr obr
obr

Cikánka
cajushka
obr
obr obr obr
obr
Liter?rn? almanach SASPI
Aktuální číslo LA...
obr
obr obr obr